PORÓWNANIE LOKAT LUTY – MARZEC 2012

0 /5
(Ocen: 0)

Ranking lokat marzec 2012. Lokaty marzec 2012 w prezentowanym zestawieniu to już nie tylko depozyty z dzienną kapitalizacją.

W ostatnich tygodniach doszło do wielu zmian w ofertach instytucji finansowych. Najwięcej modyfikacji dotyczy konstrukcji lokat bankowych, a działania te są podyktowane koniecznością dostosowania lokat do nowego sposobu ich opodatkowania. Zmiany wejdą w życie ostatniego dnia marca. W bardzo szybkim tempie znikają lokaty z dzienną kapitalizacją zysków. Dotyczy to niemal wszystkich depozytów. Wyjątek stanowią promocje z krótkim okresem trwania, a szczególnie lokaty jednodniowe. Depozyty zakładane na dobę z automatycznym odnawianiem mogą funkcjonować nadal, ponieważ banki w każdym momencie mogą wycofać je z oferty. Tak naprawdę lokaty jednodniowe mogą być ciągle proponowane bez wycofywania ich przed wprowadzeniem nowych zasad opodatkowania lokat. Depozyty jednodniowe odnawiają się po każdej dobie na takich warunkach, jakie są aktualne w dniu ponowienia. Oznacza to, że dopiero 31 marca banki mogą wprowadzić zmianę parametrów lokat z czasem trwania wynoszącym jeden dzień. W zamian za wyłączenia z oferty propozycji z dzienną kapitalizacją i brakiem opodatkowania pojawiają się wysoko oprocentowane depozyty o tradycyjnej budowie, gdzie naliczenie odsetek jest realizowane w chwili zakończenia umowy.

Banki odświeżają istniejące depozyty standardowe przydzielając im bardziej atrakcyjne oprocentowanie lub decydują się na wprowadzenie promocji pod nowymi nazwami. Zmiany dotyczą także zastosowania nowej konstrukcji opartej o mechanizm kapitalizacji inny niż odbywający się z częstotliwością jednego dnia. Jako przykład może posłużyć bank Inteligo, który wprowadził nową Igo Lokatę. Wcześniej oferta byłą wycofana ze sprzedaży począwszy od dnia 1 stycznia 2012, a spowodowane było to wykorzystaniem dopisywania zysków po każdym dniu. Obecna odsłona Igo Lokaty o zmienionej budowie jest już gotowa na nowe przepisy, a bank ponownie proponuje ją swoim klientom. Najbliższy miesiąc zapowiada się szczególnie burzliwie. To ostatni okres na przeanalizowania ofert i zastosowanie zmian w celu dostosowania ich do znowelizowanej ustawy podatkowej. Na rynku nadal będą topniały oferty pozwalające uniknąć płacenia podatku Belki. W większości przypadków ich miejsce zajmą nowe promocje. Należy się liczyć z tym, że spadnie przeciętna zyskowność depozytów. Najlepszą receptą na taki stan rzeczy jest dokładnie śledzić ranking lokat. Pozwoli to na zdobycie wiedzy na temat najwyżej oprocentowanych lokat i ich szczegółowych parametrów. Zapoznanie się z zestawieniem: porównanie lokat marzec 2012. pozwoli na wybranie najkorzystniejsze oferty. Wówczas zyski mogą być niewiele niższe od tych, które były dostępne gdy przepisy pozwalały nie rozliczać się z fiskusem z uzyskanych odsetek.

Mimo, że średnie oprocentowanie depozytów spadnie, to zwłaszcza mniejsze banki silnie zabiegające o nowych klientów będą starały się przyciągać naszą uwagę za sprawą szczególnie korzystnych parametrów. Mimo wielu zmian na rynku depozytów należy pamiętać złotą regułę mówiącą o tym, że nadwyżki finansowej nigdy nie należy pozostawiać bez inwestycji. Wiele osób może obecnie uważać, że może lepiej poczekać z wpłaceniem pieniędzy do banku miesiąc lub dwa, aż sytuacja depozytów w pełni się wyklaruje. Taki tok myślenia nie zapewnia naszym oszczędnością należytego wzrostu, a jedynie może spowodować spadek wartości w wyniku inflacji. Pamiętajmy, że lepiej przekazać kapitał nawet na niżej oprocentowaną lokatę z krótkim czasem trwania niż pozostawić środki pieniężne bez opieki inwestycyjnej , ponieważ na takiej decyzji możemy jedynie stracić. Co ciekawe najwyższe oprocentowanie dostępne jest obecnie na depozytach trzymiesięcznych. Dwie pozycje znajdujące się w czołówce, czyli Pierwsza lokata oraz Lokata z kuponem IV oferują zyski znacznie ponad 6% netto. Nie jest przypadkiem, że właśnie w tym przedziale czasowym ofert dostępne jest tak atrakcyjne oprocentowanie. Wymienione oferty są przeznaczone dla nowych klientów, czyli ich zadaniem jest jak najbardziej skuteczne przyciągnięcie uwagi. Warto skorzystać z promocji jednak wcześniej zapoznajmy się dokładnie z warunkami, ponieważ zazwyczaj propozycje ukierunkowane na nowego klienta posiadają nieco niższą funkcjonalność. Może się okazać, że kwota maksymalna jest z góry ograniczona lub mamy możliwość założenia tylko jednego depozytu.

1 – miesiąc

NAZWA BANKU NAZWA LOKATY OPROCENTOWANIE NETTO
Volkswagen Bank Lokata Owoc Dnia 5,51%
Invest Bank Lokata (Nie) Codzienna 5,20%
Eurobank Lokata Standardowa 4,62%
BGŻOptima Lokata Standardowa 4,13%
Toyota Bank Lokata Kapitalna 3,80%
Alior Bank Lokata Standardowa 3,44%
neoBANK onLINE Lokata promocyjna 1M 3,40%
Meritum Bank Lokata standardowa 3,24%
Get Bank Lokata Standardowa 3,20%

3 – miesiące

BANK NAZWA LOKATY OPROCENTOWANIE NETTO
Meritum Bank Pierwsza Lokata 6,89%
Idea Bank Lokata z Kuponem 6,48%
Toyota Bank Lokata Kapitalna 6,00%
FM Bank FM Lokata 4,94%
DnB NORD NORDeLOKATA 3M 4,86%
Get Bank lokata standardowa 4,86%
Idea Bank Lokata Stabilna 4,86%
neoBANK Lokata onLINE 3M 4,86%
Eurobank lokata standardowa 4,78%
Getin Online Lokata Tradycyjna 4,74%

4 – miesiace

NAZWA BANKU NAZWA LOKATY OPROCENTOWANIE NETTO
BGŻOptima Lokata bezkarna 5,10%
FM Bank FM Lokata 5,10%
Get Bank net.lokata 4,94%
Get Bank lokata standardowa 4,90%
neoBANK Lokata promocyjna 4M 4,86%
BGŻ Lokata Radosna 4,62%
Millennium Lokata Słodki Zysk 4,05%
Santander Zysk+ 3,60%
Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments