Pożyczka po fińsku – na czym polega?

5 /5
(Ocen: 1)

Pożyczka po fińsku, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Finlandii. Można ją uzyskać w wielu krajach Europy w tym również w Polsce. Dzięki takiej pożyczce można skorzystać ze środków praktycznie w każdym momencie. Jak działa pożyczka po fińsku? Kto może ją uzyskać? Jakie firmy oferują taką pożyczkę? O tym dowiesz się z artykułu.

Pożyczka po fińsku  – jak działa?

Pożyczka po fińsku to produkt pozabankowy oferowany przez firmy pożyczkowe. Jej zasady działania różnią się od standardowych chwilówek, gdyż oparte są na odnawialnej linii kredytowej. Uzyskane środki znajdują się na specjalnie utworzonym koncie technicznym. Pożyczka po fińsku w szczególności charakteryzuje się tym, że można wypłacić środki w dowolnej kwocie (oczywiście w granicach limitu) oraz w każdej chwili, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Miesięczna spłata pożyczki następuje również w dowolnej sumie, lecz nie niższej niż kwota minimalna. Należy jej dokonać w wyznaczonym terminie. Jeżeli posiadamy odpowiednie środki, możemy spłacić całą kwotę zadłużenia. Należy zaznaczyć, że każda spłata zadłużenia powiększa kwotę dostępnych środków na koncie.

Przykładowo posiadamy limit  w wysokości 4 000 zł. W danym miesiącu wykorzystaliśmy 1 900 zł. Minimalna kwota spłaty to 500 zł. Jeżeli spłacimy tylko 500 zł, dostępna kwota do wykorzystania w następnym miesiącu będzie wynosiła 2 600 zł. Przykład ten nie uwzględnia kosztów i opłat.

Ważne jest to, że z przyznanej kwoty możemy korzystać wielokrotnie przez wiele miesięcy i przeznaczać ją na dowolny cel. Koszty pożyczki naliczane są tylko od wykorzystanego limitu.

Pożyczka po fińsku – dla kogo?

Pożyczki po fińsku są dla osób, które chcą swobodnie korzystać z dostępnego limitu bądź potrzebują dodatkowej gotówki. Jednak, aby uzyskać takie zobowiązanie, trzeba spełnić kilka warunków, takich jak:

wiek minimum 18 lat,
pełna zdolność do czynności prawnych,
obywatelstwo polskie,
stały adres zamieszkania i zameldowania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej,
ważny i aktualny dowód osobisty,
posiadanie konta bankowego w polskim banku (nie może być współdzielone), numeru telefonu oraz adresu e-mail.

Zaciągnięcie pożyczki po fińsku jest również uzależnione od historii kredytowej w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). W przypadku posiadania negatywnych wpisów w bazie, wniosek o udzielenie pożyczki zostanie odrzucony. Wysokość udzielonego limitu zazwyczaj jest przyznawana w zależności od zdolności kredytowej. Przy niskiej zdolności, można liczyć zaledwie na kilkaset złotych. Decyzja o udzieleniu takiej pożyczki może być dodatkowo uzależniona od posiadania zaległości względem pożyczkodawcy.

Należy zaznaczyć, że powyższe warunki mogą się różnić w zależności od wybranej firmy pożyczkowej. Bardzo często dotyczy to minimalnego wieku klienta, który jest podnoszony np. do 21 lat, a także sposobu oceny zdolności kredytowej.

Pożyczka po fińsku – zalety

Pożyczka po fińsku ma wiele zalet, które wynikają również z istoty jej działania. Z dostępnej gotówki możemy korzystać wielokrotnie w dowolnej kwocie dostępnej na koncie. Miesięczna spłata zadłużenia nie powinna sprawiać problemów ze względu na minimalną kwotę spłaty. Oczywiście pożyczkobiorca może spłacić wyższą kwotę, dzięki czemu zwiększy dostępną kwotę do wykorzystania w kolejnym miesiącu. Co więcej, datę comiesięcznej spłaty ustalamy samodzielnie, np. kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia za pracę. To wszystko wskazuje, że spłatę zobowiązania możemy dopasować do naszych możliwości finansowych.

Zaciągnięcie pożyczki po fińsku online ogranicza się do minimum formalności. Tylko raz wnioskujemy o limit, a możemy z niego korzystać nawet przez kilka lat. Ponadto nie każda firma będzie wymagała zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy. Uzyskanie takiego produktu pozabankowego przez internet zajmuje niewiele czasu, a samo wnioskowanie to tylko kilka minut. Kwota, o którą możemy wnioskować, jest uzależniona od pożyczkodawcy, jednak często wynosi ona od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do zalet zaliczamy też płatność odsetek tylko od wykorzystanej kwoty, a nie całego limitu.

Pożyczka po fińsku – wady

Pomimo iż odsetki płacimy tylko od wykorzystanej kwoty, to koszty i opłaty mogą też stanowić wadę takiej pożyczki. Często są one stosunkowo wysokie. Warto zatem zwrócić uwagę w szczególności na wysokość oprocentowania, jednorazowej opłaty za wypłatę pieniędzy, prowizji za wypłatę środków, opłaty za zmianę limitu, miesięcznej opłaty za utrzymanie konta, a także na wysokość rocznej opłaty za utrzymanie limitu.

Chociaż swoboda dysponowania pieniędzmi może stanowić dużą korzyść, jest to również wadą takiego rozwiązania. Nierozsądne korzystanie z odnawialnego limitu, może skutkować dużą kwotą do spłaty, która będzie także wynikała z kosztów pożyczki. Brak terminowej spłaty zobowiązania będzie prowadził do konieczności pokrycia dodatkowych kosztów. Dla osób widniejących w bazach BIK oraz BIG wadą będzie brak możliwości uzyskania pożyczki po fińsku.

Pożyczka po fińsku – gdzie szukać?

Pożyczkę po fińsku znajdziemy przede wszystkim w Euroloan. Jest to marka fińskiej firmy pożyczkowej Mash Poland Sp. z o.o., która działa również w Finlandii, Szwecji i Hiszpanii. O pożyczkę  w ramach limitu odnawialnego na rachunku możemy wnioskować przez internet w kwocie od 300 zł do 40 000 zł z okresem spłaty nawet do 60 miesięcy. Uzyskanie takiego produktu wiąże się ze spełnieniem warunków, takich jak: wiek co najmniej 18 lat, brak negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej i Biurze Informacji Gospodarczej oraz posiadanie otwartego konta bankowego na swoje dane. System transakcyjny Euroloan działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, a więc wypłaty środków można dokonać w każdej chwili.

Podobne produkty do pożyczki po fińsku oferują takie firmy pożyczkowe jak np. AXI Card, Karta Trzynastka czy Cardina. W tym przypadku pożyczkę można otrzymać w formie odnawialnego limitu kredytowego na pozabankowej karcie kredytowej.

Pożyczka po fińsku – co warto wiedzieć?

Pożyczka po fińsku to nic innego jak odnawialny limit na rachunku, z którego możemy wypłacać pieniądze w każdym momencie, gdy tylko będziemy ich potrzebować. Taki produkt pozabankowy można potraktować jako zabezpieczenie budżetu domowego w razie nagłych wydatków, ponieważ odsetki płaci się od faktycznie wykorzystanej kwoty. Jednak zanim zdecydujemy się na taką pożyczkę, warto zwrócić uwagę na opłaty związane z utrzymaniem konta czy wypłatą środków. W przypadku gdy potrzebujesz jednorazowo pożyczyć konkretną kwotę pieniędzy, lepszym rozwiązaniem od pożyczki po fińsku mogą okazać się standardowe chwilówki na raty.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments