Prąd ze ścieków – nowoczesna biogazownia w Siemiatyczach

0 /5
(Ocen: 0)
otwarcie biogazowni w Siemiatyczach

fot. UM Siemiatycze

Bardzo chętnie dzielimy się z Wami informacjami dotyczącymi nowoczesnych i ciekawych inwestycji. Dzisiaj chcielibyśmy w kilku słowach przybliżyć Wam nową inwestycję, jaką jest biogazownia w Siemiatyczach, która będzie wytwarzać prąd ze ścieków.

Parę miesięcy temu informowaliśmy Was o pierwszej na świecie pionowej elektrowni wiatrowej w Kodeniu, dzisiaj w paru słowach zaprezentujemy Wam nowoczesną biogazownię w Siemiatyczach (woj. podlaskie), która do użytku została oddana zaledwie kilka dni temu.

Inwestycja na Podlasiu kosztowała ok. 10 mln złotych, z czego około 7,4 mln złotych zostało pozyskanych ze środków funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Jest to trzecia, obok biogazowni w Rybołach (oddana do użytkowania we wrześniu 2014 roku) oraz Wojny Wawrzyńce (otwarta w lutym 2015 roku) tego typu inwestycja w województwie podlaskim.

Jednak to nie koniec inwestycji w tym regionie, kolejne biogazownie będą otwierane w Sokółce, Michałowie, Krasowie Częstkach. Łącznie na budowę obiektów przeznaczono 34 mln zł, natomiast wartość inwestycji wyniesie aż ponad 80 mln złotych.

Jak działa biogazownia w Siemiatyczach?

Biogazownia znajduje się na terenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach. Głównym zadaniem inwestycji jest produkcja energii elektrycznej dla oczyszczalni ścieków – biogazownia z założenia ma produkować około 1,2 do 1,6 tys. metrów sześciennych biogazu, który zostanie przetworzony, w systemie kogeneracyjnym, na ciepło oraz prąd.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zostaną znacznie obniżone koszty zużycia energii elektrycznej w oczyszczalni ścieków – do tej pory była to bardzo energochłonna inwestycja. Ważnym elementem dla tej całej układanki jest także redukcja odoru z osadów pościekowych, który był prawdziwą zmorą Siemiatycz.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments