Prąd od sąsiadów – trwa rozbudowa mostu energetycznego między Polską a Litwą

0 /5
(Ocen: 0)

W dniu dzisiejszym zostaną oddane do użytku dwie stacje, które będą częścią polsko-litweskiego mostu energetycznego. Trwają również prace na naszej zachodniej granicy. Dzięki inwestycjom, zapewnimy sobie bezpieczeństwo energetyczne, ale również możliwe, że spadną ceny prądu.

Dzisiaj, tj. 11.09.2015 roku, zostaną oddane do użytku dwie stacje elektroenergetyczne: w Ostrołęce (400/220/110 kV) oraz w Stanisławowie (400 kV). Według założeń jeszcze pod koniec roku mostem LitPol Link ma w obu kierunkach popłynąć prąd o mocy 500 MW. Dzięki inwestycji nie tylko zwiększy się bezpieczeństwo w obu krajach, ale również w regionie – aktualne inwestycje pozwolą na domknięcie tzw. pierścienia bałtyckiego (prąd będzie płynął między dziewięcioma krajami bałtyckimi i pozwoli na połączenie energetyczne z Europą Zachodnią).

Dobra wiadomość jest też taka, że według zapowiedzi PSE i litewskiego odpowiednika Litgrid, przepustowość mostu zostanie zwiększona nawet do 1000 MW. Warto pamiętać, że prace trwają również na naszej granicy z Niemcami – obecnie mamy tam do czynienia z niekontrolowanym przepływem energii z niemieckich farm wiatrowych. Prowadzone inwestycje skupiają się na budowaniu specjalnych tam – dzięki podjętym działaniom będzie możliwe udostępnienie części mocy (500 MW).

Jakie są korzyści?

Przede wszystkim ze wsparcia energetycznego będziemy mogli korzystać w momentach kryzysowych, czyli szczytowego zapotrzebowania – nie musimy chyba przypominać wszystkim tegorocznego lata 🙂 Tym samym zwiększy się bezpieczeństwo energetyczne w kraju, jak i w naszym całym regionie – most łączący kraje bałtyckie. Wykonywane inwestycje powinny odbić się również na cenach – dzięki połączeniu z Litwą, będziemy mogli kupować tani prąd ze Szwecji. Droga do atrakcyjniejszego cenowo prądu otwiera nam się również, dzięki uruchomieniu mocy przesyłowych z Niemiec. Na dzień dzisiejszy trudno ocenić o ile spadną stawki za 1 kWh, czy MW, ale mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości odczują to nasze portfele 🙂

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments