PORÓWNANIE LOKAT – RANKING LOKAT – PAŹDZIERNIK 2010

0 /5
(Ocen: 0)

Pozornie łatwy i bezproblemowy wybór lokaty bankowej wcale nie jest takim łatwym zadaniem do przeprowadzenia jakby się mogło wydawać.

Mając na uwadze to, że odsetki z lokaty są zależne od takich parametrów jak poziom oprocentowania, częstotliwość występowania kapitalizacji odsetek, długości okresu lokaty pozostaje nam tylko poszukiwanie konkretnej oferty – najlepszej lokaty, a gdzie? Bardzo dobrym źródłem informacji są branżowe serwisy internetowe. Udostępniają one porównanie lokat, które jest podstawą do dalszych poszukiwań. Dobrym przykładem i wartym odwiedzenia jest portal o lokatach i efektywnych metodach oszczędzania i inwestowania – lokaty bankowe. Prezentowane tu treści są zawsze sprawdzane i często aktualizowane dzięki temu zyskasz dobre źródło wartościowej informacji.
Lokaty bankowe

W aktualnym okresie i stanie gospodarki światowej, kiedy rynek finansowy jest zdominowany przez widmo kolejnego dna recesji oraz jest niestabilny, dobrze jest wybierać inne sposoby i rozwiązania pozwalające na efektywne inwestowanie oszczędności. Jeżeli jesteś osobą oczekującą bezpieczeństwa inwestycji, która chce osiągać stałe zyski, to warto zastanowić się nad otwarciem lokaty w banku, którego dokonasz z pomocą zestawienia – ranking lokat, jaka w znacznym stopniu zwiększyć Twoje zyski bez obawy o wystąpienie straty zainwestowanego kapitału jak może to mieć miejsce w momencie inwestowania w spółki giełdowe. Na przestrzeni minionej dekady aż co trzeci fundusz, przy założeniu inwestowania systematycznego, przyniósł stratę. Dla osób, których inspirują znaczne wyższe niż przeciętne zyski, i którzy mimo wszystko wybierają ryzyko związane z inwestowaniem na giełdzie czy inne instrumenty obarczone ryzykiem inwestycyjnym, powtarzamy sprawdzoną i złotą zasadę inwestora: nie pozostawiać wszystkich jajek w tym samym koszu – nie cały kapitał inwestować w ryzykowne instrumenty, lecz tylko pewien procent, pozostałą część najkorzystniej przechowywać na gwarantujących zysk lokatach bankowych. Systematyczne deponowanie nawet mniejszych sum pieniędzy w lokaty bankowe to prosta i skuteczna metoda, aby zdobyć pokaźny kapitał. Nawet zyski z obligacji są niemal o połowę mniejsze niż oprocentowanie najbardziej zyskownych lokat.

Ranking lokat październik 2010

Następny miesiąc z rzędu ranking lokat i porównanie nie wnosi istotnych ruchów w oprocentowaniu lokat. Pomimo, iż główne stopy procentowe nie uległy podniesieniu przez Radę Polityki Pieniężnej, a do tego wartość inflacji wynosi mniej od przewidywanej, to w dalszym ciągu banki nie zwiększają oprocentowania lokat terminowych, oraz lokat z okresem trwania wynoszącym jeden dzień z kapitalizacją codzienną zysków, a także rachunków oszczędnościowych. Co prawda zdarza się, że któryś z banków decyduje się na zwiększenie oprocentowania lokaty lecz zazwyczaj dotyczy to lokaty na znaczny okres czasu i przeważnie jest to bardziej kosmetyczna korekta. Nierzadko zdarza się iż instytucje bankowe zmniejszając oprocentowanie lokat krótkoterminowych w tym samym czasie podnoszą odsetki na lokatach długoterminowych. Cały szkopuł tkwi w tym, że lokaty zakładane na długi termin nie cieszą się dużym wzięciem i zainteresowaniem klientów. Natomiast najczęściej zakładamy depozyty z krótkim okresem zapadalności. Do takich ofert należą właśnie lokaty jednodniowe z codziennym dopisywaniem odsetek, a to z tej przyczyny, że dają możliwość nie płacenia podatku Belki z zysków kapitałowych.

Oprocentowanie lokat

Cofając się do okresu, kiedy banki pomiędzy sobą mocno rywalizowały o lokaty bankowe i każdego klienta chcącego założyć depozyt, oraz bankom wybitnie zależało na przyjęciu możliwie jak największej sumy pieniędzy z lokat, w pamięci wracają czasy kiedy było wysokie oprocentowanie lokat, dochodzące czasami nawet do 11%. Tamten okres mamy już jednak za sobą i prawdopodobnie miną on bezpowrotnie. Obecnie najkorzystniejsze lokaty oprocentowane są na niewiele więcej niż 6% netto rocznie, a czasami dochodzi do 7%, szczegóły prezentuje porównanie lokat. W zestawieniu z poprzednimi okresami są to o dużo niższe zyski, lecz pamiętaj że tamte czasy to już przeszłość, a teraz obowiązuje nowa rzeczywistość i banki nie muszą już bić się o klientów, gdyż posiadają nadpłynność kapitału. W zamian obecnie zdarza się, iż oferują lepsze oprocentowanie lokat, lecz tylko w pakietach, na przykład oszczędnościowych, gdzie występuje integracja lokaty długoterminowej z funduszami. Jeśli zaznajomisz się z poprzednimi rankingami lokat bankowych to zapewne wykryjesz powyższe trendy. W wyniku tego, że baki posiadają kapitał na inwestycje to nie zależy im przyjmowaniu depozytów. O fakcie posiadania przez banki wolnych środków może przemawiać nawet fakt ich obecności w licytacjach krótkoterminowych papierów wartościowych prowadzonych przez Narodowy Bank Polski. Na rynku zagościło przekonanie, że nawet przy zwiększeniu się popytu na kredyty i pożyczki, instytucje finansowe nie zweryfikują tak szybko swojej polityki w oferowaniu i promowaniu depozytów, ponieważ dysponują własnymi zasobami. Jak podają ostatnie dane publikowane przez KNF współczynnik nadpłynności tego sektora za 6 miesięcy tego roku, wyniósł 13 procent. Naturalne jest, że czym wyższy wskaźnik wypłacalności tym wyższy pozostaje kapitał banków i tym większą wartość pieniędzy są w stanie dalej pożyczyć klientom. Należy przy tym zaznaczyć, że obligowany prawem do utrzymania próg nadpłynności wynosi 8%. Obecna rezerwa zasobów przekracza 2%, i w tym momencie dokładnie widać jaki poziom rezerwy posiadają banki. Nic więc dziwnego w tym, że oprocentowanie lokat w ulega ciągłym obniżkom. Teraz lokaty bankowe funkcjonują w innych realiach i odmiennym otoczeniu, banki dysponują znacznym kapitałem i w wyniku obniżek oprocentowania zdobywają kolejne środki pieniężne niskim kosztem.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments