Pompy ciepła NIBE – opinie i recenzja

Pompy ciepła uważane są obecnie za jeden z najbardziej efektywnych i ekologicznych sposobów ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jedną z istotnych kwestii jest wybór odpowiedniej pompy ciepła, której z pewnością nie ułatwia bardzo zróżnicowana oferta tych dostępnych na rynku urządzeń. Gwarancją najwyższej jakości są pompy ciepła NIBE, które z roku na rok cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Sprawdźcie czym wyróżniają się pompy ciepła NIBE i jakie są ich największe zalety.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompy ciepła NIBE to gwarancja najwyższej jakości

NIBE AB to działająca od 1952 roku szwedzka firma, która obecnie może poszczycić się mianem największego producenta urządzeń grzewczych oraz lidera na rynku europejskim w sprzedaży pomp ciepła i elektrycznych ogrzewaczy wody. NIBE Industrier AB jest macierzystą firma koncernu NIBE, która działa w trzech sektorach:

 • NIBE Energy Systems (NIBE Systemy Grzewcze);
 • NIBE Element (NIBE – Elementy Grzewcze);
 • NIBE Stoves (NIBE – Kominki).

Prawie 70-letnie doświadczenie firmy NIBE i niezliczone godziny pracy, znajdują odzwierciedlenie w szerokiej gamie jej wyrobów, w tym w nowoczesnych, energooszczędnych pompach ciepła. Te całkowicie bezobsługowe urządzenia grzewcze, odbierające ciepło z tzw. dolnego źródła, jakim jest otoczenie, z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem w krajach Unii Europejskiej (w Szwecji już 95 proc. nowo budowanych domów ma pompę ciepła). Jak wynika bowiem ze wszystkich dotychczasowych analiz, pompy ciepła są technologią przyszłości, którą z powodzeniem stosować można do ogrzewania budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych i przemysłowych.

Należy tu również podkreślić, że ważnym powodem wzrostu sprzedaży pomp ciepła jest boom na fotowoltaikę, ponieważ dzięki współpracy paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła zbilansowane roczne koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej zmniejszają się praktycznie do zera (ponadto pompę ciepła wykorzystać można do chłodzenia pomieszczeń podczas upalnych dni). Pompy ciepła NIBE to urządzenia, które zapewniają idealny komfort w każdym domu i zawsze są gwarancją najwyższej jakości.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo pompy ciepła NIBE?

Obecnie firma NIBE prowadzi swoją działalność nie tylko w Europie, ale i Azji oraz Ameryce Północnej. W 2000 roku do tego szwedzkiego koncernu dołączyła firma NIBE Biawar. Niedługo po tym została ona liderem w sprzedaży pomp ciepła w Polsce, utrzymując tę pozycję do dnia dzisiejszego. Produkowane przez koncern NIBE urządzenia znajdują zastosowanie zarówno w nowych, jak i poddanych modernizacji obiektach mieszkalnych, komercyjnych i sakralnych. Klienci mogą wybierać spośród kilkudziesięciu modeli pomp ciepła NIBE o zróżnicowanej mocy od 1,5 aż do 160 kW, w jednej jednostce.

Urządzenia wykorzystujące OZE, takie jak pompy ciepła są coraz tańsze, bardziej efektywne i szeroko dostępne. Firma NIBE oferuje obecnie największy na rynku wybór powietrznych pomp ciepła dostosowanych do pokrycia różnego rodzaju potrzeb grzewczych, niezależnie od tego, czy zainstalowane będą one w domu jednorodzinnym, bloku mieszkalnym, czy też dużym budynku z basenem. W końcu urządzenia te zaprojektowane są z myślą o zapewnieniu jak najwyższego komfortu jej użytkownikom (produkcja ciepła jest możliwa nawet, gdy temperatura na zewnątrz spada do -25°C). Zastosowanie tego energooszczędnego i ekologicznego urządzenia pozwala znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Stosunkowo więc wysoki koszt zakupu i montażu pompy ciepła szybko się zwraca. Dodatkowo pomóc w tym mogą różnego rodzaju dofinansowania do pompy ciepła, w tym Szwedzka Dotacja do pomp ciepła NIBE.

Szwedzka Dotacja do pomp ciepła NIBE

Ten rodzaj dofinansowania przeznaczony jest dla osób, które dokonają zakupu pompy ciepła, za pośrednictwem wybranej firmy instalacyjnej lub dystrybutora w okresie trwania promocji, który trwa od 01.03.2021 do 31.05.2021 lub do wyczerpania zapasów. Szwedzka dotacja do pomp ciepła NIBE obejmuje łącznie 500 sztuk powietrznych i 300 sztuk gruntowych pomp ciepła. W jej ramach skorzystać można z dofinansowania do:

 • 5.000 zł do pomp ciepła;
 • 6.000 zł do pompy ciepła wraz z rekuperatorem NIBE ERS lub GV-HR;
 • 9.000 zł do pompy ciepła z systemem fotowoltaicznym NIBE PV;
 • 10.000 zł dla pompy ciepła z rekuperatorem i systemem fotowoltaicznym NIBE PV.

Co ważne, Szwedzką Dotację można łączyć z ulgą podatkową i wsparciem w ramach programu Czyste Powietrze i Mój Prąd. Aby się o nią ubiegać należy zarejestrować się, wypełniając przygotowany do tego formularz rejestracyjny i odbierając kupon potwierdzający rejestrację. Następnie konieczne jest wybranie pompy ciepła i instalatora oraz sprawdzenie urządzeń objętych dotacją. Na końcu pozostaje już tylko zarezerwowanie pompy ciepła i dokonanie jej zakupu w cenie obniżonej o dotację.

Jakie rodzaje pomp ciepła posiada NIBE?

Wśród pomp ciepła tej uznanej firmy znajdują się:

 • powietrzne pompy ciepła, które wykorzystując energię z powietrza zewnętrznego, zapewniają ogrzewanie zimą, a ciepłą wodę użytkową przez cały rok. Dostępne modele to m.in: NIBE S1255, NIBE F2040, NIBE SPLIT HBS 05;
 • gruntowe pompy ciepła, które przy pomocy wymiennika gruntowego (pionowego lub poziomego) pobierają energię z gruntu. Ta z kolei wykorzystywana jest na potrzeby centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i chłodzenia. Dostępne modele to m.in. NIBE S1255 PC, NIBE S1255, NIBE S1155 PC, NIBE S115, NIBE F1145, NIBE F1145 PC;
 • wentylacyjne pompy ciepła, dzięki którym można w prosty i efektywny sposób chłodzić, ogrzewać dom, zapewnić wentylację w pomieszczeniach i przygotowywać c.w.u. Dostępne modele to m.in. NIBE F750, NIBE F730, NIBE F470, NIBE F370.

Moc i cechy pomp ciepła NIBE

Firma NIBE oferuje szeroki wybór zarówno powietrznych, jak i gruntowych pomp ciepła dostosowanych do pokrycia różnego rodzaju potrzeb grzewczych. Wszyscy klienci wybierać mogą spośród:

 • gruntowych pop ciepła o mocy: 5, 6, 8, 10, 12, 15, 17, 24, 30, 40, 60 kW;
 • powietrzne pompy ciepła stanowiących znakomitą alternatywę dla pomp gruntowych. Powietrzne pompy ciepła NIBE SPLIT posiadają modulowaną moc grzewczą w zakresie: 2-6 kW, 3-8 kW, 3,5-12 kW, 4-16 kW. Natomiast powietrzne pompy ciepła NIBE typu monoblok posiadają modulowaną moc grzewczą w zakresie: 2-6 kW, 3-8 kW, 3,5-12 kW, 4-16 kW. NIBE posiada także monobloki o większej mocy grzewczej (NIBE F2300-14,20 kW i NIBE AP-AW30) o mocy 35kW, osiągające w kaskadzie do 180 kW (przy A7/W35 wg EN 14511), które znalazły swoich odbiorców wśród zarządców spółdzielni mieszkaniowych.

Pompy ciepła NIBE wyróżniają się wysoką jakością i efektywnością energetyczną. Urządzenia grzewcze tego producenta oznaczone są bowiem znakiem jakości EHPA-Q nadawanym przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła. Oznacza to, że przeszły one pozytywną ocenę:

 • testów sprawności, bezpieczeństwa i pracy w skrajnych warunkach;
 • spełniły warunki normy EN 12102 w zakresie pomiaru hałasu i wyznaczania poziomu mocy akustycznej;
 • spełniły wymagania Norm Europejskich EN 14511, w zakresie współczynnika efektywności COP i EN 16147 w zakresie wydajności c.w.u;

Wśród innych najważniejszych cech pomp ciepła NIBE wymienić należy również:

 • ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem nawet o 80 proc.;
 • ekonomiczną pracę pomp ciepła NIBE, które zaprojektowano w taki sposób, aby zachować ich wysoką efektywność nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych. Przykładowo, dla powietrznych pompach ciepła typu monoblok, uzyskano sprawność sięgającą poziomu pomp gruntowych (COP pompy ciepła NIBE F2120-12 kW wynosi aż 5,12 dla A7/W35 wg EN 14511), a wszystko dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii inwerterowej;
 • posiadanie Certyfikatu PreQurs, który informuje użytkownika, o ile w porównaniu do ogrzewania kotłem węglowym, została zredukowana emisja zanieczyszczeń przy wytwarzaniu i dystrybucji wytworzonego ciepła na potrzeby ogrzania domu i przygotowania c.w.u;
 • pracę w zakresie temperatur od -25°C do +43°C lub od -20°C do +43°C (urządzenia wyposażone w technologię EVI, zapewniają temperaturę 63°C na zasilaniu systemu grzewczego, przy temperaturze na zewnątrz -25°C, co czyni je unikalnymi na rynku pomp ciepła;
 • układ kaskadowy – przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło istnieje możliwość połączenia wybranych modeli powietrznych pomp ciepła w układ kaskadowy, (pozwala to na osiągnięcie wysokiej wydajności grzewczej);
 • szeroką gamę akcesoriów – pompy ciepła marki NIBE, mogą znacznie więcej niż tylko ogrzać budynek i przygotować c.w.u. (dodatkowe funkcje, które mogą pełnić, to również: współpraca z systemem solarnym i systemem zarządzania budynkiem, chłodzenie aktywne, współpraca i sterowanie wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, czy też ogrzewanie wody w basenie);
 • zarówno gruntowe jak i powietrzne pompy ciepła wraz z dodatkowym wyposażeniem objęte są gwarancją producenta NIBE AB. Gwarancja Podstawowa na prawi­dłowe działanie pompy ciepła wraz z dodatkowym wyposażeniem wynosi 36-miesięcy (60-mie­sięcy na prawidłowe działanie sprężarki). Gwarancja Dodatkowa natomiast obejmuje okres 24 miesięcy, po upływie okresu Gwarancji Podstawowej.

Ponadto, znak jakości EHPA-Q, jaki posiadają pompy ciepła NIBE, oznacza, że producent:

 • zapewnia minimum 2-letnią gwarancję na urządzenie;
 • dostęp do części zamiennych przez okres co najmniej 10-lat od daty zakupu;
 • określony poziom usług, w tym sieć obsługi klienta na obszarze sprzedaży, serwis gwarantujący czas reakcji do 24h od zgłoszenia.

Pompy ciepła NIBE – cena

To ile przyjdzie nam zapłacić za pompę ciepła zależeć będzie m.in. od:

 • parametrów jakimi charakteryzuje się urządzenie (a więc od mocy, stopnia pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną i ilości pobieranej energii);
 • dolnego źródła (najdroższe są pompy ciepła gruntowe, a najtańsze – pompy ciepła powietrzne);
 • producenta (zapraszamy do naszego rankingu pomp ciepła).

Nie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku pomp ciepła NIBE, i tak:

 • powietrzne pompy ciepła dostać można już za 9.840 zł brutto za jednostkę zewnętrzną typu split o modulowanej mocy grzewczej do 6 kW (NIBE AMS 10-6) i centrali wewnętrznej z dedykowana do AMS 10-6 wężownicowym, emaliowanym zbiornikiem c.w.u. w cenie 17.220 zł. Dostępne są również droższe modele, takie jak pompa ciepła typu monoblok o modulowanej mocy do 16 kW, której koszt to 36.285,00 zł brutto (F2040-16) z dopasowaną do niej centralą wewnętrzną z przepływowym zbiornikiem c.w.u. (wężownica ze stali nierdzewnej), sterownikiem oraz dodatkową wężownicą solarną za 27.060 zł;
 • gruntowe pompy ciepła to już wydatek w wysokości od 28.290 brutto (za gruntową pompę ciepła F1126-6), do 70.110,00 brutto (model S1155-25 EM z wbudowanym licznikiem energii cieplnej), a nawet 96.555,00 brutto (gruntowa pompa ciepła F1355-43).

Jakie jeszcze usługi związane z pompami ciepła znajdują się w ofercie firmy NIBE?

Co ważne, zespół NIBE służy pomocą w doborze odpowiednich urządzeń, dzięki którym możliwe będzie stworzenie wielofunkcyjnego systemu, zapewniającego:

 • chłodzenie latem;
 • ogrzewanie zimą;
 • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i ciepłą wodę użytkową przez cały rok przy jednoczesnej produkcji energii elektrycznej ze słońca.

Oferta firmy NIBE nakierowana jest nie tylko na samą sprzedaż, ale również na:

 • doradztwo i dobór odpowiednich jednostek – klienci mogą liczyć na profesjonalną i kompleksową obsługę i wsparcie techniczne z zakresu doboru urządzeń do indywidualnych potrzeb klientów od momentu powstania projektu, aż po wdrożenie instalacji;
 • serwis – firma NIBE świadczy nie tylko najwyższej jakości usługi w zakresie planowania, sprzedaży, czy montażu, ale i serwisu urządzeń grzewczych, sanitarnych i solarnych (wszystko dzięki rozbudowanej sieci autoryzowanych instalatorów oraz profesjonalnemu serwisowi).

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Jakie są zalety pomp ciepła NIBE?

Główne zalety pomp ciepła NIBE to:

szeroki zakres pracy – powietrzna pompa ciepła działa nawet przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej -25°C
30-letnie doświadczenie w projektowaniu pomp ciepła
wysoka efektywność urządzeń i tym samym niższe koszty energii do ogrzewania budynku
możliwość współpracy z panelami fotowoltaicznymi
możliwość współpracy z kolektorami słonecznymi
multifunkcjonalność (przygotowanie c.w.u. oraz ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń)
wyjątkowo cicha praca nie przekraczająca 39 dB
wysoki współczynnik sprawności COP 5,32 nawet w przypadku powietrznych pomp ciepła
kolorowy wyświetlacz i intuicyjny interfejs, które usprawniają obsługę pompy ciepła
niska awaryjność oraz łatwość obsługi
największy na rynku wybór powietrznych pomp ciepła dostosowanych do pokrycia różnego rodzaju potrzeb grzewczych
kompleksowa obsługa i wsparcie techniczne z zakresu doboru urządzeń do indywidualnych potrzeb klientów
rozbudowana sieć autoryzowanych instalatorów oraz profesjonalny serwis.
klasa efektywności energetycznej (W35°C/W55°C): A+++/A++
nowoczesny design i solidna obudowa jednostki zewnętrznej
wysoka wydajnością pracy, co sprawia, że okres zwrotu inwestycji w urządzenie jest niezwykle krótki
możliwość skorzystania z Szwedzkiej Dotacja do pomp ciepła NIBE
inteligentny system zarządzania – zaawansowane urządzenia z inteligentnymi czujnikami umożliwiają podgląd i kontrolę nad tym co dzieje się w domu, nawet gdy użytkownik jest poza nim
szeroki i zróżnicowany wybór dostępnych urządzeń (powietrzne pompy ciepła, gruntowe pompy ciepła, wentylacyjne pompy ciepła)

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Doświadczenie producenta
Stosunek jakości do ceny
Szeroki wybór urządzeń
Parametry i funkcjonalność
Zastosowane podzespoły
Szwedzki koncern NIBE AB zajmuje się pompami ciepła od ponad 30 lat. Przy czym w osiągnięciu i utrzymaniu pozycji lidera na rynku, ogromny wpływ ma zróżnicowana i rozbudowana oferta najwyższej jakości pomp ciepła NIBE, które charakteryzują się wysoką wydajnością pracy i pozwalają uzyskać 80 proc. oszczędności. Ważne jest również to, że wszyscy klienci, mogą liczyć na kompleksową usługę i wsparcie techniczne z zakresu doboru urządzeń, rozbudowaną sieć autoryzowanych instalatorów oraz profesjonalny serwis. Dzięki tym wszystkim udogodnieniom życie nabywców pomp ciepła NIBE staje się znacznie wygodniejsze i przyjemniejsze.
4.9
Nasza ocena
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Teo
Teo
2 stycznia 2023 14:03

Zgadzam się z Bohdanem mam Nibe F2120-20 takie sobie […] tyle że drogie , poza tym z pompy gdzieś ucieka woda, zgłosiłem serwisantowi na przeglądzie, ale nic nie odpowiedział (grzejniki, rurki suche) a co kilka dni muszę dopuszczać wody.

Komentarz edytowany przez Redakcję.

Bohdan
Bohdan
20 września 2022 18:53

U mnie jest problem, cwu grzeje natomiast na dom tylko grzałkami. Uwierzyłem w jakość nibe i jestem zawiedziony. Dodatkowy zawód to odszranianie które jest na sztywno ustawione i np. latem lub przy stosunkowo wysokich temperaturach jest zbyt częste lub zbyteczne a zimą przy ujemnych zbyt rzadkie. I nie można nigdzie zmienić parametrów odszraniania.