Promag Fotowoltaika 2021 – opinie i recenzja

Jeśli interesuje Was montaż instalacji fotowoltaicznej, bardzo prawdopodobne, że natrafiliście już na ofertę firmy Promag. Fotowoltaika realizowana przez tego wykonawcę znajduje się bowiem w wielu miejscach, w całej Polsce. Czy warto rozważyć usługi tego instalatora? Z jakich komponentów korzysta? Sprawdzamy fotowoltaikę Promag.

Promag Fotowoltaika – co warto wiedzieć o firmie?

W prezentowanych przez siebie liczbach firma wypada wyjątkowo imponująco. Promag Fotowoltaika zapewnia, że na rynku odnawialnych źródeł energii (OZE) działa już od 16 lat. W istocie, firma powstała w 1999 roku i z początku zajmowała się instalacjami centralnego ogrzewania, uzupełnionymi o OZE. Przez lata działalności, Wykonawcy udało się zrealizować ponad 15 tysięcy instalacji, na łączną moc 41 MW. Według danych firmy, z jej usług skorzystało ponad 30 tysięcy klientów.

Liczba klientów Promag - fotowoltaika i nie tylko.

Źrodło: promag-gaz.pl

Oczywiście, zapewne nie wszyscy z nich to właściciele instalacji fotowoltaicznych. Firma Promag w swojej ofercie posiada bowiem również inne usługi:

 • projektowanie, montaż i serwis instalacji opartych o kolektory słoneczne,
 • projektowanie, wykonawstwo i serwisowanie systemów grzewczych.

Dodatkowo firma prowadzi sprzedaż elementów takich systemów – zaworów, pomp, wymienników i osprzętu.

Skupmy się jednak na fotowoltaice Promag. Co warto o niej wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Oferta Promag Fotowoltaika. Na czym polega? Dla kogo?

Instalacje fotowoltaiczne oferowane przez Promag opierają się przede wszystkim na polikrystalicznych panelach fotowoltaicznych o mocy 270 W – co na obecnym rynku instalacyjnym nie zdarza się raczej często. Czy jest to zatem coś, co powinno budzić nasze wątpliwości?

Niekoniecznie. Ten typ modułów, choć wyparty przez bardziej sprawny wariant monokrystaliczny, ma swoje zalety – dla przykładu, panele polikrystaliczne powinny być tańsze od swoich monokrystalicznych konkurentów. Czy jest tak w przypadku oferty Promag? To ocenimy, omawiając ceny instalacji.

Warto dodać, że w temacie modułów, firma postawiła na panele fotowoltaiczne marki Argom. Producent na swojej stronie informuje, że na swoje produkty daje 30 lat gwarancji liniowej na uzysk min. 85% i 10 lat gwarancji produktowej.

Promag - panele fotowoltaiczne Argom.

Źródło: argomgroup.pl

Niestety, w Internecie bardzo trudno jest znaleźć jakiekolwiek, szersze dane na temat firmy Argom, jak i jej produktów (np. na temat warunków gwarancji, posiadanych certyfikatów, a nawet formy prawnej producenta). W przypadku długoterminowej inwestycji jaką jest fotowoltaika, to raczej niezbyt pozytywny objaw.

Co ciekawe, domena pod którą funkcjonuje strona producenta (argomgroup.pl), według danych Krajowego Rejestru Domen, została zarejestrowana przez firmę… Promag International, czyli samego wykonawcę. A to budzi jeszcze więcej wątpliwości.

Jeśli chodzi zaś o inwertery, to Promag korzysta z urządzeń marki GoodWe – dość znanej na polskim i międzynarodowym rynku fotowoltaicznym.

Dla kogo panele fotowoltaiczne Promag?

Swoją ofertę wykonawca kieruje przede wszystkim do trzech podstawowych grup inwestujących w fotowoltaikę, czyli:

 • gospodarstw domowychfotowoltaika dla domu, dzięki szeregowi zachęt finansowych to obecnie jeden z najczęściej realizowanych typów instalacji, równie w przypadku firmy Promag.
 • przedsiębiorstw – zmiany w prawie w 2019 roku (m.in. możliwość uzyskania statusu Prosumenta) sprawiły, że również przedsiębiorstwa sięgnęły po zieloną energię ze słońca. Fotowoltaika dla firm wciąż stanowi jednak minimalną część mikroinstalacji działających na polskim rynku PV.
 • obiektów użyteczności publicznej – Promag posiada też doświadczenie w realizowaniu fotowoltaiki dla gmin. Wykonywała instalacje, m.in. dla mieszkańców w gminie Łomża.

W ramach usług Promag, możecie liczyć na:

 • indywidualny dobór mocy instalacji,
 • dostawę i montaż podzespołów – przy czym firma nie posiada własnych ekip montażowych,
 • wsparcie w uzyskaniu dofinansowania w ramach “Grupowego programu dofinansowania na fotowoltaikę”.

Gdy już o finansach mowa, przyjrzyjmy się cenom i rodzajom finansowania instalacji Promag. Jak wypadają na tle konkurencji?

Promag Fotowoltaika – cena i finansowanie

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto podkreślić, że ceny fotowoltaiki to kwestia bardzo indywidualna. Wysokość kosztów w dużej mierze zależy m.in. od:

 • wielkości instalacji (zwykle im wyższa moc, tym niższa cena w przeliczeniu na 1 kWp),
 • umiejscowienia (instalacje dachowe są zwykle tańsze od tych na gruncie),
 • stopnia skomplikowania inwestycji (dach o nieregularnym kształcie będzie wymagał większych nakładów pracy).

Promag na swojej stronie nie udostępnia żadnego cennika bądź kalkulatora fotowoltaicznego, umożliwiającego oszacowanie kosztów inwestycji.

Według cenników, dostarczanych przez firmę do gmin, koszty instalacji, bez dofinansowania wynoszą:

 • dla instalacji 2 kWp – 11.900 zł, czyli ok. 5.950 zł za 1 kWp,
 • dla instalacji 3 kWp – 22.000 zł, czyli ok. 7.333 zł za 1 kWp,
 • dla instalacji 4 kWp – 29.000 zł, czyli ok. 7.250 zł za 1 kWp,
 • dla instalacji 5 kWp – 34.000 zł, czyli ok. 6.800 zł za 1 kWp.

Podstawowe stawki są zatem dość wysokie, w porównaniu do średnich cen fotowoltaiki na rynku, które oscylują w granicach 4.000 – 6.000 zł za 1 kWp. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że firma korzysta z mało znanych, polikrystalicznych (a zatem w teorii tańszych) modułów Argom i falowników ze średniej półki. Co ciekawe, w przypadku oferty tej firmy, wielkość instalacji inaczej niż zwykle, nie zmniejsza kosztów inwestycji w przeliczeniu na 1 kWp.

Promag, na swojej stronie informuje jednak, że ceny ich instalacji mogą spaść, dzięki rozwiązaniu jakim jest “Grupowy Program Dofinansowań – GDP”. Na czym to polega?

Finansowanie fotowoltaiki Promag

GPD, według informacji ze strony wykonawcy, jest to program dofinansowań skierowany do osób fizycznych, gospodarstw rolnych, firm oraz JST, którym nie udało się pozyskać funduszy ze środków publicznych.

Na stronie samego programu można znaleźć informacje, że jest to niezależny program, finansowany ze środków niepublicznych, organizowanych przez samą firmę we współpracy, m.in. z Fundacją Ochrony Środowiska Help Energy.

Promag Fotowoltaika - finansowanie.

Źrodło: grupowyprogramdofinansowan.pl

Warunkiem uzyskania dofinansowania, jest pozyskanie 20 inwestorów . Wówczas, firma ma zapewnić instalację nawet o 50% tańszą. Niestety, szczegółów na temat całego przedsięwzięcia brakuje – nie wiadomo kim są “partnerzy handlowi”, a i o samej Fundacji informacji jest niewiele.

Trzeba przyznać, że GDP to dość niezwykła forma dofinansowań, której bliżej raczej do rabatów grupowych, niż do faktycznych dofinansowań do fotowoltaikę.

Zalety i wady fotowoltaiki Promag

Jeśli zaczniecie szukać informacji o firmie, z pewnością zauważycie, że jeśli chodzi o ofertę Promag Fotowoltaika, opinie bywają skrajne. Co może wpływać na taki stan rzeczy?

Zalety fotowoltaiki Promag

Firma działa w sektorze OZE od 1999 roku
Doświadczenie w realizowaniu projektów, szczególnie dla JST

Wady fotowoltaiki Promag

Oferta przedstawiona w mało transparentny sposób
Niejasności związane z ofertą finansowania
Brak cenników lub kalkulatora pozwalającego na oszacowanie kosztów
Oferowane moduły są produkowane przez nieznaną szerzej firmę Argom
Brak własnych ekip montażowych

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Jakość obsługi
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Fotowoltaika Promag to usługa, którą trudno jednoznacznie ocenić. Z jednej strony, trzeba pamiętać, że wykonawca na rynku OZE działa już od 1999 roku i współpracował z podmiotami publicznymi (np. gminą Łomża). Z drugiej strony, oferowane przez niego panele fotowoltaiczne nieznanej szerzej marki Argom oraz niejasne zasady “grupowego dofinansowania” mogą budzić spore wątpliwości. Szczególnie, jeśli mowa o długoterminowej i kosztownej inwestycji, jaką jest fotowoltaika. W takim przypadku rzetelne podzespoły i transparentne zasady współpracy są na wagę złota. Ofertę Promag warto zatem dobrze rozważyć.
2.8
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się energetyką i finansami. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. Kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi. Ogromna fanka motoryzacji, nowych technologii i Stephena Kinga.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments