Polacy nie chcą wspierać frankowiczów

5 /5
(Ocen: 1)

Problem frankowiczów od długiego czasu znajduje się na liście „gorących tematów” tyczących się sytuacji w kraju. Wiele mówi się o konieczności interwencji państwa w sytuację osób, które zawarły umowę o kredyt w walucie szwajcarskiej. Oczywiście wiążę się to z ogromnymi wydatkami, zaś jak doskonale wiadomo państwo nie posiada swoich własnych funduszy, więc kosztami pomocy obarczeni zostaniemy my – społeczeństwo. Pojawia się pytanie, jakie jest nastawienie Polaków do tego typu pomocy? Dane na ten temat przedstawia raport z ankiety przeprowadzonej przez CBOS.

Frank szwajcarski – dlaczego kojarzy nam się negatywnie?

Zanim przejdziemy jednak do analizy wyników warto przypomnieć skąd wziął się problem. Kredyty we frankach szwajcarskich przez długi czas były ciekawą alternatywą dla kredytów w walucie krajowej. Niższe koszty zadłużenia znacząco wpływały na decyzję kredytobiorców. Sytuacja pogorszyła się z dniem 15 stycznia 2015 roku, kiedy to Szwajcarski Bank Centralny uwolnił kurs franka. Cena waluty odnotowała znaczący przyrost co przełożyło się na ogromny wzrost niespłaconej części długu w przeliczeniu na złotówki. Wzrost wielkości miesięcznych rat postawił wielu ludzi w trudnej sytuacji. Oczywiście pojawiały się różne propozycje rozwiązania problemu jak przewalutowanie kredytów jednak od tego czasu żaden z nich jeszcze nie wszedł w życie.

Polacy nie są chętni do pomocy

Wracając jednak do przeprowadzonej przez Centrum Badania Opinii Społecznej ankiety. Za pomocą metody wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 31 marca – 7 kwietnia spytano o opinię 1104 respondentów (reprezentatywna próba losowa dorosłych mieszkańców Polski).

Wyniki są jednoznaczne, ponad połowa ankietowanych uważa, iż nie powinno się wprowadzać jakichkolwiek regulacji prawnych, które miały by na celu pomoc frankowiczom. Aż 54% ankietowanych poparło te stwierdzenie. Z drugiej strony 36% z nich uważa, iż takie regulacje są potrzebne.

Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku osób znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej. Tutaj 58% badanych przyznało, że rozwiązania legislacyjne mające na celu pomoc takim osobom są potrzebne.

Najczęściej pojawiająca się wśród Polaków opinia (56%) wskazuje, że koszty związane ze wzrostem zadłużenia powinni ponieść kredytobiorcy, którzy takie zadłużenia zaciągnęli. 48% ankietowanych sądzi, że kosztami tymi powinny być obarczone banki, zaś jedynie co siódmy respondent twierdzi, że finansowane powinny być one z budżetu państwa.

Popularnością cieszy się (63%) twierdzenie, że frankowicze, którzy sami zdecydowali wziąć się taki kredyt (wraz z ryzykiem kursu walut) i przez lata płacili niższe raty, teraz nie powinni oczekiwać pomocy.

Zdaniem większości uczestników ankiety to banki zachęcały klientów do zadłużenia we frankach (61 %) jednocześnie niedostatecznie informując ich o ryzyku kursowym (51%) 63 % ankietowanych jest zdania, że banki powinny ponieść chociaż część kosztów związanych ze wzrostem wartości kredytów we frankach.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments