Projekt Ustawy o efektywności energetycznej

0 /5
(Ocen: 0)

W dniu 21.10.2010 Prezes Rady Ministrów – Donald Tusk, przekazał na ręce Marszałka Sejmu RP Projekt ustawy o efektywności energetycznej wraz z projektami aktów wykonawczych. Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej, w szczególności unijnej dyrektywy 2006/32/WE, która wymaga oszczędności na poziomie 9% średniego krajowego zużycia energii rocznie.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 24.11.2010 podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki. Pani Joanna Strzelec-Łobodzińska – wiceminister gospodarki powiedziała, że projekt jest odpowiedzią na postulaty stworzenia systemu promującego oszczędność energii “zwłaszcza na polu końcowego wykorzystania energii”. Dodała, że projekt ustawy określa krajowy cel w zakresie oszczędnego gospodarowania energią, zasady sporządzania audytów efektywności energetycznej, zadania jednostek sektora publicznego w zakresie efektywności oraz zasady uzyskiwania i umarzania świadectw efektywności energetycznej zwanych “białymi certyfikatami”.

Główny ciężar finansowy wdrożenia ustawy zostanie nałożony na przedsiębiorstwa energetyczna zajmujące się sprzedażą energii elektrycznej, ciepła oraz gazu ziemnego. Zapisy ustawy zobowiązuje te przedsiębiorstwa do pozyskania tzw. białych certyfikatów lub uiszczenia opłaty zastępczej, czyli mechanizm podobny do obowiązującego na rynku energii systemu żółtych, zielonych, czerwonych i ostatnio fioletowych certyfikatów.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem kolejne czytanie projektu ustawy odbędzie się na początku 2011 r.

Projekt ustawy o efektywności energetycznej

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments