Pompy ciepła SOLA – opinie i recenzja

Pompy ciepła to ekologiczne urządzenia grzewcze, dzięki którym można znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Jednym z ich polskich producentów jest firma SOLA, która może pochwalić się dużym doświadczeniem w zakresie produkcji pomp ciepła. W swojej ofercie firma SOLA posiada również moduły fotowoltaiczne i stacje ładowania. Czym wyróżniają się warunki oferty SOLA?

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Spis treści – Czego dowiesz się z artykułu?

SOLA – zakres działalności

Prace nad pompami ciepła SOLA rozpoczęły się w 2003 roku, zaś sama marka SOLA zadebiutowała na rynku w 2020 roku, osiągając znaczny sukces w branży OZE. Z roku, na rok nieustannie wzrasta znaczenie tego producenta pomp ciepła, czego dowodem jest ciągle poszerzane portfolio, w którym znaleźć można nie tylko energooszczędne pompy ciepła, ale również:

Ta ceniona marka należy do przedsiębiorstwa Afore Polska Sp. z o. o., które posiada ugruntowaną pozycją w branży odnawialnych źródeł energii i swoją siedzibę w Gorlicach (woj. małopolskie), dzięki czemu jej klienci zyskują gwarancję wysokiej jakości świadczonych usług. Wiedzą bowiem, gdzie mogą zwrócić się zarówno w przypadku jakichkolwiek kwestii związanych zarówno z zakupem, eksploatacją, wsparciem technicznym, jak i gwarancją na urządzenie. Zgodnie z hasłem “All in one”, każdy etap produkcji (począwszy od samego projektu, przez dobór komponentów, a na testach i obudowie kończąc), jest pod kontrolą stuosobowego polskiego zespołu z Gorlic.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompy ciepła SOLA – warunki i ceny

Ekologiczne pompy ciepła to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla domów jedno-, i wielorodzinnych. Wśród ich największych zalet wymienia się nie tylko wielofunkcyjność (służą one zarówno do ogrzewania, chłodzenia, jak i przygotowania wody użytkowej), ale również energooszczędność, bezpieczeństwo oraz szybki i prosty montaż.

Ponadto powietrzne pompy ciepła SOLA mogą być stosowane w domach jednorodzinnych (nowych i modernizowanych), jak i w budynkach użyteczności publicznej oraz obiektach komercyjnych. Natomiast, w celu uzyskania jeszcze bardziej ekonomicznego w utrzymaniu systemu grzewczego, można zainwestować w pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi (wówczas rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie są obniżone do minimum).

Jakie pompy ciepła oferuje SOLA?

Pompy ciepła SOLA są niezawodnym, oszczędnym, wygodnym i przyjaznym środowisku źródłem ciepła, przeznaczonym dla odbiorców prywatnych i biznesowych. Mogą oni wybierać pośród wielu modeli dopasowanych do indywidualnych potrzeb konkretnego budynku, jak i jego użytkowników. Dostępne w ofercie SOLA pompy ciepła powietrze-woda, dzięki wieloletniej współpracy z potentatem technologicznym jakim jest firma Siemens, wyróżniają się wysoką jakością oraz niezawodnością.

Przewagę konkurencyjną pomp ciepła tego producenta stanowi autorska technologia SOLAIQ, która poprzez rozbudowaną automatykę sterowania pozwala zmniejszyć pobór energii, zachowując odpowiedni komfort cieplny. Pompa ciepła SOLA przez pierwsze trzy dni po uruchomieniu zbiera szereg danych na temat konkretnego budynku, m.in. badana jest charakterystyka termiczna. Na podstawie zebranych danych automatycznie ustalana jest krzywa grzewcza, którą zarządzają zaprogramowane algorytmy w czasie rzeczywistym.

Oprócz powyższych funkcjonalności, pompa ciepła SOLA na podstawie wprowadzonych stawek cen energii elektrycznej, a w przypadku hybrydowej pompy ciepła również cen gazu, pracuje w sposób optymalny dla użytkownika końcowego. Kolejnym źródłem przewagi konkurencyjnej jest możliwość wydajnej współpracy pompy ciepła z posiadanym przez użytkownika kotłem gazowym poprzez opcję dynamicznego sterowania na podstawie stawek. Oznacza to, że pompa ciepła na bieżąco określa, jaką część energii cieplnej wygeneruje kocioł gazowy a jaką jednostka pompy ciepła. Co ważne, wszystkie deklarowane parametry zostały potwierdzone przez niezależną jednostkę badawczą w Brnie, co potwierdza uzyskany Certyfikat Jakości. Nabywca ma zatem pewność, że pompa ciepła pracować będzie z odpowiednią efektywnością.

W ofercie firmy SOLA dostępne są następujące modele pomp ciepła:

  • pompy ciepła SOLA Airmaster 100 (Standard), które są pompami ciepła powietrznymi typu split, wyróżniającymi w przypadku wszystkich modeli współczynnikiem wydajności COP na poziomie powyżej 4,02 i SCOP wynoszącym powyżej 4,3. Urządzenia te mogą pracować w temperaturze -15°C (maks. temperatura obiegu grzewczego wynosi wówczas 57°C), a nawet -20°C (maks. temp. obiegu grzewczego wynosi wtedy +45°C ). Dostępna moc pomp ciepła SOLA Airmaster Standard to: 8, 10, 12, 14 i 17 kW. Urządzenia te są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą otrzymać maksimum funkcjonalności w najlepszej cenie;
  • pompy ciepła SOLA Airmaster 150 (Premium) typu split, które posiadają dodatkowe funkcje pozwalające spełnić oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Mowa tu m.in. o funkcji chłodzenia czy też możliwości integracji z innymi systemami (w tym z instalacją PV). Ponadto pompy ciepła SOLA Airmaster 150 cechują się również COP powyżej 4,02 (dla wszystkich modeli), minimalną temperaturą pracy wynoszącą -20°C (przy -20°C maks. temp. obiegu grzewczego wynosi +45°C, z kolei przy -15°C – maks. temperatura obiegu grzewczego wynosi 57°C) i nagrzewnicą elektryczną wspomagającą pracę pompy poza dolnym temperaturowym zakresem jej działania. Dostępne moce urządzeń to: 8, 10, 12, 14 i 17 kW;
  • pompy ciepła SOLA HybridMaster 200, są to pompy ciepła hybrydowe, które posiadają wbudowany moduł kondensacji gazu (jest to pompa ciepła i kondensacyjny kocioł gazowy w jednym). Urządzenie to zapewnia ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową i klimatyzację. W przeciwieństwie do innych pomp ciepła, brak jest w jej przypadku minimalnej temperatury zewnętrznej podczas ogrzewania. Cechuje się maksymalną temperaturą zasilania systemu grzewczego na poziomie 57°C, a gdy pracuje moduł kondensacyjny gazu – 85°С i COP powyżej 4,02. Dostępne są modele o mocy: 8, 10, 12, 14 i 17 kW (moc cieplna modułu kondensacyjnego to 20 kW).

Pompy ciepła SOLA – co proponuje instalator?

Firma SOLA świadczy profesjonalne usługi na terenie całej Polski, przy czym jej kompleksowa oferta nakierowana jest nie tylko na samą sprzedaż, ale również na:

Na wyróżnienie zasługuje też autorskie narzędzie SOLA, które pozwala w łatwy sposób prawidłowo dobrać moc pompy ciepła do danego budynku. Wprowadzając parametry domu, m.in. jego powierzchnię, strukturę, stosowane ocieplenie czy system ogrzewania, kalkulator jako wynik wskazuje zapotrzebowanie domu na energię cieplną. Wystarczy skorzystać z opracowanej tabeli doborowej i na podstawie uzyskanego wyniku sprawdzić, jaką moc pompy ciepła należy zastosować w konkretnym budynku.

Instalatorzy mogą liczyć także na kolejne ułatwienie jakim jest kalkulator schematów. SOLA oferuje gotowe schematy przyłączenia, które odpowiadają większości typowych instalacji domowych. Każdorazowo producent daje możliwość nieodpłatnego opracowania schematu przyłączeniowego dla niestandardowych projektów. Użytkownicy pomp ciepła SOLA liczyć mogą również na 6-letnią gwarancję na podstawie corocznych serwisów wykonywanych przez odpowiednio przeszkolonych serwisantów. Warunki te zapewnione są również na wszystkie urządzenia i akcesoria zakupione u Autoryzowanych Partnerów marki SOLA na terenie Polski.

Cena i finansowanie

Oferta pomp ciepła SOLA pozwala dostosować ich wybór zarówno do technicznych, jak i cenowych oczekiwań poszczególnych inwestorów. Warto jednak wiedzieć, że na cenę pompy ciepła wpływ ma wiele czynników, takich, jak m.in.

  • parametry jakimi charakteryzuje się urządzenie (w tym moc pompy ciepła oraz współczynniki COP i SCOP);
  • dolne źródło, z którego urządzenie pozyskuje energię cieplną;
  • górne źródło (z niskotemperaturowymi pompami ciepła najlepiej współpracuje niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe);
  • powierzchnia budynku;
  • technologia budowania domu;
  • dodatkowe funkcje usprawniające działanie zakupionej pompy ciepła;
  • zapotrzebowania na energię grzewczą i ciepłą wodę użytkową.

Należy jednak pamiętać, że koszt inwestycji w te ekologiczne źródło ciepła można obniżyć dzięki różnym dofinansowaniom do pomp ciepła. Również pompy ciepła SOLA o mocach 8, 10 i 14 kW spełniają wymagania efektywności energetycznej (klasę A++ dla temperatury wyjściowej obiegu 55°C) określone w rządowym programie Moje Ciepło, w którym maksymalne dofinansowanie do powietrznych pomp ciepła wynosi 7.000 zł. Natomiast w przypadku innych rządowych programach, takich jak Czysty Powietrze i Mój Prąd 5.0, dotacja ze względu na podwyższoną klasę efektywności energetycznej pomp ciepła SOLA wynosi do 19.400 zł.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Zalety pomp ciepła SOLA

Wybór odpowiedniego instalatora i pompy ciepła, może okazać się sporym wyzwaniem. Dlatego też warto, już wcześniej poświęcić więcej uwagi, zarówno na zapoznanie się z opiniami na temat firmy, jak i wszelkimi dostępnymi informacjami na temat oferowanych przez nią urządzeń.

Zalety pomp ciepła SOLA

współczynnik COP powyżej 4,02
Współczynnik SCOP>4,3
minimalna temperatura pracy -20°C
zapewnienie optymalnej temperatury do komfortowego życia (ogrzewają zimą i chłodzą latem)
prosty montaż i konserwacja
wysoka jakość podzespołów
automatyzacja sterowania (w tym inteligentna krzywa grzewcza)
spełnienie wymagań dotyczących efektywności energetycznej określonej w programie “Moje Ciepło”
6-letnia gwarancja na wszystkie urządzenia
wsparcie w pozyskaniu dofinansowania
kompleksowość oferty
łatwa obsługa oferowanych urządzeń
możliwość podłączenia instalacji fotowoltaicznej
najwyższa jakość wykonywanych usług
sterowanie za pomocą aplikacji mobilnych
wbudowany wielofunkcyjny wyświetlacz umożliwiający łatwiejsze nadzorowanie pracy pompy ciepła
autorska technologia SOLAIQ (zmniejsza ona zużycie energii elektrycznej nawet o 20 proc. w porównaniu do rozwiązań innych producentów)
wbudowany wielofunkcyjny wyświetlacz umożliwiający łatwiejsze nadzorowanie pracy pompy ciepła
rozbudowana sieć serwisantów na terenie całego kraju, co zapewnia szybką pomoc w przypadku problemów technicznych
w przypadku hybrydowej pompy ciepła dwa warianty przygotowania c.w.u.: w wersji przepływowej lub pod zbiornik c.w.u.
dostosowanie pracy na podstawie cen energii elektrycznej a HybridMaster 200 również na podstawie cen gazu

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Doświadczenie producenta
Stosunek jakości do ceny
Szeroki wybór urządzeń
Parametry i funkcjonalność
Zastosowane podzespoły
SOLA, to ceniona w Polsce marka, należąca do firmy Afore Polska, która skupia pasjonatów zielonej energii. SOLA w swojej ofercie posiada zarówno moduły fotowoltaiczne, stacje ładowania, jak i wysokiej klasy powietrzne pompy ciepła, stanowiące doskonałe rozwiązanie zarówno w przypadku budynków nowych, jak i modernizowanych. Klienci do wyboru mają pompy ciepła typu split (pompę ciepła SOLA Airmaster 100 i pompę ciepła SOLA Airmaster 150) i hybrydową pompę ciepła (HybridMaster 200). Tym co wyróżnia urządzenia tego producenta, jest niezawodność, wysoki współczynnik COP, minimalna temperatura pracy -20°C, 6-letnia gwarancja i szereg innowacyjnych rozwiązań (co jest m.in. wynikiem wieloletniej współpracy z potentatem technologicznym - firmą Siemens).
4.2
Nasza ocena
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments