Pompy ciepła Lazar – opinie i recenzja

Obecne trendy skłaniają właścicieli domów ku bardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniom. Jednym z nich jest pompa ciepła, która czerpie aż 75 proc. energii z OZE. Czym jednak kierować się, poszukując odpowiedniej pompy ciepła do domu? Przyjrzyjmy się bliżej, jaką ofertę przygotowała dla klientów firma Lazar.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompy ciepła Lazar – nowoczesne urządzenia grzewcze

HKS Lazar, bo tak w pełni nazywa się ta rodzinna firma, jest jednym z wiodących polskich producentów urządzeń grzewczych. Jej historia sięga aż 1937 roku, kiedy to przedsiębiorstwo założyli bracia Lazar. Dziś firma ma ponad 400 partnerów w całym kraju, ponadto eksportuje swoje produkty do większości europejskich państw, stając się producentem międzynarodowym.

Przewodnie hasło firmy Lazar to „nowoczesne urządzenia grzewcze”, które wskazuje, że firma podchodzi do tego tematu bardzo poważnie. Oferowane przez nią urządzenia znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o rozwiązanie technologiczne. Jako jeden z pierwszych producentów w Polsce firma HKS Lazar wprowadziła na rynek ceramikę w kotłach na paliwo stałe, sondę lambda w kotłach na pellet, a także pompy ciepła powietrze-woda. Producent ten podchodzi także z należytą starannością do dbałości o środowisko naturalne wykorzystując do tego odnawialne źródła energii, wszystkie bowiem produkty HKS Lazar spełniają wysokie wymogi ekologiczne, takie jak np. Eco Design.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo pompy ciepła Lazar?

Pompa ciepła Lazar różni się swoim designem od urządzeń, oferowanych przez innych producentów. W tym przypadku mamy także do czynienia z jednostką zewnętrzną i modułami wewnętrznymi, jednak różnica polega na montażu jednostki na zewnątrz. Nie musimy martwić się o odpowiednie miejsce na elewacji domu lub budynku wielorodzinnego – wystarczy zorganizować kawałek ogrodu, by postawić pompę ciepłą bezpośrednio na ziemi i drogą podziemną podłączyć ją do pozostałych urządzeń.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma znaczenia, czy jesteśmy w posiadaniu nowo wybudowanego domu jednorodzinnego lub budynku wielorodzinnego, czy też mowa o poddawanym modernizacji budynku sprzed lat. Nie ważne też, z czego wykonana jest elewacja budynku i jego ściany – wystarczy odrobina przestrzeni obok domu, by zamontowana została pompa ciepła Lazar, o przyjemnym dla oka wyglądzie.

Dodatkowo warto mieć na uwadze fakt, że wykorzystując dodatkowo inne odnawialne źródła energii, można podejść do ogrzewania w sposób jeszcze bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Wystarczy przykładowo połączyć pompę ciepłą z panelami fotowoltaicznymi, aby otrzymać realne korzyści finansowe. Nie bez znaczenia jest także fakt, w jaki sposób poprowadzona jest domowa instalacja grzewcza, dlatego projektując dom lub mieszkanie, warto sprawdzić najpierw, jaki rodzaj ogrzewania elektrycznego w domu opłaca się najbardziej.

Jakie rodzaje pomp ciepła posiada Lazar?

Przeglądając pompy ciepła Lazar, prezentowane na stronie internetowej producenta dość szybko zauważmy, że firma ta oferuje jedną pompę ciepła wraz z trzema różnymi modułami wewnętrznymi, które mogą być do niej podłączone. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, czym cechują się poszczególne urządzenia:

 • pompa ciepła HT 10 – to wysokotemperaturowa pompa ciepła powietrze-woda, której klasa energetyczna wynosi A++. Urządzenie wyposażone jest w naturalny czynnik chłodniczy R290, czyli – innymi słowy – propan. Co więcej, model ten cechuje się wysokim współczynnikiem efektywności COP, którego wartość to 4,78, a jego współczynnik SCOP wynosi 3,899. Urządzenie zapewnia wysoką wydajność – pracuje nawet w temperaturze -25°C i umożliwia podgrzewanie wody do 62°C. Ponadto szeroka paleta nowoczesnych materiałów, z których wykonywana jest obudowa pompy, pozwala na indywidualne dopasowanie urządzenia do wymagań użytkownika;
 • moduł wewnętrzny z grzałką – to jednostka wewnętrzna dla wyżej wymienionej pompy ciepła. W jej wnętrzu umiejscowiony jest dający wiele możliwości sterownik, a także instalacja elektryczna oraz grzałka elektryczna. Obie jednostki połączone są ze sobą przewodem komunikacyjnym oraz instalacją hydrauliczną;
 • moduł wewnętrzny Smart – w tej jednostce wewnętrznej typu Smart zawarty jest przede wszystkim sterownik, oferujący wiele możliwości użytkownikowi, a także wspomagająca grzałka elektryczna, instalacja elektryczna i układ hydrauliczny z zaworem przełączającym układy CO/CWU. Podobnie jak poprzednio, obie jednostki – zewnętrzna i wewnętrzna – połączone są ze sobą dostarczanym w komplecie przewodem komunikacyjnym oraz instalacją hydrauliczną;
 • moduł wewnętrzny SmartSplit – w przypadku jednostki wewnętrznej typu SmartSplit, podobnie jak w wariancie Split, znajduje się nie tylko sterownik, instalacja elektryczna, wspomagająca grzałka elektryczna i zawór przełączający układy CO/CWU. Dodatkowym elementem wyposażenia tego modułu jest układ hydrauliczny, oddzielający instalację zewnętrzną od wewnętrznej. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania instalacja w module zewnętrznym wypełniona jest glikolem, a instalacja w module wewnętrznym – wodą.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Moc i cechy pomp ciepła Lazar

Tym, na co wiele osób zwraca uwagę, wybierając odpowiednie urządzenie do domu, jest moc pompy ciepła. Nic w tym dziwnego – to ona jest przecież podstawowym wyznacznikiem tego, czy dany model spełni oczekiwania klienta. Pompa ciepła Lazar HT 10 sprzedawana jest w różnych wariantach, o mocy od 11,5 kilowata do 22,2 kilowata.

Pompy ciepłą Lazar opinie użytkowników zbierają pozytywne przede wszystkim z powodu atutów, jakie kryją się za tymi urządzeniami. To właśnie możliwości pompy sprawiają, że jest ona zachwalana przez tych klientów, którzy zdecydowali się na jej zakup. Co zatem skrywa w sobie pompa ciepła HT 10? Między innymi:

 • pompa ciepła Lazar wyposażona jest w najlepsze podzespoły, takie jak sprężarka Copeland, sterowanie Plum i wentylator Ziehl-Abegg;
 • urządzenie to pracuje nadzwyczaj cicho, zapewniając bezgłośne i bezobsługowe ogrzewanie w domu. Istnieje możliwość pracy kilku modułów zewnętrznych w systemie kaskadowym, by zwiększyć moc pompy ciepła;
 • pompę ciepła Lazar HT 10 można obsługiwać przez internet lub korzystając z kolorowego, dotykowego panelu sterowania. Istnieje także możliwość instalacji bezprzewodowego panela pokojowego;
 • producent oferuje bogatą paletę materiałów wykończeniowych, takich jak poliwęglan, drewno kompozytowe, beton architektoniczny lub drewno egzotyczne. Dzięki temu klient ma do wyboru kilkanaście opcji obudowy i otrzymuje możliwość zmiany wyglądu jednostki zewnętrznej;
 • pompa ciepła Lazar może być połączona z istniejącą w domu fotowoltaiką, dzięki czemu użytkownik może uzyskiwać zielony prąd z kilku odnawialnych źródeł energii.

Pompy ciepła Lazar – cena

Bez cienia wątpliwości można wskazać, który aspekt jest najważniejszy dla osoby, która planuje zakup pompy ciepła Lazar – cena urządzenia. To właśnie kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za dany produkt, jest nierzadko dla kupującego najważniejszą informacją. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę, od czego tak naprawdę zależy koszt tego ekologicznego urządzenia grzewczego. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, jakie czynniki mają wpływ na wysokość ceny pompy ciepła Lazar:

 • parametry pompy – to bez wątpienia jeden z ważniejszych elementów, kształtujących cenę urządzenia. Najważniejszą rolę odgrywa w tym przypadku moc grzewcza pompy – wraz z jej wzrostem, rośnie także cena poszczególnych modeli. Nie bez znaczenia jest ponadto fakt występowania ewentualnego wbudowanego zbiornika na ciepłą wodę użytkową i jego potencjalna pojemność, wyrażona w litrach;
 • dodatkowe funkcje urządzenia – w przypadku pompy ciepła najczęściej dodatkowymi funkcjami, które podnoszą cenę, jest możliwość chłodzenia w upalne dni, a także moduł pozwalający sterować pompą za pośrednictwem aplikacji w smartfonie lub strony internetowej, co pozwala na zdalne sterowanie ciepłem w całym domu nawet wtedy, gdy jesteśmy w podróży powrotnej i marzy nam się ciepła, domowa atmosfera;
 • cechy budynku – na ten aspekt mało kto zwraca uwagę. Tymczasem to właśnie liczba pomieszczeń i ich wielkość mają duży wpływ na to, jaką moc pompy ciepła powinniśmy dobrać, by potrafiła równomiernie ogrzewać wszystkie pomieszczenia. Znaczenie ma ponadto fakt, czy klient zamierza podłączyć pompę ciepła do instalacji fotowoltaicznej, a w przypadku niektórych pomp fakt, czy jest to nowe budownictwo, czy modernizowany budynek.

W przypadku pompy ciepła HT 10 o mocy 12 kilowatów przyjdzie nam zapłacić 35.000 złotych netto (czyli 43.050 zł brutto). Wersja o mocy 14 kW to koszt 38.000 zł netto (46.740 zł brutto), moc 16 kW powoduje wzrost ceny do 42.000 zł netto (51.660 zł brutto), natomiast wariant o mocy 20 kilowatów to wydatek rzędu 45.000 zł netto, czyli 55.350 zł brutto. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę koszt obudowy – wybierając wersję z drewna kompozytowego lub betonu architektonicznego, należy dopłacić 580 zł netto (713,40 zł brutto), natomiast wariant z drewna egzotycznego IROKO to dodatkowe 2.000 zł netto (2.460 zł brutto). Jeśli chodzi natomiast o moduł wewnętrzne:

 • moduł z grzałką oferowany jest przez producenta w cenie samej pompy;
 • moduł wewnętrzny Smart to natomiast dodatkowy koszt 3.500 zł netto (4.350 zł brutto)
 • zaś moduł wewnętrzny SmartSplit to już wydatek rzędu 4.900 zł netto, czyli 6.027 zł brutto.

Jakie jeszcze usługi związane z pompami ciepła znajdują się w ofercie firmy Lazar?

Oprócz samej sprzedaży pompy ciepła Lazar oferuje także serwis swoich produktów. Klient może zgłosić się nie tylko z potrzebą rozruchu pompy, ale także zasygnalizować potrzebę dokonania przeglądu lub zwrócić uwagę na występującą w jego urządzeniu awarię. Serwis oferowany jest na terenie całej Polski, podobnie jak sieć punktów dystrybucyjnych, rozciągająca się także na wiele państw Europy.

Ponadto ciekawym rozwiązaniem, oferowanym przez firmę Lazar jest dostępny na stronie internetowej producenta kalkulator pomp ciepła. Za jego pośrednictwem, wprowadzając odpowiednie dane, można obliczyć, jakiej mocy pompy ciepła potrzebujemy do ogrzania domu, a następnie otrzymać darmową wycenę kosztu zakupu idealnie pasującej do potrzeb klienta pompy ciepła Lazar HT 10.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Jakie są zalety pomp ciepła Lazar?

Zalety pomp ciepła Lazar:

wyposażenie w naturalny czynnik chłodniczy R290, jakim jest propan
posiadanie wysokiego współczynnika efektywności COP, który wynosi 4,78
ekonomiczność i energooszczędność (klasa A++)
wysoka moc grzewcza
cicha praca urządzenia
podgrzewanie wody do 62ºC
praca do -25ºC
parownik o powiększonej powierzchni
istnieje możliwość zdalnego sterowania pompą ciepła za pośrednictwem internetu
możliwość wyboru jednej z kilkunastu wersji wyglądu modułu zewnętrznego pompy ciepła Lazar HT 10
możliwość połączenia z fotowoltaiką
są to urządzenia bezobsługowe i zautomatyzowane
wykorzystanie powietrza do ogrzewania
ograniczenie pracy dodatkowego źródła ciepła
nowoczesny design
urządzenia te wyposażone są w najlepszej jakości podzespoły takich firm, jak Ziehl-Abegg, Plum czy też Copeland
montowane są na gruncie w ogrodzie, dzięki czemu pasują do każdego typu budownictwa, bez względu na to, czy to nowo powstały dom, czy modernizowany obiekt

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Doświadczenie producenta
Stosunek jakości do ceny
Szeroki wybór urządzeń
Parametry i funkcjonalność
Zastosowane podzespoły
Firma HKS Lazar jest jednym z wiodących polskich producentów urządzeń grzewczych, który nie tylko posiada ponad 400 partnerów w całym kraju, ale i eksportuje swoje produkty do większości europejskich państw. Firma HKS Lazar oferuje swoim klientom trwałą i niezawodną wysokotemperaturową pompę ciepła powietrze-woda A++ z naturalnym czynnikiem chłodniczym propan R290 i wysokim COP 4,78. Co istotne, urządzenie to zapewnia również wysoką wydajność (pracuje bowiem nawet w temperaturze -25°C i umożliwia podgrzewanie wody do 62°C) oraz cichą pracę. Natomiast szeroka paleta nowoczesnych materiałów, z których wykonywana jest obudowa pompy ciepła, ułatwia dopasowanie jej do każdego budynku.
4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments