Powołano Radę Mieszkalnictwa – czy prace nad M+ ruszą?

5 /5
(Ocen: 1)

30 stycznia tego roku powołano do życia Radę Mieszkalnictwa przy Prezesie Rady Ministrów. Kierować ma ona pracami nad sztandarowym programem rządu – Mieszkaniem Plus. Jej przewodniczącym jest premier, Mateusz Morawiecki, natomiast odpowiedzialnym za koordynację prac został Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości.

Rada Mieszkalnictwa pokieruje Mieszkaniem Plus?

Podstawowym celem Rady Mieszkalnictwa jest rozwiązanie problemów, jakie stanęły przed programem Mieszkanie Plus. Należą do nich: brak pracowników w sektorze budowlanym, opóźnienia w tworzeniu zrębu oraz w rozpoczęciu kolejnych inwestycji przez BGK Nieruchomości i KZN. Ważnym priorytetem jest też zbudowanie współpracy pomiędzy instytucjami rządowymi, samorządami, spółkami Skarbu Państwa (Pocztą Polską, PKP Nieruchomości) oraz podmiotami prywatnymi (deweloperami, firmami budowlanymi, prywatnymi inwestorami).

Do Rady Mieszkalnictwa należą także następujące osoby:

  • Teresa Czerwińska, Minister Finansów;
  • Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
  • Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
  • Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska;
  • Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju;
  • Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej;
  • Jolanta Rusiniak, Prezes Rządowego Centrum Legislacji.

Obsługę administracyjną Radzie zapewni Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Ma powstać w niej specjalny departament. Docelowo pod tą właśnie jednostkę podlegać będzie Krajowy Zasób Nieruchomości, obecnie nadzorowany przez niedawno powstałe Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. To właśnie to ministerstwo przejęło sektor budownictwa w Polsce.

Ocena zmian – okiem redakcji

Im dłużej obserwujemy program Mieszkanie Plus, tym więcej rodzi się pytań. Dezinformacja, panująca wokół tematu jest ogromna. Doskonałym przykładem jest inwestycja w Gdyni – realizowana przez BGK Nieruchomości na zasadach komercyjnych. Wiele osób, zainteresowanych najmem do końca nie miało pojęcia, że czynsz nie będzie regulowany przez rozporządzenie. Ogromnym szokiem okazało się dla nich, że koszt najmu za 1m2 wyniesie 20 złotych.

Kolejne zmiany wokół M+, zamiast przyśpieszać prace, przypominają przesuwanie problemu z kąta w kąt. Powstaje coraz więcej instytucji, które kierować mają programem. Biorąc pod uwagę rozmach M+ oraz ogłaszane plany – czas na takie posunięcia był z rok temu.

Bezlitośnie problem Mieszkania Plus obnażają liczby. W komercyjnej części programu w budowie jest obecnie 2 tysiące mieszkań. Kolejne 20 tysięcy jest w planach – nie wiadomo jednak, jak zaawansowane są to przygotowania. Prawda jest jednak taka, że inwestycje, takie jak w Jarocinie, powstałyby mimo wszystko, po prostu w odpowiednim momencie włączono je do programu. Sukces jest więc mniej niż połowiczny.

Rządowa część programu to na razie jedynie mgliste deklaracje. Nie wiadomo, kiedy ruszą pierwsze prace, jakie lokalizacje mają być pilotażowe.

Czy rząd ma jakąś alternatywę?

Powoli rodzi się pytanie – co jeśli kolejne rady, komitety i instytucje nie sprawią, że program Mieszkanie Plus przeniesie się z papieru w rzeczywistość? Jakie rozwiązania zastosować może rząd?

Obecnie trwają prace nad – kontach oszczędnościowych pod cele mieszkaniowe. Wybrana grupa premiowana ma być dopłatami do kapitału.

Wydaje się, że jeśli Mieszkanie Plus nie ruszy, mądrzejszym rozwiązaniem będzie przywrócenie programu Mieszkanie dla Młodych. Wystarczyłoby zwiększenie jego dostępności dla szerszej grupy osób i możliwość uzyskania dopłaty także na budowę domu lub kupno bez kredytu hipotecznego. Oznaczałoby to ogromne ożywienie dla rynku nieruchomości, jak miało to miejsce przez ostatnie 2 lata.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments