Pompy ciepła Blaupunkt – opinie i recenzja

Niemiecka marka Blaupunkt o międzynarodowej renomie i prawie stuletnim doświadczeniu wyspecjalizowana jest w urządzenia RTV i Audio. Jednak nie tylko, bowiem w swojej ofercie posiada ona również urządzenia wykorzystujące OZE, takie jak panele fotowoltaiczne i ekologiczne pompy ciepła Blaupunkt, które zyskują w Polsce coraz większą popularność. Co warto o nich wiedzieć?

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompy ciepła Blaupunkt to niemiecka jakość

Pompy ciepła z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem, są one bowiem najtańszym w eksploatacji i najbardziej ekologicznym źródłem ciepła (aż ok. 75 proc. energii potrzebnej do ogrzania czerpią z otoczenia, a tylko ok. 25 proc. ich bilansu stanowi prąd elektryczny). Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej producentów urządzeń elektronicznych decyduje się na ich produkcję. Jednym z nich jest niemiecka firma Blaupunkt, która może pochwalić się prawie 100 letnim doświadczeniem (założona została ona w 1924 roku), jeśli chodzi o urządzenia RTV i Audio, których znakiem charakterystycznym jest niebieska kropka umieszczona na każdym produkcie. Ten ówczesny symbol jakości, stał się nie tylko znakiem rozpoznawalnym marki na całym świecie, ale również w 1938 roku nazwą firmy.

Firma Blaupunkt od wielu lat skupia się także na produkcji innowacyjnych rozwiązań z dziedziny ogrzewania i chłodzenia, charakteryzujących się niemiecką jakością, precyzją wykonania, a także nowoczesnym designem. Jednym z nich są wielofunkcyjne pompy ciepła Blaupunkt służące zarówno do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, jak i przygotowywania c.w.u. Producent ten posiada obecnie w swojej ofercie łatwe i szybkie w montażu powietrzne pompy ciepła Monoblok i Split.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo pompy ciepła Blaupunkt?

Pompy ciepła Blaupunkt to energooszczędne urządzenia, z powodzeniem stosowane zarówno w nowopowstałych budynkach, jak i tych modernizowanych (gdzie mogą stanowić samodzielne źródło ciepło lub współpracować już z istniejącym). Przy czym najbardziej opłacalna, zarówno pod względem finansowym, jak i ekologicznym jest współpraca pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną (sprawdźcie naszą opinię i recenzję paneli fotowoltaicznych Blaupunkt).

Pompy ciepła to obecnie, jedno z najtańszych źródeł do ogrzewania domu, których stosunkowo wysoki koszt można obniżyć korzystając z różnych form dotacji do OZE. Należy tu zaznaczyć, że ogrzewanie za pomocą pompy ciepła już teraz kosztuje:

 • o blisko 30 proc. mniej niż ogrzewanie gazem;
 • ok. 50 proc. mniej niż ogrzewanie węglem.

Jak szacuje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła – w Polsce, w 2030 roku łączna liczba tych urządzeń zainstalowanych w domach jednorodzinnych wynosić będzie około 1,09 mln sztuk.

Jakie rodzaje pomp ciepła posiada Blaupunkt?

Aktualna oferta firmy Blaupunkt obejmuje siedem modeli powietrznych pomp ciepła, które są prostsze i tańsze w montażu od gruntowych pomp ciepła, przez co cieszą się w naszym kraju największym zainteresowaniem. Przy czym do dyspozycji wszystkich zainteresowanych są:

 • pompy ciepła typu Monoblok (w przypadku których wszystkie elementy umieszczone są w jednej zwartej obudowie);
 • pompy ciepła typu Split (składające się z dwóch modułów – zewnętrznego i wewnętrznego, połączonych ze sobą rurami chłodniczymi, stanowiącymi część układu termodynamicznego).

Oba typy tych pomp ciepła pracują na tej samej zasadzie, wykorzystując podczas wytwarzania ciepła prawa termodynamiki. Ich różnica tkwi jednak w konstrukcji jednostek, co z kolei przekłada się zarówno na kwestie związane z montażem poszczególnych urządzeń i parametrami ich pracy. Proponowane przez firmę rozwiązania to:

 • Pompa ciepła Blaupunkt, Monoblok, 10kW;
 • Pompa ciepła Blaupunkt, Split, 10kW;
 • Pompa ciepła Blaupunkt, Monoblok, 13kW;
 • Pompa ciepła Blaupunkt, Split, 17kW;
 • Pompa ciepła Blaupunkt, Monoblok, 17kW;
 • Pompa ciepła Blaupunkt, Monoblok, 19kW;
 • Pompa ciepła Blaupunkt, Split, 19kW.

Moc i cechy pomp ciepła Blaupunkt

Pompy ciepła Blaupunkt zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić najwyższą wydajność i oszczędność energii w swojej klasie do ogrzewania budynku i przygotowania c.w.u. Urządzenia tego niemieckiego producenta posiadają różną moc od 10kW do 19 kW, co w większości przypadków pozwala na dobór optymalnego rozwiązania.

Pompy ciepła Blaupunkt cieszą się bardzo dobrymi opiniami użytkowników, co jest zasługą następujących ich cech:

 • wysokiej wydajności – pompa ciepła powietrze – woda odzyskuje z otoczenia do 75 proc. wymaganej energii;
 • użycia wysokiej jakości komponentów (odgrywających podstawową rolę w ramach szerszego systemu) od wiodących dostawców, w tym sprężarki rotacyjnej Panasonic, wentylatora inwerterowego Wolong, a także zaworu rozprężnego, czujnika ciśnienia i sterownika marki Carel;
 • nowoczesnego designu oraz przemyślanego doboru kolorów i precyzji wykonania;
 • wysokiej klasy energetycznej, którymi charakteryzują się pompy ciepła Blaupunkt. Albowiem w testach przeprowadzanych przez TÜV SÜD uzyskały one (zależnie od temperatury systemu grzewczego, z którymi by współpracowały), dla temperatury zasilania CO 35 °C – klasę energetyczną A+++, a dla temperatury zasilania CO 55 °C, klasę energetyczną A++;
 • inteligentnego sterowania – użyty sterownik Carel z aplikacją RS485/WiFi App jest przystosowany do realizacji sterowania między jednostką pompy ciepła, a końcową aplikacją.
 • cichego tryby pracy – urządzenie tego producenta wykorzystują nowe środki redukcji hałasu, jakimi są bezszczotkowe wentylatory i sprężarka rotacyjna firmy Panasonic;
 • szerokiego zastosowania napięcia – pompa ciepła Blaupunkt działają stabilnie w zakresie napięć 150V – 260V (I faza) lub 330V – 450V (3 fazy), co ma zmniejszyć wpływ zakłóceń napięcia w sieci na urządzenie;
 • inteligentnego odszraniania, dzięki któremu można zminimalizować zużycie energii i zwiększyć satysfakcję z użytkowania pompy ciepła.

Pompy ciepła Blaupunkt – cena

Pompy ciepła Blaupunkt to urządzenia grzewcze, które zostały stworzone z myślą o zaspokojeniu potrzeb najbardziej wymagających klientów. Przy tym to, ile przyjdzie nam za nie zapłacić zależeć będzie od takich czynników, jak m.in. parametry jakimi charakteryzuje się urządzenie (czyli od mocy grzewczej urządzenia, stopnia pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną i ilości pobieranej energii), liczby domowników, czy też lokalizacji budynku. Nie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku pomp ciepła Blaupunkt. Jednak, aby uzyskać dokładną wycenę, należy przesłać formularz na stronie wyłącznego dystrybutora tej marki w Polsce, jakim jest firma Hymon.

Warto tu jednak zaznaczyć, że cenę pompy ciepła można obniżyć korzystając z różnych dotacji, w tym:

 • programu Czyste Powietrze – gdzie o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby planujące wymianę starego pieca i termomodernizację domu;
 • programu Moje Ciepło, wspierającego rozwój ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej w obszarze pomp ciepła (zarówno powietrznych, gruntowych, jak i wodnych), w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych;
 • dofinansowania do wymiany pieca z wojewódzkiej, gminnej lub miejskiej dotacji na termomodernizację, która obowiązuje w danym regionie.

Jakie jeszcze usługi związane z pompami ciepła znajdują się w ofercie firmy Blaupunkt?

Pompy ciepła Blaupunkt można kupić u wyłącznego dystrybutora tej marki w Polsce. Przy czym należy tu podkreślić, że firma Hymon jest nie tylko producentem systemów montażowych do fotowoltaiki i pomp ciepła (są one stworzone przez jej konstruktorów, wyłącznie dla niej), ale i posiada własne magazyny. Firma świadczy usługi zarówno w zakresie projektowania, montażu, jak i serwisu.

Ponadto objęte są one 5 – letnią gwarancją, która obejmuje również montaż pompy ciepła (firma Hymon bierze pełną odpowiedzialność za to co wykonuje, a nie odwołuje się tylko do gwarancji produktowych producenta). Należy jednak pamiętać, że warunkiem gwarancji jest okazanie karty gwarancyjnej i faktury zamówienia lub innego potwierdzenia zakupu.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Jakie są zalety pomp ciepła Blaupunkt?

Główne zalety pomp ciepła Blaupunkt to:

multifunkcjonalność (przygotowanie c.w.u. oraz ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń)
zakres temperatury pracy -25ºC – 45ºC
niska awaryjność oraz łatwość obsługi
nowoczesny design
możliwość współpracy pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi
kompleksowa obsługa i wsparcie techniczne z zakresu doboru urządzeń do indywidualnych potrzeb klientów
cichy tryb pracy (wykorzystane są nowe środki redukcji hałasu)
możliwość skorzystania z dofinansowania do pomp ciepła
wysokiej jakości komponenty wiodących dostawców (Panasonic, Carel i Wolong)
niemiecka jakość
niska awaryjność
łatwość obsługi
5 lat gwarancji
inteligentne sterowanie
szerokie zastosowanie napięcia
inteligentne odszranianie
klasa efektywności energetycznej (W35°C/W55°C): A+++/A++ i tym samym niższe koszty energii do ogrzewania budynku

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Doświadczenia producenta
Stosunek jakości do ceny
Szeroki wybór urządzeń
Parametry i funkcjonalność
Zastosowane podzespoły
Firma Blaupunkt, która może pochwalić się prawie 100 - letnim doświadczeniem w produkcji sprzętu elektronicznego i akcesoriów do samochodów, w swojej ofercie posiada również innowacyjne rozwiązania z dziedziny ogrzewania i chłodzenia, w tym ekologiczne pompy ciepła, które znajdują zastosowanie w starym i zmodernizowanym budownictwie. Urządzenia tego producenta cieszą się rosnącym zainteresowaniem i bardzo dobrą opinią użytkowników. Tym co bowiem wyróżnia powietrzne pompy ciepła Blaupunkt, które dostępne są zarówno w wersji Monoblok, jak i Split, jest przede wszystkim ich multifunkcjonalność, wysoka wydajność, komponenty czołowych marek, wyjątkowo cicha praca, łatwa obsługa i inteligentne odszranianie. Natomiast minusem jest z pewnością brak danych odnośnie ceny poszczególnych modeli.
4.8
Nasza ocena
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
ALBERT
ALBERT
15 stycznia 2023 15:18

Kupiłem pompę ciepła blaupunkt od hymon i polecam pompa działa idealnie monter wszystko wytłumaczył budynek mam stary ocieplony pompa dobiją do zadanej temperatury i się wyłancza polecam

Adrian
Adrian
13 grudnia 2022 10:41

Kupiłem pompę ciepła blaupunkt z firmy hymon i z całego serca nie polecam. Wybierajcie jeśli nawet są kilka tysięcy drożsi swoje lokalne firmy dlaczego? otóż próbuje się dodzwonić na serwis nie idzie… Odbiera telefon gość który mi ją sprzedał wiecznie w. Trasie i zajety właśnie za 5 min wchodzi na spotkanie jak tylko wyjdzie mi pomoże i…. Nie oddzwania. Czekam za serwisem od samego montażu bo montezy pompę i cała resztę zamontowali i nie potrafili jej uruchomić ponieważ był uszkodzony czujnik ssania wody w pompie powiedzieli ze zgłosili to do serwisu i ktoś na dniach przyjedzie wymienić a oni ja zmostkowali żeby działała cały czas. Przez miesiąc nikt nie odpisuje na moje maile dodzwonić się nie idzie!! Od soboty pompa siadła całkowicie znowu błąd 131 czujnika ssania dodzwonić się nie idzie do serwisu ani na żaden numer który posiadam od hymon ktoś odpisał i potwierdził ze pompa nie będzie działała i wysłał mi instrukcje żeby uruchomi bezpośrednio grzałki żeby mieć ciepła wodę chociaż w domu i że zostało to przekazane jakiemuś zespołowi i że w tym tygodniu podobno podjada oczywiście na numery nikt nie odbiera. To nie wiem czy mam iść do pracy czy czekać aż raczą podjechać. Powinni mi dać numer na ekipę ktora przyjęła to zgłoszenie a nie ze ktoś może kiedyś…..
Ogólnie firma niegodna polecenia odradzam wpłacicie pieniądze to kazdy się wypina..

steve
steve
5 lipca 2022 16:50

A teraz kilka faktów, zanim nabierzecie się na pompy Blaupunkt. Pompy ciepła sprzedawane pod marką Blaupunkt nie są produkowane przez firmę Blaupunkt tylko przez koncern chiński. Pompy ciepła o podobnych parametrach, ten sam chiński koncern wypuszcza pod brandem SPRSUN, z tą małą różnicą, że są one sprzedawane ze zdecydowanie lepszym czynnikiem R32 zaś te markowane przez Blaupunkt mają czynnik R410A, poza tym specyfikacja jest identyczna. Cena juz niestety nie, mimo że Blaupunkt zaoszczędził na tańszym czynniku, to sprzedaje te pompy o kilka tysięcy PLN drożej. To nie jest biznes tylko zwykłe dziadowanie, bo te pompy w hurcie są ponad dwukrotnie tańsze. Nie chcę nawet wiedzieć w jakich cenach Hymon świadczy usługę instalacji ale mój hydraulik obiecał mi podłączyć podobną pompę w cenie 1000zł z kosztami części i robocizny do istniejącej kotłowni. Jeśli nie wiecie skąd bierze się inflacja, to właśnie z takiego januszowania Hymon/Blaupinkt i frajerstwa tych co dają się na to naciągnąć.

Ryszard
Ryszard
9 lipca 2022 19:26
Odpowiedz do:  steve

Cenię sobie Twoje informacje, ale są one nie do końca precyzyjne: Czynnik R32 jest dostępny jedynie w MONOBLOKACH; Pompy typu SLIT w dalszym ciągu są z R410A.

Bartek
Bartek
26 lipca 2022 20:59
Odpowiedz do:  Ryszard

No chyba jest Pan w mylnym błędzie:
bpunkt.b-cdn.net/wp-content/uploads/2022/03/blaupunkt-Monoblok10_13.pdf

Edward
Edward
13 lipca 2022 18:33
Odpowiedz do:  steve

Widzę, że kogoś zżera zazdrość, Blaupunkt stworzył jedną z najlepszych pomp na rynku. A za 1000 zł kupisz 2 pompy obiegowe. Ten hydraulik, to chyba na dętkach wszystko łączy.

Hydraulik
Hydraulik
26 lipca 2022 17:21
Odpowiedz do:  steve

„mój hydraulik obiecał mi podłączyć podobną pompę w cenie 1000zł z kosztami części i robocizny” hahahahaha … lepszego żartu nie słyszałem, niech Ci robi ale pod warunkiem, że Cię zimą zaprosi do domu 🙂

Seban
Seban
28 lipca 2022 11:21
Odpowiedz do:  steve

W moim przypadku koszt pompy to 56% całej inwestycji w kotłownię. Nie mam pompy za 1200 zł, bo tyle powinna kosztować w przypadku, kiedy hydraulik za osprzęt i robociznę bierze 1000 zł.

Monika
Monika
3 sierpnia 2022 11:36
Odpowiedz do:  steve

Pompy ciepła, które obecnie są oferowane przez Hymon są dostępne z czynnikiem R410A oraz R32. W pompie zastosowano sprawdzone komponenty (Panasonic, Carel, Wolong), które odpowiadają za wysoką jakoś pracy urządzenia.

Jeśli chodzi o podane koszty i info. – „mój hydraulik obiecał mi podłączyć podobną pompę w cenie 1000zł z kosztami części i robocizny do istniejącej kotłowni.“ Takie koszty nie są realne, zazwyczaj koszty komponentów potrzebnych do PC to koszt 20-40% całej inwestycji. Po co wprowadzać ludzi w błąd?

Grzegorz Popławski
Grzegorz Popławski
22 września 2022 14:05
Odpowiedz do:  steve

Nie obraz się Steve ale dawno nie czytałem takiego steku farmazonów. Zaczę od tego, co łatwo sprawdzić w minutę, dwoma telefonami do rztelnych wykonawców. Za 1000 zł nie kupisz biżuterii do spięcia układu, że o pompie obiegowej i rurach chłodu nie wspomnę. Taka usługa w zależności od regionu, zastosowanych zabawek i odległości między jednostkami, to wydatek od 3500 do 5000 zł
Kolejna sprawa to cena urządzenia. Nie czepiaj się Hymona, tylko wyłóż milion lub dwa, zatowaruj się, utrzymaj stock, utrzymaj serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Przejdż i opłać procedurę dopuszczeniową, opłać działania marketingowe, tłumaczenia dokumentów, wydruk materiałów itp, itd. A potem, jeszcze raz napisz tego samego maila. Ręcze, że przyzwoitość Ci nie pozwoli. Negatywną ocenę techniczną urządzenia pozostawiłeś bez żadnej sensownej argumentacji, co już ją dyskryminuje. Analizując materiały techniczne, mam wręcz odwrotne wrażenie. To co masz w tej chwili na sobie pochodzi w 80% z Chin. Należy pogodzić się z faktem, że ten wielki kraj dysponuje potencjałem technologicznym, produkcyjnym i ludzkim, nieporównywalnym z niczym innym na tym globie. Jeśli pojmiesz te prawdy, będzie Ci łatwiej żyć. I jeszcze jedno, nie pracuję w Hymonie, Blaupunkcie, a moja opinia jest totalnie bezstronna. Pozdrowienia. Łatwo sprawdzić, ponieważ się podpisuję.