Program budowania kapitału – nowa forma lokaty

3.42 /5
(Ocen: 31)

Poza standardowymi lokatami powstają też ich modyfikacje. Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się programowi budowania kapitału. Zobaczcie, w jaki sposób można prosto oszczędzać pieniądze!

Wady klasycznego oszczędzania

Dla osób, które dopiero zaczynają gromadzić oszczędności, największy problemem w lokatach bankowych była konieczność zgromadzenia kwoty minimalnej. Z wielu atrakcyjnych i dobrze oprocentowanych produktów można skorzystać tylko raz (np. ofert dla nowych klientów). Szkoda zatem umieszczać tam jakąś niską sumę.

Konto oszczędnościowe tylko częściowo rozwiązuje problem. Stały dostęp do pieniędzy sprawia, że łatwo o pokusę i wypłatę środków. Odkładanie funduszy jest często nieskuteczne, właśnie dlatego że nie ma klasycznego zamrożenia środków.

Budowanie oszczędności

Program budowania kapitału skonstruowany jest nieco inaczej niż standardowa lokata. Nie wpłacamy na depozyt jednorazowo kwoty i nie czekamy na kapitalizację odsetek. A jak to wygląda?

Tutaj mamy stopniowe pomnażanie oszczędności. Co miesiąc na lokatę wpłacamy określoną przez nas kwotę pieniędzy. Jeśli jest to więcej niż suma minimalna, to bank najczęściej stosuje jakiś systemy zachęt, np. premię. Umowa zawierana jest na określony czas, najczęściej jest to 5 lat (programy celowe).

Kapitalizacja odsetek następuje raz w roku. Jeśli zerwiemy umowę, to stracimy zysk wypracowany w ostatnim cyklu rozliczeniowym.

Na czym polega łatwość tego rozwiązania? Na tym, że sami ustalamy kwotę, jaką chcemy odkładać. Najlepiej dobrać, ją tak, by nie była dla nas nadmiernym obciążeniem. Dodatkowo pieniądze są zamrożone, jak na zwykłej lokacie. Czyli zanim zerwiemy umowę, to musimy przekalkulować, czy jakiś wydatek jest na pewno konieczny.

Program budowania kapitału – w jakim banku?

W której placówce możemy skorzystać z takiego wariantu lokaty? To PKO Bank Polski, który jako jedyny proponuje taki produkt swoim klientom. Cała reszta banków póki co nie oferuje tego produktu, a jedynie standardowe konta oszczędnościowe i lokaty.

W PKO BP klienci mogą wybrać, jakie kwoty chcą odkładać co miesiąc. Zakres wynosi od 100 do 1000 złotych. Czas trwania umowy to 5 lat. Jednocześnie dany klient może mieć uruchomionych do 3 programów budowania kapitału. Należy jeszcze pamiętać o tym, że od wypracowanego zysku należy odjąć podatek dochodowy (19%, podatek belki).

Oprocentowanie środków jest zmienne. Jego wartość to WIBOR 3M – 0,50%. Na samej lokacie można by zapewne zarobić więcej.

Program budowania kapitału może założyć, każdy, kto ma konto osobiste w PKO BP. Umowę można zawrzeć w każdej placówce banku, przez internet, aplikację mobilną IKO oraz telefonicznie.

Ile można zarobić na programie budowania kapitału?

Zanim powiemy o zarobkach wykalkulujmy najpierw, ile możemy zaoszczędzić w ramach tej oferty. W końcu taki jest jej główny cel: stworzenie kapitału z drobnych kwot.

Skoro program budowania kapitału trwa 5 lat, to ile w tym czasie odłożymy? Wszystko zależy od wybranej przez nas kwoty.

Jeśli będzie to 100 złotych, to na koniec będziemy mieli na koncie 6 000 złotych. Gdy zdecydujemy się odkładać 500 złotych (wysokość zasiłku 500+ na dziecko), to po 5 latach oszczędzania będziemy mieli 30 000 złotych. Doskonale widać, jak rośnie nasz kapitał.

Zobaczmy, teraz jak kształtują się zyski oszczędzających. W tym celu sięgniemy do grafikę przygotowaną przez PKO BP (kalkulacja dla oszczędzających 500 zł miesięcznie; oprocentowanie 1,23%). Widać na niej, że po 5 latach bank wypłaci dodatkowe 952 złote (odjęty już został podatek dochodowy). To całkiem sporo, bo po pierwszym roku zysk wynosił zaledwie 40 złotych.PKO BP program budowania kapitału - zyski oszczędzającego

Kompromis między lokatą bankową a kontem oszczędnościowym

Program budowania kapitału to świetny pomysł na to zebrać środki na jakiś cel. Może być to remont, samochód, egzotyczne wakacje. Pieniądze możn przeznaczyć też do dalszego inwestowania.

Korzystacie z tego produktu? Może podzielicie się swoimi uwagami? Zapraszamy do komentowania!.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments