Pompy ciepła Panasonic – opinie i recenzja

Z roku na rok coraz większą popularność na polskim rynku zyskują energooszczędne i ekologiczne pompy ciepła, które powszechnie stosować można w budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych, jak i w przemyśle. Jednak tak duży i zróżnicowany wybór tych urządzeń grzewczych może być przyczyną trudności w wyborze tego właściwego, najlepiej dopasowanego do potrzeb rodziny i domu. Jednym z najlepszych producentów pomp ciepła, który od lat rewolucjonizuje sposób ogrzewania nieruchomości, jest japoński koncern elektroniczny Panasonic. Czym wyróżniają się pompy ciepła Panasonic i jakie są ich największe zalety? Zapraszamy do naszej recenzji!

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Panasonic to jeden z najbardziej cenionych producentów pomp ciepła na świecie

Elektronicznego giganta z Japonii, jakim jest koncern Panasonic nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Ta czołowa marka japońskiego koncernu Panasonic Corporation (wcześniej Matsushita Electric Industrial) została założona przeszło 100 lat temu przez Konosuke Matsushita i od tego czasu jest światowym liderem w zakresie:

 • rozwoju zróżnicowanych technologii elektronicznych;
 • rozwiązań z zakresu elektroniki konsumenckiej;
 • rozwiązań dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw;
 • branży motoryzacyjnej oraz producentów urządzeń.

Marka Panasonic specjalizuje się nie tylko w obrazowaniu i produktach optycznych (takich jak m.in. kamery, aparaty fotograficzne), sprzęcie telekomunikacyjnym, czy sprzęcie do gospodarstw domowych (m.in. pralkach, chłodziarkach, czy suszarkach). Bowiem od ponad 60 lat firma ta wprowadza również na rynek pionierskie rozwiązania z zakresu ogrzewania i chłodzenia. Obecnie koncern ten, posiadający 294 zakłady na całym świecie i należy do niekwestionowanych liderów tej branży, wyróżniając się innowacyjnymi oraz przyjaznymi dla środowiska naturalnego rozwiązaniami. Dzięki natomiast ogromnemu doświadczeniu marka ta gwarantuje niezawodne urządzenia o maksymalnym komforcie, wysokiej efektywności i niskim zużyciu energii.

Firma Panasonic swoją pierwszą wysoko wydajną pompę ciepła powietrze – woda, wprowadził na rynek japoński w 1973 roku i od tego czasu walczy o coraz lepszą pozycję na rynku producentów pomp ciepła. Przy czym głównym celem specjalistów firmy Panasonic jest dążenie do tego, aby produkowane przez nich urządzenia były coraz wydajniejsze, mniejsze, cichsze i przyjazne środowisku.

Pompy ciepła Panasonic z serii Aquarea to inteligentne i ekologiczne rozwiązania, które służą zrównoważonemu stylowi życia i jednocześnie są jednym z najtańszych, dostępnych obecnie sposobów na ogrzewanie domu i obiektów komercyjnych.

Dla kogo pompy ciepła Panasonic?

Pompy ciepła Panasonic typu powietrze-woda to energooszczędne urządzenia, które docelowo przeznaczone są do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń w budynku, a także wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Dostępna obecnie seria Aquarea to nowa generacja systemów grzewczych, która wykorzystuje darmowe i odnawialne źródło energii, jakim jest powietrze. Co ważne, urządzenie to może współpracować zarówno z:

Ponadto te wydajne i energooszczędne urządzenia grzewcze charakteryzują się wysokim współczynnikiem sprawności sezonowej, zapewniając idealną temperaturę w pomieszczeniach, również przy skrajnych temperaturach na zewnątrz (nawet w temperaturze -20°C pompy ciepła Panasonic Aquarea zapewniają dużą oszczędność energii). Wszystkie pompy ciepła z tej serii są w całości projektowane i produkowane przez firmę Panasonic, dzięki czemu ich użytkownicy mogą oczekiwać wieloletniej i wydajnej pracy urządzenia, bez konieczności częstego serwisowania. Eksploatacja tych jednych z najlepszych powietrznych pomp ciepła dostępnych obecnie na rynku jest maksymalnie opłacalna, a wpływ na środowisko minimalny.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła
 

Jakie rodzaje pomp ciepła posiada Panasonic?

Szeroka gama jednostek z serii Aquarea o dużej wydajności, czyni ją obecnie najbogatszą na rynku. Tak zróżnicowana oferta pomp ciepła Panasonic umożliwia oczywiście wybór optymalnego rozwiązania dla każdego domu, bez względu na jego wielkość i potrzeby. Obecnie dla wszystkich zainteresowanych dostępne są następujące pompy ciepła powietrze – woda z serii Aquarea:

 • pompy ciepła Aquarea High Performance (z funkcją: ogrzewania, chłodzenia i CWU), to idealne rozwiązanie do nowych instalacji oraz domów energooszczędnych i pasywnych. Seria tych pomp ciepła wyróżnia się m.in. kompaktową budową, nowymi funkcjami sterownika, lepszymi parametrami przy współczynniku COP do 5,33 oraz wysoką sprawnością (SCOP powyżej 5), efektywnością energetyczną (klasa A+++ dla temp. wody 35°C) i oszczędnością energii przy minimalnej emisji CO2. Ponadto wysoka jakość urządzeń Aquarea High Performance, sprawia, że wszystkie one mogą pracować w niskich temperaturach nawet do -23°C. Co ważne, wybrane modele High Performance J są na ten moment jedynymi na rynku pompami ciepła powietrze – woda posiadającymi certyfikat Passive House. Pompy ciepła Panasonic Aquarea High Performance dostępne są w trzech wariantach: Monoblok, Split i All In One (jest to rozwiązaniem do małych pomieszczeń)
 • pompy ciepła Aquarea T‑CAP (z funkcją: ogrzewania, chłodzenia i CWU) – to jedno z najpopularniejszych rozwiązań grzewczych firmy Panasonic, które przeznaczone jest do instalacji w nowych i modernizowanych budynkach, w których wymagana jest duża moc wyjściowa. Pompy ciepła z tej serii doskonałą alternatywę dla kotłów gazowych czy olejowych, mogąc współpracować zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i grzejnikami lub klimakonwektorami. Co istotne, pompy ciepła Aquarea T‑CAP są w stanie produkować ciepłe powietrze, gdy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury (zdolne są do utrzymania mocy wyjściowej pompy przy temperaturze zewnętrznej spadającej do -20°C, bez konieczności wspomagania grzałką elektryczną) oraz mogą pracować samodzielnie nawet do -28°C na zewnątrz. Systemy Panasonic Aquarea T-CAP, podobnie, jak systemy Aquarea High Performance występują w trzech wariantach: Monoblok, Split i All In One;
 • pompy ciepła Aquarea HT (z funkcją: ogrzewania i CWU) – dzięki temu, że pompa ciepła Aquarea HT może wytwarzać temperaturę przepływu równą 65°C (nawet przy temperaturach zewnętrznych rzędu -15°C), czyni ją idealną alternatywą dla kotłów gazowych i olejowych, które podłączone są do starych grzejników wysokotemperaturowych. Pompy ciepła Aquarea HT (o mocy 9 kW i 12 kW) zastępują tradycyjne źródła ciepła bez konieczności wymiany konwencjonalnych grzejników, co sprawia, że zakres prac remontowych jest ograniczony do minimum. Pompy z tej serii dostępne są w dwóch wersjach: monoblok (jednofazowe) i split (jedno- lub trójfazowe).

Pompy ciepła Panasonic – ich moc i cechy

Oferta pomp ciepła typu powietrze woda Aquarea o wydajności od 3 kW do 16 kW (największą popularnością cieszą się pompy ciepła Panasonic o mocy 9 kW i 12 kW) jest najbogatsza na rynku, co umożliwia dobranie odpowiedniego rozwiązania, bez względu na potrzeby w zakresie ogrzewania i chłodzenia:

 • Aquarea High Performance – jednofazowe o mocy od 3 kW do 16 kW, a trójfazowe o mocy 9 kW – 16 kW;
 • Aquarea T‑CAP – jednofazowe o mocy 9 kW – 16 kW, natomiast trójfazowe o mocy 9 kW – 16 kW;
 • Aquarea HT – jednofazowe o mocy od 9 kW 12 kW, a trójfazowe o mocy 9 kW – 12 kW.

Najnowsza technologia firmy Panasonic stanowi zrównoważoną alternatywę dla olejowych, gazowych i elektrycznych instalacji grzewczych (sprawdźcie, które ogrzewanie elektryczne domu opłaca się najbardziej). Wśród najważniejszych cech pomp ciepła Panasonic wymienić należy:

 • to, że w porównaniu z innymi systemami grzewczymi (w tym z grzejnikami elektrycznymi), urządzenia z serii Aquarea są nie tylko czystsze i bezpieczniejsze, ale i tańsze, ponieważ obniżają wydatki związane z ogrzewaniem nawet o 80%. Dla przykładu system Aquarea o wydajności 3 kW posiada współczynnik efektywności energetycznej COP równy 5,33 (KIT-ADC03JE5), a więc jest to 5,33 więcej niż tradycyjny system ogrzewania elektrycznego, którego współczynnik COP wynosi maksymalnie 1 (zużycie energii można jeszcze bardziej obniżyć dołączając do systemu fotowoltaikę);
 • zapewnienie dużej oszczędność energii dzięki swojej wysokiej wydajności nawet przy temperaturze -20 °C;
 • możliwość podłączenia do istniejącego lub nowego kotła, co pozwala uzyskać optymalny komfort nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych;
 • wysoką estetykę wykonania, dzięki czemu pompy ciepła Panasonic świetnie komponują się z nowoczesnymi wnętrzami;
 • możliwość połączenia urządzenia z opcjonalnym zestawem fotowoltaicznym;
 • cichą pracę urządzeń (pompy ciepła Panasonic posiadają tryb nocny, który umożliwia dodatkową redukcję poziomu hałasu);
 • zaawansowane opcje sterowania (pilot zdalnego sterowania z pełnopunktowym, podświetlanym wyświetlaczem z menu w 17 językach zapewnia łatwą obsługę przez montera i użytkownika);
 • sterowanie przez Internet – system sterowania nowej generacji, umożliwia użytkownikowi proste zdalne sterowanie pompą ciepła lub układem klimatyzacji z dowolnego miejsca, za pośrednictwem tabletu, smartfonu lub komputera PC;
 • kompatybilność – jednostka wewnętrzna posiada wbudowany port komunikacyjny, który umożliwia podłączenie pompy ciepła do systemu zarządzania budynkiem BMS i sterowanie nią z poziomu tego systemu;
  zastosowanie czynnika chłodniczego R32, który firma Panasonic rekomenduje ze względu na stosunkowo korzystny profil środowiskowy (w porównaniu z czynnikami R22 i R410A, wyróżnia się on bardzo niskim współczynnikiem wpływu na zubożenie warstwy ozonowej i globalny potencjał ocieplenia).

Pompy ciepła Panasonic – cena

W przypadku ceny pomp ciepła Panasonic, tak samo, jak w przypadku pomp ciepła innych producentów, ich koszt uzależniony jest przede wszystkim od:

 • parametrów jakimi charakteryzuje się urządzenie, a więc od stopnia pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną i ilości pobieranej energii (im większa moc pompy ciepła, tym koszt inwestycji będzie wyższy);
 • dodatkowych funkcji i technologii usprawniających działanie urządzenia;
 • technologii budowania domu, powierzchni i sposobu użytkowania pomieszczeń oraz sposobu ogrzewania w budynku (ogrzewanie podłogowe potrzebuje niższej temperatury zasilania niż tradycyjne grzejniki).

Powracając jednak do ceny pomp ciepła Panasonic, które docelowo przeznaczone są do ogrzewania i klimatyzowania pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej, to ich koszt może wynieść od ok. 18.000 zł (za tę cenę można kupić np. pompę ciepła Panasonic 3 kW Aquarea KIT-WC03J3E5), do ok. 46.500 zł (tyle kosztuje np. pompa ciepła Panasonic High Performance Aquarea KIT-WC16H6E5 16kw).

Co ważne, inwestycję w pompę ciepła można obniżyć korzystając z dofinansowań do pomp ciepła, w postaci:

Ponadto wszyscy zainteresowani montażem pompy ciepła mogą również skorzystać z kredytu na pompę ciepła, który jest w ofercie wielu banków, jak i ulgi termomodernizacyjnej.

Jakie jeszcze usługi związane z pompami ciepła znajdują się w ofercie firmy Panasonic?

Panasonic posiada rozbudowaną cieć centrów badawczych, projektowych, produkcyjnych i dystrybucyjnych, co gwarantuje najwyższą jakość pomp ciepła. Ponadto oferta firmy nakierowana jest nie tylko na samą sprzedaż, ale również na:

 • doradztwo i dobór odpowiednich jednostek, tak aby poza grzaniem w chłodniejsze dni można było odczuwać także komfort pracy pompy ciepła latem, kiedy urządzenie służy do chłodzenia pomieszczeń;
 • serwis pompy ciepła – warto tu jednak podkreślić, że użytkownicy pomp ciepła Panasonic Aquarea mogą liczyć na wieloletnią, bezawaryjną pracę urządzeń bez konieczności częstego serwisowania. Ponieważ już na etapie projektowania firma przeprowadza wymagające testy sprawdzające wydajność i niezawodność systemów w warunkach o wiele cięższych, niż rzeczywiste warunki robocze. Dzięki temu spełniają one najwyższe normy i standardy bezpieczeństwa.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Jakie są zalety pomp ciepła Panasonic?

Pompy ciepła Panasonic – zalety:

zapewnienie optymalnej temperatury do komfortowego życia (doskonale ogrzewają zimą i chłodzą latem)
prosty montaż i konserwacja
urządzenia te są najlepsze pod względem wydajności (nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych)
kompaktowa i ładna konstrukcja pasująca do każdego domu
niezwykle cicha praca dzięki izolacji akustycznej i sprężarce inwerterowej
możliwość podłączenia do paneli fotowoltaicznych
najwyższy poziom komfortu przy jak najmniejszym zużyciu energii
szeroka gama rozwiązań: ogrzewanie podłogowe, grzejniki i klimakonwektory
niskie koszty ogrzewania pompą ciepła
klasa efektywności energetycznej (W35°C/W55°C): A+++/A++
sprężarki zastosowane we wszystkich jednostkach zewnętrznych serii Aquarea objęte są pięcioletnią gwarancją
zastosowanie czynnika chłodniczego R32 ze względu na stosunkowo korzystny profil środowiskowy, który w porównaniu z czynnikami R22 i R410A wyróżnia się bardzo niskim współczynnikiem wpływu na zubożenie warstwy ozonowej i globalny potencjał ocieplenia
najnowsza technologia firmy Panasonic stanowi zrównoważoną alternatywę dla olejowych, gazowych i elektrycznych instalacji grzewczy

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Doświadczenie producenta
Stosunek jakości do ceny
Szeroki wybór urządzeń
Parametry i funkcjonalność
Zastosowane podzespoły
Panasonic już od przeszło 60 lat jest niekwestionowanym liderem na rynku innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań grzewczych i klimatyzacyjnych. Obecnie firma może pochwalić się najbogatszą ofertą najlepszych i niezawodnych pomp ciepła Aquarea o wydajności od 3 kW do 16 kW, które mogą skutecznie współpracować z instalacją fotowoltaiczną. Tak szeroka gama produktów z tej serii umożliwia idealne dobranie urządzenia do potrzeb każdego klienta. Należy również podkreślić, że pompy ciepła Aquarea są w całości projektowane i produkowane przez firmę Panasonic, co sprawia, że użytkownicy mogą oczekiwać ich wieloletniej i wydajnej pracy bez konieczności częstego serwisowania.
4.9
Nasza ocena
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
13 lutego 2023 11:50

Kolejny sponsorowany sondaż, ściema!!
a klienci serwisowo u Was są olewani. Od uruchomienia 1,5 roku mam co chwilę problemy, instalator nie odbiera, a Wy kierujecie do instalatora, a pompa nie pracuje prawidłowo, wyłącza się, pracuje od 2 stopni z grzałką, rachunki ogromne, komfort żaden. Nigdy więcej paansonica!!

Piotr
Piotr
17 grudnia 2022 22:22

Pompa ciepła panasonic 9kw t-cap 3f przy -8 stopnich dogrzewa dom do 18stopni,dom 160m2 grzejniki ,miało być z z naddatkiem a tu wielka porażka,nie polecacam

Marek
Marek
21 grudnia 2022 20:39
Odpowiedz do:  Piotr

Witam. Panie Piotrze mozna sie z Panem skontaktowac

Mirosław
Mirosław
21 listopada 2022 19:04

Bardzo słaby serwis od 3 miesięcy nie mogę się doprosić o zmianę serwisanta do którego dzwonię po 20 razy dziennie z prośbą o przegląd zamontowanej pompy ciepła żałosne.