Pożyczki społecznościowe – alternatywa dla kredytów gotówkowych

5 /5
(Ocen: 1)

Pożyczki społecznościowe cieszą się dużym zainteresowaniem, zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Najwyższa transakcja tego typu miała miejsce w Wielkiej Brytanii w 2012 roku i wynosiła 1,5 miliona funtów! Popularność pożyczek społecznościowych w Polsce wciąż rośnie.

W ciągu ostatniego półrocza portale obsługujące tego typu transakcje odnotowują znaczny wzrost klientów. Chcąc skorzystać z takiej formy kredytowania musimy jednak liczyć się z tym, że jest to rozwiązanie zupełnie inne od kredytów gotówkowych.

Pożyczki społecznościowe – co to jest?

Zasady funkcjonowania pożyczek społecznościowych są dość proste. Właściciel serwisu pozyskuje inwestorów, którzy są zainteresowani pożyczaniem pieniędzy w zamian za zysk (zazwyczaj jest to określony procent od pożyczki). Z kolei kredytobiorca po zalogowaniu się na stronie wystawia aukcję pożyczkową, w której określa warunki zobowiązania: kwotę, czas kredytowania, miesięczną ratę, sposób komunikacji z inwestorem itd.

Może się okazać, że chcąc pożyczyć np. 1000 zł nie znajdziemy jednego inwestora, tylko kilku ( inwestorzy wola pożyczać mniejsze kwoty). Aukcja pożyczkowa przygotowana w sposób uczciwy gwarantuje zainteresowanie wielu inwestorów, dzięki czemu w krótkim czasie możemy zebrać potrzebną nam kwotę. Jeżeli chodzi o okres spłaty wynosi on od kilku do kilkunastu miesięcy, a wszystko zależy od umowy między stronami.

Czy pożyczki społeczne są bezpieczne?

Pożyczki społecznościowe najczęściej możemy znaleźć na wyspecjalizowanych portalach. Rejestrując się na platformie społecznościowej możemy być pewni, że nasza historia kredytowa zostanie dokładnie zweryfikowana. Musimy podać takie dane jak: PESEL, numer i seria dowodu osobistego (dodatkowo należy przesłać zdjęcie lub skan dokumentu), adres zameldowania, numer konta bankowego oraz źródło dochodów.

Na podstawie tych informacji mamy przyznane punkty, dzięki którym inwestorom łatwiej jest podjąć decyzję o ewentualnej pożyczce. To wszystko ma na celu zabezpieczenie transakcji. Chcąc zwiększyć swoją wiarygodność możemy połączyć swój profil z portalami społecznościowymi, takim jak Facebook; lub zalogować się do konta bankowego poprzez specjalną aplikację, która sprawdza miesięczne dochody.

Pamiętajmy, że zebranie potrzebnej nam kwoty może zająć kilka dni, w związku z tym rozwiązanie to może być niekorzystne dla osób potrzebujących gotówki jak najszybciej.

Ile kosztują pożyczki społecznościowe?

Koszt pożyczki społecznościowej zależy od warunków, jakie wynegocjujemy z inwestorem. Z danych wynika, że są tańsze niż pożyczki i kredyty gotówkowe. Dzieje się tak, ponieważ opłaty, związane z obsługą pożyczki, są zminimalizowane. Ważne jest aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dotyczącej kredytu i jego kosztów sprawdzić: koszty dodatkowe, opłaty za weryfikację, opłaty administracyjne. Pożyczki społecznościowe są bardzo dobrą alternatywą dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą starać się o standardowe produkty bankowe.

Jakie są zalety pożyczek społecznościowych:

  • niskie koszty,
  • możliwość samodzielnego zaproponowania sposobu spłaty oraz wysokości rat.

Jakie są wady pożyczek społecznościowych:

  • organizacja aukcji jest czasochłonna,
  • można w ten sposób uzyskać jedynie niewielkie kwoty.
Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments