Pompy ciepła Samsung – opinie i recenzja

Do niedawna popularnym źródło ogrzewania, zapewniającym ciepło w domu były tradycyjne kominki, zastąpione następnie przez piece grzewcze na paliwo stałe. Obecnie jednak coraz częściej wybieranym rozwiązaniem – w trosce o środowisko naturalne – są ekologiczne, wykorzystujące odnawialne źródła energii pompy ciepła. Jedną z firm, oferujących te urządzenia na naszym rynku, jest Samsung. Zapraszamy do lektury recenzji pomp ciepła tego producenta.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompy ciepła Samsung – koreańska myśl w Twoim domu

Grupy Samsung raczej nikomu przedstawiać nie trzeba – to jedna z największych czeboli, czyli południowokoreańskich grup biznesowych, która zrzesza wiele przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych, działających w różnych branżach. We wszystkich spółkach, wchodzących w skład Grupy Samsung pracuje ponad 400 tysięcy pracowników na całym świecie. Obsługują oni przemysł samochodowy, elektroniczny, chemiczny, lotniczy, a nawet tekstylny, spożywczy i parki rozrywki.

Wśród produkowanych przez Samsung Electronics urządzeń elektronicznych znajdują się także te, charakterystyczne dla branży HVAC (ang. heating, ventilation, air conditioning), czyli z zakresu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Do tego pierwszego grona zaliczają się między innymi pompy ciepła Samsung.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo pompy ciepła Samsung?

W przypadku pompy ciepła Samsung nie ma większego znaczenia, czy posiadamy już dom, który wymaga modernizacji, czy też jesteśmy na etapie jego budowania. W obu przypadkach bowiem pompy ciepła typu powietrze-woda, produkowane przez firmę Samsung, sprawdzą się znakomicie. Urządzenia te występują zarówno w postaci monobloku, jak i w wersji split, z osobnym modułem wewnętrznym i zewnętrznym. W zależności od naszych predyspozycji możemy zatem wybrać najbardziej odpowiadający nam wariant.

Tym, dzięki czemu pompy ciepła Samsung opinie mają bardzo dobre, jest przede wszystkim ich doskonałe wykonanie oraz trwałe komponenty (do ich produkcji używa się podzespoły wyłącznie czołowych producentów). Ponadto pompy ciepła Samsung są łatwe w serwisie i niezawodne, a zintegrowany system ogrzewania i klimatyzacji gwarantuje użytkownikom komfortową temperaturę przez cały rok. Co więcej, urządzenie to może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą obniżyć swoje rachunki. Połączenie bowiem ekologicznej pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi ze względu na rosnące ceny prądu przynosi wymierne korzyści finansowe.

Jakie rodzaje pomp ciepła posiada Samsung?

Dostępne na rynku pompy ciepła Samsung to produkty z serii EHS (Eco Heat System). Te powietrzne pompy ciepła zapewniają zintegrowany system ogrzewania i klimatyzacji, który gwarantuje komfortową temperaturę o każdej porze roku (ciepło zimą, a chłodzenie latem). Przyjrzyjmy się zatem bliżej poszczególnym urządzeniom, wchodzącym w skład systemu EHS, a ściślej – jednostkom zewnętrznym, do których podłączony jest następnie moduł hydrauliczny, konsola lub klimatyzator:

  • EHS Mono – tym, co wyróżnia tę jednostkę zewnętrzną w porównaniu z konkurencyjnymi modelami, jest przede wszystkim rozmiar. EHS Mono jest aż o 40% mniejsza i lżejsza niż inne produkty dostępne na rynku, dzięki czemu jej montaż jest nie tylko prosty i szybki, ale dodatkowo pozwala zaoszczędzić miejsce. Dzięki zastosowaniu inwerterowej sprężarki, wydajność urządzenia jest płynnie modulowana, w zależności od zapotrzebowania. Pompa ciepła Samsung EHS zapewnia 90% nominalnej mocy grzewczej przy temperaturze -10°C, a także sprawne odszranianie nawet przy -25°C panujących na dworze;
  • EHS Split – ten zewnętrzny moduł pompy ciepła Samsung to efektywne rozwiązanie bez względu na panującą na zewnątrz porę roku. Moc grzewcza pompy ciepła jest optymalizowana na bieżąco, dzięki czemu każdorazowo zapewnia ona pożądaną temperaturę, równocześnie – poza efektywnością – oferując ekonomiczną pracę. EHS Split może współpracować z ogrzewaniem podłogowym i centralnym ogrzewaniem w domu oraz z podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej. Co więcej, umożliwia także współpracę z termostatami pomieszczeniowymi, elektrozaworem w i 3 drogowym, innymi źródłami ciepła oraz pozwala połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką. Urządzenie to pracuje niezwykle cicho, wyposażono je także w funkcję zdmuchiwania śniegu, by zapewnić niezawodność podczas zimy;
  • EHS TDM Plus – urządzenie to stanowi zintegrowany, a zarazem oszczędny system grzania i chłodzenia. EHS TDM potrafi zarówno podgrzewać i chłodzić wodę, jak i powietrze, wykorzystując w tym celu jedną jednostkę zewnętrzną. Inteligentna funkcja sterowania w sposób automatyczny zmienia tryby powietrze-woda i powietrze-powietrze, by zapewnić zarówno stabilną temperaturę w pomieszczeniach, jak i ciepłą wodę w grzejnikach, kranach oraz ogrzewaniu podłogowym. Dzięki pojedynczemu urządzeniu do montażu w postaci tylko jednostki zewnętrznej, możliwa jest nie tylko oszczędność kosztów, ale także miejsca na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Wbudowana technologia TDM pozwala z kolei na szybsze i łatwiejsze sterowanie temperaturą w pomieszczeniach zarówno poprzez podgrzewanie ogrzewania podłogowego, jak i nawiewanie ciepłego powietrza.

Moc i cechy pomp ciepła Samsung

Decydując o tym, czy wybrana pompa ciepła spełni nasze oczekiwania, warto zwrócić uwagę na wypowiedzi innych użytkowników, przedstawiające potencjalne korzyści, płynące z jej zakupu (zapraszamy również do naszego rankingu najlepszych i najpopularniejszych modeli pomp ciepła). Jeśli chodzi o pompy ciepła Samsung, opinie internautów wskazują między innymi na następujące aspekty, na jakie warto zwrócić uwagę, poszukując tej najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb:

  • gwarantują one nie tylko ogrzewanie dla domu, ale także umożliwiają chłodzenie oraz zapewniają ciepłą wodę użytkową;
  • jednostki zewnętrzne zbudowane są w sposób kompaktowy, by zajmować nawet o 40% mniej miejsca, niż rozwiązania konkurencyjnych producentów;
  • istnieje możliwość ich połączenia z instalacją fotowoltaiczną. Ponadto te pompy ciepła najlepiej sprawdzą się z ogrzewaniem podłogowym;
  • w zależności od doboru poszczególnych modułów i mocy grzewczej, te urządzenia grzewcze oferują klasę efektywności energetycznej A++ lub A+++;
  • moc grzewcza pompy ciepła Samsung EHS dostosowywana jest do aktualnego zapotrzebowania na ciepło, dzięki czemu są one w stanie pracować w sposób niezwykle ekonomiczny.

Jeśli chodzi o ten ostatni aspekt, to warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że podobnie jak w przypadku innych producentów, poszczególne modele dostępne są w różnych wariantach, charakteryzujących się odmienną mocą grzewczą, wyrażoną w kilowatach. Pompa ciepła Samsung EHS Mono oferuje moc grzewczą na poziomie 5 kW, 9 kW, 12 kW, a także warianty o mocy 14 lub 16 kilowatów. W przypadku pompy ciepła Samsung EHS Split do wyboru są trzy moce grzewcze – 12 kW, 14 kW lub 16 kW, a każda dodatkowo w dwóch wersjach – 1 PH lub 3 PH. Jednostka zewnętrzna EHS DTM Plus natomiast dostępna jest wyłącznie w wariancie o mocy 16 kilowatów, jednak znów w wariancie z 1 PH i 3 PH.

Pompy ciepła Samsung – cena

Jednym z aspektów, na które wielu potencjalnych użytkowników zwraca uwagę, jest kwota, jaką przyjdzie im zapłacić za poszczególne modele pompy ciepła Samsung. Cena pompy ciepła jednak zależna jest od jej poszczególnych parametrów. Przede wszystkim wpływ na jej wysokość ma moc grzewcza urządzenia – im wyższa, tym większą powierzchnię będziemy w stanie ogrzać, ale równocześnie tym więcej za nie zapłacimy. Ponadto wpływ na wysokość ceny ma również fakt, czy urządzenie umożliwia jedynie grzanie, czy również chłodzenie lub dostarczanie ciepłej wody użytkowej. Jak wyglądają w takim razie koszty zakupu pompy ciepła Samsung?

W przypadku pompy ciepła Samsung EHS Mono urządzenie o mocy grzewczej 5 kW kosztuje 17.629 zł netto, za wariant o mocy 12 kW zapłacimy 21.339 zł netto, a najmocniejsza, 16-kilowatowa wersja to koszt 28.359 zł netto, czyli ponad 10 tysięcy więcej, niż za najsłabszy wariant tej pompy ciepła. W przypadku pompy ciepła Samsung EHS Split jednostka zewnętrzna o mocy 12 kW kosztuje 28.539 zł netto, a 16-kilowatowa pompa to wydatek rzędu 31.519 zł netto. W przypadku zestawu TDM Plus – Standard, kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić, waha się od 21.319 zł netto do 36.889 zł netto.

Jakie jeszcze usługi związane z pompami ciepła znajdują się w ofercie firmy Samsung?

Pompy ciepła Samsung, podobnie jak klimatyzatory tego producenta, objęte są okresem gwarancji wynoszącym 36 miesięcy. Równocześnie firma zapewnia 5 lat gwarancji na sprężarkę. Istnieje ponadto możliwość odpłatnego wydłużenia okresu gwarancji całego urządzenia, by również wynosił do 60 miesięcy. Ponadto wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, Samsung posiada w Polsce ponad 100 Autoryzowanych Centrów Serwisowych, do których można zgłosić się nie tylko w przypadku naprawy produktu, ale też w celu uzyskania pomocy lub porady w zakresie użytkowania danego sprzętu.

Pracownicy Centrów są nie tylko w pełni przeszkoleni, ale także korzystają wyłącznie z oryginalnych części Samsung. Producent uruchomił także infolinię, na którą można zadzwonić we wszystkich sprawach dotyczących sprzętu innego niż smartfony, tablety i urządzenia noszone Gear oraz telewizory do 32 cali.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Jakie są zalety pomp ciepła Samsung?

Zalety pomp ciepła Samsung:

wielofunkcyjność (są w stanie nie tylko grzać, ale także chłodzić oraz dostarczać c.w.u.)
mogą być połączone z panelami fotowoltaicznymi
stanowią doskonałe połączenie z ogrzewaniem podłogowym
pompa ciepła Samsung EHS oferuje 90% nominalnej mocy grzewczej przy temperaturze -10°C
możliwość odszranianie przy dużych mrozach
czynnik chłodniczy R410A lub R32
produkowane przez renomowaną, istniejącą od lat firmę
trzyletnia gwarancja z możliwością rozszerzenia jej do 60 miesięcy
to ekologiczny sposób na stworzenie idealnych warunków termicznych w budynku
kolorowy sterownik z obsługą w języku polskim
fabryczne szafy hydrauliczne z zasobnikami nierdzewnymi CWU 200 l. i 260 l.
najwyższa klasa energetyczna A+++
współczynnik COP do 5,20
temperatura wody zasilającej do 65℃
praca przy-25℃ na zewnątrz
cicha praca
łatwe sterowanie i instalacja
chłodzenie Wind – Free
spersonalizowane środowisko klimatyczne
kompaktowa konstrukcja
inteligentna łączność
bezproblemowy serwis

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Doświadczenie producenta
Stosunek jakości do ceny
Szeroki wybór urządzeń
Parametry i funkcjonalność
Zastosowane podzespoły
Firma Samsung jest jedną z największych południowokoreańskich grup biznesowych, pod marką której, produkowane są również energooszczędne i inteligentne pompy ciepła typu powietrze-woda, dostępne są w wersji Split i Mono. Urządzenia te służą nie tylko do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej, ale również chłodzenia pomieszczeń w cieplejsze dni. Ponadto pompy ciepła Samsung wyróżniają się kompaktową konstrukcją, najwyższą klasą energetyczną A+++ i współczynnikiem COP do 5,20, pracą przy temperaturze -25℃ na zewnątrz oraz możliwością zastosowania zarówno w nowym, jak i starym budownictwie.
4.1
Nasza ocena
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek
Maciek
19 grudnia 2022 10:00

Korzystam z pompy monoblok EHS 8kW w domu o powierzchni 160m2 i zapotrzebowaniu 110kWh/m2, gdzie 60% to grzejniki a reszta to podłogówka. Lokalizacja w IV strefie i przy mrozach około -15 stopni radzi sobie bardzo dobrze. Póki co jestem zadowolony. Sterowanie WiFi daje możliwość podglądu i sterowania temperaturą oraz harmonogramami.