Power-to-gas – przyszłość sektora energetycznego? RWE rozpoczęło testy instalacji!

0 /5
(Ocen: 0)

Poszukiwanie efektywnych rozwiązań w sektorze energetycznym trwa nieprzerwanie, ostatnim wydarzeniem wartym uwagi jest uruchomienie pilotażowego magazynu energii w technologii power-to-gas RWE. Magazyn zlokalizowany jest w miejscowości Ibbenbüren w Nadrenii Północnej-Westfalii i jest częścią nowego systemu łączącego w sobie dostarczanie na rynku lokalnym energii elektrycznej, gazu ziemnego oraz ciepła.

W Niemczech w miejscowości Ibbenbüren w Nadrenii Północnej-Westfalii oficjalnie dnia 17.08.2015 r. został uruchomiony pilotażowy magazyn energii w technologii power-to-gas, który jest częścią nowego systemu – po raz pierwszy w historii połączone zostało dostarczanie prądu, gazu ziemnego i ciepła. Nadwyżki energii elektrycznej z OZE przekształcane są w wodór, dzięki temu możliwe jest magazynowanie go w sieci gazu ziemnego. W zależności od potrzeb wodór można ponownie wykorzystać przy produkcji prądu. Prawda, że efektywnie? Nie powinno też dziwić, że wielu specjalistów power-to-gas uważa za technologię przyszłości.

Technologie magazynowania energii będą istotnym elementem systemu energetycznego w przyszłości – powiedział Filip Thon, Prezes RWE Polska i Członek Zarządu RWE Retail. Według Studium RWE „Scenariusze Rozwoju Technologii na Rynku Energii do 2050 roku” po roku 2030 nastąpi dynamiczny rozwój dużych instalacji magazynujących energię w Polsce. Mamy nadzieję, że m.in. dzięki pilotażom, takim jak uruchomienie wysokosprawnej instalacji power-to-gas na rynku niemieckim, globalny postęp technologiczny w dziedzinie odnawialnych źródeł energii będzie stale przyśpieszał, czyniąc je coraz bardziej opłacalnymi – dodał Filip Thon.

Magazyn w technologii power-to-gas w Ibbenbüren

Instalacja w Nadrenii Północnej-Westaflii charakteryzuje się mocą znamionową na poziomie 150 kilowatów oraz wskaźnikiem sprawności na poziomie 86 proc. Wodór wytwarzany jest pod ciśnieniem 14 barów.

Najważniejszym elementem power-to-gas jest elektrolizer (wyprodukowany przez brytyjska firmę ITM Power), który jest wielkości kontenera transportowego, to właśnie on przekształca energię elektryczną pochodzącą z OZE w wodór. Wytworzone paliwo wprowadzane jest do sieci gazu ziemnego za pomocą stacji redukcji ciśnienia gazu (wykorzystuje się tutaj także ciepło odpadowe elektrolizera). W każdej chwili, w razie potrzeby, gaz może zostać uwolniony i wykorzystany w elektrociepłowni w ramach sieci ciepłowniczej w RWE w Ibbenbüren do produkcji energii.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments