pompa ciepła dla domu 70 m2 cena

Pompa ciepła dla domu 70 m2 - cena

Zarówno w Polsce, jak i na świecie rosnącą popularnością cieszą się projekty małych domów. Wynika to przede wszystkim z niskich kosztów związanych z ich budową i eksploatacją, dzięki czemu stanowią doskonałą alternatywą do mieszkań w bloku. Dzisiaj więc bliżej przyjrzymy się tematowi związanemu z ceną pompy ciepła dla domu 70 m².

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Mały dom - na jego budowę decyduje się coraz więcej osób

Z danych statystycznych wynika, że Polacy coraz częściej decydują się na budowę domów, nie jak kiedyś, dużych i wielopokoleniowych, ale takich o średniej wielkości, wynoszącej 100 - 150 m². Zainteresowanie u Polaków kupnem własnego domu wzrosło jeszcze bardziej po pojawieniu się pandemii COVID-19 i wprowadzeniu lockdownu wiosną 2020 roku. Izolacja sprawiła, że wiele osób zaczęło doceniać niezależność, jaką może dać im dom z dostępem do ogrodu. Drugie miejsce pod względem wielkości zajmują domy o niewielkim metrażu, na mniejszych działkach. Jak się bowiem okazuje sporym zainteresowaniem cieszą się budynki o metrażu nieprzekraczającym 100 m², które stanowią doskonałą alternatywę dla mieszkania w bloku:

powierzchnia domów wybierana przez Polaków

Źródło: Badanie przeprowadzone w styczniu 2022 r. przez Oferteo.pl

Wszystko dzięki temu, że posiadanie takiego domu nie pochłania aż tak wielu środków finansowych, zarówno podczas jego budowy (szczególnie teraz, kiedy ceny materiałów budowlanych z dnia na dzień są coraz wyższe, a dostęp do ekip budowlanych coraz mniejszy), jak i w trakcie jego późniejszej eksploatacji. Co jednak istotne, daje możliwość korzystania z tarasu i ogrodu. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele projektów małych budynków mieszkalnych nieprzekraczających 70 m². Domy te mimo niewielkich rozmiarów oferują bardzo funkcjonalne wnętrza, które dzięki atrakcyjnym rozwiązaniom sprawiają, że są one w pełni komfortowe i wygodne.

Opłaty związane z utrzymaniem domu (w tym rachunki za prąd, czy ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej) można ograniczyć do minimum inwestując w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, w tym tak popularną ostatnio fotowoltaikę oraz pompę ciepła.

Ułatwienia w budowie domów do 70 m²

Domy o niewielkiej powierzchni są nie tylko praktyczne, funkcjonalne i ekonomiczne, ich budowa wiąże się również z mniejszą liczbą formalności. Bowiem z dniem 3 stycznia 2022 roku, weszła w życie kolejna nowelizacja prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zwana „Domem bez formalności”. Za jej sprawą wprowadzonych zostało wiele zmian, które zdaniem ustawodawcy ułatwią życie inwestorom. Dotyczą one m.in. uproszczonej procedury dla domów do 70 m² zabudowy, do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych, dzięki której można je wybudować łatwiej niż dotychczas. A więc bez:

 • uzyskania pozwolenia na budowę;
 • ustanowienia kierownika budowy;
 • dziennika budowy (w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym).

Przy czym za dom mieszkalny do 70 m² rozumie się jednorodzinny budynek mieszkalny, wolnostojący zbudowany na własne cele mieszkaniowe, który ma nie więcej niż dwie kondygnacje i w całości mieści się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. Natomiast za dom rekreacyjny do 70 m² zabudowy uznaje się parterowy budynek służący do rekreacji indywidualnej, który ma rozpiętość elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięg wsporników do 2 m (w tym jeden musi przypadać na każde 500 działki m²). Aby jednak skorzystać z domu bez formalności, należy do zgłoszenia domu dołączyć:

 • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
 • oświadczenie, odnośnie tego, że dom budowany jest dla swoich własnych potrzeb mieszkaniowych;
 • projekt zagospodarowania działki lub terenu;
 • projekt architektoniczno - budowlany;
 • oświadczenie o przejęciu przez siebie odpowiedzialności za kierowanie budową, jeżeli nie zatrudnia się kierownika budowy;
 • plan zagospodarowania przestrzennego (w przypadku jego braku konieczna jest decyzja gminy o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu);
 • oświadczenie potwierdzające złożenie kompletu dokumentów;
 • plan zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku, decyzja gminy o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie do każdego domu

Każda osoba planująca budowę domu musi również wybrać system ogrzewania, który jest jedną z kluczowych decyzji. Nadal najczęściej wskazywanym sposobem ogrzewania w nowo budowanych budynkach jest ogrzewanie gazowe, na które decyduje się 40 proc. osób.

wybór ogrzewania domu przez Polaków

Źródło: Badanie przeprowadzone w styczniu 2022 r. przez Oferteo.pl

Jednak ze względu na m.in. trudną sytuacją gospodarczo - polityczną, skutkującą coraz wyższymi cenami gazu, wzrasta zainteresowanie pompami ciepła (wpływ na to mają też różnego rodzaju dotacje do pomp ciepła). Zastosowanie bowiem tych nowoczesnych urządzeń do ogrzewania i chłodzenia budynków oraz podgrzewania wody użytkowej niesie wiele licznych korzyści:

 • ekonomicznych - ich użytkowanie to duża oszczędność związana zarówno z niskimi kosztami eksploatacyjnymi (pompy ciepła to najbardziej opłacalne źródło ciepła, które charakteryzuje się najwyższą klasą energetyczną A++ i A+++ wśród urządzeń grzewczych, więcej na ten temat w artykule: Ile prądu zużywa pompa ciepła?), jak i brakiem dodatkowych kosztów związanych m.in. z kotłownią, kominem spalinowym, magazynem na opał, czy też instalacją gazową;
 • ekologicznych - ponieważ urządzenia te nie emitują szkodliwych substancji i spalin, w związku z tym, nie zanieczyszczają środowiska w takim stopniu, jak kotły na węgiel, olej czy gaz. W przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów grzewczych, do swojej pracy w 75 - 80 proc. wykorzystują odnawialne źródła energii (powietrze, grunt lub wodę), zaś tylko 25 proc. energii dostarcza prąd z sieci (lub instalacji PV), który jest potrzebny do prawidłowego działania sprężarki.

Ponadto pompy ciepła są całkowicie bezobsługowe (ich posiadacze oszczędzają nie tylko pieniądze, ale również czas), a w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym zapewniają mieszkańcom najwyższy możliwy komfort cieplny (najwydajniejsze zaś tryby grzania i chłodzenia pozwala stworzyć połączenie pompy ciepła z klimakonwektorami). Co istotne, prawidłowo zamontowana pompa ciepła jest urządzeniem niezawodnym, które może bezawaryjnie pracować nawet kilkadziesiąt lat, podnosząc prestiż i wartość finansową budynku, w którym jest zainstalowana. Decydując się na montaż pompy ciepła warto również uwzględnić, że tego rodzaju inwestycja, w porównaniu do innych tradycyjnych urządzeń grzewczych, amortyzuje się już po kilku latach eksploatacji (a jeszcze szybciej gdy inwestor skorzysta, z któregoś z dostępnych dofinansowań).

Jaka pompa ciepła dla domu 70 m²?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego, modelu pompy ciepła do domu 70 m², dobrze jest już wcześniej przeanalizować jego parametry techniczne, funkcje, a także dolne źródło ciepła. Jednak ze względu na najtańszy i najszybszy montaż, a także na niewielką kompaktową budowę (urządzenie to nie wymaga budowy kotłowni, komina i może być zainstalowane chociażby w garderobie, holu czy na strychu), właściciele domów do 70 m², najczęściej decydują się na powietrzną pompę ciepła.

Najlepsze rozwiązanie dla domu do 70 m² to powietrzna pompa ciepła

Najlepszym wyborem dla domu 70 m² jest powietrzna pompa ciepła, która w porównaniu z gruntową pompą ciepła nie wymaga ani dużej, nieosłoniętej niczym działki (kiedy inwestor decyduje się na gruntową pompę ciepła z wymiennikiem poziomym), ani wykonania głębokich odwiertów, w przypadku urządzenia z wymiennikiem pionowym (co znacznie podnosi koszt całego przedsięwzięcia). Przy czym utarło się, że to właśnie urządzenia grzewcze zasilane ciepłem ziemi, działają najefektywniej przez cały rok. Jak się jednak okazuje, w naszym klimacie doskonale sprawdzają się też powietrzne pompy ciepła, coraz więcej ich modeli jest bowiem w stanie ogrzewać dom i c.w.u. nawet wtedy gdy temperatura na zewnątrz wynosi poniżej -20°C.

Tak więc pompy ciepła powietrzne są dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkiej działki oraz gdy inwestora ograniczają możliwości finansowe. To również segment tego rodzaju pomp ciepła charakteryzuje się w Polsce największymi przyrostami. Jak wynika bowiem z szacunków PORT PC, w przeciągu ostatnich dziesięciu lat rynek tych urządzeń grzewczych w zanotował ponad 100-krotny wzrost. Natomiast tylko w 2022 roku sprzedano ich blisko 188.200, zaś wynik, które osiągnęły gruntowe pompy ciepła to zaledwie 7.200 sztuk. Ponadto spośród wszystkich powietrznych pomp ciepła, ⅔ zainstalowanych w zeszłym roku urządzeń stanowiły pompy ciepła typu split. Jednak po kilku latach królowania splitów nad monoblokami nastąpiła zmiana w kierunku wyższego udziału tych ostatnich, które stanowią większość w krajach Europu Zachodniej.

Należy tu zaznaczyć, że producenci pomp ciepła dostosowują ofertę źródeł ciepła do nowych trendów obserwowanych w budownictwie, jakimi są małe domy o wysokim standardzie energetycznym (zgodnym z warunkami technicznymi WT 2021). Coraz chętniej bowiem przez ich właścicieli poszukiwane są nowoczesne źródła ciepła małej mocy. Doskonale w przypadku nowych domów do do 70 m² sprawdzają się właśnie pompy ciepła monoblok, których montaż jest znacznie prostszy, a instalatorzy nie muszą posiadać uprawnień F-gazowych. W przypadku pompy ciepła monoblok, wszystkie elementy zamknięte są w jednym hermetycznym module, w całości produkowanym i montowanym w fabryce (dzięki temu ich instalacja w budynku obarczona jest niewielkim ryzykiem komplikacji). Ponadto inwestycja w pompę ciepła monoblok zwalnia właściciela z obowiązku jej rejestracji w CRO (Centralnym Rejestrze Operatorów), i tym samym wykonywania corocznych kontroli szczelności urządzenia.

Pompa ciepła dla domu 70 m² cena - co ma na nią wpływ?

Obecnie cena pompy ciepła wraz z montażem dla średniej wielkości domu jednorodzinnego o lepszym standardzie energetycznym wynosi średnio 45.000 - 70.000 zł. Jednak, na to ile ostatecznie kosztować będzie inwestycja w pompę ciepła dla domu 70 m², wpływ będzie miała nie tylko jego powierzchnia, ale również:

 • parametry urządzenia, im bowiem pompa ciepła jest bardziej zaawansowana technologicznie i posiada lepszą wydajność, tym też więcej przyjdzie nam za nią zapłacić. Na jakie parametry urządzenia zwrócić szczególną uwagę? Na pewno będą to współczynniki wydajności COP i SCOP, moc elektryczna (Pe), moc chłodnicza (Pch) oraz moc grzewcza pompy ciepła (Pg);
 • dolne źródło, z którego to ekologiczne urządzenie pozyskuje energię cieplną (może to być powietrze, woda lub grunt). Tańszą i prostszą opcją są powietrzne pompy ciepła, droższą zaś gruntowe pompy ciepła, których instalacja wiąże się z dodatkowymi kosztami uwzględniającymi m.in. źródło dolne i jego montażu (łącznie może to być 25.000 - 35.000 zł);
 • górne źródło, a więc instalacji grzewczej w budynku. Ponieważ dla sprawności całego systemu ważne jest zapewnienie mu odpowiednio wydajnego dolnego i górnego źródła odbierającego ciepło. I tak, najlepiej w przypadku niskotemperaturowych pomp ciepła sprawdza się ogrzewanie podłogowe lub inne płaszczyznowe. Natomiast jeśli rozważamy montaż grzejników, to wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wysokotemperaturowa pompa ciepła, która umożliwia uzyskanie wyższej temperatury wody grzewczej;
 • wykończenie, sposób użytkowania pomieszczeń i lokalizacja budynku. Montaż pompy ciepła ma sens jedynie wtedy, gdy wcześniej zadbamy w domu o odpowiednią termoizolację, która będzie warunkować sprawność tego urządzenia grzewczego. Łatwiej bowiem ogrzać większy, ale dobrze zaizolowany budynek niż np. dom o powierzchni 70 m², ale już z gorszymi parametrami przewodzenia ciepła. Wpływ na cenę pompy ciepła ma też sposób użytkowania pomieszczeń, liczba mieszkańców oraz ich oczekiwania względem temperatury zarówno powietrza, jak wody użytkowej.

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Pompa ciepła dla domu 70 m² - cena

Ze względu na to, że koszt pompy ciepła dla domu 70 m² uzależniony jest od wielu czynników, trudno jest podać jednoznaczną odpowiedź. Szacuje się, że cena powietrznej pompy ciepła wynosi w tym przypadku od 15.000 zł do 40.000 zł netto, w zależności od:

 • funkcji jaką będzie pełnić - najtańsze są pompy ciepła służące wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej, za to wyższym kosztem wyróżniają się pompy ciepła posiadające funkcję nie tylko podgrzewania c.w.u., ale i ogrzewania oraz chłodzenia pomieszczeń;
 • mocy grzewczej. W przypadku domu o powierzchni 70 m², z czterema domownikami, z ogrzewaniem podłogowym i z zapotrzebowaniem 50 W/m² do jego ogrzania wystarczy pompa ciepła o mocy: 70 m² × 50 W/m² = 3,5 kW. Natomiast gdybyśmy chcieli dodatkowo podgrzewać nią wodę, to wówczas należałoby moc pompy powiększyć jeszcze o 1 kW (przyjmuje się, że średnie zużycie energii potrzebnej do tego celu wynosi 250 W na jedną osobę). Czyli dla domu spełniającego Warunki Techniczne 2021 o powierzchni 70 m², zarówno na potrzeby c.o. jaki i podgrzania c.w.u. potrzebna jest pompa ciepła o mocy grzewczej ok. 4,5 kW. Należy jednak pamiętać, że obliczenia te mają charakter orientacyjny, ponieważ na wybór urządzenia ma także wpływ wiele innych czynników, dobrze więc zadanie to powierzyć wykwalifikowanemu instalatorowi;
 • producenta - na rynku dostępnych jest wielu zagranicznych, jak i polskich producentów pomp ciepła, posiadających szeroki i zróżnicowany wachlarz tych wielofunkcyjnych urządzeń. W związku z tym, dobranie odpowiedniego modelu, najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb, nie powinno stanowić najmniejszego problemu;
 • typu urządzenia, a więc czy będzie to pompa ciepła monoblok czy split. Oba te systemy pracują na tej samej zasadzie, jednak różnica między nimi tkwi w konstrukcji jednostek, co przekłada się na parametry pracy, komfort użytkowania oraz kwestie związane z montażem. Wyższą ceną cechują się monobloki, za czym stoi dobrze zaizolowana konstrukcja wydłużająca żywotność tych pomp ciepła (nie generują one jednak później prawie żadnych kosztów eksploatacyjnych). Natomiast pompy ciepła split są tańsze, bardziej skomplikowany jest jednak ich montaż (co oczywiście przekłada się na dodatkowe koszty). Ponadto w ich przypadku, istnieje ryzyko wystąpienia ludzkiego błędu, wyższe są także koszty eksploatacji (trzeba regularnie przeprowadzać kontrole szczelności).
Wpływ na cenę pompy ciepła do domu 70 m² mają również prace związane z montażem i niezbędne akcesoria (sprawdźcie montaż pompy ciepła krok po kroku). Obecnie jednak, większość firm montujących pompy ciepła wlicza wydatki związane z jej instalacją w cenę zakupu. Zatem łącznie, koszt powietrznej pompy ciepła ze średniej półki cenowej do domu o powierzchni ogrzewanej 70 m² (zabezpieczonego przed startami ciepła z czterema domownikami) wynosi ok. 25.000 - 35.000 zł netto. Natomiast koszt wydatków związanych zarówno z ogrzewaniem pomieszczeń, jak i podgrzewaniem c.w.u. nie powinien wówczas przekroczyć 1.300 zł rocznie.

Jak obniżyć cenę pompy ciepła dla domu 70 m²?

To po jakim czasie nastąpi zwrot kosztów w pompę ciepła zależy przede wszystkim od mocy urządzenia oraz jego awaryjności. Wpływ na to będzie również mieć to, czy inwestor zdecyduje się na dofinansowanie do pompy ciepła na 70 m². Wsparcie takie można uzyskać m.in. w ramach:

 • programu Czyste Powietrze (maksymalnie w trzeciej części tego rządowego programu, na powietrzną pompę ciepła jest to 31.900, a gruntową o podwyższonej klasie efektywności energetycznej - 50.900 zł);
 • programu Moje Ciepło, w ramach którego refundowane są koszty kwalifikowane poniesione od 01.01.2021 roku do 31.12.2026 roku (maksymalnie w przypadku powietrznej pompy ciepła dotacja wynosi 7.000 zł, a gruntowej - 21.000 zł);
 • programu Mój Prąd 5.0, który rozszerzony został o dofinansowania do pomp ciepła, maksymalnie uzyskać można nawet do 19.400 zł na powietrzną pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej i do 28.500 zł na gruntową pompę ciepła (grunt/woda lub woda/woda) o podwyższonej klasie efektywności energetycznej;
 • programu Stop Smog - tutaj inwestorzy mogą otrzymać nawet 100 proc. dofinansowania szacowanych kosztów inwestycji (do 53.000 zł), również na zakup i montaż ekologicznej pompy ciepła;
 • ulgi termomodernizacyjnej, w jej przypadku maksymalny limit odliczeń, obejmujących także pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną wynosi 53.000 zł;
 • dofinansowania do wymiany starego pieca na energooszczędne urządzenie grzewcze, w tym pompę ciepła (w zależności od miasta może wynosić ono od 1.500 do nawet 40.000 zł.

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments