Powrót MdM? Jakie programy mieszkaniowe mają partie w wyborach 2019?

0 /5
(Ocen: 0)

Do wyborów parlamentarnych coraz bliżej. W związku z tym warto zapoznać się z programami partii politycznych. My, szczególną uwagę postanowiliśmy zwrócić na zawarte w nich kwestie związane z polityką mieszkaniową. Zapraszamy do artykułu, w którym dowiesz się, jakie programy mieszkaniowe mają do zaoferowania partie polityczne w wyborach 2019.

Program mieszkaniowy Prawa i Sprawiedliwości

Rządząca od czterech lat partia Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar przede wszystkim kontynuować program “Mieszkanie Plus”. Stanowi on część Narodowego Programu Mieszkaniowego, który opiera się na trzech filarach, takich jak:

  • nowe inwestycje mieszkaniowe – w tym przypadku PiS proponuje “nawet milion dodatkowych nowych mieszkań do 2030 roku”.
  • wsparcie dla najemców – ten filar obowiązuje od 2019 roku, polega on na dopłatach do czynszu najmu.
  • ułatwienia dla przedsiębiorców – skrócenie realizacji inwestycji i zmniejszenie kosztów, co przełoży się na zwiększenie dostępności mieszkań dla polskich rodzin.

Tak obecnie prezentują się trzy filary Narodowego Programu Mieszkaniowego. Pierwotnie miały się one składać z komercyjnego “Mieszkania Plus”, społecznego budownictwa czynszowego oraz indywidualnych kont mieszkaniowych. A co z programem “Indywidualne Konta Mieszkaniowe”? Jak można zauważyć, został on zastąpiony “Mieszkaniem na Start”, czyli dopłatami do czynszu w pierwszym okresie najmu.

Ponadto partia rządząca PiS przewiduje:

  • zmiany prawne dotyczące nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
  • rozwój programu termomodernizacji i remontów – w szczególności budynków z wielkiej płyty, a także promocji odnawialnych źródeł energii,
  • tzw. kooperatywy mieszkaniowe, czyli budowanie mieszkań na własny użytek grupom od 3 osób.

W programie wyborczym nie zabrakło deklaracji o kontynuowaniu procesu przekształcania użytkowania wieczystego we własność. Będzie to dotyczyć aż 4 milionów użytkowników na gruntach, które są wykorzystywane w celach komercyjnych. Tu warto podkreślić, że w pierwszym etapie było ich 2,5 milionów.

Program Koalicji Obywatelskiej – powrót MdM?

Koalicja Obywatelska ma zamiar przywrócić program “Mieszkanie dla Młodych”, który miał na celu dofinansować wkład własny przy kredycie hipotecznym. Skorzystało z niego ponad 100 tysięcy młodych rodzin. Program MdM ma być skierowany do osób, których wiek nie przekracza 35 lat. Jednorazowe dofinansowanie ma wynieść od 10% (w przypadku singli) do 30% (rodziny z co najmniej trojgiem dzieci) wartości mieszkania.

Partia KO zwróciła również uwagę na niewystarczający rynek mieszkań na wynajem, i w związku z nim zaproponowała program “Mieszkanie na wynajem”. W ramach tego programu nieruchomości ze Skarbu Państwa zostaną przekazane samorządom. Dzięki czemu samorządy uzyskają wpływy z podatków dochodowych oraz nieruchomości. Mieszkania na wynajem, które powstaną na tych gruntach, będą dofinansowane z budżetu państwa. Ponadto w ramach tego programu mają zostać wprowadzone spółki typu REIT, czyli firmy inwestujące w najem nieruchomości.

Kolejnym programem zaproponowanym przez Koalicję Obywatelską jest “Łazienka w każdym domu”. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego prawie milion mieszkań w Polsce nie ma toalety, a około pół miliona budynków jest bez dostępu do wody. W tym celu zostanie utworzony Fundusz Rewitalizacyjny, który będzie miał za zadanie pomóc w poprawie warunków mieszkaniowych.

Polityka mieszkaniowa Lewicy

Lewica proponuje program “Tanie mieszkania na raty”. Ma on zostać zrealizowany poprzez utworzenie publicznego przedsiębiorstwa, które ma zapewnić milion mieszkań na terenie należącym do Skarbu Państwa. Program ten ma zostać zrealizowany w latach 2021-2031. Ponadto koszt najmu ma nie przekraczać 20 zł/m2. Lewica deklaruje, że mieszkania będzie można kupić na raty, których oprocentowanie nie może przekroczyć 3%. Natomiast ogólna cena nieruchomości nie może być wyższa od kosztów jej budowy.

Jeżeli chodzi o reprywatyzację, to Lewica ma zamiar wygasić wszystkie roszczenia reprywatyzacyjne. Chcą również zakazać eksmisji na bruk lub do lokali, które nie nadają się do zamieszkania.

Program mieszkaniowy Koalicji Polskiej

Z kolei Koalicja Polska informuje o programie “Własny kąt”, który ma ułatwić dostęp do własnego mieszkania polskim rodzinom. W ramach tego programu zapewniony jest wkład własny do 50 000 zł, dla osób, które chcą zaciągnąć kredyt na pierwsze mieszkanie.

Kolejnym programem jest “Ziemia za złotówkę dla młodych rodzin”. Jest on przeznaczony dla osób, które chcą wybudować dom poza miastem. Jednak ich wiek nie może przekraczać 35 lat. Dzięki temu programowi rodziny będą mogły nabyć działkę budowlaną, która należy do państwa lub samorządu, za symboliczną złotówkę. Ponadto wraz z ziemią uzyskają pozwolenie na budowę oraz projekt domu energooszczędnego.

Co z programem mieszkaniowym Konfederacji?

W odróżnieniu od innych partii program wyborczy Konfederacji nie zawiera stanowiska dotyczącego polityki mieszkaniowej. W zamian Konfederacja skupia się na innych obszarach działania między innymi obniżeniu podatków, parametryzacji pracy sądów oraz prokuratury czy bezpieczeństwa narodowego. Na takiej sytuacji mogą skorzystać deweloperzy, gdyż ingerencja państwa w rynek nieruchomości zostanie ograniczona.

Programy mieszkaniowe partii w wyborach 2019 – podsumowanie

Prawo i Sprawiedliwość będzie kontynuować “Mieszkanie Plus”, który stanowi część Narodowego Programu Mieszkaniowego. Program ten został zmodyfikowany, gdyż “Indywidualne Konta Mieszkaniowe” zostały zastąpione “Mieszkaniem na Start”. Koalicja Obywatelska kładzie szczególny nacisk na powrót “Mieszkania dla Młodych”. Ponadto w swoim programie mieszkaniowym zawarła informacje o nowych programach, takich jak “Łazienka w każdym domu” oraz “Mieszkanie na wynajem”. Lewica zaś zaprezentowała swoją politykę mieszkaniową tylko w kilku zdaniach na swojej stronie internetowej. Dotyczyła ona tanich mieszkań na raty oraz zakończenia reprywatyzacji. Ostatnią partią w naszym zestawieniu, która zawarła swoje stanowisko, jest Koalicja Polska. W jej programie znalazły się: dofinansowanie wkładu własnego, czyli “Własny kąt” oraz “Ziemia za złotówkę dla młodych rodzin”.

Tak prezentują się programy wyborcze partii politycznych dotyczące polityki mieszkaniowej. Jak można zauważyć, partie starają się wyjść naprzeciw potrzebom mieszkaniowym Polaków. Choć są również wyjątki, jak Konfederacja, która nie wyraziła oficjalnego stanowiska w tej kwestii. Ponadto w programach wyborczych zabrakło konkretnych informacji, symulacji czy danych liczbowych, które pokazałyby skutki ich wdrożenia.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments