Pompy ciepła Danfoss – opinie i recenzja

Choć jeszcze kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu wszechobecne grzejniki na ścianach stanowiły element wyposażenia każdego domowego pomieszczenia, dziś odchodzą raczej w niepamięć. Coraz popularniejsze staje się korzystanie z ogrzewania podłogowego i innych udogodnień, a co za tym idzie – otwieranie się na nowe technologie także w innych dziedzinach, związanych z ogrzewaniem domów i budynków. Tradycyjne kotły także coraz częściej zastępowane są pompami ciepła. Mnogość urządzeń na rynku oraz różnice w ofertach poszczególnych producentów sprawiają, że trudno wybrać odpowiedni model, niewiele wiedząc na temat poszczególnych firm i produkowanych przez nie pomp. Zapraszamy do naszej recenzji pomp ciepła wyprodukowanych przez firmę Danfoss.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompy ciepła Danfoss – ogrzewnictwo w trosce o środowisko

Grupa Danfoss większości osób zapewne kojarzy się z pokrętłami na grzejnikach, montowanych w mieszkaniach w bloku. Nic w tym dziwnego – to właśnie w firmie Danfoss wynaleziono automatyczny regulator różnicy ciśnień oraz termostat grzejnikowy, a spółka ta od ponad 80 lat działa w branży grzewczej jako lider w technologii automatycznej regulacji ogrzewania. Ten założony w 1933 roku duński koncern jest światowym producentem komponentów i rozwiązań dla ogrzewnictwa, chłodnictwa i klimatyzacji, a także dystrybucji wody oraz maszyn roboczych. Jednymi z produktów, jakie miała w swojej ofercie grupa Danfoss były pompy ciepła. Niestety, pomimo tego, że pompy ciepła Danfoss budziły pozytywne odczucia konsumentów i instalatorów, to producent ten oficjalnie zaprzestał sprzedaży pomp ciepła w Polsce.

A warto tu podkreślić, ż pompy ciepła Danfoss charakteryzowały się długą przewidywaną żywotnością – producent zapewniał, że przekracza ona 20 lat. Urządzenia te umożliwiały tanie ogrzewanie domów, ponadto wyróżniały się łatwością montażu, a następnie dalszej obsługi. Niesamowitym atutem tych urządzeń było ekologiczne, zero emisyjne działanie – do atmosfery nie dostaje się  w ogóle dwutlenek węgla, dzięki czemu decyzja o wyborze pomp ciepła równocześnie wiązała się z troską o środowisko naturalne i stan powietrza, którym oddychamy.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo pompy ciepła Danfoss?

Pompa ciepła Danfoss stanowiła doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla tych osób, które mają własny dom i poszukują odpowiedniego ogrzewania, wykorzystującego odnawialne źródła energii. Co więcej, możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności kosztów energii elektrycznej, decydując się na odpowiednie zaprojektowanie całego systemu grzewczego, na przykład połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystywanie zarówno energii słonecznej, jak i tej pochodzącej z powietrza lub wód gruntowych czy podziemnych, zależnie od wyboru rodzaju pompy ciepła.

Pompy ciepła Danfoss mogły być więc doskonałym wyborem dla osób, którym marzył się niskoenergetyczny dom oraz tych, dla których ważna jest troska o naturalne środowisko. Tym bardziej że oferowane przez tego producenta pompy umożliwiały nie tylko ogrzanie pomieszczeń, ale także przygotowanie ciepłej wody użytkowej na potrzeby domowników.

Jakie rodzaje pomp ciepła posiadał Danfoss?

Domowe pompy ciepła Danfoss przede wszystkim można było podzielić na gruntowe pompy ciepła oraz powietrzne pompy ciepła. Przyjrzyjmy się bliżej wybranym modelom urządzeń, jakie miał w swojej ofercie ten duński producent:

 • DHP-H Opti Pro – to gruntowa pompa ciepła, działająca w technologii Opti. Jej wykorzystanie pozwalało na pobór w ponad 75 proc. energii słonecznej, jaka znajduje się w wodzie lub gruncie. Co więcej, zapewniała ona skuteczne działanie pompy, która idealnie dostosowywała się do bieżącego zapotrzebowania na ciepło. Dodatkową zaletą tej pompy była możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej;
 • DHP-H – symbolem tym oznaczona była kompaktowa pompa ciepła Danfoss, która wyposażona była we wbudowany zasobnik c.w.u. Jego pojemność wynosiła aż 180 litrów, ponadto wykonano go w technologii TWS (tap water stratification), dzięki której gorąca woda produkowana była szybciej i w wyższych temperaturach, niż przy wykorzystaniu tradycyjnej technologii. Pompy te były bardzo trwałe i ciche w działaniu;
 • DHP-L – to była najmniejsza gruntowa pompa ciepła w ofercie tego producenta, współpracująca z zewnętrznym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom (60 × 60 × 150 centymetrów) doskonale komponowała się z takimi pomieszczeniami, jak poddasze czy piwnica. Sprawdzała się przede wszystkim tam, gdzie potrzeba było dużo ciepła oraz ciepłej wody, akumulowanej w zewnętrznym zbiorniku o dużej pojemności;
 • DHP-A – ta powietrzna kompaktowa pompa ciepła Danfoss wykorzystywała nowoczesne technologie, by jak najbardziej ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Przy odpowiedniej eksploatacji była w stanie zredukować koszty ogrzewania nawet o 75 proc., odzyskując energię cieplną nawet z powietrza o temperaturze -20°C. Podobnie, jak w przypadku pompy ciepłą Danfoss DHP-H, model ten wyposażony był w zasobnik ciepłej wody użytkowej w technologii TWS.

Firma Danfoss ma obecnie w swojej ofercie gotowe węzły cieplne o wysokiej wydajności, przeznaczone do centralnego ogrzewania, a także zasilania domów jedno i wielorodzinnych, przy równoczesnym zapewnianiu im dostępu do ciepłej wody użytkowej. Wśród pozostałych rozwiązań technicznych, oferowanych przez tego producenta, znajduje się także wodne ogrzewanie podłogowe – decydując się jednak na takie rozwiązanie warto upewnić się, który rodzaj ogrzewania elektrycznego wybrać, by w jak największym stopniu zaoszczędzić na poborze energii elektrycznej.

Moc i cechy pomp ciepła Danfoss

Gruntowe pompy ciepła Danfoss w większości przypadków oferowała moc od 4 kilowatów do 16 kilowatów – wyjątek stanowiła pompa DHP-C o mocy 4-10 kW. Posiadała ona zintegrowany moduł do klimatyzacji, dzięki czemu umożliwiała chłodzenie pomieszczeń w czasie letnich upałów. Powietrzna pompa ciepła DHP-A z kolei charakteryzowały się mocą od 6 kW do 12 kW.

Przy wyborze pompy ciepła Danfoss, klienci zwracali uwagę na takie atuty kryjące się za poszczególnymi urządzeniami, jak to, że:

 • każdy z modeli pomp ciepła tego producenta występował w różnych wariantach, o odmiennej mocy i możliwościach grzewczych;
 • prócz ogrzewania domu lub budynku, pompy ciepła umożliwiały także przygotowanie c.w.u., czyli ciepłej wody użytkowej. Ponadto wybrane modele oferowały funkcję chłodzenia domu w czasie letniego upału;
 • możliwy był zdalny monitoring i sterowanie pracą pompy poprzez Internet i system Danfoss OnLine;
 • urządzenia te wykorzystywały przede wszystkim odnawialne źródła energii, dzięki ekologicznemu podejściu do produkcji ciepła oraz ogrzewania wody, użytkownik może uzyskać realne oszczędności z tytułu niższych opłat za użytkowanie energii elektrycznej;
 • technologia Opti, zapewniała maksymalną efektywność pompy ciepła COP przez cały rok;
 • posiadały opatentowaną Technologię Gorącego Gazu do przygotowania ciepłej wody użytkowej;
 • wyróżniały się cichą pracą.

Pompy ciepła Danfoss – cena

Wybrany model pompy ciepła Danfoss można było spotkać w znacznie różniących się od siebie cenach, co wynikało z faktu, że dostępne były różne warianty, charakteryzujące się innymi parametrami. Największy wpływ na cenę danego rozwiązania miały:

 • parametry techniczne pompy – przede wszystkim moc grzewcza urządzenia, ale także jego rozmiary oraz temperatura pracy;
 • model i rodzaj pompy – pompy ciepła Danfoss występowały zarówno w wersji powietrznej, jak i gruntowej. Co więcej, każdy z tych rodzajów charakteryzował się różnymi modelami o odmiennych cechach i funkcjach, wpływających na możliwości urządzenia, a tym samym – jego cenę;
 • charakterystyka budynku – oczywiste jest, że domek jednorodzinny i budynek wielorodzinny wymagają zupełnie innych urządzeń i innej mocy grzewczej, a tym samym w mniej lub bardziej zaawansowanego technologicznie urządzenia, które będzie w stanie ogrzać wymaganą przestrzeń. Znaczenie ma także fakt, jaki rodzaj ogrzewania elektrycznego wybraliśmy.

Biorąc pod uwagę pompy ciepła Danfoss, cena poszczególnych modeli kształtowała się następująco: pompa ciepła Danfoss DHP-H Opti Pro wiązały się z wydatkiem od 34.500 złotych, do niemal 41.000 zł za model ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 180 litrów. W przypadku kompaktowej gruntowej pompy ciepła DHP-H cena wahała się od 39.500 zł do 42.400 złotych, natomiast model Danfoss DHP-L, czyli najmniejsza pompa ciepła w ofercie tego producenta, to był koszt rzędu od 35.500 zł do 38.100 złotych.

Jakie jeszcze usługi związane z pompami ciepła znajdowały się w ofercie firmy Danfoss?

Jak już wspomnieliśmy, pompy ciepła Danfoss stanowiły zaledwie wycinek produktów tej firmy. Warto zwrócić uwagę także na ogrzewanie podłogowe tej firmy – zarówno w wersji wodnej, jak i elektrycznej, które współpracuje z pompami ciepła (sprawdźcie: pompy ciepła i ogrzewanie – co warto wiedzieć). Ponadto firma Danfoss oferowało rozwiązanie Smart Heating, czyli zintegrowanie ogrzewania domu w jeden, spójny i inteligentny system, którym można było sterować za pośrednictwem mobilnej aplikacji. Tym samym w grę wchodziło swobodne kontrolowanie i ograniczanie zużycia energii, aby dopasować poziom ogrzewania do harmonogramu dnia członków rodziny.

Ponadto firma Danfoss oferował nie tylko obsługę serwisową i gwarancyjną urządzeń, która pozwalała wyeliminować powstałe usterki oraz przywrócić instalacji pełną sprawność. Dodatkowo klientom oferowane było wsparcie projektowe w zakresie zarówno weryfikacji, jak i optymalizacji projektów wodnego ogrzewania czy też instalacji ciepła technologicznego. Ponadto producent ten regularnie przeprowadzał webinary, czyli internetowe szkolenia i prelekcje na temat swoich produktów (przykładowe tematy webinarów to: „Obalamy mity na temat ogrzewania elektrycznego” czy też „Poprawnie działająca i oszczędna instalacja ciepłej wody użytkowej”). Dzięki temu, każdy odwiedzający stronę firmy Danfoss, mógł poszerzenie swoją wiedzę na temat posiadanych w domu sprzętów oraz rozwiązań.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Jakie są zalety pomp ciepła Danfoss?

Zalety pomp ciepła Danfoss:

możliwość połączenia pomp z ogrzewaniem podłogowym lub tradycyjnymi grzejnikami
wykorzystanie aplikacji do zdalnego obsługiwania systemu ogrzewania w całym domu
możliwość połączenia domowej pompy ciepła i fotowoltaiki, by zaoszczędzić na energii elektrycznej
niskie koszty i krótki czas zwrotu z inwestycji
specjalistyczne wsparcie techniczne i obsługa klienta na całym świecie
wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w trosce o środowisko naturalne
redukcja kosztów ogrzewania
opcje znakowania ekologicznego

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Doświadczenie producenta
Stosunek jakości do ceny
Szeroki wybór urządzeń
Parametry i funkcjonalność
Zastosowane podzespoły
Duńska firma Danfoss produkowała również do niedawna ekologiczne pompy ciepła, które przede wszystkim wyróżniały się długą przewidywaną żywotnością, przekraczającą 20 lat. Co ważne, pompy ciepła Danfoss umożliwiały nie tylko ogrzanie pomieszczeń, czy przygotowanie ciepłej wody użytkowej na potrzeby domowników, ale również chłodzenie pomieszczeń latem. Stosunkowo szeroka i zróżnicowana oferta wyjątkowo efektywnych i cichych w działaniu pomp ciepła Danfoss pozwalała dobrać odpowiednie urządzenie do każdego budynku i potrzeb inwestorów.
3.9
Nasza ocena
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments