Prąd z Ukrainy popłynie do Polski?

0 /5
(Ocen: 0)

elementy slupa wysokiego napieciaWedług informacji podanych przez BiznesAlert.pl, Ukraina przygotowuje się do eksportu energii elektrycznej. W pierwszej kolejności dostawy miałyby popłynąć na Białoruś, Mołdawię oraz do Polski.

Ukraińskie ministerstwo energetyki oraz przemysłu węglowego przygotowało projekt stanowiący o eksporcie prądu. Jeśli zostanie on przyjęty, to zgodnie z zapowiedziami resortu, Ukraina zacznie w dużych ilościach wysyłać energię do innych krajów.

Niestety, szef resortu, Igor Nasalnik nie zdradza szczegółów projektu – nie wiadomo w jaki sposób Ukraina będzie chciała do siebie przekonać potencjalnych odbiorców. Tym bardziej, że jeszcze całkiem niedawno, poprzedni minister wskazywał, że przez brak efektywnej pracy holdingu DTEK, eksport z kraju jest niewykorzystany.

Jedyne co wiadomo, to że według wyliczeń ministra, nasz sąsiad musiałby spalać ok. 3 mln ton węgla dodatkowo.

Współpraca Polski i Ukrainy

Aktualnie spółka chce namówić nasz kraj do zakupu prądu z Elektrowni Chmielnicki. Nie będzie to łatwe zadanie, gdyż trzeba odbudować połączenie Rzeszów-Chmielnicki. W praktyce oznacza to szeroką współpracę operatorską. Ale na początek PSE chce ocenić warunki oraz możliwości realizacji ambitnych planów ukraińskiego rządu.

Jak podaje rzecznik PSE, Beata Jarosz, na dzień dzisiejszy trwa korespondencja między operatorami w celu uzgodnienia sposobu postępowania. Kolejnym etapem realizacji projektu będzie najprawdopodobniej spotkanie bezpośrednie.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments