Prąd ze ścieków – nowoczesna biogazownia w Siemiatyczach
fot. UM Siemiatycze
Bardzo chętnie dzielimy się z Wami informacjami dotyczącymi nowoczesnych i ciekawych inwestycji. Dzisiaj chcielibyśmy w kilku słowach przybliżyć Wam nową inwestycję, jaką jest biogazownia w Siemiatyczach, która będzie wytwarzać prąd ze ścieków.
Parę miesięcy temu informowaliśmy Was o pierwszej na świecie pionowej elektrowni wiatrowej w Kodeniu, dzisiaj w paru słowach zaprezentujemy Wam nowoczesną biogazownię w Siemiatyczach (woj. podlaskie), która do użytku została oddana zaledwie kilka dni temu.
Inwestycja na Podlasiu kosztowała ok. 10 mln złotych, z czego około 7,4 mln złotych zostało pozyskanych ze środków funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Jest to trzecia, obok biogazowni w Rybołach (oddana do użytkowania we wrześniu 2014 roku) oraz Wojny Wawrzyńce (otwarta w lutym 2015 roku) tego typu inwestycja w województwie podlaskim.
Jednak to nie koniec inwestycji w tym regionie, kolejne biogazownie będą otwierane w Sokółce, Michałowie, Krasowie Częstkach. Łącznie na budowę obiektów przeznaczono 34 mln zł, natomiast wartość inwestycji wyniesie aż ponad 80 mln złotych.
Jak działa biogazownia w Siemiatyczach?
Biogazownia znajduje się na terenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach. Głównym zadaniem inwestycji jest produkcja energii elektrycznej dla oczyszczalni ścieków – biogazownia z założenia ma produkować około 1,2 do 1,6 tys. metrów sześciennych biogazu, który zostanie przetworzony, w systemie kogeneracyjnym, na ciepło oraz prąd.
Dzięki takiemu rozwiązaniu zostaną znacznie obniżone koszty zużycia energii elektrycznej w oczyszczalni ścieków – do tej pory była to bardzo energochłonna inwestycja. Ważnym elementem dla tej całej układanki jest także redukcja odoru z osadów pościekowych, który był prawdziwą zmorą Siemiatycz.