Pompy ciepła Panasonic T-CAP – opinie i recenzja

Firma Panasonic jest niekwestionowanym liderem na rynku innowacyjnych rozwiązań grzewczych i klimatyzacyjnych. Również w Polsce pompy ciepła Panasonic T-CAP są jednymi z najczęściej montowanych urządzeń, które docelowo przeznaczone są do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń w budynku, a także wytwarzania c.w.u. Występują one w kilku wariantach i są w stanie produkować ciepłe powietrze nawet, gdy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury. Ich eksploatacja jest bardzo opłacalna, a wpływ na środowisko – minimalny. Czym jeszcze wyróżniają się pompy ciepła z tej serii i jakie są opinie na temat pomp ciepła Panasonic T-CAP?

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Doświadczenie producenta pompy ciepła Panasonic

Już od przeszło 100 lat firma Panasonic nieustannie przesuwa granice innowacyjności, sięgając po technologie przyszłości i znajdując dla nich praktyczne zastosowanie w teraźniejszości (dowodem na to jest chociażby imponująca liczba 91.539 zgłoszonych patentów ukierunkowanych na poprawę jakości życia klientów). Ten japoński gigant skupia się na tworzeniu szerokiej gamy produktów, systemów i usług, zaczynając od elektroniki użytkowej, a kończąc na urządzeniach przemysłowych, materiałach budowlanych i produktach mieszkaniowych.

Od 1958 roku firma Panasonic zajmuje się również projektowaniem oraz produkcją rozwiązań z dziedziny ogrzewania i chłodzenia. Systemy i urządzenia tej marki nie tylko wykazują się maksymalną efektywnością, ale i spełniają najsurowsze wymogi współczesnego budownictwa oraz norm ochrony środowiska. Jednym ze sztandarowych produktów tego producenta pompy ciepła powietrze-woda, produkowane przez niego już od 1973 roku. Dostępne obecnie pompy ciepła Panasonic z serii Aquarea to inteligentne i ekologiczne rozwiązania będące jednym z najtańszych, sposobów na ogrzewanie zarówno budynków mieszkalnych, jak i obiektów komercyjnych. Szeroka gama jednostek z serii Aquarea, będąca jedną z najbogatszych na rynku, umożliwia prosty wybór optymalnego rozwiązania dla każdego budynku, bez względu na jego wielkość i potrzeby.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompa ciepła Panasonic T-CAP – opis

Pompy ciepła Panasonic T‑CAP (skrót od Total Capacity) są jednym z najpopularniejszych rozwiązań grzewczych tego japońskiego giganta, które z powodzeniem mogą zastąpić stare kotły olejowe lub gazowe i współpracować nie tylko z ogrzewaniem podłogowym, ale również z klimakonwektorami i grzejnikami. Pompy ciepła Panasonic T‑CAP przeznaczone są do instalacji w nowych i modernizowanych budynkach, w których wymagana jest duża moc wyjściowa. Warto od razu podkreślić, że o ile w przypadku niektórych powietrznych pomp ciepła największym problemem jest spadek efektywności przy niskich temperaturach (czyli de facto wtedy, gdy jest największe zapotrzebowanie na ciepło), o tyle pompy ciepła Panasonic T-CAP, znakomicie radzą sobie przy niskich temperaturach zewnętrznych. Mogą one pracować, gdy słupek rtęci za oknem pokazuje nawet:

 • -28°C (urządzenia typu All-in-One i Split);
 • -20°C (urządzenia typu Monoblok);
 • w temperaturach do -20°C gwarantują natomiast utrzymanie nominalnej wydajności bez dogrzewania zewnętrznego.

Stosowanie pomp ciepła Panasonic T-CAP rekomendowane jest zwłaszcza użytkownikom znajdującym się w 5 strefie klimatycznej, jak i w budynkach, w których urządzenie to będzie współpracować z grzejnikami. Natomiast już niezależnie od strefy klimatycznej, w przypadku współpracy z ogrzewaniem powierzchniowym, pompy ciepła T-CAP, doskonale sprawdzą się w budynkach o większej powierzchni. Wówczas urządzenie o mocy 12 kW może z powodzeniem zastąpić pompę o zwykłej charakterystyce, dysponujące mocą nominalną nawet ponad 16 kW. Wszystkie bowiem pompy ciepła przeszły testy wydajności w Duńskim Instytucie Technicznym i znacznie przewyższają parametry deklarowane w danych technicznych tych urządzeń.

Pompa ciepła Panasonic T-CAP – rodzaje

Systemy Panasonic Aquarea T-CAP, podobnie, jak systemy Aquarea High Performance występują w trzech wariantach:

 • Panasonic T-CAP Monoblok – wariant Monoblok to pojedyncza jednostka instalowana na zewnątrz budynku, w której znajduje się cały układ chłodniczy. Dostarcza ona wodę do chłodzenia, ogrzewania i/lub magazynowania c.w.u. W powietrznych pompach ciepła typu Monoblok cały układ chłodniczy wykonywany jest fabrycznie przez producenta, przez co prawdopodobieństwo ewentualnego rozszczelnienia jest bardzo małe. Pompy ciepła Aquarea T-CAP typu monoblok cechują się bardzo wysoką wydajnością, zostały bowiem specjalnie zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach zewnętrznych. Zapewniają one pełną wydajność przy temperaturze -20 °C i stałą wydajność do -15 °C (COP 4,84). Wśród dostępnych wariantów pomp ciepła Panasonic T-CAP Monoblok, znajdują się m.in. jednofazowe – (WH-MXC09H3E5, WH-MXC12H6E5, WH-MXC09H3E8) i trójfazowe – (WH-MXC12H9E8, WH-MXC16H9E8);
 • Panasonic T-CAP Split – ten wariant jest dwuczęściowym systemem do ogrzewania oraz przechowywania ciepłej wody użytkowej, który wyróżnia się szerokim wyborem mocy: od 9 do 16kW. Pompy ciepła Panasonic T-CAP Split służą do ogrzewania i chłodzenia, a także mogą współpracować z grzejnikami, klimakonwektorami i ogrzewaniem podłogowym. Jednostka zewnętrzna wyposażona jest w parownik, sprężarkę i zawór rozprężny, a wewnętrzna w skraplacz. Panasonic T-CAP Split zaopatrzony jest w szeroki zakres adapterów, które pasują do każdego domu.
  Wśród dostępnych wariantów pomp ciepła Panasonic T-CAP Split, znajdują się m.in. jednofazowe (KIT-WHF09F3E5, KIT-WHF12F6E5) i trójfazowe (KIT-WHF09F3E8, KIT-WHF12F9E8);
 • Panasonic T-CAP All In One – wariant All In One jest rozwiązaniem, które idealnie sprawdzi się w przypadku małych pomieszczeń, wytwarza ciepłą lub zimną wodę i posiada wbudowany zbiornik ciepłej wody użytkowej, wykonany ze stali nierdzewnej o pojemności 200 l. Wśród dostępnych wariantów pomp ciepła Panasonic T-CAP All In One, znajdują się m.in. jednofazowe (KIT-WXC09H3E5, KIT-WXC12H6E5), i trójfazowe (KIT-WXC12H9E8, KIT-WXC16H9E8).
 • Panasonic Aquarea T-CAP All in One Compact – ten wariant pompy ciepła idealnie sprawdzi się w nowych i modernizowanych budynkach. Wybór mocy tych urządzeń wynosi od 9 i 12 kW, natomiast minimalna powierzchnia ich montażu to tylko 598 x 600 mm. Pompy te podobnie, jak inne modele tej serii mogą współpracować z grzejnikami, klimakonwektorami i ogrzewaniem podłogowym. Ponadto są również zdolne do utrzymania mocy wyjściowej przy temperaturze zewnętrznej spadającej do -20°C bez konieczności wspomagania grzałką elektryczną.

Pompa ciepła Panasonic T-CAP – cena

Warto tu od razu podkreślić, że urządzenia typu Monoblok i Split tak naprawdę mają taką samą specyfikę działania oraz osiągają takie same wydajności. Przy czym główne różnice między nimi wynikają przede wszystkim z:

Urządzenia typu Split są nieco tańszą wersją powietrznych pomp ciepła, jednak wymagają dodatkowo połączenia instalacji chłodniczej. Natomiast pompy ciepła typu Monoblok nie wymagają już montażu instalacji chłodniczej, są jednak droższe. W przypadku pomp ciepła:

 • Panasonic T-CAP Monoblok – ceny za urządzenie wahają się od ok. 23.000 zł brutto (model Panasonic Monoblock 9 kw T-Cap WH-MXC09J3E8) do 36.000 zł brutto (model Panasonic Monoblok T-CAP 16kW WH-MXC16J9E8);
 • Panasonic T-CAP Split – ceny za urządzenie zaczynają się od ok. 26.000 zł brutto (model Panasonic Split T Cap 9kW Kit WXC09H3E5) do 40.900 zł brutto (Split 16kW T-CAP Super Cicha KIT-WQC16H9E8).

Również im większa moc pompy ciepła, tym wyższa cena urządzenia. Do ogrzania domu jednorodzinnego w polskich warunkach klimatycznych w zupełności wystarczy pompa ciepła o mocy do 10 kW. Firma Panasonic ma w swoje ofercie pompy ciepła Aquarea T-CAP o wydajności od 9 kW do 16 kW, co umożliwia dobranie odpowiedniego rozwiązania bez względu na potrzeby w zakresie ogrzewania i chłodzenia. Należy również pamiętać o tym, że koszt takiej inwestycji można obniżyć korzystając z różnych form dofinansowania do pomp ciepła.

Pompa Ciepła Panasonic T-CAP 9kW to jedna z najczęściej montowanych pomp wariantu T-CAP

Jedną z najczęściej montowanych pomp ciepła T-CAP marki Panasonic w Polsce jest pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW. Choć moc nominalna tego urządzenia to 9 kW, to zastosowane w niej technologie pozwalają jej konkurować z dostępnymi na rynku mocniejszymi pompami ciepła. Tak duża popularność właśnie tego modelu wynika przede wszystkim z jego uniwersalności. Może być on bowiem zainstalowany w większości nowych budynków (o powierzchni ogrzewana wynoszącej 200 m², a nawet 300 m²), jak i starszych domów o powierzchni 160-200 m², w których straty ciepła są już znacznie wyższe.

Dzięki technologii użytej do produkcji pompy ciepła T-CAP 9kW, urządzenie to może być eksploatowane w:

 • trybie monowalentnym – wówczas pompa ciepła pokrywa 100% zapotrzebowania na ciepło w budynku, bez konieczności współpracy z innymi źródłami ciepła (np. grzałką elektryczną;
 • trybie monoenergetycznym – wówczas pompa ciepła pokrywa 90% rocznego zapotrzebowania na ciepło, a jej praca jest dodatkowo wspierana elektrycznym źródłem ciepła (tryb ten najczęściej znajduje zastosowanie dla pomp powietrze-woda w budynkach modernizowanych, jak i pomp ciepła gruntowych). Pompę ciepła Panasonic Aquarea T-CAP o mocy nominalnej 9 kW można bezpiecznie wykorzystać w domu o zapotrzebowaniu 12 kW, zachowując udział grzałki elektrycznej na poziomie poniżej 2% zapotrzebowania budynku (jest to zgodne z zasadami doboru określonymi w wytycznych PORT PC cz.7).

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Funkcjonalność pompy ciepła Panasonic T-CAP

Wśród najważniejszych cechy pomp ciepła Panasonic T-CAP wymienić należy:

 • dobrą pracę w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych, nawet do -28ºC, natomiast w temperaturach do -20°C, pompy ciepła T-CAP gwarantują utrzymanie nominalnej wydajności bez konieczności dogrzewania wspomagającego, np. grzałką elektryczną;
 • docelowe przeznaczenie pomp T-CAP do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń w budynku, a także wytwarzania ciepłej wody użytkowej;
 • doskonałą wydajność – pompy ciepła Panasonic T‑CAP przechwytują energię cieplną z otaczającego powietrza, którą następnie wykorzystują do podgrzania wody przeznaczonej do ogrzewania pomieszczeń i c.w.u. oraz do chłodzenia pomieszczeń (nawet w skrajnie niskich temperaturach z otoczenia pobierane jest przez nie nawet 80% potrzebnej energii cieplnej);
 • możliwość podłączenia do fotowoltaiki lub kolektorów słonecznych, co poprawia sprawność układu i redukuje wpływ na środowisko naturalne;
 • szeroką gamą rozwiązań dopasowanych do każdego domu, które zapewniają idealną temperaturę w pomieszczeniach i ciepłą wodę użytkową, nawet przy skrajnych temperaturach na zewnątrz;
 • wieloletnią pracę wszystkich pomp ciepła T‑CAP – podobnie jak inne urządzenia z serii Aquarea, w całości projektowane i produkowane są przez firmę Panasonic, która słynie z najwyższej jakości podzespołów (w tym sprężarek, których wyprodukowała już ponad 200 mln); W tym celu przeprowadzane są wymagające testy (wodoszczelności, trwałości, odporności na wstrząsy i emisji hałasu), zarówno na pojedynczych częściach, jak i gotowych produktach;
 • szeroki zakres mocy dostępnych modeli – od 9 kW do 16 kW, co pozwala w pełni dostosować układ do potrzeb każdego domu;
 • światowy standard jakości – firma Panasonic nieprzerwanie dokłada starań, by w jej ofercie znalazły się pompy ciepła spełniają wszystkie wymagania norm branżowych i przepisów, obowiązujących w krajach, w których są one sprzedawane. Produkty i materiały używane przez Panasonic spełniają m.in. rygorystyczne ograniczenia dotyczące substancji chemicznych określone w dyrektywie RoHS i rozporządzeniu REACH.

Parametry techniczne pomp ciepła Panasonic T-CAP

Dla przykładu, porównamy sobie prametry dwóch pomp ciepła o wydajności 9 kW. Będzie to:
Będzie to: pompa ciepła Panasonic Aquarea T-CAP typu SPLIT 9 kW (1-fazowa) i pompa ciepła Panasonic Aquarea T-CAP TYPU Monoblok T-CAP 9 kW (1-fazowa)
.

Pompa ciepła Panasonic Aquarea T-CAP typu SPLIT 9 kW (1-fazowa)

Parametry techniczne pompy ciepła Panasonic Aquarea T-CAP typu SPLIT 9 kW (1-fazowej):

 • Model – Panasonic Split T Cap 9Kw Kit WXC09H3E5
 • Cena – ok. 21.000 zł
 • Moc grzewcza – 9 kW (otoczenie +7°C, woda 35°C)
 • Rodzaj – pompa ciepła typu powietrze-woda Split
 • Efektywność COP – 4,84 (otoczenie +7°C, woda 35°C)
 • Graniczna temperatura zasilania – 60°C
 • Zakres temperatury zewnętrznej – od -28°C – do +35°C
 • Klasa efektywności – A+++
 • Czynnik chłodniczy – R410A
 • Wymiary i ciężar – jednostka zewnętrzna (wymiary: 1340 x 900 x 320, ciężar netto: 101 kg),
  jednostka zewnętrzna (wymiary: 892 x 500 x 340 mm, ciężar netto: 43 kg)
 • Komponenty – Panasonic
 • Gwarancja – gwarancja na urządzenie – 3 lata, gwarancji na sprężarkę – 5 lat
 • Przeznaczenie – do ogrzewania i aktywnego chłodzenia pomieszczeń oraz podgrzewania c.w.u.
 • Dodatkowe cechy/funkcje – wysoka wydajność grzewcza, zaawansowane opcje sterowania, możliwość podłączenia do kotła, filtr wody, zawór zwrotny, przepływomierz elektryczny, możliwość podłączenie paneli PV, tryb (automatyczny, wakacyjny, wspomaganie, osuszanie betonu i wyświetlanie zużycia energii), możliwość wyboru mocy grzałki rezerwowej zależnie od modelu (3/6/9 kW).

Panasonic Aquarea T-CAP TYPU Monoblok T-CAP 9 kW 1 (fazowa)

Parametry techniczne pompy ciepła Panasonic Aquarea T-CAP TYPU Monoblok T-CAP 9 kW (1-fazowej):

 • Model – Pompa ciepła PANASONIC T-CAP WH-MHF09G3E5 Monoblok 9 kW jednofazowa
 • Cena – ok. 25.000 zł brutto
 • Moc grzewcza – 9 kW (otoczenie +7°C, woda 35°C)
 • Rodzaj – pompa ciepła typu powietrze-woda Monoblok
 • Efektywność COP – 5,08 (otoczenie +7°C, woda 35°C)
 • Graniczna temperatura zasilania – 65 °C
 • Zakres temperatury zewnętrznej – od -20°C – do +35°C
 • Klasa efektywności – A+++ do D
 • Czynnik chłodniczy – R32
 • Wymiary i ciężar – wymiary: 1410x1283x320 mm, ciężar: 140 kg netto
 • Komponenty – Panasonic
 • Gwarancja – gwarancja na urządzenie – 3 lata, gwarancji na sprężarkę – 5 lat
 • Przeznaczenie – ogrzewanie i produkcja ciepłej wody użytkowej
 • Dodatkowe cechy/funkcje – inteligentne sterowanie, energooszczędność, kompaktowa budowa, przeznaczona do pracy z grzejnikami wysokotemperaturowymi, możliwość podłączenia do paneli PV

Co jeszcze wyróżnia pompy ciepła Panasonic T-CAP?

Tym co jeszcze wyróżnia Pompy ciepła Panasonic T-CAP, jest również:

 • sprężarka inwerterowa sterująca wydajnością odpowiednio do zapotrzebowania;
 • wbudowane naczynie wzbiorcze o pojemności 6 lub 10 litrów (w zależności od modelu);
 • układ podwójny (jednostka zewnętrzna z dwoma wentylatorami);
 • wbudowana grzałka elektryczna o mocy 3/6/9 kW (zależnie od modelu);
 • bardzo cicha praca (w trybie nocnym jest ona jeszcze mniej słyszalna);
 • możliwość programowej aktywacji trybu chłodzenia;
 • dodatkowe funkcje, takie jak: tryb automatyczny, wakacyjny, wspomagania, osuszanie betonu, i wyświetlanie poboru mocy.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Zalety pomp ciepła Panasonic T-CAP

Główne zalety pomp ciepła Panasonic T-CAP to:

wysoka klasa energetyczna A++/A+++
łatwy montaż
estetyczna i dobrze wytłumiona jednostka dzięki czemu praca pompy jest bardzo cicha
wyposażenie w sterownik, który można przenieść w dowolne miejsce
że są idealnym rozwiązaniem do zasilania grzejników lub ogrzewania podłogowego wodą grzewczą o temperaturze do 60°C
że mogą pracować jako samodzielny system lub w połączeniu z istniejącym kotłem gazowym lub olejowym
możliwość wyboru mocy grzałki rezerwowej zależnie od modelu (3/6/9 kW)
bardzo wysoka sprawność bez względu na temperaturę zewnętrzną i temperaturę wody
duża oszczędność energii i komfort
możliwość utrzymania mocy wyjściowej (kW1) pompy przy temperaturze zewnętrznej spadającej do -20°C bez konieczności stosowania wspomagania grzałką elektryczną
wyświetlanie zużycia energii (statystyki energetyczne z podziałem na dni, tygodnie, miesiąc)
połączenie z Internetem poprzez router WIFI lub LAN
automatyczny zawór odpowietrzający
wyświetlanie częstotliwości pracy sprężarki
wygodna konserwacja i serwis
Aquarea Smart Cloud, który jest potężnym i intuicyjnym narzędziem do zdalnego sterowania wszystkimi funkcjami związanymi z ogrzewaniem i c.w.u.
spełnianie najwyższych norm jakościowych i standardów bezpieczeństwa
zastosowanie czynnika chłodniczego R32 o znacznie niższym współczynniku GWP (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego) w stosunku do czynnika R410A
specjalne dedykowane oprogramowanie Panasonic i technologia inwerterowa dla domów energooszczędnych umożliwiają podgrzewanie wody grzewczej do 35°C w okresach wyższych temperatur zewnętrznych, kiedy zapotrzebowanie na ogrzewanie jest niewielkie

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Doświadczenie producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry techniczne
Wyposażenie i funkcjonalność
Dostępność
Firma Panasonic słynie ze światowej produkcji jakościowych i niezawodnych urządzeń oferujących maksymalny komfort, wysoką efektywność pracy oraz niskie zużycie energii. Pompy ciepła Panasonic T-CAP również w Polsce cieszą się dużą popularnością, wszystko dzięki temu, że zachowują wydajność nominalną nawet przy skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych, posiadają najlepsze podzespoły (w tym sprężarkę zaprojektowaną i wyprodukowaną przez Panasonic) i są łatwe w montażu. Można je zastosować w budynkach o dużej powierzchni (nowych jak i modernizowanych), gdzie mogą stanowić alternatywę do kotłów gazowych lub olejowych. Natomiast podłączenie pompy ciepła Panasonic T-CAP do instalacji fotowoltaicznej nie tylko znacznie poprawi sprawność układu, ale i ograniczy nasze rachunki do minimum.
4.9
Nasza ocena
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
17 listopada 2022 10:26

Witam serdecznie chcę założyć pompę Panasonic T-cap do dwóch budynków, które obecnie zasilane są piecem na ekogroszek i piecem olejowym każdy z pieców zasila dwa budynki są połączone tzn w zależności od ceny paliwa, zasilają również c.w.o. Ogólna powierzchnia dwóch budynków około 300-350m, budowa 1990-1991. W ostatnim czasie zgłosiło się wielu konsultantów i nie wiem dosłownie o co chodzi. Natomiast po zapoznaniu się z licznymi ofertami zainteresowała mnie pompa Panasonic T-cap o mocy 16 KW i mam pytania co o tym sądzicie czy to dobry wybór

Zbyszek
Zbyszek
25 sierpnia 2022 07:51

Witam czy używa ktoś pompę panasonic t-cap 9kw monoblok jak to jest gdy zimą jest przerwa w dostawie prądu czy pompa nie zamarznie?

Grzegorz
Grzegorz
14 października 2022 12:08
Odpowiedz do:  Zbyszek

Mam Splita, często mnie nie ma w domu dlatego się nie zdecydowałem na monobloka. Problem można rozwiązać na dwa sposoby: zawór przeciwzamrożeniowy lub jakiś UPS na pompkę która będzie prowadzić cyrkulacje przy zaniku napięcia w sieci. Pozdrawiam i polecam T-CAPA

Zbyszek
Zbyszek
24 sierpnia 2022 21:43

Witam czy ktoś może używa pompy panasonic t-cap 9kw monoblok jak to działa ?
Czy ciecz grzewcza musi być niezamarzalna ile takiej cieczy wchodzi ?

Grzegorz
Grzegorz
14 października 2022 12:12
Odpowiedz do:  Zbyszek

Ciecz będzie zawsze zamarzalna kwestia temp. zamarzania. W monoblokach często daje się wode zmieszaną z glikolem, wtedy uzyskuje się ciecz o niższej temp. zamarzania. Temeperatura zamarzania bedzię zależna od % zawartości glikolu na litr. Samemu glikolu niestosuje się ze względu na słabsze parametry przewodnictwa cieplnego a przez co gorszy SCOP.

Dorota
Dorota
25 lipca 2022 19:48

Dom poniemiecka. Około 400m ocieplony.Jaka moc pompy

Roman
Roman
21 lipca 2022 03:12

Dom dobrze ocieplony 350m2 firma proponuję pompę KIT-WXC16H9E8

Łukasz
Łukasz
11 kwietnia 2022 17:18

Dom o powierzchni ogrzewanej 210 M2. T Capa o jakiej mocy proponujecie? Bo co instalator to inna opinia, już nie mam do nich siły.

Wer
Wer
24 maja 2022 17:51
Odpowiedz do:  Łukasz

Jak ocieplony to 9 jak nieocieplony 12

Janusz
Janusz
24 listopada 2021 16:07

Nie ma t-capów mniejszych niż 9kW w ofercie panasonica więc artykuł zawiera poważny błąd merytoryczny.

Robert
Robert
30 stycznia 2022 12:38
Odpowiedz do:  Katarzyna Fodrowska

Pompy T-cap akurat mają czynnik R410, gdyż występują tylko w starszej serii H, nie mają czynnika R32, który mają pompy Panasonic Aquarea w nowszej serii J 😊
Ten artykuł niestety nie jest obiektywny i nic nie wnosi dla potencjalnego nabywcy – używa Pani reklamówek marketingowych, miesza elementy, nowinki występujące w jednej serii z elementami z innej serii.
T-CAP to pompa, która pracuje ze stałą mocą niezależnie od spadku temperatury (można to porównać do silnika diesla z turbiną) jednostka zewnętrzna ma 2 śmigła (wentylatory) Pompa Panasonic Aquarea HP (High Performance) o mocy np. 5 czy 7 kW ma jedno śmigło (wentylator) i podczas jej pracy spada moc wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej (taki silnik diesla bez turbiny). Panasonic Aquarea 9kW High Performance typu Split też ma dwa śmigła (wentylatory) w jednostce zewnętrznej, ale jej moc spada wraz z spadkiem temperatury zewnętrznej. T-cap w teorii ma działać do -20°C (z grzałką do -28°C), a HP (High Performance) powinna działać do -15°C (z grzałką do -23°C). Pompy High Performance występują w seriach H z czynnikiem R410A i nowsza seria J z czynnikiem R32, a pompa T-cap jest tylko w serii H z czynnikiem R410A. Monoblock to wszystko w jednym bloku na zewnątrz budynku (wymagają cieczy niezamarzającej w układzie grzewczym), a SPLIT to jednostka zewnętrzna i druga część wewnątrz budynku (w układzie grzewczym może być wtedy woda). W High Performance jak i T-cap występują pompy jednofazowe na 230V lub 3 fazowe na 400V.
W praktyce np. 9 kW T-cap, będzie wystarczająca, zamiast 12 kW High Performance. T-cap gdy są grzejniki, HP gdy tylko ogrzewanie podłogowe (podłogówka wymaga niższej temperatury czynnika grzewczego). Każdy przypadek instalacji należy rozważyć indywidualnie!!! Nie ma złotego środka. Pompa nie może być za mała i nie może być za duża, na zapas (taktowanie) powinna być obliczona w sam raz!

Paweł
Paweł
20 lutego 2022 13:20
Odpowiedz do:  Robert

Panie Robercie. Daj Pan jakiś namiar do siebie, bo interesuje mnie pompa ciepła Panasonic a widzę że masz wiedzę praktyczną.

Robert
Robert
9 marca 2022 23:16
Odpowiedz do:  Paweł

jestem tylko zwykłym użytkownikiem takiej pompy, który przed montażem trochę zainteresował się jej działaniem. Każdy sam musi dokonać wyboru, być może z pomocą instalatora. Oczywiście jak wiadomo większości instalatorów obojętne jest to co nam zamontują i jak to będzie u nas działało, dla nich liczy się zysk z sprzedaży i montażu. Oni nie będą tygodniami się zastanawiali, która pompa będzie dla nas optymalna (bo firma montująca musi zarabiać kasę nie rwać włosy z głowy), nie znają naszego budynku i jak on zachowuje się podczas zmian warunków atmosferycznych zimą. Najczęściej zaproponują nam to, na czym stosunkowo najwięcej zarobią 😉 co nie oznacza, że będzie to zła pompa, ale czy optymalna dla naszych potrzeb! Podczas zgłębiania tematu część instalatorów proponowała mi większą pompę 12 kW t-cap, zamiast 9kW t-cap, gdyż jak zrozumiałem między wierszami woleli abym nie miał do nich pretensji jak pompa nie dogrzeje mi budynku przy niskich temperaturach na zewnątrz – czyli przewymiarowaną, twierdząc, że różnica w kosztach prądu to 200-300 zł rocznie, jednak wydaje mi się, że różnica może być większa.

Janusz
Janusz
23 lutego 2022 12:55
Odpowiedz do:  Robert

Prawie wszystko się zgadza ale „prawie” robi wielką różnicę. Isnieje pompa t-cap 9kW jednofazowa na czynnika R32. Proszę zajrzeć na stronę firmową albo choćby na allegro. Z tymi mocami to też nie do końca prawda. Nawet ja kompletny amator to wiem…

Robert
Robert
9 marca 2022 23:28
Odpowiedz do:  Janusz

również jestem amatorem… nie interesowałem się i nie szukałem pompy 1-fazowej, więc jeśli wprowadziłem kogoś w błąd w zakresie czynnika R32 – przepraszam. Nie wiem czy 1-fazowe 9kW t-cap występują w serii J, a nie mam czasu sprawdzać 😉 Chyba monoblock widziałem ogłoszenie w serii J. Na pewno High Performance występuje w serii J z czynnikiem R32 pozdrawiam

Mirosław
Mirosław
26 lutego 2022 12:40
Odpowiedz do:  Robert

Panie Robercie proszę o kontakt .pozdrawiam

Lech
Lech
8 marca 2022 19:28
Odpowiedz do:  Robert

proszę o kontakt na maila