Poczta Polska wynajmie mieszkania w ramach M+

5 /5
(Ocen: 1)

Poczta Polska od samego początku czynnie uczestniczy w rządowym programie Mieszkanie Plus. Jako pierwsza wraz z PKP S.A., podpisała umowę na realizację inwestycji z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Znane są już wstępne nieruchomości, które po remoncie lub odpowiedniej adaptacji mogą zostać włączone do oferty lokali, którymi dysponują gminy.

Mieszkanie Plus – tani wynajem

Świeżo mianowany minister inwestycji i rozwoju – Jerzy Kwieciński, powiedział ostatnio, że dotychczasowa współpraca, wokół tego programu w rządzie, nie wyglądała najlepiej. Również konieczne jest włączenie do pracy nad nim wszystkich instytucji, które są tym zainteresowane. Przyspieszenie inwestycji, jak i uruchomienie na pełną skalę programu , to na ten moment priorytet nowego premiera – Mateusza Morawieckiego.

To właśnie jemu, po przyjęciu przez Radę Ministrów, projektu ustawy o działach, nadano kompetencje w zakresie koordynacji polityki mieszkaniowej oraz jej realizacji. Wielu Polaków już z niecierpliwością oczekuje konkretnych działań i szybkiej budowy tanich mieszkań na wynajem. Spowodowane jest to, prowadzoną przez rząd, wcześniejszą polityką. Albowiem od samego początku trwania programu Mieszkanie Plus, resort budownictwa jak i państwowe media mówiły o jego spektakularnym sukcesie.

Przeczytaj:

Okazało się jednak, że cała sytuacja związana z programem nie przedstawia się, aż tak kolorowo. Dlaczego? Przede wszystkim cały czas, za przykład obierano osiedla, które są budowane w Jarocinie, czy Białej Podlaskiej. Trzeba tu koniecznie zaznaczyć, że prace poszły tam tak szybko i sprawnie, ponieważ w miastach tych, już znacznie wcześniej, przygotowane zostały programy budownictwa mieszkaniowego. W Jarocinie, finansowany miał być z funduszu municypalnego, w Białej Podlaskiej zaś przez BGK. Po pojawieniu się programu, zostały po prostu do niego włączone. Niestety, reszta gmin, w których zostały podpisane listy intencyjne utknęła i nieznane są szczegóły planowanych inwestycji.

Poczta Polska w programie Mieszkanie Plus

W listopadzie 2017 r. Krajowy Zasób Nieruchomości zyskał dostęp do gruntów Poczty Polskiej i PKP S.A. Podpisane wtedy umowy umożliwią kupienie, na potrzeby programu Mieszkanie Plus, nieruchomości po wycenie rzeczoznawcy i bez przetargów. Pozwoli to zwiększyć liczbę mieszkań przystępnych dla osób o średnich dochodach, które nie mogą zaciągnąć kredytu na rynkowych warunkach. Da to w pełni, na zasadach komercyjnych, możliwość wykorzystania nieruchomości, które należą do Skarbu Państwa.

Poczta Polska przekazała do dyspozycji Krajowemu Zasobowi Nieruchomości 208 nieruchomości, natomiast w przypadku PKP, ich liczba wyniosła 130 i cały czas wzrasta. Znajdują się one w 58 miastach całego kraju, zarówno w tych mniejszych jak i większych gminach.
Wszystko możliwe jest dzięki Ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września 2017 r. Stworzyła ona normy prawne, których zadaniem jest sprecyzowanie funkcjonowania instytucji wspierających Mieszkanie Plus. KZN stanowi również tzw. bank ziemi, gospodarujący nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa. Ustawa umożliwia zakup działek Poczty Polskiej i PKP S.A., zarówno tych zabudowanych jak i niezabudowanych.

Dzięki wykazowi KZN, Poczta Polska zyska pełną informację na temat, położonych w całej Polsce nieruchomości, które nie są już przez nią użytkowane, a mogą być wykorzystane pod adaptację lub budowę mieszkań w ramach tego rządowego programu. Dzięki temu wychodzi ona naprzeciw ważnym potrzebom społecznym. Według Krajowego Zasobu Nieruchomości, limit dotacji z budżetu państwa ma wynieść w 2018 roku nawet 125 mln zł.

Oferty mieszkań w nieruchomościach Poczty Polskiej

Samorządy dostały możliwość nabycia nieruchomości należące do Poczty Polskiej, na potrzeby gminnego zasobu mieszkaniowego. Po przeprowadzeniu odpowiednich prac remontowych, mogą one zostać włączone do oferty lokali mieszkalnych, którym dysponuje dana gmina. Jest to znakomity pomysł na praktyczne wykorzystanie już nieużywanych przez Pocztę lokali. Również ich adaptacja, może okazać się znacznie szybsza i tańsza niż rozpoczynanie budowy od samych podstaw.

Jak zatem miejscowości znajdują się na liście? Są to według kolejności alfabetycznej: Bartniki, Bestwina, Bojszowy, Chałupki, Dziwnów, Górki Wielkie, Izbicko, Kuźnia Raciborska, Niegosławice , Serock, Stare Jabłonki, Urle i Wińsko. Wszyscy chętni do zamieszkania, w którejś z tych lokalizacji, mogą zgłosić swoje zainteresowanie za pomocą udostępnionego na stronie Ministerstwa Infrastruktury formularza.

Ministerstwo chce w ten sposób stworzyć wykaz przyszłych nabywców, a następnie zaadaptować pomieszczenia na mieszkania, które będą dostępne na ogólnych warunkach programu Mieszkanie Plus.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments