pompy ciepła cena 2022

Pompy ciepła cena 2022 - jaki koszt instalacji?

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego to nie lada dylemat. Coraz więcej osób decyduje się jednak na montaż pompy ciepła, która szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką stanowi komfortowe i tanie źródło ogrzewania. Zakup pompy ciepła wiąże się jednak ze sporym wydatkiem, który można obniżyć korzystając z różnych form dofinansowania. Warto jednak zauważyć, że ogromny popyt na pompy ciepła w zeszłym roku zaskoczył zarówno producentów jak i samych instalatorów, co ma oczywiście wpływ na cenę tych urządzeń. Ile zatem za pompę ciepła trzeba zapłacić w 2022 roku?

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Pompy ciepła wpisują się w nową strategię energetyczną Unii Europejskiej

Inwestycja w pompę ciepła budzi sporo emocji, głównie ze względu na duże wydatki związane z całym przedsięwzięciem oraz oczekiwanym okresem zwrotu. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie ekologiczne pompy ciepła są ogrzewaniem przyszłości, ponieważ doskonale wpisują się w nową strategię Unii Europejskiej dotyczącą osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej, która oznacza konieczność eliminacji spalania paliw kopalnych i zastępowania ich czystymi technologiami. Unia Europejska realizując Europejski Zielony Ład, nieprzychylnie patrzy na wszystkie paliwa kopalne, w tym również i gaz ziemny. W związku z tym, kolejne państwa wprowadzają zakazy lub ograniczenia montowania kotłów na gaz w nowych budynkach (np. we Francji od 2021 roku, czy w będącej poza Unią Wielkiej Brytanii - od 2025 roku).

W Polsce nadal prawie 70 proc. domów jest ogrzewanych paliwami stałymi (głównie węglem), z czego ok. 3 mln instalacji grzewczych, wyposażonych jest w przestarzałe kotły zasypowe o wysokiej emisji zanieczyszczeń. Zgodnie z uchwałami antysmogowymi i ograniczeniami w użytkowaniu źródeł wykorzystujących paliwa stałe, konieczna jest ich wymiana (w większości regionów Polski do 2024 roku, a w przypadku woj. lubuskiego do 2027 roku). Ponadto do 2050 roku z polskich domów ma zostać usunięte ogrzewanie na gaz, które jest zresztą coraz mniej opłacalne ze względu na gwałtownie rosnące ceny błękitnego paliwa.

ograniczenia w użytkowaniu źródeł wykorzystujących paliw stałych

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Obecnie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań służących do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej jest pompa ciepła. Dzięki temu, że nie spala ona paliwa, to nie powoduje też emisji zanieczyszczeń do środowiska (75 proc. energii potrzebnej do ogrzania budynku urządzenie to pobiera z odnawialnych źródeł energii, resztę natomiast z sieci). Przy czym, w celu wyeliminowania emisji zanieczyszczeń, które pojawiają się jedynie przy produkcji energii elektrycznej przez elektrownie zawodowe (wytwarzają ją one przede wszystkim z węgla kamiennego - 55,88 proc. i brunatnego - 25,2 proc.), najlepszym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi. Ten duet pozwala na uzyskanie właściwie zerowych kosztów energii cieplnej i obniżenie rachunków do minimum. Ponadto pompy ciepła wyróżniają się:

 • długą żywotnością i bardzo niską awaryjnością;
 • wysoką klasę energetyczną A++ i A+++;
 • prostą obsługą;
 • komfortem użytkowania (nie trzeba pamiętać o zakupie paliwa, składowaniu opału i obowiązkowym czyszczeniu palnika);
 • niskimi kosztami eksploatacyjnymi;
 • szybkim zwrotem inwestycji (w stosunku do tradycyjnych kotłowni wynosi ok. 10 lat);
 • pozytywnymi opiniami użytkowników pomp ciepła;
 • uzyskaniem sporych oszczędności (nawet rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych) już na etapie budowy domu. Nie ma bowiem potrzeby budowania dużej kotłowni, doprowadzenia przyłącza gazu lub stawiania domowego zbiornika na gaz, olej czy skład opału stałego.

Dla przykładu, tylko w 5,3-milionowej Norwegii zamontowanych jest 1,4 mln pomp ciepła, w Szwecji - 1,9 mln, w Finlandii - 1 mln, w Danii - 400 tys., a w Estonii - ok. 180 tys. Niestety, reszta Europy decyduje się na pompy ciepła rzadziej, wszystko z powodu wysokich podatków i rachunków za prąd. Jak jednak w rozmowie z „Rzeczpospolitą" zaznaczał Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), nie ma już odwrotu od tych urządzeń:

W 2050 roku dwie trzecie indywidualnych instalacji grzewczych na świecie może być opartych na pompach ciepła. Już w 2030 roku emisja gazów cieplarnianych z ciepła przekazywanego przez pompy ciepła będzie dziesięciokrotnie niższa niż emisja z kotłów gazowych na gaz ziemny.

Jak wynika również z analizy IRENA z 2020 roku, w sektorze ogrzewania do 2050 roku globalna liczba pomp ciepła ma wzrosnąć 10-krotnie z około 38 mln w 2019 roku do 334 mln w 2050 roku:

elektryfikacja z udziałem OZE

Źródło: Crowdway Raport - Perspektywy rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce i UE do 2030 roku. Na podstawie danych: IRENA (2020), Global Renewables Outlook Energy Transformation 2050

Polacy coraz częściej decydują się na instalację pompy ciepła

Polacy również pokochali ekologiczne pompy ciepła, których łącznie zainstalowanych jest u nas prawie 400 tys. Niedawny boom na fotowoltaikę, jaki miał miejsce w 2020 roku (na który wpływ miał m.in. program Mój Prąd 2022) oraz długa lista korzyści związanych z posiadaniem pompy ciepła, spowodowały, że Polacy zamiast pieców węglowych lub gazowych zaczęli rozważać opcję właśnie tego ekologicznego urządzenia grzewczego. Wszystko to ma wpływ na rekordową dynamikę sprzedaży pomp ciepła do ogrzewania budynków w naszym kraju. Tylko w trzech pierwszych kwartałach 2022 roku, w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku zwiększyła się ona aż o 133 proc.

Nieporównywalna do lat poprzednich jest również liczba zapytań o pompy ciepła ze strony klientów. Obecnie te nowoczesne i energooszczędne urządzenia instalowane są w ok. 30 proc. nowo budowanych domów, ponieważ montaż pompy ciepła najprościej jest uwzględnić właśnie na etapie prac projektowych. Należy tu jednak zaznaczyć, że odbiorcami pomp ciepła są nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale i m.in. deweloperzy mieszkaniowi i biurowi, producenci domów szkieletowych, instalatorzy, firmy e-commerce, hurtownie, pracownie architektoniczne, czy firmy fotowoltaiczne.

Ekologiczna pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie, szczególnie w przypadku braku przyłącza gazowego. Co istotne, trudno jest przewidzieć, ile będzie wynosić cena 1 kWh prądu, tony węgla czy litra oleju za kilka czy kilkanaście lat przy założeniu, że ceny paliw kopalnych z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe. Natomiast zasoby odnawialnych źródeł energii są nieograniczone, dzięki czemu inwestycja w pompę ciepła i fotowoltaikę uniezależnia właściciela instalacji od rosnących cen prądu i energii cieplnej.

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Co ma wpływ na koszt pompy ciepła?

Zróżnicowana i szeroka oferta pomp ciepła pozwala dostosować ich wybór do cenowych i technicznych oczekiwań poszczególnych inwestorów. Przy czym to, jaki będzie koszt konkretnej pompy ciepła zależeć będzie m.in. od:

Im większa powierzchnia domu i zaawansowane technologicznie urządzenie, które ma jednocześnie lepsze parametry, tym wyższa cena pompy ciepła. Ponadto najdroższą opcją są pompy ciepła gruntowe, tańszą natomiast powietrzne pompy ciepła i pompy ciepła służące wyłącznie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła - cena urządzenia w Polsce

Inwestycja w pompę ciepła wyróżnia się stosunkowo wysokim kosztem początkowym co może skutecznie zniechęcić wiele osób, planujących jej instalację. Warto jednak w ocenie opłacalności inwestycji wziąć pod uwagę nie tylko koszt kapitałowy, ale również oszczędności z tytułu zużycia przez pompę ciepła prądu oraz kosztów związanych z jej utrzymaniem i serwisem. Co istotne, porównując całkowite koszty roczne dla różnych systemów, okazuje się, że to właśnie energooszczędne pompy ciepła, szczególnie w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi są obecnie najtańszym rozwiązaniem grzewczym na jaki można się zdecydować. Cena pompy ciepła w 2022 roku wraz z montażem dla średniej wielkości domu jednorodzinnego wynosi 40.000 - 70.000 zł. Jednak ostateczna cena tego przedsięwzięcia zależy przede wszystkim od tego, czy inwestor zdecydował się na instalację powietrznej czy gruntowej pompy ciepła, jej parametrów, a także powierzchni i wykończenia budynku.

Powietrzna pompa ciepła - cena z montażem

W Polsce największym zainteresowaniem cieszą się powietrzne pompy ciepła. Tylko w 2021 roku sprzedano 79.300 sztuk tych urządzeń, a w pierwszych trzech kwartałach 2022 aż 190.300 sztuk, wzrost ten sięgnął zatem 140 proc.!

Sprzedaż pomp ciepła typu powietrze woda w Polsce

Źródło: Opracowanie enerad.pl na podstawie danych PORT PC

Dlaczego inwestorzy najczęściej decydują się na zakup powietrznej pompy ciepła? Otóż, na pewno największy wpływ ma na to cena tego urządzenia. Ponieważ łączny koszt zakupu i montażu powietrznej pompy ciepła dla domu o powierzchni ogrzewanej 150 m² wynosi obecnie ok. 40.000 - 50.000 zł (wraz z fotowoltaiką jest to ok. 80.000 - 100.000 zł). Jest to więc znacznie mniejszy wydatek niż w przypadku gruntowych pomp ciepła. Warto tu również zauważyć, że powietrzne pompy ciepła bardzo rozwinęły się na przestrzeni ostatnich kilku lat, osiągając obecnie duże sprawności. Ponadto powietrzne pompy ciepła:

 • doskonale sprawdzają się w naszym klimacie (są w stanie ogrzewać dom i podgrzewać c.w.u. nawet, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej -20°C);
 • charakteryzują się łatwym montażem (sprawdźcie, jak wygląda montaż pompy ciepła krok po kroku). Pozbawiony jest on bowiem trudności związanych z instalacją dolnego źródła (wymiennika pionowego lub poziomego);
 • nie wymagają posiadania odpowiednio dużej działki, ponieważ w przypadku powietrznej pompy ciepła wystarczają tylko wentylatory przetłaczające powietrze;
 • można stosować zarówno w nowym jak i starym budownictwie. W pierwszym przypadku najczęściej stosuje się niskotemperaturowe pompy ciepła, które doskonale współpracują z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Natomiast w domach, czy innych obiektach po modernizacji, w których znajduje się instalacja grzejnikowa, zastosować można wysokotemperaturową pompę ciepła (w swojej ofercie mają ją tacy producenci jak np. Vaillant, Danfoss, Daikin, czy LG);
 • nie ma w ich przypadku ryzyka niewłaściwego dobrania wielkości dolnego źródła, czy popełnienia błędów wykonawczych.

Gruntowa pompa ciepła - cena z montażem

Jeśli chodzi natomiast o gruntowe pompy ciepła, to są one idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania. Ponieważ tym co wyróżnia właśnie ten rodzaj pomp ciepła, jest ich wydajność i niezawodność nawet w warunkach najzimniejszego klimatu. Wszystko dzięki temu, że temperatury gruntu pozostają stabilne przez cały rok (na pewnej głębokości pod powierzchnią ziemi, nazywanej głębokością przemarzania, temperatura nie spada poniżej 0°C). W 2021 roku zamontowano tylko 5.260 sztuk tych urządzeń, a w trzech pierwszych kwartałach 2022 roku 7.900 sztuk:

Sprzedaż gruntowych pomp ciepła w Polsce

Źródło: Opracowanie enerad.pl na podstawie danych PORT PC

Wpływ na to ma przede wszystkim koszt inwestycyjny gruntowej pompy ciepła, który w porównaniu do powietrznej pompy ciepła może być znacznie wyższy. Przy czym warto tu zauważyć, że to ile zapłacimy za gruntową pompę ciepła, nie wynika z ceny samego urządzenia, ale z całościowych kosztów inwestycyjnych, które związane są z:

 • wymiennikiem pionowym, który pozwala urządzeniu osiągać wyższy współczynnik wydajności COP. Doskonale sprawdza się on szczególnie na niewielkich działkach, jednak jego instalacja jest droższa i wymaga więcej zezwoleń niż w przypadku prac związanych z montażem kolektora poziomego;
 • wymiennikiem poziomym, który jest tańszym rozwiązaniem, jednak do jego instalacji potrzebna jest duża, wolna od zabudowań działka.

Cena gruntowej pompy ciepła (w zależności od producenta, mocy i regionu) wynosi wynosi 30.000 - 50.000 zł netto - dla domu o powierzchni 150 m² (średnio jest to 40.000 zł netto). Do tego doliczyć jednak trzeba:

 • koszt źródła dolnego (cena kolektora poziomego to ok. 15.000 zł, a kolektora pionowego ok. 25.000-30.000 zł);
 • koszt montażu źródła dolnego, który w przypadku kolektora poziomego wynosi ok. 15.000 zł, wyższy jest zaś w przypadku wykonania odwiertu pionowego.
 • dodatkowe elementy, takie jak: elementy elektryczne i hydrauliczne potrzebne w montażu, zbiornik wody użytkowej, bufor dla pompy ciepła on/off, naczynia przeponowe z grupą bezpieczeństwa, czy bezprzewodowe sterowanie strefami grzewczymi.

Tak więc, rzeczywista cena pompy ciepła gruntowej dla średniej wielkości domu jednorodzinnego, wraz z niezbędnymi elementami, to ok. 80.000 - 100.000 zł. W przypadku domów o powierzchni powyżej 200 m² suma wydatków związanych z jej zakupem i montażem często przekracza 120.000 zł. Pomimo jednak wysokich kosztów początkowych inwestycja w gruntową pompę ciepła cechuje się:

 • niskimi kosztami eksploatacyjnymi (krótszy jest okres zwrotu całego przedsięwzięcia);
 • wygodą - odpowiednio dobrane urządzenie jest całkowicie bezobsługowe;
 • najwyższym możliwym komfortem cieplnym w połączeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym;
 • skutecznym i tanim chłodzeniem pomieszczeń latem (w przypadku pomp gruntowych z pionowym gruntowym wymiennikiem ciepła jest to tzw. chłodzenie pasywne);
 • niezawodnością i trwałością, ponieważ dolne źródło ciepła gruntowej pompy ciepła ma trwałość ponad 50 lat, a nierzadko nawet powyżej 80 lat.

Pompy ciepła cena 2022 - jakich podwyżek się spodziewać?

Jak więc widać, zakup pompy ciepła to kosztowny wydatek (w porównaniu z tradycyjnymi kotłami grzewczymi jest on nawet wyższy o kilkadziesiąt tysięcy złotych). Coraz więcej jednak osób patrzy na ten rodzaj inwestycji z szerszej perspektywy - jaką jest mianowicie czas eksploatacji tego urządzenia, które w zależności od temperatury zewnętrznej potrafi wyprodukować nawet 4-5 razy więcej energii cieplnej w stosunku do pobranej energii elektrycznej. Odchodzenie od źródeł opartych na węglu, a w dłuższym terminie również tych opartych na gazie ziemnym oraz ogrom korzyści dla inwestora indywidualnego sprawiają, że rynek pomp ciepła w Polsce dynamicznie rośnie.

Jednak, nie pozostaje to bez znaczenia na cenę tych urządzeń. Jak się bowiem okazuje, tak duży popyt na rynku pomp ciepła w 2022 roku zaskoczył zarówno samych producentów tych urządzeń grzewczych, jak i instalatorów. Efektem tego są podwyżki cen pomp ciepła i to znaczne. Z różnego rodzaju analiz wynika, że koszt całej instalacji (w skład której wchodzi: pompa ciepła, dokumentacja, transport, dostawa, montaż, zasobnik c.o., zasobnik c.w.u., wykonanie połączeń hydraulicznych, chłodniczych i elektrycznych, konfiguracja, zabezpieczenia) wzrósł na przestrzeni kilku miesięcy o 25 - 30 proc. Dla przykładu, jeszcze wiosną 2021 roku firmy montujące te urządzenia były w stanie wykonać instalację z pompą ciepła nawet za ok. 30 tys. zł, na ten moment (w oparciu o te same urządzenia) jest to już niemożliwe poniżej 40 tys. zł.

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Co jest przyczyną wyższych cen pomp ciepła?

Warto tu jednak podkreślić, że trend wzrostowy widoczny jest w tym roku w wielu branżach, w tym i budowlano-remontowej, w której średni koszyk cenowy wzrósł w tym roku o 11 proc. Wyższe są również ceny paneli fotowoltaicznych, które jeszcze w poprzedniej dekadzie znacznie spadły, przez co fotowoltaika stała się kluczową i najtańszą, obok lądowej energetyki wiatrowej, technologią produkcji energii elektrycznej.

Niestety zarówno w przypadku paneli fotowoltaicznych, jak i omawianych tu pomp ciepła, widoczny w ostatnich latach trend spadających cen tych urządzeń, może zostać powstrzymany przez czynniki, na które branże te mają mocno ograniczony wpływ. Chodzi tu przede wszystkim o czynniki, jakimi są rosnące koszty surowców i transportu z Azji, które zależą od szerszej koniunktury gospodarczej na świecie. Czynniki te mogą również na przestrzeni kolejnych lat kształtować się mniej korzystnie, również z uwagi na możliwe obciążenie dodatkowymi kosztami związanymi z emisją dwutlenku węgla (w Unii Europejskiej może to być nakładany na import podatek węglowy). Ponadto, wzrost liczby zamówień pomp ciepła w stosunku do planów, jest przyczyną braków na rynku (zbyt duży popyt w stosunku do podaży), a to z kolei coraz wyższych cen tych urządzeń. Poza tym, producenci wskazują też na:

 • opóźnienia w dostawach (co przełożyło się na brak możliwości produkcji kompletnych urządzeń);
 • wewnętrzne problemy zakładów produkcyjnych (takie jak chociażby problemy z logistyką, niewłaściwa optymalizacja procesu produkcji).

Rosną nie tylko ceny pomp ciepła ale i koszty serwisu, części i napraw

Zarówno pompy ciepła, jak i części do nich, są droższe niż zwykle, również przez kwestie związane z pandemią COVID-19. Była bowiem i nadal jest ona przyczyną m.in. braku siły roboczej w fabrykach, w których wytwarzane są niezbędne części oraz sprzęt (w wielu krajach rosną również koszty robocizny). W 2021 roku pojawiały się także trudności związane z podróżą i transportem, czego przykładem był chociażby kontenerowiec Ever Given, który zatrzymał ruch statków w Kanale Sueskim, powodując tym samym zaburzenie całego łańcuchu dostaw. Ponadto wśród czynników, które przyczyniają się do wyższych kosztów wymiany i naprawy, wymienia się również coraz mniejsze dostawy surowców potrzebnych do produkcji urządzeń HVAC, w tym pomp ciepła (stają się one również coraz droższe). Należą do nich:

 • produkty hutnicze, w tym blacha ze stali, z której zbudowana jest większość systemu HVAC (wykorzystywana jest ona m.in. w przewodach, elastycznych kanałach, obudowach silników, sprężarkach, wężownicach);
 • miedź - miedziane rury służą do przechowywania czynnika chłodniczego, ponadto surowiec ten jest używany do okablowania sterującego oraz w samych silnikach;
 • aluminium, z którego wykonane są lamele w wężownicy parownika i agregat skraplający, czy czasami także łopatki wentylatora;
 • drewno - wykonane są z niego palety, na których dostarczane są urządzenia HVAC (drewno używane jest także przez techników HVAC do ustawiania i pozycjonowania kanałów i sprzętu HVAC);
 • wysokie koszty benzyny - przez co przewiezienie sprzętu do lokalizacji inwestora w celu serwisowania lub naprawy kosztuje więcej.

W górę idą także ceny czynnika chłodniczego, w tym R410A, którego duża część dostaw pochodzi z Chin. Nie najlepiej się również dzieje na rynku układów półprzewodnikowych, które znajdują się w pompach ciepła (niedobór chipów wpływa też na produkcję nowych samochodów, smartfonów i komputerów). Wszystko to połączone z coraz wyższą inflacją powoduje, że swoje ceny podnoszą zarówno producenci pomp ciepła, jak i serwisy. Skoro bowiem firma musi zapłacić więcej za komponenty, to oczywiście odczuwa to również inwestor, który zmuszony jest do płacenia więcej za instalację czy jej późniejszy serwis lub naprawę.

Pompy ciepła - prognozy na 2023 rok i możliwe dotacje

Pomimo rosnących cen pomp ciepła, nie ma już odwrotu od tych urządzeń, ponieważ rozwój rynku pomp ciepła jest wpisany w transformację energetyczną UE i Europejski Zielony Ład. Jak podkreślał niedawno dla GRAMWZIELONE.PL, prezes PORT PC - pompy ciepła będą odgrywać kluczową rolę w ogrzewaniu budynków:

W 2030 około 40 proc. zasobu budynków mieszkalnych ma być ogrzewane elektrycznymi pompami ciepła, a w 2050 blisko 70 proc. budynków. W zakresie budynków komercyjnych mówi się o udziale 65 proc. w 2030 i 85 proc. w 2050 r. Pokrywa się to z prognozami mapy drogowej Net Zero By 2050 Międzynarodowej Agencji Energetycznej z maja 2021. Co też istotne, nie ma możliwości szybkiej dekarbonizacji ogrzewania w ciągu 20 lat w Europie innym rozwiązaniem. W 2030 roku emisja pośrednia CO2 z pomp ciepła w Unii Europejskiej będzie 10-krotnie niższa niż z gazowych kotłów kondensacyjnych, a w 2040 roku ma być już bliska zera.

Jak wynika z danych PORT PC, sprzedaż pomp ciepła rośnie co roku o kilkadziesiąt procent. W wariancie optymistycznym przygotowanym przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, łączna liczba pomp ciepła zainstalowanych w domach jednorodzinnych w Polsce w 2030 roku wynosić będzie 2,08 mln sztuk działających urządzeń:

wariant optymistyczny dla pomp ciepła

Źródło: Opracowanie enerad.pl na podstawie danych PORT PC

Także większość firm zajmujących się instalacją pomp ciepła, prognozuje, że w 2023 roku popyt na te ekologiczne urządzenie nadal będzie dynamicznie rósł. Tak, jak w poprzednich latach, najwięcej osób decydować będzie się na zakup tańszych i łatwiejszych w montażu powietrznych pomp ciepła. Przy czym zainteresowanie prywatnych inwestorów wzrosło po podwyżkach cen gazu i pojawieniu się pod koniec kwietnia 2022 roku rządowego program Moje Ciepło. W przeciwieństwie do innego rządowego programu, jakim jest “Czyste Powietrze”, jego beneficjentami mogą zostać osoby fizyczne - właściciele lub współwłaściciele nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Na tak duże zainteresowanie pompami ciepła wpływ ma również ulga termomodernizacyjna, jak i zmiany w programie Czyste Powietrze, zwiększające finansowe wsparcie dla pomp ciepła. Przy czym duży wzrost zainteresowaniem tymi ekologicznymi urządzeniami grzewczymi obserwowany był po napaści Rosji na Ukrainę. Wówczas Komisja Europejska w ramach pakietu REPowerEU zapowiedziała m.in. szybkie odejście od stosowania paliw kopalnych w budynkach. Dla przykładu, tylko w styczniu 2022 roku udział pomp ciepła w ogólnej liczbie wniosków w tym rządowym programie wynosił zaledwie 28 proc., natomiast w październiku było to już aż 63 proc. Wiadomo już, że również w 2023 roku czekają nas kolejne zmiany w programie “Czyste Powietrze”. Jak bowiem pisze ogólnopolski dziennik “Rzeczpospolita”:

Zwiększone zostanie finansowanie nie tylko na wymianę pieców węglowych, ale też docieplenie kilku milionów budynków jednorodzinnych (...) Podniesiony ma zostać m.in. próg dochodowy uprawniający do skorzystania z programu - ze 100 tys. na 135 tys. zł rocznie.

Ponadto zwiększone zostaną także maksymalne kwoty dotacji, a dla osób zamożniejszych pojawi się też "usprawniona" ścieżka kredytowa z częściową spłatą kapitału. Warto tu jednak przypomnieć, że w celu obniżenia kosztów związanych z inwestycją w pompę ciepła, można również skorzystać z różnych innych form dofinansowań do pomp ciepła, takich, jak chociażby:

 • dofinansowania do wymiany pieca - wysokość, którego zależy przede wszystkim od indywidualnych warunków ustalanych przez lokalne władze;
 • program Stop Smog, który skierowany jest do osób najuboższych, których nie stać na ocieplenie domu i wymianę pieca;
 • program Ciepłe Mieszkanie, wspierający wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację, który skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych;
 • program Agroenergia - skierowany do osób, które są właścicielami lub dzierżawcami użytków rolnych, na terenie których planują montaż pompy ciepła, instalacji fotowoltaicznej czy turbin wiatrowych.

Ponadto, dużym udogodnieniem jest także możliwość skorzystania z kredytów na pompę ciepła, które w ofercie ma coraz więcej banków.

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
Sebastian
2022-11-09 23:27

Ceny pomp są wysokie bo sprzedawcy mają narzut 200% czy 300%. To jest jakaś aura pokazywania, że jak nie masz pompy za 50 tysięcy to jesteś nikim.
Wystarczy zebrać oferty kilku firm żeby wiedzieć jak wiele firmy chcą na nas zarabiać.
A wystarczy poszukać i popatrzeć i np: są budżetowe pompy ciepła Folansi. Koszt pompy 11kW to około 15 tysięcy zł. Więc pompy nie muszą być drogie. Wystarczy poszukać.

Boguslaw
Boguslaw
2022-02-18 12:33

Chciałbym się dowiedzieć jaka musi być/moc/fotolwaika aby mogła zasilić pompę ciepła np.20kW?

Janek
Janek
2022-02-15 20:57

Od kilku dni próbuje znaleźć wykonawcę na pompę ciepła powietrzną.
Najniższe oferty to około 46-52 tysięcy brutto z montażem. Pompa bufor 80L i sterowanie z jednego miejsca na cały dom.
Ceny jak z kosmosu.