Pompy ciepła Danfoss 2021 – opinie i recenzja

Choć jeszcze kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu wszechobecne grzejniki na ścianach stanowiły element wyposażenia każdego domowego pomieszczenia, dziś odchodzą raczej w niepamięć. Coraz popularniejsze staje się korzystanie z ogrzewania podłogowego i innych udogodnień, a co za tym idzie – otwieranie się na nowe technologie także w innych dziedzinach, związanych z ogrzewaniem domów i budynków. Tradycyjne kotły także coraz częściej zastępowane są pompami ciepła. Mnogość urządzeń na rynku oraz różnice w ofertach poszczególnych producentów sprawiają, że trudno wybrać odpowiedni model, niewiele wiedząc na temat poszczególnych firm i produkowanych przez nie pomp. Zapraszamy do naszej recenzji pomp ciepła, produkowanych przez firmę Danfoss!

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompy ciepła Danfoss – ogrzewnictwo w trosce o środowisko

Grupa Danfoss większości osób zapewne kojarzy się z pokrętłami na grzejnikach, montowanych w mieszkaniach w bloku. Nic w tym dziwnego – to właśnie w firmie Danfoss wynaleziono automatyczny regulator różnicy ciśnień oraz termostat grzejnikowy, a spółka ta od ponad 80 lat działa w branży grzewczej jako lider w technologii automatycznej regulacji ogrzewania. Ten założony w 1933 roku duński koncern jest światowym producentem komponentów i rozwiązań dla ogrzewnictwa, chłodnictwa i klimatyzacji, a także dystrybucji wody oraz maszyn roboczych. Jednymi z produktów, jakie ma w swojej ofercie grupa Danfoss, są właśnie pompy ciepła.

Pompy ciepła Danfoss przede wszystkim charakteryzuje długa przewidywana żywotność – producent zapewnia, że przekracza ona 20 lat. Urządzenia te umożliwiają tanie ogrzewanie domów, ponadto wyróżniają się łatwością montażu, a następnie dalszej obsługi. Niesamowitym atutem tych urządzeń jest ekologiczne, zero emisyjne działanie – do atmosfery nie dostaje się w ogóle dwutlenek węgla, dzięki czemu decyzja o wyborze pomp ciepła równocześnie wiąże się z troską o środowisko naturalne i stan powietrza, którym oddychamy.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo pompy ciepła Danfoss?

Pompa ciepła Danfoss może być doskonałym rozwiązaniem przede wszystkim dla tych osób, które mają własny dom i poszukują odpowiedniego ogrzewania, wykorzystującego odnawialne źródła energii. Co więcej, możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności kosztów energii elektrycznej, decydując się na odpowiednie zaprojektowanie całego systemu grzewczego, na przykład połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystywanie zarówno energii słonecznej, jak i tej pochodzącej z powietrza lub wód gruntowych czy podziemnych, zależnie od wyboru rodzaju pompy ciepła.

Oznacza to, że pompy ciepła Danfoss mogą być doskonałym wyborem dla osób, którym marzy się niskoenergetyczny dom oraz tych, dla których ważna jest troska o naturalne środowisko. Tym bardziej że oferowane przez tego producenta pompy umożliwiają nie tylko ogrzanie pomieszczeń, ale także przygotowanie ciepłej wody użytkowej na potrzeby domowników.

Jakie rodzaje pomp ciepła posiada Danfoss?

Domowe pompy ciepła Danfoss przede wszystkim można podzielić na gruntowe pompy ciepła oraz powietrzne pompy ciepła. Przyjrzyjmy się bliżej wybranym modelom urządzeń, jakie ma w swojej ofercie ten duński producent:

 • DHP-H Opti Pro – to gruntowa pompa ciepła, działająca w technologii Opti. Jej wykorzystanie pozwala na pobór w ponad 75 proc. energii słonecznej, jaka znajduje się w wodzie lub gruncie. Co więcej, zapewnia ona skuteczne działanie pompy, która idealnie dostosowuje się do bieżącego zapotrzebowania na ciepło. Dodatkową zaletą tej pompy jest możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej;
 • DHP-H – symbolem tym oznaczona jest kompaktowa pompa ciepła Danfoss, która wyposażona jest we wbudowany zasobnik c.w.u. Jego pojemność wynosi aż 180 litrów, ponadto wykonano go w technologii TWS (tap water stratification), dzięki której gorąca woda produkowana jest szybciej i w wyższych temperaturach, niż przy wykorzystaniu tradycyjnej technologii. Pompy te są bardzo trwałe i ciche w działaniu;
 • DHP-L – to najmniejsza gruntowa pompa ciepła w ofercie tego producenta, współpracująca z zewnętrznym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom (60 × 60 × 150 centymetrów) doskonale komponuje się z takimi pomieszczeniami, jak poddasze czy piwnica. Sprawdza się przede wszystkim tam, potrzeba dużo ciepła oraz ciepłej wody, akumulowanej w zewnętrznym zbiorniku o dużej pojemności;
 • DHP-A – ta powietrzna kompaktowa pompa ciepła Danfoss wykorzystuje nowoczesne technologie, by jak najbardziej ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Przy odpowiedniej eksploatacji jest w stanie zredukować koszty ogrzewania nawet o 75 proc., odzyskując energię cieplną nawet z powietrza o temperaturze -20°C. Podobnie, jak w przypadku pompy ciepłą Danfoss DHP-H, model ten wyposażony jest w zasobnik ciepłej wody użytkowej w technologii TWS.

Oprócz pomp ciepła firma Danfoss ma w swojej ofercie także gotowe węzły cieplne o wysokiej wydajności, przeznaczone do centralnego ogrzewania, a także zasilania domów jedno i wielorodzinnych, przy równoczesnym zapewnianiu im dostępu do ciepłej wody użytkowej. Wśród pozostałych rozwiązań technicznych, oferowanych przez tego producenta, znajduje się także wodne ogrzewanie podłogowe – decydując się jednak na takie rozwiązanie warto upewnić się, który rodzaj ogrzewania elektrycznego wybrać, by w jak największym stopniu zaoszczędzić na poborze energii elektrycznej.

Moc i cechy pomp ciepła Danfoss

Gruntowe pompy ciepła Danfoss w większości przypadków oferują moc od 4 kilowatów do 16 kilowatów – wyjątek stanowi pompa DHP-C o mocy 4-10 kW, posiadająca zintegrowany moduł do klimatyzacji, dzięki czemu umożliwia chłodzenie pomieszczeń w czasie letnich upałów. Powietrzna pompa ciepła DHP-A z kolei charakteryzuje się mocą od 6 kW do 12 kW.

Zastanawiając się nad zakupem pompy ciepła Danfoss, warto zwrócić uwagę także na to, jakie atuty kryją się za poszczególnymi urządzeniami:

 • każdy z modeli pomp ciepła tego producenta występuje w różnych wariantach, o odmiennej mocy i możliwościach grzewczych;
 • prócz ogrzewania domu lub budynku, pompy ciepła umożliwiają także przygotowanie c.w.u., czyli ciepłej wody użytkowej. Ponadto wybrane modele oferują funkcję chłodzenia domu w czasie letniego upału;
 • możliwość zdalnego monitoringu i sterowania pracą pompy poprzez Internet i system Danfoss OnLine;
 • urządzenia te wykorzystują przede wszystkim odnawialne źródła energii, dzięki ekologicznemu podejściu do produkcji ciepła oraz ogrzewania wody, użytkownik może uzyskać realne oszczędności z tytułu niższych opłat za użytkowanie energii elektrycznej;
 • technologia Opti, która zapewnia maksymalną efektywność pompy ciepła COP przez cały rok;
 • opatentowana Technologia Gorącego Gazu do przygotowania ciepłej wody użytkowej;
 • cicha praca pomp ciepła Danfoss.

Pompy ciepła Danfoss – cena

Wbrew pozorom, wybrany model pompy ciepła Danfoss można spotkać w znacznie różniących się od siebie cenach. Wynika to z faktu, że dostępne są różne warianty, charakteryzujące się innymi parametrami. Przyjrzyjmy się bliżej, od czego jest uzależniona cena pompy ciepła, a następnie sprawdźmy, jak kształtują się ceny poszczególnych urządzeń, oferowanych przez tego producenta. Największy wpływ na cenę danego rozwiązania mają:

 • parametry techniczne pompy – przede wszystkim moc grzewcza urządzenia, ale także jego rozmiary oraz temperatura pracy;
 • model i rodzaj pompy – pompy ciepła Danfoss występują zarówno w wersji powietrznej, jak i gruntowej. Co więcej, każdy z tych rodzajów charakteryzuje się różnymi modelami o odmiennych cechach i funkcjach, wpływających na możliwości urządzenia, a tym samym – jego cenę;
 • charakterystyka budynku – oczywiste jest, że domek jednorodzinny i budynek wielorodzinny wymagają zupełnie innych urządzeń i innej mocy grzewczej, a tym samym w mniej lub bardziej zaawansowanego technologicznie urządzenia, które będzie w stanie ogrzać wymaganą przestrzeń. Znaczenie ma także fakt, jaki rodzaj ogrzewania elektrycznego wybraliśmy.

Biorąc pod uwagę pompy ciepła Danfoss, cena poszczególnych modeli kształtuje się następująco: pompa ciepła Danfoss DHP-H Opti Pro wiąże się z wydatkiem od 34.500 złotych, do niemal 41.000 zł za model ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 180 litrów. W przypadku kompaktowej gruntowej pompy ciepła DHP-H cena waha się od 39.500 zł do 42.400 złotych, natomiast model Danfoss DHP-L, czyli najmniejsza pompa ciepła w ofercie tego producenta, to koszt rzędu od 35.500 zł do 38.100 złotych.

Jakie jeszcze usługi związane z pompami ciepła znajdują się w ofercie firmy Danfoss?

Jak już wspomnieliśmy, pompy ciepła Danfoss stanowią zaledwie wycinek produktów tej firmy. Warto zwrócić uwagę także na ogrzewanie podłogowe tej firmy – zarówno w wersji wodnej, jak i elektrycznej, które współpracuje z pompami ciepła (sprawdźcie: pompy ciepła i ogrzewanie – co warto wiedzieć). Ponadto firma Danfoss oferuje rozwiązanie Smart Heating, czyli zintegrowanie ogrzewania domu w jeden, spójny i inteligentny system, którym można sterować za pośrednictwem mobilnej aplikacji. Tym samym w grę wchodzi swobodne kontrolowanie i ograniczanie zużycia energii, aby dopasować poziom ogrzewania do harmonogramu dnia członków rodziny.

Ponadto firma Danfoss oferuje nie tylko obsługę serwisową i gwarancyjną urządzeń, która pozwala wyeliminować powstałe usterki oraz przywrócić instalacji pełną sprawność. Dodatkowo klientom oferowane jest wsparcie projektowe w zakresie zarówno weryfikacji, jak i optymalizacji projektów wodnego ogrzewania czy też instalacji ciepła technologicznego. Ponadto producent ten regularnie przeprowadza webinary, czyli internetowe szkolenia i prelekcje na temat swoich produktów (przykładowe tematy webinarów to: „Obalamy mity na temat ogrzewania elektrycznego” czy też „Poprawnie działająca i oszczędna instalacja ciepłej wody użytkowej”). Dzięki temu odwiedzając stronę firmy Danfoss, możliwe jest poszerzenie swojej wiedzy na temat posiadanych w domu sprzętów oraz rozwiązań.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Jakie są zalety pomp ciepła Danfoss?

Zalety pomp ciepła Danfoss:

możliwość połączenia pomp z ogrzewaniem podłogowym lub tradycyjnymi grzejnikami
wykorzystanie aplikacji do zdalnego obsługiwania systemu ogrzewania w całym domu
dostępność poszczególnych modeli w wariantach o różnej mocy grzewczej (4 kW – 16 kW)
możliwość połączenia domowej pompy ciepła i fotowoltaiki, by zaoszczędzić na energii elektrycznej
możliwość zakupienia pompy ciepła, posiadającej wbudowany zbiornik na ciepłą wodę użytkową
niskie koszty i krótki czas zwrotu z inwestycji (możliwość ubiegania się o dofinansowanie do pompy ciepła)
dostępność kompaktowych pomp, nadających się do małych pomieszczeń, takich jak poddasze czy piwnica
specjalistyczne wsparcie techniczne i obsługa klienta na całym świecie
wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w trosce o środowisko naturalne
redukcja kosztów ogrzewania
opcje znakowania ekologicznego

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Doświadczenie producenta
Stosunek jakości do ceny
Szeroki wybór urządzeń
Parametry i funkcjonalność
Zastosowane podzespoły
Duńska firma Danfoss produkuje również ekologiczne pompy ciepła, które przede wszystkim wyróżniają się długą przewidywaną żywotnością, przekraczającą 20 lat. Co ważne, pompy ciepła Danfoss umożliwiają nie tylko ogrzanie pomieszczeń, czy przygotowanie ciepłej wody użytkowej na potrzeby domowników, ale również chłodzenie pomieszczeń latem. Stosunkowo szeroka i zróżnicowana oferta wyjątkowo efektywnych i cichych w działaniu pomp ciepła Danfoss pozwala dobrać odpowiednie urządzenie do każdego budynku i potrzeb inwestorów.
4.2
Nasza ocena
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments