Pożyczanie pieniędzy przez internet – zalety i wady

5 /5
(Ocen: 5)

Chyba większość z nas nie wyobraża sobie obecnie życia bez internetu? Pomimo tego, że z jego dobrodziejstw korzystamy w Polsce dopiero od lat 90-tych ubiegłego wieku, to w pełni doceniliśmy szeroki dostęp do informacji jakie nam daje. Jednak to nie jedyna jego zaleta, ponieważ równie chętnie korzystamy z zakupów oraz wielu innych usług online. Coraz większą popularnością cieszy się także pożyczanie pieniędzy przez internet. W naszym dzisiejszym artykule prześwietlimy możliwości oraz wady i zalety pożyczania pieniędzy online w bankach i instytucjach pozabankowych.

Banki ciągle ulepszają swoją ofertę

Już bezpowrotnie minęły czasy, kiedy to wszystkie formalności związane z zaciągnięciem kredytu lub pożyczki w banku wymagały od nas wizyty w jego placówce. Kto z nas nie pamięta długich kolejek do okienka, w oczekiwaniu na swoją kolej? Przypieczętowaniem, tego jakże wzniosłego momentu była często konfrontacja z aroganckim i niemiłym przedstawicielem banku, który traktował nas jak intruza zakłócającego należyty mu spokój. Jednak mamy już XXI wiek, na szczęście czasy się zmieniły i pożyczanie pieniędzy nie przypomina już w niczym tych chwil grozy, które przeżywaliśmy jeszcze kilka lat temu, ufff… Duża konkurencja na rynku finansowym wymusiła na bankach nie tylko lepszą i naturalnie bardziej przyjazną klientowi obsługę, ale również, znacznie szerszą ofertę proponowanych produktów.

Działalność banków w dużej mierze opiera się na świadczeniu takich usług jak udzielanie pożyczek i kredytów (konsumpcyjnego, mieszkaniowego czy na prowadzenie działalności gospodarczej). Są one nazywane produktami bankowymi, ponieważ sprzedawane są podobnie jak wyroby innych firm. Obecnie w większości placówek możemy liczyć na profesjonalną i miłą obsługę, która pomoże nam wybrać kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny dopasowany do naszych możliwości. Jednak to nie jedyny sposób, w jaki możemy ubiegać się o kredyt, czy pożyczkę w banku. Dziś bowiem, można otrzymać pieniądze na konto, nie wychodząc nawet z domu.

Banki idą z duchem czasu – kredyty i pożyczki przez internet

Pierwszym warunkiem, który trzeba spełnić, by otrzymać kredyt lub pożyczkę online jest, po pierwsze posiadanie urządzenia podłączonego do sieci, natomiast drugim, dostarczenie wymaganych dokumentów. Czasami, tak jak np. w T-Mobile Usługi Bankowe (które jest marką Alior Banku współtworzoną z telekomem T-Mobile), nie trzeba wykazywać nawet zaświadczeń o zarobkach, ponieważ weryfikowana jest jedynie historia kredytowa klienta w BIK. Przy czym maksymalna suma, o którą można się ubiegać wynosi nawet 200 tys. zł, ze spłatą rozłożoną od 3 miesięcy do 10 lat. Kredyty dostępne w tej formie pojawiły się w ofercie banków stosunkowo niedawno i obecnie można z nich skorzystać praktycznie w każdym z nich. Podobnie jest także w przypadku mBanku, gdzie do uzyskania kredytu gotówkowego online nie jest konieczne przedstawianie zaświadczeń o dochodach z miejsca pracy. Najczęściej kredytobiorcy wystarcza do tego, sam wyciąg z konta, który możemy pobrać logując się na swoje eKonto.

Kredyt online – jakie banki mają go w swojej ofercie?

Kredyty dostępne w tej formie pojawiły się w ofercie banków stosunkowo niedawno, ale obecnie można z nich skorzystać praktycznie w każdym z nich. Jako pierwszy udostępnił je swoim klientom mBank, który jest obecny na rynku od 1986 roku i od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Ten pierwszy, polski i w pełni internetowy bank, do dzisiaj wyznacza kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Obecnie może się pochwalić 1,7 milionami aktywnych użytkowników bankowości mobilnej. W jego ofercie znajdują się kredyty przez internet od 500 do 150 tys. zł, z terminem oddania wynoszącym od 3 do 84 miesięcy. Jednak nowi klienci muszą liczyć się z tym, że kwota, którą będą mogli pożyczyć (dopinając wszystkich formalności drogą internetową) będzie trochę mniejsza.

mBank to oczywiście nie jedyny bank udzielający kredytów online, ciekawe oferty posiadają również: Santander Consumer Bank, BGŻ BNP Paribas, inBank, Getin Bank, czy Alior Bank. W przypadku tego ostatniego, można skorzystać z Pożyczki z Mikrokosztami, której Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,7%. Jak podaje Alior Bank, za każde pożyczony 1 tys. zł, pożyczkobiorca zapłaci średnio 6 zł miesięcznie. Maksymalna suma, jaką można dzięki tej pożyczce otrzymać wynosi 200 tys. zł., a jej okres kredytowania wynosi minimalnie od 24 do maksymalnie 60 miesięcy. Natomiast Santander Consumer Bank ma w swojej ofercie Mistrzowski Kredyt Gotówkowy, przy RRSO wynoszącym 9,75% całkowitej kwoty kredytowania (maksymalnie dla obecnych Klientów Banku to nawet 50 tys. zł, a dla nowych do 35 tys. zł). Przy czym okres jego kredytowania można sobie rozłożyć nawet na 60 miesięcy.

Od czego zależy wysokość kwoty kredytu online?

Kredyt gotówkowy można wziąć na każdy, dowolnie wybrany przez siebie cel, co na pewno stanowi jego dużą zaletę (nie bez powodu zresztą nazywany jest kredytem konsumpcyjnym). Jego rozpiętość cenowa wynosi zazwyczaj od 500 do 200 tys. zł. Jednak głównym kryterium, od którego uzależnione jest to, ile kredytobiorca będzie mógł pożyczyć, jest jego dochód, który jednocześnie może stanowić duże ograniczenie. Zwłaszcza w ubieganiu się o sumy wynoszące kilkadziesiąt lub kilkaset tys. zł.

Dodatkowo, jeśli nie jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, czy też nie pracujemy na pełen etat i nasze dochody nie przekraczają 2 tys. zł brutto, to raczej nie mamy co liczyć, na więcej niż 1-5 tys. zł kredytu (wtedy lepszym rozwiązaniem może okazać się np. darmowa chwilówka). Podobnie zresztą sprawa przedstawia się przy płacy minimalnej, która od 1 stycznia 2019 roku wynosi 2250 zł brutto (1634 zł netto) i stanowi 47,2 proc. prognozowanego, przeciętnego wynagrodzenia, w gospodarce narodowej na ten rok. Jeśli nasze dochody mieszczą się w jej granicach to, maksymalna wielkość kredytu gotówkowego, którą będziemy mogli otrzymać to 6-8 tys. zł przy okresie kredytowania nie mniej niż jednego roku. Jednak warunkiem uzyskania takiej kwoty, jest pozytywna historia kredytowa i co ważne, brak innych zobowiązań (takich jak: inne kredyty, pożyczki online, niespłacone karty kredytowe, czy debet na koncie) oraz wysokość kosztów utrzymania gospodarstwa domowego.

Przy zarobkach w wysokości średniej krajowej (Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w trzecim kwartale 2018 roku wyniosła ona 4 580 złotych brutto), już znacznie łatwiej policzyć maksymalną kwotę, o którą możemy się ubiegać. Otóż określa to Rekomendacja T Komisji Nadzoru Finansowego. Odnosi się ona do wszystkich banków objętych przepisami prawa polskiego i stanowi zbiór zasad dotyczących dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. Mówi ona wprost, że rata kredytu nie może przekroczyć więcej niż 50% średniego dochodu netto kredytobiorcy.

W praktyce wygląda to tak, że miesięczna rata naszego zobowiązania może wynieść maksymalnie 50% z 3 257 zł (kwota netto z 4 580 złotych brutto), czyli 1 628 zł. Więc przy spłacie rozłożonej na np. 12 miesięcy, możemy liczyć na 19 536 zł (oczywiście przy “dobrych wiatrach” zakładając, że mamy swój dom, zero innych zobowiązań oraz idealną historię kredytową w BIK), jeśli nie wygląda to tak “różowo”, to bardziej realna kwota oscyluje w granicach 10 tys. zł. Ogólnie rzecz ujmując, drogą internetową raczej nie mamy, co liczyć na więcej niż 10 do 30 tysięcy zł kredytu. Przy czym należy tu od razu zaznaczyć, że na kredyty o wyższej kwocie mogą ubiegać się głównie ci wszyscy, którzy są już stałymi klientami konkretnego banku (posiadają w nim konto lub też wcześniej korzystali z jego innych produktów, które terminowo spłacili).

Jak wnioskować o kredyt online?

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy przez internet, jest znacznie prostszym i oczywiście szybszym procesem, niż robienie tego w stacjonarnej placówce. Wystarczy wybrać najkorzystniejszą ofertą, co z pewnością może ułatwić porównywarka czy ranking kredytów gotówkowych, a następnie wypełnić wniosek online na stronie banku. Przy czym, najlepiej już wcześniej przygotować sobie dowód osobisty i jeśli otrzymujemy dochód z tytułu umowy o pracę, to dodatkowo NIP i adres swojego pracodawcy. Wypełnienie formularza, trwa z reguły kilka minut. Jakich pytań można się w nim spodziewać? Przede wszystkim dotyczących danych osobowych, miesięcznych dochodów netto na rękę, swojego statusu mieszkaniowego, posiadanych zobowiązań i miesięcznych wydatków w gospodarstwie domowym (czynsz, rachunki za prąd, gaz, czy TV).

Następnie, jeśli ocena naszej zdolności kredytowej będzie pozytywna, to bank uruchomi kredyt w serwisie transakcyjnym. Warto tu zaznaczyć, że możemy również zostać poproszeni o dostarczenie dodatkowych dokumentów, przy czym bank poinformuje nas, o tym, w jaki sposób mamy to zrobić. Natomiast zatwierdzenie umowy kredytowej może odbyć się w serwisie online, za pośrednictwem kuriera lub też w placówce bankowej.

Pożyczanie pieniędzy przez internet z banku – jakie dokumenty mogą być wymagane?

Pierwszą grupę wymaganych dokumentów stanowią te potwierdzające tożsamość kredytobiorcy, czyli dowód osobisty/paszport. W przypadku obcokrajowców będzie to karta pobytu z wydanym zezwoleniem na osiedlenie się lub pobyt rezydenta długoterminowego, dokument potwierdzający prawo stałego pobytu lub zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela. Następnie, w większości przypadków będzie to zaświadczenie o dochodach z tytułu:

umowy o pracę. Przy czym wymagany może być jeden z następujących dokumentów: zaświadczenie o dochodzie, wyciąg bankowy (lub inny dokument potwierdzający wpływ wynagrodzenia, zasiłku macierzyńskiego, chorobowego, świadczenie rechabilitacyjnego na konto), aktualny pasek płacowy wydany przez pracodawcę, czy PIT 11, 40, 37, 36;

renty/emerytury. W tym przypadku może to być zaświadczenie z ZUS, KRUS, WBE, MSWiA, ARiMR, Prokuratury Okręgowej lub Sądu o wysokości wypłacanego świadczenia emerytalno-rentowego (dotyczy także druku RENTIER), jeden z trzech ostatnich odcinków świadczenia emerytalno-rentowego, zaświadczenie z MOPS lub GOPS, jeden z trzech ostatnich odcinków wyciągów bankowych lub przekazów pocztowych (potwierdzający wpływ świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenia opiekuńczego na konto), PIT 11A, 40 A, 37, 36;

gospodarstwa rolnego. W tym przypadku jednym z wymaganych dokumentów może być: zaświadczenie/decyzja KRUS o wysokości wypłacanego zasiłku (macierzyńskiego/chorobowego), deklaracje VAT-7, VAT -7K z okresu ostatnich 3 miesięcy (czy też rejestr/ewidencja sprzedaży VAT również w formie podsumowania, co dotyczy także rolników bez rachunkowości rolnej), zaświadczenie z Urzędu Gminy/Miasta o dochodach z gospodarki rolnej, aktualna decyzja Urzędu Skarbowego o przyznaniu karty podatkowej z określoną wysokością należnego podatku/wymiarze zaliczek na podatek dochodowy lub dowód opłaty podatku, zaświadczenie Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotycząca przyznania i wysokości dopłat bezpośrednich/płatności dodatkowych (redystrybucyjnych), czy faktury/dowody wpłat dotyczące płatności /wpływu na rachunek bankowy z tytułu sprzedaży produktów rolnych lub usług agroturystycznych wystawione w okresie ostatnich 3 miesięcy (12 miesięcy w przypadku sprzedaży sezonowej i usług agroturystycznych);

działalności gospodarczej. W tym przypadku może być wymagane: zaświadczenie z US o wysokości osiąganych dochodów/przychodów, wyciąg bankowy lub potwierdzający wpływ na konto zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego lub zasiłku chorobowego/świadczenia rehabilitacyjnego, zestawienie sporządzone na podstawie KPiR lub wydruk KPiR, Rachunek Zysków i Strat, Bilans z księgi, Zestawienie Obrotów, wyliczenie zaliczki podatku dochodowego na zasadach ogólnych, deklaracje VAT-7, VAT -7K z okresu ostatnich 3 miesięcy, czy PIT36, 36L, 28.

Zalety kredytów przez internet

Pożyczanie pieniędzy przez internet, jest bardzo wygodne i nie zajmuje tyle czasu, co staranie się o kredyt w placówce stacjonarnej banku. Podsumowując dotychczas przedstawione informacje, to wśród licznych zalet zdobywania dodatkowych środków za pomocą kredytu, czy pożyczki można wymienić:

prosty i jasny sposób ubiegania się o nie;
jest to całkowicie bezpieczna forma zdobywania dodatkowych funduszy (tak samo, kiedy składamy wniosek kredytowy w placówce);
wygodę i komfort, bowiem można go wziąć z dowolnego miejsca na świecie;
możliwość uzyskania kredytu z urządzeń mobilnych;
minimum formalności;
niskie i stałe oprocentowanie;
oszczędność czasu (wypełnienie formalności może wynieść tylko kilkanaście minut);
pieniądze na koncie nawet w ciągu 24 godzin (lub jeszcze szybciej gdy jesteś jego stałym klientem);
dopasowanie rat do swoich możliwości finansowych;
pełen dostęp do dokumentacji w formie elektronicznej (dzięki czemu możemy ją pobrać i przeczytać w dowolnym czasie i miejscu);
szybką weryfikację tożsamości, która odbywa się na podstawie zwrotnego przelewu 1 zł;
więcej czasu na przemyślenie swojej decyzji;
więcej czasu na spokojne zapoznanie się z umową kredytu.

A jakie są wady kredytów przez internet?

Decydując się na pożyczanie pieniędzy przez internet, czy to korzystając z kredytów, czy pożyczek musimy zawsze przestrzegać podstawowych środków ostrożności. Nigdy nie można tego robić pod wpływem chwili i bardzo ważne jest także, aby nowe zobowiązanie nie obciążyło zbyt mocno domowego budżetu. Dlatego warto już wcześniej przeanalizować swoje wydatki i przychody oraz to, czy na pewno pozwalają one na dodatkowy kredyt. Pomóc w tym może np. skorzystanie z kalkulatora kredytów gotówkowych. Wśród wad tego rodzaju pożyczania pieniędzy przez internet wymienić należy:

brak możliwości negocjacji warunków kredytu;
możliwość pożyczenia niższych kwot, niż ma to miejsce w placówce banku;
możliwość podjęcia pochopnej decyzji, a wszystko przez ich łatwą dostępność.

Jeszcze szybciej możemy zdobyć pożyczki pozabankowe przez internet

Do niedawna, gdy chcieliśmy pożyczyć pieniądze, jedynymi rozwiązaniami, które mieliśmy były, albo wspomniany już kredyt w banku, albo proszenie o pomoc kogoś z rodziny lub przyjaciół. Szczególnie w tym ostatnim przypadku, nie każdy miał taką możliwość lub też po prostu nie chciał tłumaczyć się z tego, na co chce przeznaczyć pożyczone pieniądze. Natomiast banki stawiają swoim przyszłym klientom wysokie wymagania, którym nie zawsze są oni w stanie sprostać. Mowa tu o zaświadczeniach dotyczących stałego zatrudnienia, wysokości zarobków oraz idealnej historii kredytowej (w rejestrach zgromadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej). Nawet gdy są one w zasięgu naszych możliwości, to i tak ich skompletowanie może zająć więcej czasu, niż przewidujemy.

W związku z tym, gdy potrzebna jest nam gotówka na teraz zawsze można skorzystać z chwilówki online. Firmy pożyczkowe już od lat rozwijają ich ofertę. Przy czym proponują nie tylko tradycyjne chwilówki na 30 dni (MoneyMan, Lendon, Vivus, Kuki, Miloan, czy Halopożyczka), ale również pożyczki na raty (Wonga, Ferratum, Aasa, Rapida, Provident). Do tego nawet jeśli nasza historia kredytowa nie jest idealna i widniejemy, w którymś z rejestrów dłużników (BIK, KRD, BIG, ERIF i ZBP), to nadal nie skreśla szans na uzyskanie pożyczki, dlaczego? Ponieważ są też instytucje pozabankowe, które ich nie sprawdzają lub robią to wybiórczo, proponując chwilówki bez BIK, KRD, BIG, ERIF (Ferratum, Credilo, POLOżyczka).

Tak duża ilość chwilówek na pewno nie ułatwia wyboru. Dlatego też dobrze jest skorzystać np. z porównywarki, która pomoże szybko i wygodnie znaleźć najbardziej dopasowaną do własnych potrzeb i możliwości finansowych ofertę. Korzystając z porównań w tym serwisie mamy pewność, że oferta, która jest w danym dniu najlepsza, pochodzi wyłącznie od rzetelnej i godnej zaufania firmy pożyczkowej.

Darmowe chwilówki – zero kosztów dla pożyczkobiorcy

Aby pożyczyć pieniądze przez internet, w ten właśnie sposób, wystarczy mieć jedynie urządzenie podłączone do sieci i ważny dowód osobisty. Reszta formalności jest okrojona do minimum tak, aby pożyczkobiorca mógł cieszyć się pieniędzmi przelanymi na konto nawet po 15 minutach od rozpoczęcia wypełniania wniosku. Przy czym, można je pożyczyć, na każdy, dowolnie wybrany przez siebie cel i w wysokości od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dużym udogodnieniem jest również, to, że większość firm pożyczkowych ma w swojej ofercie także pierwsze darmowe chwilówki, których RRSO wynosi 0%! Czyli pożyczając np. 2.000 zł oddajemy dokładnie tyle samo, bez żadnych dodatkowych prowizji i odsetek!

Pożyczka online – jak o nią wnioskować?

Pożyczanie pieniędzy przez internet w ten sposób jest bardzo proste i przebiega podobnie, jak w przypadku kredytów online (tylko oczywiście z mniejszą liczbą wymaganych formalności). Pierwszym krokiem, który przybliży nas do uzyskania pieniędzy z chwilówki jest wybranie jej kwoty i czasu spłaty. Następnie klient poproszony zostanie o wypełnienie formularza rejestracyjnego, w którym znajdują się podstawowe informacje osobiste (imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, numer PESEL, e-mail, telefon komórkowy). Później ma miejsce weryfikacja tożsamości pożyczkobiorcy i tu metoda weryfikacji zależy od konkretnej firmy. Najczęściej odbywa się ona przy pomocy przelewu na symboliczną kwotę wynoszącą od 1 grosza do 1 zł lub też poprzez specjalne aplikacje np. Instantor. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, to gotówkę na swój ROR otrzymamy nawet w 15 minut.

Zalety chwilówek online

Chwilówki przez internet mogą stanowić ciekawą alternatywę do kredytów gotówkowych, oferowanych przez banki. Ne pewno są dobrą opcją podreperowania domowego budżetu, dla tych wszystkich, którzy nie mają możliwości przedstawienia zaświadczenia o swoich regularnych zarobkach lub też pieniądze potrzebne są im na teraz. W końcu nie każdy posiada zabezpieczenie, w postaci finansowej poduszki bezpieczeństwa, która może być niezwykle pomocna gdy zaskoczą nas nieoczekiwane wydatki. Wśród zalet chwilówek online wymienić należy:

szybką akceptację wysłanego wniosku oraz to, że na informację zwrotną czeka się czasami nie dłużej niż 15-30 minut;
wszystkie formalności związane z ubieganiem się o ten produkt finansowy ograniczone są do minimum, wystarczy jedynie wypełnić wniosek;
nie trzeba przedstawiać jakichkolwiek zaświadczeń (wystarczy dowód osobisty);
brak kosztów przy promocyjnej darmowej chwilówce;
możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolnie wybrany przez siebie cel;
ekspresową wypłatę pieniędzy na konto bankowe (większości przypadków jest to zaledwie godzina);
załatwienie wszystkich, niezbędnych formalności w zaciszu własnego domu;
ich dostępność, bowiem w odróżnieniu od kredytów oferowanych przez banki, firmy pożyczkowe często nie sprawdzają zdolności kredytowej swoich potencjalnych klientów (dlatego mogą z nich skorzystać wszyscy ci, którzy pracują „na czarno”, dorywczo, lub są zatrudnieni na „umowę śmieciową”);
brak ukrytych opłat w rzetelnych firmach, każdy pożyczkobiorca od początku wie, ile pieniędzy będzie musiał oddać, gdy nadejdzie termin spłaty;
możliwość przedłużenia terminu spłaty chwilówki;
możliwość pożyczania pieniędzy nawet przez SMS.

A jakie są wady tego sposobu zdobywania dodatkowych funduszy?

Jednak zanim zdecydujemy się na pożyczkę online, warto zastanowić się nad tym, czy na pewno jej potrzebujemy. Zawsze bowiem na uwadze trzeba mieć to, że dostępność chwilówek odbija się na ich wysokich kosztach. Zwłaszcza jeśli nie jest ona darmowa, to z pewnością zapłacimy za nią więcej niż za kredyt uzyskany w banku. Do tego chwilówki nie należy brać gdy chcemy nią spłacić inne, zaciągnięte już wcześniej zobowiązania lub też nasza sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Ponieważ takie postępowanie może być przyczyną poważnych problemów, w tym pętli zadłużenia, z której wydostanie się nie będzie już takie proste!

Oto wady pożyczek pozabankowych online, o których musimy pamiętać:
bardzo krótki okres spłaty tego rodzaju zobowiązania, czasami 30 dni może być niewystarczający na zdobycie pieniędzy na jego spłatę (wtedy lepiej zdecydować się na pożyczkę na raty);
wysokie koszty chwilówki (oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenie i inne), wyjątkiem jest tu pożyczka za darmo;
konieczność posiadania komputera, czy urządzenia mobilnego podłączonego do sieci, co może stanowić utrudnienie zwłaszcza dla seniorów;
konieczność posiadania konta w banku (jednak i to obecnie nie stanowi już takiego ograniczenia ponieważ są też dostępne chwilówki na poczcie z czekiem GIRO).

Pożyczanie pieniędzy przez internet jest bardzo wygodnym sposobem na uzyskanie niezbędnego zastrzyku gotówki. Do wyboru mamy szeroką ofertę produktów bankowych lub pozabankowych, co sprawia, że łatwiej jest znaleźć ofertę dopasowaną do naszych bieżących potrzeb. Pamiętajmy jednak, powtarzamy to trochę do znudzenia:), że przed zaciągnięciem nowego zobowiązania należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Tylko w ten sposób unikniemy kłopotów.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia36
Kasia36
14 lipca 2019 22:08

dużo pracuję i dodatkowo odwiedzenie placówki w celu pożyczenia pieniędzy to dodatkowe obciążenie… jeżeli będę potrzebowała gotówki na pewno zdecyduję się na pożyczenie jej przez internet.. na pewno zajmie mi to mniej czasu