Polska Korporacja Fotowoltaiczna – opinie i recenzja

Polska Korporacja Fotowoltaiczna (PKF) funkcjonuje na polskim rynku fotowoltaiki już od 2003 roku. Zdobyła w tym czasie spore doświadczenie. Jesteście ciekawi, jak wygląda oferta Polskiej Korporacji Fotowoltaicznej? Dla kogo dostępne są usługi tego przedsiębiorstwa? Jak wyglądają ceny instalacji fotowoltaicznej? Sprawdźcie te informacje w naszej recenzji!

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Polska Korporacja Fotowoltaiczna – jak wygląda oferta?

Polska Korporacja fotowoltaiczna posiada doświadczenie, które pozwoliło jej stać się partnerem gigantów energetycznych takich jak PGNiG – Obrót Detaliczny czy Energa – Obrót. Przedsiębiorstwo skupia się raczej na wykonywaniu dużych systemów PV, choć mikroinstalacje fotowoltaiczne (czyli do mocy 50 kW), również ma w ofercie. Fotowoltaika realizowana jest przez PKF kompleksowo, w ramach usługi otrzymamy:

  • darmowy audyt fotowoltaiczny – pozwoli on na dobranie odpowiedniej mocy zestawu do naszego zapotrzebowania,
  • projekt instalacji, oparty na informacjach uzyskanych podczas spotkania technicznego,
  • przygotowanie dokumentacji niezbędnej do wystartowania prac,
  • dobór odpowiednich podzespołów,
  • montaż instalacji słonecznej w ustalonym terminie,
  • pomoc w uzyskaniu dofinansowania do fotowoltaiki.

Realizacją projektów zajmują się wyszkolone ekipy montażowe Polskiej Korporacji Fotowoltaicznej, a zlecenia wykonywane są w całej Polsce. Panele fotowoltaiczne są montowane przez firmę na dachach i gruncie.

Oprócz kompleksowego rozwiązania PKF wykonuje także poszczególne etapy prac. Między innymi podejmuje się przygotowania projektu, wraz z uzyskaniem wszelkich wymaganych zgód, np. budowlanych czy złożeniem wniosków, chociażby do OSD. Polska Korporacja Fotowoltaiczna chce rozszerzyć portfolio związane z farmami fotowoltaicznymi i oferuje kupno projektów takich instalacji. Możemy również wydzierżawić grunt pod fotowoltaikę z PKF. W usługach firmy znajdziemy również możliwość serwisowania instalacji słonecznej, a także monitoring pracy fotowoltaiki.

PKF korzysta z konstrukcji montażowych firmy Corab. Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, to najczęściej stosowane są moduły Risen. Firma stosuje modele z certyfikatami odporności na różnego rodzaju degradacje czy obciążenia do 5400 Pa.

Producentem falowników stosowanych w instalacjach Polskiej Korporacji fotowoltaiki jest znany na rynku – Huawei, którego modele posiadają wydajność około 98,8%!

Kto skorzysta z usług PKF?

Jak już wspominaliśmy, Polska Korporacja Fotowoltaiczna, skupia się przede wszystkim na większych instalacjach. Z tego powodu, w ofercie nie znalazła się fotowoltaika dla domu, zatem osoby indywidualne szukające instalatora, będą musiały wybrać inne przedsiębiorstwo (możecie to zrobić za pomocą naszego rankingu firm fotowoltaicznych).

Oferta PKF jest skierowana do firm, rolników oraz inwestorów. Inwestorzy, znajdą tutaj kilka opcji odnośnie instalacji fotowoltaicznych. Mogą kompleksowo zrealizować całą inwestycję, zamówić tylko projekt lub zlecić PKF wykonanie prac montażowych.

Jeśli chodzi o fotowoltaikę dla przedsiębiorstw, to mogą one wybudować zarówno mikroinstalację, jak i wielkopowierzchniową instalację. W zależności od zasad współpracy PKF zajmie się całym procesem lub wybranym etapem prac.

Ostatnią grupą, którą obsługuje Polska Korporacja Fotowoltaiczna, są rolnicy – mogą oni liczyć na podobny zakres usług co firmy. Dodatkową możliwością jest jednak wydzierżawienie gruntu pod fotowoltaikę i wykorzystanie w ten sposób nieużytków rolnych.

Polska Korporacja Fotowoltaiczna – koszt fotowoltaiki

Koszty instalacji fotowoltaicznej, rzadko znajdują się na stronach instalatorów, zwłaszcza w przypadku wykonywania tylko większych instalacji. Spowodowane jest to różnorodnością warunków montażowych i zapotrzebowania energetycznego firm czy gospodarstw rolnych. Aby uniknąć nieporozumień, instalatorzy wolą nie podawać przybliżonych kosztów, ponieważ mogą one mocno odbiegać od ostatecznej ceny instalacji fotowoltaicznej. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy chodzi o koszt farmy fotowoltaicznej. W takich sytuacjach najlepiej polegać na wycenie indywidualnej, podczas audytu technicznego, czy danych wynikających z analizy opłacalności.

Dla osób zainteresowanych wydzierżawieniem działki pod fotowoltaikę, PKF oferuje 10-13 tys. zł rocznie, za dzierżawę ziemi.

Na stronie PKF znajdziemy jeszcze jedną, dość konkretną ofertę. Koszt elektrowni PV dla rolnika, o mocy 50 kW został ustalony bowiem na 129.000 zł netto. Jest to bardzo atrakcyjna cena, zwłaśzcza jeśli przeliczymy ją na koszt za 1 kW, który wynosi w tym przypadku 2.580 zł.

Trzeba jednak cały czas mieć na uwadze, że koszt fotowoltaiki zależy od indywidualnych potrzeb inwestora i dostępnych warunków montażowych. Tego typu stawki należy traktować wyłącznie jako orientacyjne ceny.

Finansowanie i dotacje z PKF

Polska Korporacja Fotowoltaiczna oferuje pomoc w uzyskaniu dofinansowania do fotowoltaiki. Dotacje, jakie najczęściej są promowane, to Agroenergia, dostępna dla rolników oraz Energia Plus, program dla firm.

PKF umożliwia wzięcie leasingu na fotowoltaikę. Współpracuje w tym zakresie z Milenium Leasing. Najwyższa możliwa kwota finansowania wynosi 2.000.000 zł i nie wymaga żadnej wpłaty własnej.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Fotowoltaika Polska Korporacja Fotowoltaiczna – zalety i wady

Opinie o Polska Korporacja Fotowoltaiczna są zróżnicowane – znajdziemy te pozytywne, jak i również mniej przychylne oceny. A jak wyglądają mocne i słabe strony PKF?

Zalety fotowoltaiki PKF

Jasne zasady współpracy
Pomoc w kwestii dofinansowania
Opcja kompleksowej realizacji fotowoltaiki jak i wybranych etapów
Własne, doświadczone ekipy montażowe
Możliwość finansowania fotowoltaiki leasingiem na preferencyjnych warunkach
Podane przykładowe koszty fotowoltaiki

Wady fotowoltaiki PKF

Brak oferty dla osób indywidualnych
Korzystanie z ograniczonej liczby producentów podzespołów

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Polska Korporacja Fotowoltaiczna świadomie rezygnuje z ofert dla osób indywidualnych, mimo że jest to największa grupa odbiorców fotowoltaiki. Skupienie się na większych instalacjach dla firm oraz rolników jest jednak ciekawym krokiem i taka „specjalizacja” może wyjść na dobre zarówno inwestorom, jak i samemu PKF. Podzespoły, które stosuje firma pochodzą od sprawdzonych producentów. Polska Korporacja Fotowoltaiczna ogranicza się tylko do kilku firm, co może powodować problemy z dostępnością urządzeń.
4.3
Nasza ocena
Informacje o autorze

Łukasz Czajkowski

Entuzjasta Odnawialnych Źródeł Energii i zielonych technologii. Blisko mu zwłaszcza do fotowoltaiki - aktywnie szuka informacji nie tylko o jej działaniu, ale także o firmach, które się nią zajmują. Wolny czas lubi poświęcić na gry komputerowe oraz oglądanie seriali.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments