Prąd tylko z OZE w Niemczech, czyli jak zdobywa się energetyczną niezależność

5 /5
(Ocen: 1)

wind turbine with grass and blue skyJeśli narzekacie na wysokość swoich rachunków za prąd, to już Was pocieszamy – nasi niemieccy sąsiedzi są prawdziwymi rekordzistami w Europie i płacą najwięcej za energię elektryczną. I jak wskazują wszystkie znaki na niebie sytuacja nie zmieni się, a przeciętna niemiecka rodzina do zielonej energii rocznie będzie dopłacać nawet około 280 euro! A wszystko to jest owocem transformacji – Niemcy do 2040 roku chcą w pełni przejść na prąd z OZE.

Według całkiem optymistycznego raportu Agora Energiewende za 9 lat lat koszty dopłat do OZE będą coraz niższe. Obecnie dopłaty wynoszą 60 euro za każdy zużyty MWh, natomiast od 2018 do 2025 roku koszty wzrosną do ponad 70 euro. Niemieckie portfele poczują ulgę dopiero w 2035 roku, kiedy to koszty związane z dopłatami spadną do około 44 euro za zużyty MWh, czyli do poziomu z lat 2012-2013. Warto też zaznaczyć, że koszty dotacji i tak będą wynosić 126 proc. ceny hurtowej energii. Według analiz w latach 2015-2035 Niemcy do OZE dopłacą około 500 miliardów euro.

Cena za niezależność energetyczną

Chociaż powyższe liczby mogą wystarczyć niejedną osobę, to działania niemieckie mają naprawdę sens. Po pierwsze nasi sąsiedzi dążą do wyeliminowania paliw kopalnianych – jakby nie patrzeć szkodliwych dla środowiska, a także budzącej lęk w Polsce energetyki jądrowej.

Ale jest też jeszcze jeden bardzo ważny czynnik – niepewna sytuacja geopolityczna sprawia, że wiele państw szuka alternatywy dla surowców pochodzących z Rosji. Mowa oczywiście głównie o gazie, który stanowi aż 20 proc. udziału w bilansie energetycznym Niemiec, a aż 40 proc. paliwa pochodzi właśnie z Rosji. Liczby mówią same za siebie… Pewnie zapytacie jak się ma OZE do gazu, otóż nadwyżki energii elektrycznej z OZE mają być wykorzystywane do wytwarzania w sposób chemiczny gazu. Oprócz takiego paliwa Niemcy chcą postawić również na biogaz.

Chociaż Niemcy do OZE dopłacą 500 miliardów euro i taką zmianę odczują portfele zwykłych obywateli, to energetyczna niezależność przyniesie im więcej korzyści niż szkody. Na pewno, dzięki takim działaniom odetchnie środowisko, ale przede wszystkim Niemcy będą mogli spać spokojnie i nie bać się, że pewnego dnia ktoś zakręci im kurek z gazem 🙂

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments