Pompy ciepła Fujitsu – opinie i recenzja

Odnawialne źródła energii stają się tematem, który zyskuje na popularności. Nie ma co się dziwić – jako społeczeństwo zaczynamy coraz mocniej doceniać możliwości, jakie daje nam Matka Ziemia, dostrzegamy też fakt wyczerpywania się części zasobów naturalnych. Węgiel czy drewno, które jeszcze nie tak dawno służyły za podstawowe surowce energetyczne, obecnie – w myśl ekologii – zaczynają ustępować miejsca innym rozwiązaniom. Do najpopularniejszych urządzeń, umożliwiających ogrzanie domu oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej, należą obecnie pompy ciepła typu powietrze-woda. Przyjrzyjmy się bliżej tym, które produkuje firma Fujitsu.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompy ciepła Fujitsu – ciche i przyjazne środowisku

Grupa Fujitsu z pewnością znana jest niejednej osobie – to koncern, będący głównym japońskim dostawcą najnowszych technologii, a także sprzętu w dziedzinie informatyki i komunikacji (czyli tzw. branży ICT). W 2018 roku Fujitsu było czwartym co do wielkości przychodów przedsiębiorstwem, oferującym usługi IT na świecie – a mimo to technologia informatyczna nie jest jedyną gałęzią przemysłu, jaką zajmuje się ta spółka. Oprócz komputerów, software i mikroelektroniki (takiej, jak np. półprzewodniki), pod marką Fujitsu znajdziemy także ekrany plazmowe, projektory LCD, samochodowe systemy audio, jak również… klimatyzatory i pompy ciepła.

To właśnie domowe pompy ciepła Fujitsu Waterstage – działające w systemie powietrze-woda – mogą być odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które szukają właściwego sposobu ogrzania domu jedno- lub wielorodzinnego, równocześnie zyskując ciepłą wodę użytkową.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo pompy ciepła Fujitsu?

Sam producent, pompy ciepła Fujitsu określa mianem domowych – nie ulega zatem wątpliwości, że urządzenia te przeznaczone są przede wszystkim do użytku przez klientów indywidualnych. W zależności od tego, jakie preferencje ma przyszły użytkownik lub jaki efekt zamierza osiągnąć, dostępne są zarówno pompy ciepła Fujitsu z czynnikiem chłodzącym R32, jak i z czynnikiem R410A. W obu przypadkach urządzenia doskonale sprawdzą się jako podstawowe systemy grzewcze w domach, wkomponowując się w ogólnoświatowy trend troski o klimat oraz stawiania na odnawialne źródła energii. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by pompy ciepła powietrze-woda firmy Fujitsu zamontować w małych biurach, które swoim metrażem zbliżone są do domów jednorodzinnych.

Co więcej, decydując się na pompy ciepła Fujitsu, warto rozważyć połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest uzyskanie dodatkowych oszczędności, przy równoczesnym wykorzystywaniu zarówno energii z powietrza, jak i z promieni słonecznych. System ten z pewnością przypadnie do gustu osobom, które nie są obojętne na potrzeby planety, a troskę o środowisko chcą przejawiać także poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji – która mogłaby mieć miejsce w przypadku spalania tradycyjnych paliw w kotłach grzewczych.

Jakie rodzaje pomp ciepła posiada firma Fujitsu?

Domowe pompy ciepła Fujitsu Waterstage podzielić można na cztery podstawowe systemy: COMFORT R32, system HIGH POWER, SUPER HIGH POWER oraz MONOBLOC. Zwróćmy uwagę, czym różnią się modele, wchodzące w skład poszczególnych systemów:

 • system COMFORT R32 – to stosunkowo tanie pompy ciepła Fujitsu, które wyposażone są czynnik chłodniczy R32. Charakteryzują się klasą energetyczną od A++ do A+++, dostępne są w wersjach z zasilaniem jedno- lub trzyfazowym, a zakres pracy temperatury zewnętrznej wynosi od około -20 do 35°C. Dostępne są zarówno jako sama pompa, jak i również jako urządzenie z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Modele te cechują się bardzo niską mocą grzewczą;
 • system HIGH POWER – w przypadku tych, jak i kolejnych systemów, czynnikiem chłodniczym, jaki zastosowano w pompach ciepła jest R410A. Modele te są już nieco droższe, a zakres pracy temperatury zewnętrznej wynosi od -25 do 35 stopni Celsjusza. Klasa efektywności energetycznej systemu HIGH POWER to A+ dla temperatury 55°C, dla temperatury 35°C może dochodzić do A++. Podobnie jak wcześniejsze modele, dostępne są także w wersji z zasobnikiem c.w.u.;
 • system SUPER HIGH POWER – urządzenia te cechuje wysoka moc grzewcza, więc jeśli chodzi o te pompy ciepła, cena także jest wyższa, niż w przypadku wyżej wymienionych systemów. Pompy oferują klasę energetyczną A++ oraz jedno- lub trzyfazowe zasilanie, także w wersji z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Decydując się na nie, warto rozważyć połączenie instalacji z fotowoltaiką;
 • system MONOBLOC – to nowość w ofercie tego producenta. Co wyróżnia te pompy ciepła Fujitsu? Cena – niższa niż w przypadku modeli z czynnikiem chłodniczym R32. Co więcej, modele te mają niską moc grzewczą, a ich efektywność energetyczna może sięgać nawet do A+++. Zasadniczą różnicą pomiędzy systemem MONOBLOC a pozostałymi seriami tego producenta jest fakt, że w tym przypadku mamy do czynienia tylko i wyłącznie z jednostkami zewnętrznymi – inne modele dostępne są także jako pompy do zamontowania wewnątrz pomieszczeń.

Warto zwrócić także uwagę na fakt, że pompy ciepłą Fujitsu z systemem COMFORT R32, HIGH POWER lub SUPER HIGH POWER sprzedawane są w zestawie razem z termostatem pokojowym przewodowym UTW-C55XA, co ułatwia korzystanie z urządzenia i programowanie odpowiednich temperatur. Do poszczególnych pomp istnieje dodatkowo możliwość zakupu dodatkowych akcesoriów, takich jak zasobnik ciepłej wody użytkowej – jeśli nie jest wbudowany bezpośrednio w pompę, dodatkowe przewodowe lub bezprzewodowe termostaty, a także moduł komunikacji radiowej lub moduł internetowy, umożliwiające zdalne sterowanie pompą ciepła.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Moc i cechy pomp ciepła Fujitsu

W zależności od tego, jaki system pomp ciepła Fujitsu wybierzemy, poszczególne modele charakteryzują się różnymi poziomami mocy grzewczej. W przypadku modeli wyposażonych w czynnik chłodniczy R32 moc grzewcza wynosi od 4,5 do 9,5 kilowatów. System HIGH POWER – w zależności od konkretnego modelu – oferuje moc od 10,8 do 15,17 kW, natomiast SUPER HIGH POWER to moc grzewcza rzędu 15-17 kilowatów. Na tym tle znacznie wyróżnia się system MONOBLOC, w przypadku którego moc grzewcza wynosi (w zależności od wybranej jednostki zewnętrznej) 5, 6 lub 8 kilowatów.

Zastanawiając się nad zakupem pompy ciepła Fujitsu, warto sprawdzić, jakie atuty kryją się za tymi urządzeniami:

 • wysokie współczynniki EER/COP
 • klient ma do wyboru dwa różne czynniki chłodnicze – R32 lub R410A;
 • większość modeli dostępna jest zarówno jako jednostki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, co ułatwia znalezienie odpowiedniego miejsca dla pompy ciepła w budynku lub na jego elewacji;
 • wszystkie pompy Fujitsu dostępne są w wersji jedno- lub trzyfazowej, ponadto większość z nich można zakupić z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej;
 • niskie koszty eksploatacji. Dzięki bowiem wysokoefektywnej technologii, urządzenia te uzyskują czterokrotnie mniejsze koszty eksploatacyjne w porównaniu do kosztów ogrzewania energią elektryczną;
 • istnieje możliwość zakupu modułu radiowego lub internetowego, by zdalnie sterować domową pompą ciepła;
 • pompy ciepła Fujitsu to nie tylko ogrzewanie dla domu, ale także ciepła woda do użytku domowników;
 • certyfikaty: EUROVENT, PZH, EHPA Quality, SG-Ready
 • wykorzystując odnawialne źródła energii dzięki pompom typu powietrze-woda, klient osiąga zyski nie tylko w wymiarze ekonomicznym, ale też ekologicznym.

Pompy ciepła Fujitsu – cena

Choć pompy ciepła Fujitsu opinie mają jak najlepsze, tym, co na część klientów zwraca przede wszystkim uwagę, jest cena poszczególnych urządzeń. Warto jednak mieć świadomość, że w przypadku pompy ciepła cena uzależniona jest od wielu czynników, dlatego poszczególne modele, choć są do siebie zbliżone, wymagają innych nakładów finansowych. Tym, co decyduje o kwocie, jaką przyjdzie nam zapłacić za pompę ciepła, są przede wszystkim:

 • parametry techniczne pompy – takie, jak jej moc grzewcza, jedno- lub trójfazowość, czy też temperatura pracy;
 • model i system pompy – pompy ciepła Fujitsu podzielone są na różne systemy, w których odrębne modele różnią się od siebie możliwościami. Warto pamiętać także, że w przypadku dodatkowego wyposażenia pompy we wbudowany zbiornik na ciepłą wodę użytkową, jej cena wzrasta;
 • charakterystyka budynku – w zależności od tego, czy mowa o domu jedno- czy wielorodzinnym, oraz od sposobu jego ogrzewania, potrzebna będzie inna moc pompy ciepła. Z tego też powodu już na etapie budowania domu warto sprawdzić, który rodzaj ogrzewania elektrycznego wybrać, by rozwiązanie to okazało się najbardziej opłacalne.

Jeśli chodzi o przykładowe pompy ciepła Fujitsu, cena przedstawia się następująco: 4,5-kilowatowa, jednofazowa pompa w systemie COMFORT R32 to koszt 21.400 złotych netto, natomiast ten sam model z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. kosztuje już 32.400 zł netto. Najmocniejsza – 9,5-kilowatowa pompa z tego systemu kosztuje odpowiednio 29.600 zł netto lub 40.400 zł netto w wersji z zasobnikiem.

Pompa ze średniej półki systemu HIGH POWER o mocy 13,5 kilowatów i zasilaniu trzyfazowym to koszt 33.900 zł netto (lub 44.300 zł z zasobnikiem c.w.u.), natomiast w przypadku systemu MONOBLOC, pompa zewnętrzna o mocy 5 kW kosztuje 19.900 zł netto, a 8-watowa – 25.500 zł netto.

Jakie jeszcze usługi związane z pompami ciepła znajdują się w ofercie firmy Fujitsu?

Pompy ciepła Fujitsu objęte są aż pięcioletnią gwarancją tego producenta, dzięki czemu klient może być spokojny, jeśli chodzi o niezawodność urządzeń oraz wsparcie przy potencjalnych problemach technicznych, wynikłych z ich użytkowania przez pierwsze lata. Co więcej, przed zakupem warto skonsultować swój wybór z doradcami – dzięki temu możliwe jest uzyskanie jak najbardziej efektywnej pompy, współgrającej z pozostałymi elementami domowej instalacji, takimi jak ogrzewanie podłogowe czy kolektory słoneczne.

Firma Fujitsu ponadto umożliwia zakup dodatkowych akcesoriów, takich jak piloty przewodowe do modeli MONOBLOC, moduł internetowy lub moduł komunikacji radiowej do zdalnego sterowania wszystkimi modelami pomp ciepła tego producenta, czy też moduły pracy kaskadowej, dzięki którym możliwe będzie wykorzystanie mocy drzemiącej w więcej niż jednej pompie ciepła.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Jakie są zalety pomp ciepła Fujitsu?

Zalety pomp ciepła Fujitsu:

obsługa dwóch obiegów grzewczych (ogrzewanie podłogowe i grzejniki)
dostępność modeli w wersji zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej
wysokie współczynniki EER/COP
możliwość zakupienia modułu radiowego lub internetowego, by zdalnie sterować pompą ciepła
dwa czynniki chłodnicze do wyboru – R32 lub R410A
możliwość łączenia poszczególnych pomp w kaskady, dla uzyskania większej mocy i wydajności
możliwość zakupienia pompy z wbudowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej
możliwość połączenia pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi by zwiększyć poziom oszczędności
wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w trosce o środowisko naturalne

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Doświadczenie producenta
Stosunek jakości do ceny
Szeroki wybór urządzeń
Parametry i funkcjonalność
Zastosowane podzespoły
Fujitsu to marka, która głównie kojarzy nam się z innowacyjnymi rozwiązaniami i wyznaczaniem trendów w całej branży. Ten japoński technologiczny gigant ma również w swojej ofercie domowe pompy ciepła Fujitsu Waterstage działające w systemie powietrze-woda. Wyróżniają się one bardzo cichą pracą i niską emisją dwutlenku węgla. Ponadto w pompach ciepła tego producenta zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym możliwa jest jeszcze większa oszczędność energii oraz znacznie lepsza funkcjonalność tych urządzeń, które służą nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale i podgrzewania wody użytkowej.
4.3
Nasza ocena
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments