Pośredników kredytowych czekają zmiany

5 /5
(Ocen: 2)

Zawód pośrednika kredytowego czekają zmiany – obecnie, na podstawie dyrektyw MCD, przygotowywana jest ustawa. Co się zmieni? Do czego będą zobligowani pośrednicy? O tym w naszym artykule!

Jak powszechnie wiadomo, znalezienie optymalnego kredytu hipotecznego nie jest łatwym zadaniem. Chociaż z pomocą przychodzą nam takie narzędzia jak np. kalkulator kredytu hipotecznego, czy rankingi kredytów hipotecznych, to nadal wielu Polaków szuka pomocy i rady u pośredników kredytowych.

Korzystanie z usług pośredników kredytowych ma wiele zalet, ale jest też druga strona medalu. Najwięcej wątpliwości budzi niezależność pośrednika – klienci nie mają pewności, czy sprzedany im kredyt jest dla nich najkorzystniejszy. Ustawa na podstawie dyrektyw MCD ma to zmienić.

Co się zmieni w zawodzie pośrednika kredytowego?

Pośrednik kredytowy do tej pory nie był zobligowany do ujawnienia, jakiej wysokości prowizję otrzyma od banku za sprzedaż kredytu hipotecznego. Rodziło to wiele pytań i klienci pośredników mogli mieć wątpliwości, czy zaoferowany produkt jest najlepszy dla nich, czy dla ich doradcy. Chodzi tutaj oczywiście o wysokość prowizji, czyli zarobek pośrednika. Według planowanych zmian, doradca będzie musiał już na pierwszym spotkaniu poinformować potencjalnego kredytobiorcę o różnicach w wysokości prowizji oraz innych wynagrodzeniach, które otrzyma od banku za zawarcie umowy.

Co ciekawe nie będą to musiały być wskazania konkretnych sum czy wartości procentowych – pośrednik kredytowy będzie musiał tylko powiedzieć, czy jest przewidziane wynagrodzenie. Dodatkowo zobowiązany będzie do poinformowania kredytobiorcy o obciążeniach związanych ze swoimi usługami.

To nie koniec zmian – pośrednicy finansowi, by prowadzić działalność będą musieli uzyskać zezwolenie KNF i wpis do rejestru. Zobowiązani oni będą do przeprowadzania testów kompetencyjnych dla pracowników. Wymogiem stanie się także zakup ubezpieczenia OC.

By zawód pośrednika finansowego stał się jeszcze bardziej przejrzysty, zostanie również zmieniona terminologia. Tytułu „doradca” będzie mogła używać tylko osoba, która nie będzie uzależniona od jednego kredytodawcy i w swojej ofercie będzie posiadać produkty finansowe różnych banków.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments