Podsumowanie strategii kredytowej banku PKO

5 /5
(Ocen: 1)

Rok 2016 kolejny raz umocnił pozycję lidera sektora kredytów dla podmiotów indywidualnych i przedsiębiorstw. Niekwestionowanym zwycięzcą jest PKO BP. Ponad 200 miliardów złotych w portfelu kredytowym to wyjątkowy wynik, tym bardziej, że drugie miejsce zapewniły prawie 130 mld. bankowi Pekao. Co wpłynęło na obecną sytuację? jaką strategię realizuje instytucja?

Konsekwentna polityka realizowana przez PKO BP

Przyjęcie w 2015 roku programu optymalizacji kapitału daje instytucji finansowej wymierne efekty. Wśród działań, które podjął bank możemy wymienić:

  • większa uwaga skupiona wokół segmentów o niższych wymaganiach kapitałowych,
  • poprawa jakości informacji,
  • zmiany w różnych systemach motywacyjnych, wyższa absorpcja kapitału,
  • zmiana podejścia do form alokacji kapitału,
  • zwiększenie adekwatności kapitałowej,
  • redukcja aktyw ważonych ryzykiem – RWA,
  • obniżenie kosztów ryzyka całego portfela kredytowego.

Działania te zaowocowały przesunięciem środków i narzuceniem tempa akcji kredytowej. Jak również zmniejszeniem ryzyka w całym dziale kredytów, przez co oferta cenowa proponowanych przez PKO BP jest wciąż atrakcyjna. O czym świadczy świetny wynik – co trzeci kredyt hipoteczny zaciągany jest właśnie w tym banku.

PKO BP gotowe na przyszłe wyzwania

Jedno jest pewne, bank nie odda łatwo pozycji lidera. Ciekawe promocje, dopasowana oferta, profesjonalizm, a nawet interesujące reklamy w telewizji mają wpływ na sukces. Dopiero analizując sytuację instytucji finansowej element po elemencie, dostaje się obraz jak wszystko musi być dobrze skomponowane, by dać oczekiwany efekt. PKO BP reaguje elastycznie, dopasowuje się do trendów, z sukcesem konkuruje z ambitnymi rywalami. Jako jeden z pierwszych w Polsce otworzył PKO Bank Hipoteczny, dający możliwość finansowania akcji kredytowych dzięki emisji listów zastawnych. Taka możliwość zabezpiecza bank w razie wdrożenia pomysłów nowej rekomendacji KNF, mówiącej o kredytach ze stałą stopą procentową.

Co więcej bank zaczyna się mocniej angażować za granicą Obok placówki we Frankfurcie ma niedługo powstać również w Pradze. Obie będą dysponować pełną ofertą, a ich zadaniem będzie wspieranie polskich przedsiębiorców działających poza granicami państwa.

W działaniu banku widać pomysł na przyszłość. PKO BP ma plan i z żelazną konsekwencją go realizuje. Dzięki czemu ma zabezpieczone funkcjonowanie i strategię na kolejne lata. Zobaczymy, jak na pozycję instytucji wpłynie nowa ustawa. Forsowane przez rząd rozwiązania mogą wprowadzić zamieszanie, jednak bank wydaje się gotowy na zmiany.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments