Pompy ciepła Apic – opinie i recenzja

Rynek pomp ciepła rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, nasz kraj zamontował najwięcej tych urządzeń w Europie w przeliczeniu na mieszkańca. Jest to zasługa między innymi zachęt w postaci dofinansowań do pomp ciepła, rosnącej świadomości ekologicznej Polaków, a także zalet, jakie posiadają te urządzenia. Przy czym, aby cieszyć się tym komfortowym rozwiązaniem, nie musimy wcale decydować się na zakup pomp ciepła zagranicznych producentów, na rynku bowiem dostępnych jest wiele polskich marek. Jedną z nich jest Apic. Czym wyróżniają się pompy ciepła tego producenta?

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Apic – polski producent pomp ciepła!

Apic jest firmą założoną już w 2002 roku przez grupę inżynierów, absolwentów Politechniki Łódzkiej. Główna siedziba firmy znajduje się w miejscowości Nowy Dwór – Parcela.

Pierwsze gruntowe pompy ciepła, Apic zaczęło wprowadzać na rynek jeszcze w 2003 roku. Jest to przedsiębiorstwo, które stale stara się rozwijać oraz wdrażać nowe rozwiązania, aby poprawiać jakość i wydajność swoich urządzeń.

Dla kogo pompy ciepła Apic?

Pompy ciepła Apic to urządzenia, które doskonale nadają się do wszelkiego typu budynków – jednorodzinnych i wielorodzinnych, hal produkcyjnych oraz powierzchni biurowych. Ofertę swoich pomp ciepła, Apic kieruje do zróżnicowanego grona odbiorców: klientów indywidualnych, przedsiębiorstw, instytucji, a także do przedstawicieli branż budowlanych (deweloperów, projektantów oraz instalatorów).

Urządzenia Apic sprawdzą się jednakowo w domach modernizowanych, jak i nowo powstałych budynkach, które dzięki swoim rozwiązaniom technologicznym tracą mniej energii. Produkty tej firmy mogą bowiem współpracować z istniejącym już źródłem ciepła, uzupełniając się nawzajem. Pompy ciepła Apic działają także w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi, dzięki czemu koszt ich eksploatacji jest jeszcze niższy.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Jakie rodzaje pomp ciepła posiada Apic?

W ofercie pomp ciepła Apic znajdują się:

 • gruntowe pompy ciepła – w przypadku urządzeń Apic korzystają one z 2 różnych źródeł dolnych. Jednym z nich jest pompa glikol – woda, wykorzystująca energię cieplną za pośrednictwem kolektorów gruntowych układanych poziomo, lub kolektorów pionowych. W obiegu dolnego źródła krąży niezamarzająca ciecz (glikol), której temperatura oscyluje w granicach zera. Kolejne rozwiązanie to już “klasyczny” układ ziemia – woda;
 • wodne pompy ciepła – wykorzystują energię cieplną zawartą w wodzie, za pośrednictwem studni lub ciepła technologicznego będącego energią odpadową. Jest to jedno z najwydajniejszych źródeł ciepła, o ile ilość wody jest odpowiednia.

Najbardziej nietypowym produktem firmy jest gruntowa pompa ciepła bez odwiertów. W pompach ciepła zastosowano wymiennik miedziany bezpośredniego odparowania. Pozwoliło to zmniejszyć długość źródła dolnego, a przez to również obniżyć koszt całego systemu.

Moc i cechy pomp ciepła Apic

Firma Apic oferuje pompy ciepła dostosowane do pokrycia różnego rodzaju potrzeb grzewczych. Wymienione są pompy ciepła o mocach od 5 kW do 22 kW. Apic zaznacza jednak, że na życzenie klienta może wyprodukować urządzenie o konkretnej mocy, wielkości oraz z dodatkowym wyposażeniem. Jest to duże udogodnienie, ponieważ każdy zainteresowany pompą ciepła tego producenta znajdzie tutaj dla siebie odpowiednie urządzenie.

Najważniejszymi cechami pomp ciepła Apic są:

 • osiąganie wysokiego współczynnika COP (do 5,15), dzięki czemu koszt ich użytkowania jest niski;
 • możliwość połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką – pozwala to na zasilanie pomp ciepła w 100% z energii odnawialnej;
 • wielozadaniowość – urządzenia te dają możliwość ogrzewania budynku, podgrzewania wody i chłodzenia pomieszczeń latem;
 • stosowanie czynnika chłodniczego R407C, który jest bardziej ekologicznym zamiennikiem czynnika R22;
 • sterowanie przy pomocy wi-fi – daje to możliwość zmiany temperatur czy ustawień praktycznie z każdego miejsca;
 • układ kaskadowy – przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło istnieje możliwość połączenia wybranych modeli pomp ciepła;
 • 5-letnia gwarancja na każde urządzenie firmy – potwierdza to wysoką jakość wykonania pomp ciepła Apic;
 • elegancka i modna obudowa, która będzie dobrze komponować się z otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym.

Pompy ciepła Apic – cena

Cena pomp ciepła, Apic jak i innych producentów (możecie ich znaleźć w naszym rankingu producentów pomp ciepła) zależy od różnych czynników, w tym:

 • parametrów urządzenia – jego mocy, ilości pobieranej energii czy stopnia pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną;
 • rodzaju pomp ciepła – gruntowe będą droższe niż powietrzne pompy ciepła;
 • dodatkowej technologii zastosowanej w urządzeniach.

Wracając do kosztu pomp ciepła Apic, dla przykładu, za model Apic 16 SPIW (moc 16 kW) przyjdzie zapłacić nam 22.100 zł, za urządzenie APIC 05 HGW (moc 5 kW) 16.900 zł, a za opcję APIC 20 CZW (moc 20 kW) – 22.300 zł. Warto zaznaczyć, że w przypadku wykonania specjalnej pompy ciepła (nietypowa moc, wielkość czy wyposażenie dodatkowe) ceny będą wyższe.

Oczywiście koszt tych urządzeń można obniżyć, wykorzystując dofinansowanie do pomp ciepła. Aktualnie najczęściej stosowaną dotacją jest Czyste Powietrze, dużą popularnością cieszą się również różnego rodzaju gminne, wojewódzkie lub miejskie dofinansowania do wymiany pieca. Na przełomie kwietnia i maja 2022 roku ma wystartować nowy rządowy program Moje Ciepło, który w założeniach i konstrukcji ma przypominać inny popularny program – Mój Prąd.

Jakie jeszcze usługi związane z pompami ciepła znajdują się w ofercie firmy Apic?

Firma Apic nie zajmuje się jedynie produkcją i sprzedażą pomp ciepła. Znajdziemy u niej również inne usługi powiązane z tymi urządzeniami, takie jak:

 • doradztwo i dobór odpowiednich jednostek – klienci firmy mogą liczyć na profesjonalną pomoc specjalistów Apic w tym zakresie;
 • montaż pompy ciepła krok po kroku – jest to kompleksowo wykonana usługa, od projektu aż do oddania gotowego systemu do użytku przez klienta;
 • serwis pompy ciepła – firma oferuje pełne wsparcie serwisowe.

Obecność takich dodatkowych usług jest wielkim plusem, w końcu nikt lepiej nie zamontuje urządzeń Apic, niż ich własne zespoły instalacyjne.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Jakie są zalety pomp ciepła Apic?

Zalety pomp ciepła Apic:

blisko 20-letnie doświadczenie w produkcji pomp ciepła
wielofunkcyjność (przygotowanie c.w.u. oraz ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń)
współczynnik sprawności COP na poziomie 5,15
obniżenie kosztów ogrzewania budynku
możliwość połączenia z fotowoltaiką
nowoczesny design i solidna obudowa jednostki zewnętrznej
5-letnia gwarancja
brak emisji zanieczyszczeń
wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii
możliwość wygodnego sterowania pracą urządzenia

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Doświadczenie producenta
Stosunek jakości do ceny
Szeroki wybór urządzeń
Parametry i funkcjonalność
Zastosowane podzespoły
Apic jest polskim producentem pomp ciepła, który już od 19 lat tworzy te urządzenia. Oferta producenta dotyczy tylko gruntowych i wodnych pomp ciepła, jednak jest ona dobrze przygotowana i można wybrać produkt, korzystający z różnego źródła dolnego. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość zamówienia nietypowej pompy ciepła, która zostanie przygotowana specjalnie dla nas. Produkty Apic są bardzo dobrze wykonane, zarówno pod względem jakości jak i estetyki. Wysoki współczynnik COP, jaki osiągają oraz możliwość połączenia z fotowoltaiką gwarantują niskie koszty eksploatacyjne. Dzięki dodatkowym usługom, takim jak montaż czy serwis, nie musimy się również martwić szukaniem dodatkowego instalatora - wszystko może wykonać jedna firma.
4.1
Nasza ocena
Informacje o autorze

Łukasz Czajkowski

Entuzjasta Odnawialnych Źródeł Energii i zielonych technologii. Blisko mu zwłaszcza do fotowoltaiki - aktywnie szuka informacji nie tylko o jej działaniu, ale także o firmach, które się nią zajmują. Wolny czas lubi poświęcić na gry komputerowe oraz oglądanie seriali.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments