Program Mieszkanie bez wkładu własnego – projekt z Nowego Ładu

5 /5
(Ocen: 2)

Mieszkanie bez wkładu własnego ma być odpowiedzią polskiego rządu na problemy mieszkaniowe wielu Polaków. Założenia programu z Nowego Ładu brzmią nieco znajomo… Jakie są i kto będzie mógł skorzystać z tego projektu?

Problemy mieszkaniowe Polaków

Zakup własnego M jest sporym wyzwaniem, przede wszystkim finansowym. Problemem są nie tylko rosnące ceny mieszkań, ale także uzbieranie odpowiednio wysokiej sumy wkładu własnego. Brak możliwości zakupu własnego lokum dotyczy przede wszystkim osób młodych – według opublikowanego w 2021 roku badania GUS “Pokolenie gniazdowników w Polsce” w 2018 roku ponad 2 miliony młodych Polaków w wieku 25-34 lata mieszkało ze swoimi rodzicami. Jednym z głównych powodów gniazdownictwa w Polsce są zbyt niskie dochody młodych osób, które uniemożliwiają m.in. odłożenie kwoty na wkład własny. I właśnie tutaj z pomocą ma przyjść program Mieszkanie bez wkładu własnego z Nowego Ładu… Czy faktycznie rozwiąże on problemy mieszkaniowe wielu Polaków?

Mieszkanie bez wkładu własnego – jakie warunki?

Mieszkanie bez wkładu własnego to już kolejny szumnie zapowiadany program mieszkaniowy rządu PiS. Chyba tylko przez litość nie będziemy przypominać w tym artykule realizowanych z “wielkim sukcesem” takich programów jak “Mieszkanie Plus” czy “Polskie Domy Drewniane”. Skupmy się zatem na najnowszym owocu prac rządu.

Mieszkanie bez wkładu własnego to dopiero projekt, który trafi do konsultacji, ale znamy jego ogólne założenia. Program będzie polegał na udzieleniu przez państwo gwarancji do wkładu własnego do 40% wartości nieruchomości, a do maksymalnie 100 tys. zł przez nie dłużej niż 15 lat. Program będzie obejmował również dofinansowanie do 160 tys. zł, z którego skorzystać będą mogły rodziny wielodzietne lub osoby korzystające z mieszkalnictwa społecznego. Kredyty hipoteczne objęte programem mają być udzielane do 2030 roku. Według zapowiedzi rządu program ma wejść w życie już w IV kwartale 2021 roku.

O co chodzi gwarancją wkładu własnego?

Pewnie część z Was, zastanawia się, o co chodzi z tą gwarancją. Otóż gdy będziemy chcieli kupić mieszkanie, a nie będziemy mieć odpowiednich środków na wkład własny, to gwarancji na niego udzieli Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Przykładowo, jeśli chcielibyśmy kupić mieszkanie za 400 tys. zł, to 20% wkład własny wyniósłby 80 tys. zł. Jeśli nie mamy takiej kwoty, a spełniamy wymogi programu, to BGK zagwarantuje bankowi nasz wkład. Co warto podkreślić – pieniędzy z gwarancji nie otrzymamy do ręki, a bank oczywiście sprawdzi naszą wiarygodność (czyli m.in. zweryfikuje zdolność kredytową, dochody).

Kto może skorzystać z programu?

Program ma być skierowany do małżeństw, osób samotnych wychowujących przynajmniej jedno dziecko oraz osób ze znaczną lub całkowitą niepełnosprawnością, które chcą kupić pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego/pierwotnego lub wybudować dom. Dodatkowo należy spełnić następujące warunki:

  • osoba samotna, niepełnosprawna lub młodszy z małżonków nie może mieć ukończonych 40 lat w roku udzielenia kredytu;
  • kredytobiorca (w przypadku małżeństwa obydwie osoby) nie może posiadać prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz nie przysługuje mu spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
  • cena za 1 mkw nieruchomości nie może przekroczyć ustalonego limitu (zależny on będzie od m.in. tego czy nieruchomość będzie z rynku wtórnego, czy pierwotnego, lokalizacji na terenie Polski);
  • kredyt hipoteczny będzie musiał być zaciągnięty w polskiej walucie, na co najmniej 15 lat.

O udziale w programie mogą zapomnieć single oraz osoby w związkach nieformalnych nieposiadające dzieci. Ale do takiej polityki obecny rząd już nas trochę przyzwyczaił…

Na czym będzie polegać “spłata rodzinna?

W programie została uwzględniona “spłata rodzinna”, na czym będzie polegać? Skorzystać z niej będą mogły osoby, którym podczas spłacania kredytu, na świat przyjdą dzieci. Otrzymać będzie można:

  • 20 tys. zł przy narodzinach drugiego dziecka;
  • 60 tys. zł przy narodzinach trzeciego dziecka;
  • 20 tys. zł przy narodzinach czwartego i kolejnych dzieci.

Maksymalna kwota dopłat nie może przekroczyć 100 tys. złotych.

Powtórka z historii – MdM już był

Pewnie czytając powyższe warunki nowego programu mieszkaniowego, część z Was miała deja vu. Nic w tym dziwnego, bo do złudzenia przypomina “Mieszkanie dla Młodych”, czyli flagowy projekt mieszkaniowy wprowadzony za rządów PO. Nie był to oczywiście program doskonały, ale o jego efektywności świadczą liczby. W latach 2014-2018, kiedy projekt działał, złożono 110 698 wniosków, a wartość dofinansowania wyniosła prawie 3 mld złotych. Dla szybkiego porównania w programie Mieszkanie Plus, od 2016 roku do czerwca 2021, wybudowano 1530 mieszkań (źródło: https://mieszkanieplus.gov.pl/). Jest spora różnica, prawda? Nic, więc dziwnego, że rząd PiS zdecydował się szukać alternatywy i… skorzystał już ze sprawdzonego pomysłu, który opakował w nową nazwę.

Na koniec musimy tutaj dodać, że w naszej Redakcji od momentu zakończenia MdM, zastanawialiśmy się kiedy obecny rząd złamie się i wprowadzi jego kopię… Po ponad 3 latach mamy zapowiedź takiego programu. Mamy nadzieję, że tym razem, bazując już na utartych przed laty schematach, Mieszkanie bez wkładu własnego odniesienie co najmniej taki sukces jak jego wzór, czyli MdM.

Obiecujemy Wam, że będziemy śledzić rozwój nowego programu 🙂

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments