Promag Fotowoltaika 2021 – opinie i recenzja

Jeśli interesuje Was montaż instalacji fotowoltaicznej, bardzo prawdopodobne, że natrafiliście już na ofertę firmy Promag. Fotowoltaika realizowana przez tego wykonawcę znajduje się bowiem w wielu miejscach, w całej Polsce. Czy warto rozważyć usługi tego instalatora? Z jakich komponentów korzysta? Sprawdzamy fotowoltaikę Promag.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Promag Fotowoltaika – co warto wiedzieć o firmie?

W prezentowanych przez siebie liczbach firma wypada wyjątkowo imponująco. Promag Fotowoltaika zapewnia, że na rynku odnawialnych źródeł energii (OZE) działa już od 16 lat. W istocie, firma powstała w 1999 roku i z początku zajmowała się instalacjami centralnego ogrzewania, uzupełnionymi o OZE. Przez lata działalności, Wykonawcy udało się zrealizować ponad 15 tysięcy instalacji, na łączną moc 41 MW. Według danych firmy, z jej usług skorzystało ponad 30 tysięcy klientów.

Liczba klientów Promag - fotowoltaika i nie tylko.

Źrodło: promag-gaz.pl

Firma Promag w swojej ofercie posiada bowiem inne usługi:

 • projektowanie, montaż i serwis instalacji opartych o kolektory słoneczne,
 • projektowanie, wykonawstwo i serwisowanie systemów grzewczych.

Dodatkowo firma prowadzi sprzedaż elementów takich systemów – zaworów, pomp, wymienników i osprzętu.

Skupmy się jednak na fotowoltaice Promag. Co warto o niej wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 3.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

Oferta Promag Fotowoltaika. Na czym polega? Dla kogo?

Instalacje fotowoltaiczne oferowane przez Promag opierają się przede wszystkim na monokrystalicznych panelach fotowoltaicznych o mocy 450 W marki Argom – należącej do wykonawcy. Producent na swojej stronie informuje, że na swoje produkty daje 30 lat gwarancji liniowej na uzysk min. 85% i 10 lat gwarancji produktowej.

Promag - panele fotowoltaiczne Argom.

Źródło: argomgroup.pl

Jak można dowiedzieć się ze strony producenta, panele fotowoltaiczne Argom są produkowane przez polskiego producenta, dzięki czemu realizacja ewentualnych świadczeń związanych z gwarancją na panele fotowoltaiczne nie powinno być problemu. Oczywiście, klienci, którzy woleli by skorzystać z paneli PV innej marki również będą mieli taką możliwość. W asortymencie instalatora znajdują się bowiem również urządzenia od: LG Solar, Jinko Solar, Q.Cells czy Sharp, które możecie znaleźć w naszym rankingu paneli fotowoltaicznych.

Jeśli chodzi zaś o inwertery, to Promag korzysta z urządzeń marki:

 • GoodWe – znanej i cenionej na polskim i międzynarodowym rynku fotowoltaicznym. Co warto podkreślić, firma nie tylko posiada certyfikat autoryzowanego partnera GoodWe, ale jest również największym odbiorcą na Europę Wschodnią.
 • Fronius – będącej jednym z liderów sektora inwerterów,
 • SolarEdge – cenionego za żywotność i wydajność,
 • Huawei – chętnie wybieranego w Polsce i na całym świecie.

Dla kogo panele fotowoltaiczne Promag?

Swoją ofertę wykonawca kieruje przede wszystkim do trzech podstawowych grup inwestujących w fotowoltaikę, czyli:

 • gospodarstw domowychfotowoltaika dla domu, dzięki szeregowi zachęt finansowych to obecnie jeden z najczęściej realizowanych typów instalacji, równie w przypadku firmy Promag.
 • przedsiębiorstw – zmiany w prawie w 2019 roku (m.in. możliwość uzyskania statusu Prosumenta) sprawiły, że również przedsiębiorstwa sięgnęły po zieloną energię ze słońca. Fotowoltaika dla firm wciąż stanowi jednak minimalną część mikroinstalacji działających na polskim rynku PV.
 • obiektów użyteczności publicznej – Promag posiada też doświadczenie w realizowaniu fotowoltaiki dla gmin. Wykonywała instalacje, m.in. dla mieszkańców w gminie Łomża.

W ramach usług Promag, możecie liczyć na:

 • bezpłatny audyt, podczas którego specjalista z firmy odpowie na wszystkie Wasze pytania,
 • indywidualny dobór mocy instalacji, dostosowany do Waszego zapotrzebowania na energię,
 • wizualizację instalacji – na życzenie,
 • dostawę i montaż podzespołów – co warto podkreślić, na montaż klienci czekają zwykle maksymalnie 7 dni od podpisania umowy. Sam montaż, w przypadku fotowoltaiki do 10 kW trwa natomiast 1 dzień,
 • wsparcie w uzyskaniu środków na inwestycję, m.in. w ramach “Grupowego programu dofinansowania na fotowoltaikę”,
 • wsparcie w formalnościach,
 • zdalną kontrolę nad pracą instalacji oraz wsparcie serwisantów.

Na swoje prace instalacyjne, firma daje aż 10 lat gwarancji, co bardzo dobrym wynikiem na tle konkurencji. Firma posiada również polisę OC, która zabezpiecza klienta przed skutkami ewentualnych pomyłek.

Gdy już o finansach mowa, przyjrzyjmy się cenom i rodzajom finansowania instalacji Promag.

Promag Fotowoltaika – cena i finansowanie

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto podkreślić, że ceny fotowoltaiki to kwestia bardzo indywidualna. Wysokość kosztów w dużej mierze zależy m.in. od:

 • wielkości instalacji (zwykle im wyższa moc, tym niższa cena w przeliczeniu na 1 kWp),
 • umiejscowienia (instalacje dachowe są zwykle tańsze od tych na gruncie),
 • stopnia skomplikowania inwestycji (dach o nieregularnym kształcie będzie wymagał większych nakładów pracy).

Promag, na chwilę obecną na swojej stronie nie udostępnia żadnego cennika bądź kalkulatora fotowoltaicznego, umożliwiającego oszacowanie kosztów inwestycji. Przy czym firma ta nie jest wyjątkiem. Jest to dość powszechna praktyka wśród wykonawców, związana z trudnościami w oszacowaniu wysokości kosztów, bez szerszej analizy inwestycji.

Jednak, jak wynika z cennika programu Grupowy Program Dofinansowań, prowadzonego przez Promag, orientacyjne ceny fotowoltaiki powinny wyglądać następująco:

 • dla instalacji 2 kWp – 10.100 zł, czyli ok. 5.050 zł za 1 kWp,
 • dla instalacji 3 kWp – 12.700 zł, czyli ok. 4.230 zł za 1 kWp,
 • dla instalacji 4 kWp – 17.400 zł, czyli ok. 4.350 zł za 1 kWp,
 • dla instalacji 5 kWp – 21.500 zł, czyli ok. 4.300 zł za 1 kWp.

Stawki, po uwzględnieniu promocyjnych warunków mieszczą się w średnich cenach fotowoltaiki na rynku, które oscylują w granicach 4.000 – 6.000 zł za 1 kWp. Jak zapewnia firma, Grupowym Programem Dofinansowań jest objęty każdy trafiający do niej klient. Powyższe stawki powinny być zatem wyjściowymi, od których będziecie mogli potem odliczyć różnego rodzaju dofinansowania do fotowoltaiki ze środków publicznych. Szerzej, o GPD napiszemy nieco dalej.

Finansowanie fotowoltaiki Promag

Jeśli nie dysponujecie pełną kwotą na realizację inwestycji, mamy dla Was dobrą wiadomość. Firma Promag współpracuje z kilkoma, wiodącymi bankami, w zakresie kredytowania. Ofertę kredytu na fotowoltaikę możecie otrzymać m.in. od Alior Banku, Santander, PKO BP czy mBank.

Oprócz tego, prowadzi również wspomniany już GPD. Według informacji ze strony wykonawcy, jest to program dofinansowań skierowany do osób fizycznych, gospodarstw rolnych, firm oraz JST, którym nie udało się pozyskać funduszy ze środków publicznych.

Na stronie samego programu można znaleźć informacje, że jest to niezależny program, finansowany ze środków niepublicznych, organizowanych przez samą firmę we współpracy, m.in. z Fundacją Ochrony Środowiska Help Energy.

Promag Fotowoltaika - finansowanie.

Źrodło: grupowyprogramdofinansowan.pl

Warunkiem uzyskania dofinansowania, jest pozyskanie 20 inwestorów. Wówczas, firma ma zapewnić instalację nawet o 50% tańszą. Trzeba przyznać, że GDP to dość niezwykła forma dofinansowań, zbliżona do grupowych rabatów.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Jak to działa? Fotowoltaika Promag – krok po kroku

Zainteresowała Was oferta Promag i teraz zastanawiacie się, jak skorzystać z oferty? Nic prostszego! Cała procedura zawiera się w kilku krokach.

Pierwszy i najważniejszy to kontakt z Waszej strony. Możecie go zainicjować telefonicznie, mailowo lub też podczas jednego z wielu spotkań przeprowadzanych przez handlowców w gminach.

W kolejnym etapie kontaktuje się z Wami technik, który przyjeżdża potem na miejsce i sprawdza je pod kątem możliwości instalacyjnych. Bada m.in. kąt nachylenia dachu czy orientację względem słońca. Na podstawie Waszych rachunków dobierze również optymalną moc i rodzaj instalacji.

Następnie, na miejscu jest wykonywana wycena, a jeśli będziecie zdecydowani, może też od razu podpisać umowę.

Po tym, zwykle w ciągu tygodnia następuje montaż. W zależności od wielkości instalacji, trwa on od jednego (dla mniejszych zestawów) do kilku dni roboczych (dla dużych instalacji).

Prąd popłynie do Waszych urządzeń dopiero po podłączeniu fotowoltaiki do sieci, na co operator sieci ma 30 dni od zgłoszenia instalacji.

Zalety i wady fotowoltaiki Promag

Jeśli zaczniecie szukać informacji o firmie, z pewnością zauważycie, że jeśli chodzi o ofertę Promag Fotowoltaika, opinie bywają różne. Co może wpływać na taki stan rzeczy? Jakie są plusy i minusy oferty?

Zalety fotowoltaiki Promag

Firma działa w sektorze OZE od 1999 roku
Doświadczenie w realizowaniu projektów, szczególnie dla JST
Aż 41 MW łącznej zainstalowanej mocy
Aż 10 lat gwarancji na montaż
Oferta uwzględniająca m.in. kolektory słoneczna i systemy grzewcze
Sprawna realizacja inwestycji
Certyfikowani wykonawcy
Niezłe podzespoły – również od polskiego producenta, z polska gwarancją
Polisa OC

Wady fotowoltaiki Promag

Oszczędnie przedstawiona oferta
Brak możliwości oszacowania kosztów przed kontaktem z firmą

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Po uzyskaniu szerszych informacji na temat oferty, można stwierdzić, że fotowoltaika Promag to opcja, która nie ustępuje konkurencji i którą warto wziąć pod uwagę. Wykonawca na rynku OZE działa już od 1999 roku. Swoje doświadczenie w energetyce solarnej budował, zaczynając od kolektorów słonecznych, by następnie naturalnie przejść do fotowoltaiki. Firma współpracowała w tym zakresie z wieloma podmiotami publicznymi (np. gminą Łomża). Na swoim koncie ma tysiące instalacji, o łącznej mocy ponad 41 MW. Jako jeden z niewielu wykonawców, Promag dysponuje własną marką paneli PV - Argom, na które obowiązuje polska gwarancja. Oprócz tego w ofercie znajdziecie też inne urządzenia, cenione na polskim i światowym rynku - m.in. LG Solar, Jinko Solar, GoodWe, Fronius czy SolarEdge. Dużym plusem oferty jest z pewnością 10-letnia gwarancja na usługi oraz sprawna realizacja przedsięwzięć. Zaletą jest również m.in. możliwość sfinansowania inwestycji kredytem, oferowanym we współpracy z Promag.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
8 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Kinga
Kinga
30 lipca 2021 11:15

Niestety po raz kolejny ta pseudo firma mnie zawiodła. Z początkowymi problemami które były wywołane przez mało kompetentnego przedstawiciela do dnia dzisiejszego, gdzie dostaliśmy pismo o odrzuceniu wniosku na dofinansowanie ponieważ firma nie złożyła dokumentów w terminie ( były wcześniejsze zapewnia, że zdążą). Generalnie dno. Nie polecam nikomu. TRZYMAJCIE SIĘ JAK NAJDALEJ OD PROMAG!!!

Natalia
Natalia
20 lipca 2021 10:09

Chciałabym podzielić się publicznie informacja która może uratować wiele osób od popełnienia błędu wybrania jakiejś kiepskiej firmy fotowoltaicznej która nie wywiąże się z umowy i klient pożałuję że zaufał ludziom, znam ten temat ponieważ znajomi ucierpieli bardzo dzięki niekompetentnej firmie która zniszczyła im dach wraz z urządzeniami elektrycznymi w domu.. ja wybrałem firmę promag i ten wybór okazał się najlepszym z możliwych, polecam każdemu kto się waha, zamontowali instalacje po 2 tygodniach od podpisania umowy.
Dodatkowo wszystko wytłumaczone normalnymi ludzkimi słowami tak żeby klient zrozumiał, chociaż najbardziej dotarł do mnie argument cenowy, na który również nie można narzekać, wiadomo że fotowoltaika to nie małe pieniądze a co za tym idzie inwestycja ale tutaj naprawdę konkurencyjnie to wygląda. Płaci się i się wymaga, w tym przypadku nie mam ani zastrzeżeń ani zażaleń ani nic.
Polecam promag!!

Małgorzata
Małgorzata
8 lipca 2021 09:58

Polecam serdecznie,
Nie zawiodłam się korzystając z ich usług, całość montażu wraz z uruchomieniem instalacji została wykonana w czasie określonym w umowie, ponad to oferują pomoc w uzyskaniu dofinansowania, według mnie współpraca na wysokim poziomie i jestem zadowolona 🙂

Kacper
Kacper
29 czerwca 2021 09:28

Bardzo trafny artykuł, współpracować z Promagiem miała przyjemność moja mama, przyjemność w przenośni i praktyce ponieważ nie było momentu aby narzekała na instalację ani wykonawców. Całość instalacji prezentuje się bardzo dobrze na jej dachu, dodatkowo powiem że ma aż 10kW, a przy tak dużej instalacji baliśmy się bardzo o połać dachu i ogólnie takiej inwestycji, ale to już było ponad 2 lata temu, fotowoltaika zarabia na siebie i działa znakomicie. Nie wiem jak w przypadku innych ale w naszym Promag sprawdził się doskonale

Bartek
Bartek
27 czerwca 2021 18:37

Ludzie ta firma to jedna wielka ściema. Naciągają ludzi na przeglądy co rok za które klient musi płacić. Przegląd? Tego nawet nie można nazwać przeglądem . A jeśli coś komuś się zepsuję to czekacie z miesiąc na jakiś telefon od nich . Jak zadzwonią to wielki żal i że klient sobie moze sam naprawić na własny koszt .a kiedy zbliża się przegląd oczywiście dzwonią żeby tylko wyciągnąć kase od klienta . Montują instalacje na odpierdziel , gdzie ludziom dachy przeciekają lub niedokrecaja śrub. Firma to porażka. Czysty wyzysk .

Emil
Emil
22 maja 2021 14:30

Bardzo szczegółowo opisana współpraca z firmą, polecam

Robert
Robert
20 maja 2021 12:52

Jestem ich klientem już parę lat i widzę, że ta strona chyba na celu odstraszenie od nich klientów..
Szkoda, bo to raczej jedna z lepszych firm na rynku, proszę o porównanie sobie ich ceny z cenami konkurencji oraz stażu na rynku pracy poza tym uważam że naprawdę dobrze mi założyli instalacje, nie mam żadnej awarii a chodzi 3 lata u mnie, u rodziców też montowali i na ten moment bez ekscesów..

Dariusz
Dariusz
24 kwietnia 2021 21:17

Promag to nieporozumienie. Mam zamontowaną instalację przez Ukraińców. Uszkodzili mi rynny, dachówki ceramiczne i firma umyła rączki. Przeżyłem w grudniu usterką instalacji “brak izolacji” i do dziś czyli 6 miesięcy nikt nie przyjechał i nic nie naprawił. Nie polecam gdyż nie są warci polecenia. Przypominam się raz na jakiś czas z moją reklamacją i nic. Ostatnio poprosiłem o spotkanie z Zarządem dostałem odpowiedź: Dzień dobry,
niestety nie mam aż takiej mocy, aby umówić Pana na takie spotkanie.