Pośrednicy hipoteczni mogą stracić pracę?

4 /5
(Ocen: 1)

Nowa, proponowana przez rząd ustawa wciąż przechodzi modyfikacje. Do pierwotnej formy zostały wprowadzone dodatkowe zapisy. Czy wywrócą rynek kredytów hipotecznych do góry nogami? Czy praca wielu osób jest zagrożona? Zasada, na jakiej dotychczas pracowali pośrednicy ulegnie całkowitej zmianie?

Dodatkowe opłaty za kredyt hipoteczny

Nowa regulacja wprowadza sporo ograniczeń. Jednym z nich jest zakaz wypłacania przez banki prowizji pośrednikom. Celem jest ograniczenie lobbowania przez doradcę kredytu, od którego ma najwyższą prowizję. Jednak w konsekwencji wiąże się to ze zmianą płatnika. Mimo, że potencjalny kredytobiorca płacił pośrednikowi, to opłata w pewien sposób była “zakamuflowana” w prowizji samego banku, przez co mniej odczuwalna i rzucająca się w oczy. Teraz osoba zainteresowana radą musiałaby płacić sama, bezpośrednio osobie doradzającej.
Nie wzięto pod uwagę czynnika najbardziej miarodajnego. Opinii samych zainteresowanych. Ok 40% kredytów zaciąganych jest we współpracy z doradcami. Obecnie informacja rozchodzi się z prędkością błyskawicy. Dlatego nieuczciwy pośrednik szybko straciłby klientów. Gro zleceń pochodzi przecież z polecenia. Tym bardziej, że narzędzie, takie jak kalkulator kredytu hipotecznego, już na samym wstępie podpowie najciekawsze, możliwe oferty.

Stowarzyszenie Lewiatan chciało wprowadzić zapis mówiący o tym, że doradca kredytowy miałby obowiązek przedstawić wykaz, od którego banki pobiera jaką prowizję. Wprowadziłoby to transparentność. Jednak w ostatniej chwili został zupełnie zignorowany. Ustawa zakłada również, że, tacy doradcy mieliby charakteryzować się nieposzlakowaną opinią, odpowiednim wykształceniem i musieliby przejść weryfikację przez KNF.

Inne duże zmiany wprowadzane przez proponowaną ustawę o kredytach hipotecznych

Potrzeba zebrania wszystkich rozwiązań i ich uzupełnienie o nowe pojawiła się nie przez przypadek. Unia europejska narzuciła państwom stowarzyszonym obowiązek uregulowania rozporządzeń i rekomendacji w jednym, spójnym dokumencie – ustawie. Wśród najważniejszych pomysłów możemy wymienić:

    • – zakaz cross – sellingu,
    • – zakaz emitowania niejasnych reklam proponujących rozwiązania finansowe,
    • – prawo do odstąpienia od umowy kredytowej w ciągu 14 dni,
    • – prawo do spłacenia całości kredytu po 36 miesiącach bez dodatkowych prowizji,

Oczywiście musimy poczekać na ostateczną wersję ustawy. Potem zostanie również poddana pracy Komisji Finansów. Jeszcze długa droga legislacyjna przed projektem, ale już teraz budzi wiele emocji. Będziemy na bieżąco informować o zmianach, uzupełnieniach i skreśleniach!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments