Prognoza na 2017 rok – kredyty hipoteczne

0 /5
(Ocen: 0)

Kończy się okres boomu na rynku nieruchomości – mieszkania powoli zaczynają tanieć, a nowe obostrzenia sprawiają, że trudniej będzie uzyskać kredyt hipoteczny. Co więc czeka nas w 2017 roku? Zapraszamy na krótką prognozę.

Kredyty hipoteczne z 10% wkładem własnym nadal popularne?

Choć od 1 stycznia 2017 roku weszła w życie najostrzejsza wersja Rekomendacji „S”, zalecająca udzielania kredytów z 80% LVT, to jednak banki nie zrezygnują tak łatwo z oferty kredytów z niższym wkładem własnym. Jak mówi Radosław Rubiński, ekspert kredytowy: „Banki zapowiadają, że kredyt z 10% wkładem własnym nie zniknie z rynku. Oczywiście oznacza to większą dostępność pożyczek dla osób z minimalnymi oszczędnościami. Jednak muszą się one liczyć z tym, że banki wynagrodzą sobie ryzyko takiej pożyczki. Ubezpieczenie niskiego wkładu, wyższa marża lub prowizja – mogą znacznie wpłynąć na miesięczną ratę przez pierwsze lata spłacania kredytu i odbić się na całkowitym koszcie kredytu. Coraz większa świadomość finansowa Polaków może sprawić, że będą woleli jednak jeszcze oszczędzać, niż wybrać droższy kredyt.”

Początek roku pod znakiem Mieszkania dla Młodych

Od dziś ruszyła możliwość składania wniosku o dopłatę z MdM w bankach. Prawdopodobnie ten właśnie program sprawi, że początek roku będzie miał bardzo dobre statystyki, jeśli chodzi o ilość udzielonych kredytów hipotecznych. Środków w puli na 2017 rok powinno starczyć na ok. 13 tysięcy dopłat, chętnych jednak będzie znacznie więcej. Pod koniec 2016 roku dało się zauważyć pewne spowolnienie na rynku nieruchomości, kupujący czekali właśnie na uruchomienie środków z MdM.
„Mogą się one skończyć już w połowie lutego. Dla zainteresowanych kupnem domu lub mieszkania z rządową dopłatą zostaje jeszcze rok 2018”– mówi Radosław Rubiński.

Tanie mieszkania, tanie kredyty

Porównując ceny sprzed 10 lat, gdy nastąpił boom mieszkaniowy, a obecne – widać powoli tendencję spadkową. Nie grozi ona jednak rynkowi nieruchomości, gdzie widać nadal spore ożywienie. Deweloperzy rozpoczynają nowe inwestycje, choć można zauważyć pewne trendy. Coraz popularniejsze stają się mieszkania kompaktowe, czyli takie, które mają więcej pomieszczeń na standardowym metrażu. Duży wpływ na ceny mieszkań ma także lokalizacja. Najtańsze mieszkania prawdopodobnie jednak z rynku w pierwszej połowie roku wybiorą beneficjenci MdM. Dotyczy to zwłaszcza rynku pierwotnego.
Nie wzrosną także koszty okołokredytowe. Niskie stopy procentowe powinny się utrzymać przez cały 2017 rok. To idealna sytuacja dla kredytobiorcy. Jednak niskie stopy procentowe zniechęcają jednocześnie część inwestorów, którzy oszczędności woleli trzymać przykładowo na lokatach. Oni obecnie kupując domy i mieszkania za gotówkę, ponieważ nie opłaca się trzymać jej w bankach, wcześniej wybraliby pożyczkę.

Banki udzielą mniej kredytów hipotecznych

Radosław Rubiński: „Nie licząc popularności kredytów z Mieszkania dla Młodych, banki raczej czeka wyhamowanie liczby udzielonych kredytów. Wprowadzenie w 2016 roku podatku bankowego sprawiło, że bardziej opłacalne dla nich stały się kredyty gotówkowe. Rosną także wymagania dotyczące dopasowania aktywów i pasywów banków, przez co długoletnie pożyczki stały się mniej atrakcyjne. Szybkie rozwijanie akcji kredytowych dla banków stało się problemem, ponieważ wpływa na to spadek ich pozycji kapitałowej.”

Stwierdzić więc można, że rok 2017 upłynie najpierw pod znakiem kredytów z dopłatą Mieszkanie dla Młodych, a następnie czeka nas lekkie wyhamowanie na rynku.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments