Potrzebujesz pieniędzy na remont? Sprawdzamy możliwości!

4.33 /5
(Ocen: 3)

Dla wielu osób konieczność przeprowadzenia mniejszych lub większych prac remontowych to droga przez mękę. Inni natomiast systematyczne renowacje czy modernizacje mieszkania traktują niemal w kategorii hobby. Niezależnie od tego czy należysz do pierwszej czy raczej drugiej grupy osób, planując remont musisz wygospodarować na jego przeprowadzenie najczęściej sporą sumę pieniędzy. Na jaką formę finansowania najlepiej się zdecydować w zależności od skali zakrojonych prac? Sprawdziliśmy.

Odświeżenie wnętrz – jakie koszty?

Niewielki remont mieszkania może obejmować różne aspekty zmian we wnętrzach. Odświeżenie koloru lub pokrycia ścian, odnowienie lub wymiana mebli na nowe, inwestycja w nowoczesne i praktyczne podłogi nadające całkiem inny charakter wnętrzom. To tylko kilka przykładów modernizacji, które można zaliczyć w poczet tych niewielkich. Czy jednak zawsze kosmetyczne zmiany niosą ze sobą niskie koszty? W zależności od tego, jakie elementy wnętrz mają ulec renowacji, na wąsko zakrojoną skalę prac, można wydać średnio od 300 zł do 3 tys. zł. Są to oczywiście koszty wysoce szacunkowe, gdyż ciężko określić, czy zdecydujesz się na farbę za 50 czy 150 zł, czy zaplanujesz instalację podłogi drewnianej za 2 tys. zł czy paneli winylowych, których koszt nie przekroczy 500 zł. Są to, jak widzisz kwestie bardzo indywidualne i zależą jedynie od tego, jakie środki będziesz chciał przeznaczyć na cele remontowe. Planując odświeżenie wnętrz nie sposób pominąć jednej kwestii, który może stanowić największy procentowo udział w bilansie wydatków. Chodzi tu oczywiście o skorzystanie z usług ekipy remontowej. Pomimo tego, że w przypadku drobnych prac modernizacyjnych coraz chętniej bierzemy sprawy we własne ręce, to nadal wiele osób z różnych powodów decyduje się na fachową pomoc. W zależności od tego, co wejdzie w skład robót i w jakim mieście mieszkamy, opłacenie ekipy remontowej w przypadku niewielkiej renowacji powinno zamknąć się w kwocie do 1000 zł.

Poważny remont, poważne wydatki

Jeżeli stoisz przed naprawdę dużym wyzwaniem, jakie niewątpliwie stanowi generalny remont mieszkania lub domu, to zapewne zestawienie planowanych wydatków nie podnosi Cię na duchu. Gruntowna modernizacja pomieszczeń mieszkalnych może powiem podwoić pierwotną wartość nieruchomości. Generalny remont kuchni obejmujący wymianę mebli i sprzętów, to wydatek rzędu 8 tys. – 30 tys. zł. Wymiana glazury, terakoty oraz armatury w łazience może Cię kosztować ok. 10 tys. zł. Modernizacja instalacji, nowe okładziny ścienne, podłogi, stolarka okienna i drzwiowa to kolejne tysiące złotych, które musisz ująć w planie wydatków. Jeżeli zależy Ci dodatkowo na zmianie układu pomieszczeń czy ich funkcjonalności, powinieneś wziąć pod uwagę koszty burzenia, przesuwania ścian działowych oraz przenoszenia otworów drzwiowych. Do pomieszczeń pachnących nowością zapewne nie będziesz chciał też wstawiać starych sprzętów i mebli. Podsumowanie wszystkich wydatków generalnego remontu zwykle mocno przekracza 50 tys. zł, a mówimy tu jedynie o kosztach materiałów budowlanych i wyposażenia. Remont generalny nie pozostawia niestety możliwości samodzielnego wykonania prac, jeżeli nie mamy większego doświadczenia i umiejętności w tym względzie. Rzetelna ekipa fachowców, która terminowo i sumienne wykona swoje zadania może Cię kosztować kilkanaście tys. zł i nie warto szukać tu oszczędności.

Gdzie szukać środków na pokrycie kosztów remontu?

Własne oszczędności

Jeżeli remont planujesz od dłuższego czasu, istnieje szansa, że udało Ci się zebrać choć część środków niezbędnych do pokrycia związanych z nim wydatków. Taki sposób finansowania kosztów remontu jest oczywiście najbardziej korzystny dla Twojej kieszeni oraz psychicznego komfortu. Nawet jeśli oszczędności będą stanowiły jedynie określony procent całości wydatków, to pamiętaj, że im więcej zgromadzisz, tym mniej będziesz zmuszony oddać potencjalnemu kredytodawcy. Do kwestii inwestycji remontowych najlepiej podchodzić z rozwagą i – jeśli to możliwe – sporym wyprzedzeniem. Jedynie wówczas istnieje bowiem szansa na odłożenie kwoty pozwalającej pokryć koszty remontu w części lub całości.

Zapytaj w banku o kredyt na remont

Wiele instytucji bankowych, w szczególności w okresie wiosennym, przygotowuje dla swoich klientów specjalne oferty kredytów gotówkowych z przeznaczeniem na cele remontowe. Takie propozycje często wiążą się z promocyjnymi warunkami takimi, jak brak prowizji czy obniżone oprocentowanie. Kredyt w banku jest najbardziej opłacalny w sytuacji, w której do pokrycia masz spore koszty związane np. z remontem generalnym. Spłatę zobowiązania możesz wówczas rozłożyć nawet na kilka lat i tym samym nie obciążać zanadto comiesięcznego budżetu. Pamiętaj jednak, aby stojąc przed decyzją o podpisaniu umowy kredytowej, zapoznać się z ofertami przynajmniej kilku banków. Może się bowiem okazać, że w danej instytucji, zwykły kredyt gotówkowy z przeznaczeniem na dowolny cel będzie miał bardziej atrakcyjne warunki niż ten zaproponowany przez inny bank stricte na cele remontowe.

Niewielkie koszty modernizacji? Pomyśl o chwilówce

Jeżeli szacujesz, że Twoje wydatki remontowe zamkną się w kwocie np. 3 tys. zł i taką kwotę chciałbyś pożyczyć, rozważ oferty pozabankowych instytucji pożyczkowych. Oprócz tego, że pierwszą chwilówkę możesz otrzymać za darmo, to proces weryfikacji Twojego wniosku zapewne będzie przebiegał sprawniej i przy udziale mniejszej ilości formalności niż w banku. Nie masz czasu na załatwianie zaświadczeń? Przejrzyj oferty tych pożyczkodawców https://chwilowo.pl/chwilowki-bez-zaswiadczen/. Pamiętaj jednak, aby skrupulatnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami udzielania takich pożyczek i najlepiej zdecyduj się na skorzystanie z oferty znanej firmy o sporym doświadczeniu w sektorze pożyczek pozabankowych. Remont mieszkania lub domu stanowi zazwyczaj duże wyzwanie i poważną inwestycję. Nawet jeżeli planujesz kosmetyczne zmiany we wnętrzach, to brak dostatecznych środków na pokrycie kosztów remontowych nie jest sytuacją rzadką czy odosobnioną. Na szczęście masz do wyboru kilka rozwiązań, a przemyślana decyzja w tym względzie pozwoli Ci skutecznie przeprowadzić wszystkie prace.

Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Specjalistka digital marketingu i zagadnień z dziedziny UX oraz SXO, znajdująca się na liście TOP 100 kobiet polskiej branży SEO. Zaangażowana w analizowanie wiedzy przedsiębiorców na temat znaczenia poszczególnych narzędzi marketingowych w osiąganiu sukcesu biznesowego. Szczególnie zainteresowana badaniem poziomu samoświadomości ekonomicznej Polaków. Entuzjastka propagowania rozwiązań z dziedziny energii odnawialnej i dbałości o środowisko naturalne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments