PORÓWNANIE LOKAT – LIPIEC – SIERPIEŃ – 2011

0 /5
(Ocen: 0)

Porównanie lokat lipiec – sierpień. Ogłoszony za miesiąc czerwiec poziom inflacji wyniósł 4,2%. Przypomnijmy, że jeszcze miesiąc wcześniej ten sam wskaźnik wzrostu cen sięgnął poziomu 5%.

Niższa inflacja oznacza, że lokaty bankowe pozwolą na uzyskanie wyższego zysku realnego. W okresie ubiegłego miesiąca część banków zdecydowała się na zmianę warunków i podwyższenie oprocentowania loka. Istnieją również instytucje bankowe, które już od wielu miesięcy nie dokonały żadnej korekty swoich propozycji depozytów. Porównanie lokat zawiera również takie oferty, jednak zajmują one dalsze pozycje w zestawieniu. Pamiętaj aby wybierać wyłącznie najlepsze lokaty dające najwyższe odsetki w jak najkrótszym czasie. Przeglądając ranking lokat sierpień wybierz depozyt z dzienną kapitalizacją i najwyższym oprocentowaniem. Przy poszukiwaniu lokaty nie powinno być miejsca na sentyment i przywiązaniu do danej instytucji finansowej. To są Twoje pieniądze i liczy się wyłącznie maksymalizacja zysku.

Bardzo często korzystne warunki oferują mniejsze banki, które próbując zdobyć jak największą liczbę klientów ustalają wysokie oprocentowanie dla swoich lokat. Pamiętaj, że nawet ułamek procenta więcej oznacza, że przy odpowiednio wysokim kapitale i długości okresu lokowania dostaniesz zauważalnie większe zyski. W ostatnim czasie wielu klientów narzekało, że wysoka inflacja zjada niemal cały zysk. Obniżenie jej wartości w miesiącu czerwcu jest dobrym sygnałem i może świadczyć o zahamowaniu jej wzrostu i początku obniżenie poziomu wzrostu cen w przyszłych miesiącach. Pamiętajmy, że Rada Polityki Pieniężnej interweniowała w tym roku już 4 razy zwiększając referencyjną stopę procentową co miało swój wpływ na ranking lokat. Wynik powyższych działań możemy obserwować teraz, kiedy ceny przestały rosnąć w tak szybkim tempie. Czerwcowy wynik wskaźnika inflacji daje nadzieję, że jest to początek jego spadków. Pozwoliłoby to lokatom na wyższą stopę zwrotu z zainwestowanych w nie pieniędzy. Same lokaty bankowe zaczęłyby spełniać funkcję instrumentu służącemu powiększaniu oszczędności, a nie pełnienie roli ochrony przed utratą wartości środków pieniężnych. Spadek inflacji w kolejnych miesiącach z pewnością zaowocuje odpowiedzią RPP i tym razem obniżką stóp procentowych. Z kolei takie działanie nie pozostanie bez wpływu na porównanie lokat i spotka się z działaniem banków, które zmniejszą oprocentowanie lokat. Wysokie pozycje porównania lokat zajmują między innymi takie banki jak Getin Bank, FM Bank, Meritum Bank, Polbank oraz Idea Bank. Ostatnia wymieniona instytucja finansowa posiada bardzo atrakcyjne lokaty bankowe zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla sektora przedsiębiorstw. Znaczna konkurencja sprawia, że czołówka najlepszych lokat podatna jest na duże zmiany. W chwili gdy jeden bank ogłosi nową promocję, która zajmie pierwszą pozycję pod względem wysokości oprocentowania, zaraz pojawia się nowa oferta innego banku, która oferuje lepsze warunki – choćby o 0,1%. Liczy się zajmowanie pierwszego miejsca, dlatego na samym szczycie rankingu lokat często można zauważyć roszady i zmiany na pozycji lidera. Dlatego przed wpłaceniem pieniędzy na lokaty bankowe należy zapoznać się z sierpniowym porównaniem lokat, które w znacznym stopniu ułatwi podjęcie właściwej decyzji, a ta nie należy do łatwych. Czasy kiedy wystarczyło porównać oprocentowanie poszczególnych ofert mamy już za sobą. Lokaty nie mają już tak prostej konstrukcji jak niegdyś. Możemy się spotkać na przykład z manipulowaniem informacją dotyczącą poziomu oprocentowania. Szczególnie w przypadku lokaty progresywnej, kiedy podawana jest głównie informacja o oprocentowaniu za ostatni miesiąc. Jak wiadomo jest ono najwyższe w całym okresie i nie odzwierciedla zyskowności z całej inwestycji – takim parametrem jest średnie oprocentowanie lokaty.

1 – miesiąc

NAZWA BANKU NAZWA LOKATY OPROCENTOWANIE NETTO
Polbank EFG El Dorado 5,67%
Toyota Bank Lokata Kapitalna 3,79%
Bank Pocztowy Lokata 1M 3,70%
Inteligo Dobolokata 3,70%
Get Bank Lokata codzienny zysk 3,65%
Deutsche Bank db Lokata 3,32%
Eurobank lokata standardowa 3,32%
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments