Pompy ciepła SAS – opinie i recenzja

W trosce o środowisko i własny portfel coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domu, wykorzystujące odnawialne źródła energii, jakim jest ekologiczna pompa ciepła, oferowana obecnie przez wielu producentów, w różnych wariantach. Tym razem sprawdzimy, co do zaoferowania mają pompy ciepła SAS. Zapraszamy do naszej recenzji urządzeń tego właśnie producenta.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompy ciepła SAS – troska o ciepło dla domu

Firma ZMK SAS (a w zasadzie Zakład Metalowo-Kotlarski SAS sp. z o.o.) od 1980 roku, czyli od początku swojej działalności, zajmuje się troską o ciepło dla domu. Pierwszymi produktami, jakie oferowała na rynku, były kotły grzewcze na paliwa stałe. Z biegiem czasu niewielki zakład rzemieślniczy w miejscowości Busko-Zdrój przerodził się w jednego z czołowych producentów polskiej branży kotlarskiej. Choć firma ta przede wszystkim na przestrzeni lat skupiała się na produkcji kotłów podajnikowych na pelety i eko-groszek, spełniających wymogi EcoDesign, niedawno zrobiła także krok w nowym kierunku.

Światło dzienne ujrzały pompy ciepła SAS – serii Vesta – pracujące w systemie powietrze-woda. W ten sposób przedsiębiorstwo to dołączyło do grona polskich producentów pomp ciepła, stawiających na produkcję urządzeń wykorzystujących energię, która pochodzi niemal wyłącznie z bezpłatnych i ogólnodostępnych dla użytkowników odnawialnych źródeł energii.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo pompy ciepła SAS?

Powietrzna pompa ciepła SAS to monoblok, który montowany jest na zewnątrz budynku, bez potrzeby instalowania w środku dodatkowych urządzeń. Oznacza to, że produkt ten doskonale nadaje się zwłaszcza dla osób, które nie posiadając dużej przestrzeni wewnątrz domu lub budynku mieszkalnego. Co ważne, rozwiązanie to sprawdza się zarówno w przypadku zmodernizowanych budynków, jak i tych niedawno wybudowanych. W obu przypadkach pompa ciepła SAS Vesta jest w stanie sprostać oczekiwaniom użytkownika i zapewnić ogrzewanie wewnątrz poszczególnych pomieszczeń.

Co istotne, pompa ta posiada wysoką klasę efektywności energetycznej A++. Ponadto spełnia wymagania znowelizowanej wersji programu Czyste Powietrze – możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie do pompy ciepła nawet w wysokości do 60 proc. kwoty zakupu. Decydując się dodatkowo na połączenie pompy ciepłą z systemem fotowoltaiki, czy też wybierając ogrzewanie elektryczne w taki sposób by było ono jak najbardziej ekonomiczne, można osiągnąć dodatkowe korzyści finansowe. Dzięki temu możliwe jest spełnienie marzenia o niskoenergetycznym domu, zaopatrywanym w jak największym stopniu przez OZE.

Jakie rodzaje pomp ciepła posiada firma SAS?

Jeśli chodzi o pompy ciepła SAS, opinie na ich temat dotyczą wyłącznie jednego modelu – Vesta. Dzieje się tak dlatego, że jest to jedyna pompa, oferowana do tej pory przez tego polskiego producenta. Przyjrzyjmy się jednak bliżej, czym cechuje się to urządzenie:

 • Vesta – to pompa ciepła powietrze-woda typu monoblok, która sprzedawana jest wraz z kompletnym wyposażeniem potrzebnym do montażu. Zastosowano w niej naturalny czynnik chłodniczy, jakim jest R290 – czyli propan. Współczynnik efektywności COP dla tego urządzenia wynosi do 4,54 w cyklu grzania. Pompa wyposażona jest w cichobieżny, regulowany wentylator, posiada także system nadzoru procesu odszraniania, który pozwala na zminimalizowanie strat energetycznych. Istnieje także możliwość sterowania pompą przez portal econet24.com lub aplikację mobilną. Urządzenie to ponadto wyposażone zostało w system ogrzewania tacy ociekowej z minimalizacją zjawiska nawarstwiania się lodu na tacy ociekowej oraz dodatkowy wymiennik płytowy, który poprawia efektywność pracy pompy ciepła. Dużym atutem jest także intuicyjny panel sterowania z funkcją regulatora pokojowego oraz moduł soft-start, który zapewnia łagodne uruchamianie sprężarki z niskimi prądami rozruchowymi, co pozwala uniknąć obciążenia domowej instalacji elektrycznej podczas uruchamiania pompy.

Ponieważ jest to pierwsza pompa ciepła tego producenta, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w niedalekiej przyszłości na rynku pojawią się także inne modele, oferujące komfortowe ogrzewanie w oparciu o ciepło znajdujące się w gruncie, wodzie lub powietrzu.

Moc i cechy pomp ciepła SAS

Podobnie jak w przypadku pomp ciepła, oferowanych przez innych producentów, dostępne są różne warianty pompy ciepła SAS Vesta, charakteryzujące się odmienną mocą grzewczą. Zakres mocy tej pompy wynosi od 6 do 16 kilowatów. Dzięki takiej rozbieżności możliwe jest dobranie właściwej mocy, adekwatnej do zapotrzebowania danego budynku, dzięki czemu użytkownik nie przepłaci ani na sprzęcie, ani na zużywanej przez niego po części energii elektrycznej.

Przyglądając się rynkowi, na jaki trafiły pompy ciepła SAS, opinie są jednoznaczne – konkurencja jest ogromna. Z tego powodu ten polski producent zdecydował się na zastosowanie szeregu rozwiązań, które wyróżniają pompę ciepła Vesta od innych, dostępnych na rynku modeli. Wśród zalet tego urządzenia warto zwrócić uwagę między innymi na poniższe aspekty:

 • w pompie zastosowano naturalny czynnik chłodniczy, jakim jest R290 – czyli propan. Współczynnik GWP, czyli potencjał tworzenia efektu cieplarnianego dla propanu wynosi zaledwie 3, podczas gdy stosowany w innych pompach ciepła czynnik R410 ma GWP równe aż 2088;
 • Vesta jest pompą typu monoblok, co oznacza, że do pełnego funkcjonowania wystarczy montaż jednostki zewnętrznej. Nie ma potrzeby aranżacji wnętrza budynku w taki sposób, by zmieścić dodatkową jednostkę wewnętrzną pompy ciepła SAS;
 • pompa ciepła SAS Vesta sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, użytkownik otrzymuje w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły urządzenie, które jest gotowe do montażu;
 • współczynnik COP dla pompy Vesta wynosi aż 4,54, natomiast klasa efektywności energetycznej tego urządzenia grzewczego to A++;
 • istnieje możliwość zarządzania pompą ciepła za pomocą aplikacji mobilnej lub portalu ecoNet24, co zwiększa komfort użytkowania tego urządzenia;
 • pompa ciepła SAS Vesta spełnia warunki rządowego programu “Czyste Powietrze”, co pozwala na uzyskanie dofinansowania sięgającego nawet 60 proc.;
 • urządzenie to może być połączone z panelami fotowoltaicznymi, co pozwoli uzyskać dodatkowe oszczędności związane z korzystaniem z odnawialnych źródeł energii.

Pompy ciepła SAS – cena

To bez wątpienia jeden z tych czynników, które są dla klienta najistotniejsze przy zakupie pompy ciepła SAS – cena modelu Vesta. Warto mieć jednak świadomość, że trudno wskazać jednoznacznie kwotę, jaką przyjdzie nam zapłacić za to urządzenie, ponieważ jego cena uzależniona jest od wielu czynników. Przyjrzyjmy się bliżej, od czego może zależeć cena pompy ciepła oraz z jakimi kosztami należy się mierzyć, wybierając urządzenie tego polskiego producenta. Na kwotę przede wszystkim wpływ mają:

 • cechy budynku – nie bez znaczenia jest fakt, czy potrzebujemy ogrzać parterowy domek jednorodzinny, czy dwupiętrowy budynek wielorodzinny. Im większa powierzchnia, którą należy ogrzać, tym większa moc pompy będzie potrzebna, by zapewnić równomierny poziom ciepła na każdej kondygnacji;
 • parametry pompy – to one, a zwłaszcza moc grzewcza urządzenia, mają istotny wpływ na kształtowanie się ceny danej pompy ciepła. Im mocniejsza pompa, tym większą kwotę przyjdzie nam zapłacić za tego typu sprzęt. Dodatkowo na finalny koszt urządzenia grzewczego składa się także potencjalny wbudowany zbiornik na c.w.u., czyli ciepłą wodę użytkową, oraz jego pojemność;
 • dodatkowe funkcje – nie bez znaczenia są oczywiście także wszystkie udogodnienia i dodatkowe funkcje, oferowane przez producenta, czy też możliwość obsługi urządzenia zdalnie za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej.

Pompa ciepła SAS Vesta o mocy 8 kilowatów to przykładowo wydatek rzędu 34.700 złotych. Za mocniejszy model, oferujący moc 12 kW, przyjdzie już nam zapłacić 37.250 zł.

Jakie jeszcze usługi związane z pompami ciepła znajdują się w ofercie firmy SAS?

Ponieważ zdarza się, że inwestor indywidualny nie jest świadomy tego, że kupując tanie urządzenie, naraża się na dodatkowe koszty w postaci koniecznego zakupu niezbędnych podzespołów, firma SAS wychodzi naprzeciw użytkownikom pomp ciepła Vesta. Sprzedawane są one w systemie CTI (Complete To Install), co oznacza, że użytkownik otrzymuje gotowe do montażu, w pełni kompletne urządzenie.

Ponadto ten polski producent gwarantuje wsparcie na każdym etapie inwestycji – zarówno samo doradztwo podczas doboru pompy o odpowiednich parametrach, jak i następnie montaż urządzenia, a także pomoc podczas codziennej eksploatacji oraz serwis urządzeń. Pompy ciepła SAS Vesta objęte są 2-letnią gwarancją z możliwością rozszerzenia o kolejne trzy lata pod warunkiem dokonywania corocznego przeglądu technicznego.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Jakie są zalety pomp ciepła SAS?

Zalety pomp ciepła SAS:

zastosowanie czynnika chłodniczego R290, czyli propanu, który ma niezwykle niski współczynnik GWP
urządzenia produkowane przez polskiego producenta
konstrukcja typu monoblok nie wymagająca dodatkowej przestrzeni wewnątrz któregokolwiek z pomieszczeń
możliwość zdalnego sterowania pompą ciepła SAS Vesta za pomocą aplikacji mobilnej ecoNet24 lub strony WWW
wysoka klasa efektywności energetycznej A++ dla klimatu umiarkowanego przy warunkach średniotemperaturowych
możliwość ubiegania się o nawet 60 proc. dofinansowania w ramach programu “Czyste Powietrze”
nadzór procesu odszraniania
kompletne wyposażenie w standardzie
licznik energii elektrycznej
moduł soft-start, CKF
system ogrzewania tacy ociekowej
wymiennik płytowy
miernik przepływu pozwalający określać wartość współczynnika COP
możliwość przedłużenia gwarancji do 5 lat od daty zakupu
możliwość połączenia pomp ciepła z fotowoltaiką co pozwala osiągnąć jeszcze większe oszczędności związane z poborem energii elektrycznej

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Doświadczenie producenta
Stosunek jakości do ceny
Szeroki wybór urządzeń
Parametry i funkcjonalność
Zastosowane podzespoły
Zakład Metalowo-Kotlarski SAS dzięki swojemu 40-letniemu doświadczeniu gwarantuje najwyższej jakości produkty i usługi. Oprócz kotłów na pelety i ekogroszek, w swojej ofercie ten polski producent posiada również pompy ciepła Vesta pracujące w systemie powietrze-woda. Pompy ciepła SAS typu monoblok wyróżniają się wysokim współczynnikiem COP do 4.54, wysoką klasę efektywności energetycznej A++, naturalnym czynnikiem chłodniczym propan - R290 i możliwością zarządzania urządzeniem poprzez portal econet24.com lub aplikację mobilną. Ponadto pompy ciepła Vesta można połączyć z instalacją fotowoltaiczną, co pozwala osiągnąć dodatkowe korzyści finansowe.
3.7
Nasza ocena
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments