Podatek bankowy zniechęca klientów kredytów hipotecznych?

5 /5
(Ocen: 1)

Rok 2016, jak już mogliśmy zauważyć, przyniósł istotne zmiany w kwestii kredytów hipotecznych. Znaczny wzrost kosztów w zauważalny sposób pogorszył sytuację osób pragnących zakupić mieszkanie. Co przyczyniło się do takiego obrotu sprawy? Powszechnie uznawanym winowajcą jest wprowadzony przez rząd nowy podatek bankowy. Powstaje więc pytanie, na jakiej zasadzie działa ten podatek oraz dlaczego spowodował takie skutki?

Podatek bankowy – co to jest?

Właściwie podatek od niektórych instytucji finansowych wszedł w życie z dniem 1 lutego bieżącego roku. Ustawa przewiduje, że między innymi banki (zarówno krajowe jak i oddziały banków zagranicznych, a także oddziały instytucji kredytowych), SKOK-i, firmy ubezpieczeniowe oraz firmy pożyczkowe będą obciążone podatkiem bankowym w wysokości 0,44% wartości ich aktywów.

Wartość aktywów wolnych od podatku w przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wynosi 4 mld zł, w przypadku ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, zaś dla firm pożyczkowych wartość ta jest równa 200 mln zł. Podatek nie dotyczy Banku Gospodarstwa Krajowego oraz ewentualnie powstałych w przyszłości innych banków państwowych.

Najważniejszym dla nas zapisem w ustawie wydaje się ten zabraniający instytucjom finansowym przenoszenia kosztów nowego podatku na klientów. Wydaje się więc, że nie powinniśmy odczuć różnicy po wprowadzeniu podatku jednakże rzeczywistość klaruje się troszeczkę inaczej.

Wpływ na rynek kredytów hipotecznych

Oczywiście żadna z instytucji nie narazi się na łamanie prawa, więc nie powie też, że podatek przerzucany jest na klienta. Jednakże wystarczyło stwierdzić, że tak nie jest i wszystkie konsekwencje znikają. Przełożyło się to na znaczny wzrost marż w ofertach kredytów hipotecznych. Część banków podwyżki zaczęła już w listopadzie 2015 roku, zaś do lutego b.r. dołączyła do nich zdecydowana większość. Wzrost w kosztach banki tłumaczą naturalnymi, corocznymi zmianami i dostosowywaniem oferty do sytuacji panującej na rynku.

Kto na tym traci?

Analizując to co się dzieje na rynku łatwo stwierdzić, iż mimo zapewnień rządu podatek bankowy uderzy głównie w kredytobiorców. Zwiększone marże przełożą się bezpośrednio na wyższe koszty łączne kredytów. Według analizy przeprowadzonej przez serwis Bankier.pl kosz kredytu (276 500 zł, na 30 lat, o wkładzie własnym na poziomie 30%, dla profilowych kredytobiorców) będzie nawet wyższy o 30 tyś zł niż w listopadzie roku 2015! Obecnie wzrosty te są nieznacznie niwelowane przez spadek stawki WIBOR, która również stanowi składnik oprocentowania kredytu hipotecznego, jednak stopa ta w każdej chwili może ulec zmianie.

Konsekwencją podwyżki kosztów kredytów jest również automatyczne obniżenie zdolności kredytowej. Oznacza to, iż potencjalny kredytobiorca nie tylko będzie musiał zapłacić więcej za zaciągnięty kredyt, ale również proponowana przez banki dostępna kwota zadłużenia również się zmniejszy. Taki obrót sprawy może skutecznie zniechęcić klientów kredytów hipotecznych.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments