Pomoc poszkodowanym nie tylko przez żywioły

5 /5
(Ocen: 2)

Z zapisów zawartych w ustawie można wywnioskować, że lokale w ramach programu Mieszkanie Plus mogą w pierwszej kolejności przypaść osobom, które znalazły się w ekstremalnie trudnej sytuacji nie ze swojej winy. O jakich przypadkach mowa? Ewentualnościami zajmiemy się w dalszej części tekstu.

Według interpretacji wiceministra Budownictwa i Infrastruktury – Tomasza Żuchowskiego pomoc wynika bezpośrednio z kryteriów przyjętych przez ustawę dotyczącą programu Mieszkanie+.

Mieszkanie+ dla osób, które straciły dobytek przez zdarzenia losowe

Temat został poruszony w związku z nawałnicami, które ostatnio nawiedziły Polskę. Tysiące osób zostały bez dachu nad głową. Program, uważany za prospołeczny, nie może zostawić poszkodowanych samych sobie. Oczywiście to wymaga zdwojonych wysiłków samorządów i wykonawców. Wszystko po to, by mieszkania powstawały jak najszybciej, aby w przyszłości nowi lokatorzy znaleźli w nich swoje nowe cztery kąty.

Jednocześnie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że mechanizm będzie funkcjonował sprawnie w przyszłości, gdy już budynki będą gotowe.

Dla wywłaszczonych Mieszkanie Plus

Chcąc przeprowadzać wielkie inwestycje, niestety inwestor musi się liczyć z dodatkowymi wyzwaniami. W dzisiejszych czasach graniczy z niemożliwością wytyczenie drogi czy sieci elektrycznej z dala od wszystkich prywatnych nieruchomości lub na terenach dostępnych tylko w ramach zasobów lokalnych samorządów czy instytucji.

Dlatego czasem państwo musi uciec się do mało popularnego wywłaszczenia. Takie posunięcie, nawet na cele publiczne, wiążę się często z tragedią osób najbardziej zainteresowanych. Stąd w takiej sytuacji inwestor zobowiązany jest przedstawić rekompensatę i kwotę odpowiadającą wartości nieruchomości.

Co otrzyma osoba wywłaszczona?

Oprócz wcześniej wymienionych pieniędzy, taka osoba może liczyć również na inną nieruchomość, której wartość będzie odpowiadała utraconej. Mowa tutaj nie tylko o mieszkaniach, ale o wszystkich innych budynkach. Z drugiej strony, wśród osób oczekujących na lokal z programu Mieszkanie Plus, wywłaszczony będzie miał pierwszeństwo.

Uwaga – gdy pojawi się różnica w cenie przyznanej nieruchomości, to pieniądze zostaną przelane na konto osoby zainteresowanej.

Nowe informacje o programie Mieszkanie Plus napływają z całego kraju. Porządkujemy je i opisujemy tak, aby przekazać Państwu najważniejsze wiadomości. Warto zaglądać na gdzie wymieniamy miejsca, gdzie powstaną budynki z programu Mieszkanie+.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments