Prosta promocja kredytu hipotecznego w banku BPS

5 /5
(Ocen: 3)

Prosta promocja jest dobra, bo jest dobra i prosta? Tym razem sprawdzamy Prostą Promocję kredytu hipotecznego w Banku BPS, która trwa do odwołania (ale nie dłużej niż do 1.12.2019 r.). Jakie warunki trzeba spełnić? Co otrzymamy w zamian? Czy w regulaminie oferty specjalnej czekają na nas jakieś kruczki? My już to wiemy, teraz dowiedz się też i Ty!

W artykule analizujemy Prostą Promocje w BPS i jej warianty. Poniżej przeczytasz o tym:

 • jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z opisywanej oferty specjalnej w BPS?
 • jakie korzyści wiążą się z Prostą Promocją kredytu hipotecznego? Niska marża? Zerowa prowizja?
 • na co uważać przy Prostej Promocji? Czy są jakieś ukryte koszty?
 • jak wypada Prosta Promocja na tle innych ofert?
 • jak oceniamy Prostą Promocje kredytu hipotecznego w BPS?

Czy warunki promocji kredytu mieszkaniowego w Banku BPS są rzeczywiście proste?

Prosta Promocja kredytu “Mój Dom” składa się z czterech różnych wariantów. Każdy kolejny wariant oznacza spełnienie większej ilości warunków. W zamian za spełnienie tych zasad, klient otrzymuje bardziej atrakcyjne parametry kredytu hipotecznego. Czy łatwo jest sprostać wymaganiom Banku BPS? To zależy na jaki pakiet się zdecydujemy.

W pierwszym wariancie “Pakiet Prosta Promocja” jest rzeczywiście niewymagający dla kredytobiorcy. Oprócz działań standardowych dla ofert specjalnych (czyli akceptacji regulaminu, złożenia wniosku z kompletem dokumentów w czasie trwania promocji), wnioskujący musi podpisać umowę o rachunek ROR typu VIPKonto wraz z kartą debetową i dostępem do elektrycznej bankowości. W zamian otrzymuje marże w wysokości 1,55% i prowizję 1,50% (min. 400 zł).

Drugi wariant, czyli Prosta Promocja z Zerem jest już bardziej wymagający. Aby z niego skorzystać, kredytobiorca musi spełnić wszystkie warunki z wariantu 1 oraz skorzystać z karty kredytowej World MasterCard przez cały okres spłaty zobowiązania. Umowę o kartę kredytową w drugim wariancie musi podpisać każdy kredytobiorca. Minimalny limit karty wynosi 2500 zł. Po spełnieniu warunków Bank BPS rezygnuje z prowizji.

Następny, trzeci wariant promocji, to Prosta Promocja z Obniżoną Marżą. Podobnie jak w wariancie drugim, należy spełnić zasady oferty dla Pakietu Prosta Promocja. Dodatkowo kredytobiorca zobowiązany jest do skorzystania z ubezpieczenia na życie dostępnego w Banku BPS i terminowo regulować składki przez co najmniej 7 lat trwania umowy kredytowej. Efektem spełnienia tych reguł jest obniżenie marży kredytu hipotecznego do 1,45%, przy zachowaniu 1,50% prowizji.

Najbardziej wymagający jest ostatni, czwarty wariant oferty specjalnej w Banku BPS, czyli Prosta Promocja z Obniżoną Marżą i z Zerem. Jak można się domyślić, to połączony pakiet dwóch poprzednich wariantów. Klient, który chce z niego skorzystać powinien podpisać umowę o kartę kredytową oraz ubezpieczenie na życie za pośrednictwem Banku BPS. W efekcie otrzymuje w zamian niższą marżę (1,45%) i prowizję 0%.

Prosta Promocja kredytu mieszkaniowego “Mój Dom”…, ale czy też korzystna?

Można zatem uznać, że Prosta Promocja od Banku BPS – pod pewnymi warunkami – jest w istocie łatwa w wypełnieniu zasad regulaminu. Ale czy prostota idzie w parze z korzyściami? Im więcej wymagań do spełnienia, tym lepsze parametry kredytu hipotecznego. Jednak karta kredytowa i ubezpieczenie na życie to produkty z którymi wiążą się koszty.

Jeśli spojrzeć na podstawowy pakiet Prostej Promocji kredytu mieszkaniowego, to oferta wygląda na bardzo atrakcyjną. W rankingu promocji kredytów hipotecznych stanowi silną konkurencję dla ofert innych banków. Można by pomyśleć, że kolejne warianty Prostej Promocji od BPS są jeszcze bardziej korzystne. Czy, aby na pewno?

Jakie są haczyki w Prostej Promocji kredytu mieszkaniowego od Banku BPS?

Jeszcze niższa marża i/lub zerowa prowizja to okazja do kolejnych oszczędności. Jednak promocja kredytu hipotecznego w Banku BPS ma trzy podstawowe mankamenty:

 • niespełnienie jakiegokolwiek z warunków regulaminu specjalnej oferty, lub odstąpienie od któregoś z produktów dodatkowych oznacza bezpowrotne utracenie preferencyjnych parametrów kredytu mieszkaniowego i przejście na standardową wersję zobowiązania,
 • karta kredytowa (warunek dla wariantu 2 i 4 Prostej Promocji) obniża zdolność kredytową oraz wymaga spełnienia kolejnych warunków, aby była bezpłatna,
 • koszty związane z rachunkiem ROR (15 zł/msc) oraz składkami ubezpieczenia od życia.

Czy rekompensata w postaci mniejszej marży i 0% prowizji, wystarczy, aby kolejne warianty promocji były konkurencyjne? Porównajmy ze sobą, co będzie się bardziej opłacać!

Jak promocyjna oferta kredytu hipotecznego wypada na tle standardowej oferty BPS?

Zobaczmy najpierw podstawowe koszty kredytu hipotecznego dla Prostej Promocji i zwykłej oferty w Banku BPS. Porównujemy ze sobą kredyty hipoteczne na kwotę 250 000 zł, 30 latach kredytowania oraz ratach równych.

Jak widać pod względem sumy kosztów oraz wysokości raty oferta promocyjna wypada o wiele lepiej niż wersja standardowa kredytu hipotecznego w banku BPS. Warunek posiadania konta ROR typu VIPKonto nie należy też do wymagających – to standardowa zasada stosowana powszechnie w bankach. Niestandardowe jest to, że bank BPS nie daje możliwości uniknąć opłaty z tego tytułu. 15 zł, co miesiąc przez 30 lat, to o 5 400 zł mniej w kieszeni kredytobiorcy!

Kolejny wariant promocji od BPS, czyli Pakiet Prosta Promocja z Zerem (i kartą kredytową) wypada mniej korzystnie:

Czy niższy całkowity koszt w tej wersji (bo pomniejszony o prowizję) rekompensuje koszty karty kredytowej? Spróbujmy to policzyć. Aby karta kredytowa World MasterCard w Banku BPS była bezpłatna, należy wykonać transakcje bezgotówkowe i wypłaty gotówki obciążające kartę na wartość przynajmniej 25 000 zł w roku. Jeżeli wartość będzie mniejsza roczna opłata wyniesie nas 150 zł. Drogo. Dlatego jeśli ktoś wie, ten warunek jest zbyt ciężki do spełnienia, powinien sobie odpuścić wariant drugi Prostej Promocji w BPS.

Prosta Promocja z Obniżoną Marżą w Banku BPS, z powrotem kupuje nasze zainteresowanie. Mimo prowizji 1,50%, mniejsza marża powoduje, że dla przykładowego kredytu hipotecznego, suma kredytu z kosztami wyniesie 390 513 zł, przy racie 1 074 zł. To bardzo dobry wynik. Z jednym dużym, “ale”, którym jest ubezpieczenie na życie. Można uznać, że takie ubezpieczenie może być po prostu przydatne. Jednak zobowiązując się na skorzystanie z produktu banku musimy się zgodzić na warunki przedstawiane przez instytucję finansową.

Minimum 7 lat opłacania składek na ubezpieczenie na życie to dodatkowy koszt. Jaki dokładnie? Tej informacji Bank BPS nie podaje. Ale jeszcze w poprzedniej promocji kredytu mieszkaniowego oferowanej przez BPS szacunkowy rachunek za ubezpieczenie wynosił 276 zł rocznie. Można zatem założyć, że ubezpieczenie na życie w nowej promocji kredytu hipotecznego od BPS wyniesie ok. 1932 zł (szacując na podstawie przykładu reprezentatywnego z poprzedniej oferty specjalnej).

Ostatni wiariant Prostej Promocji z Obniżoną Marżą i z Zerem zachęca niską sumą kosztów odsetkowych. Trzeba jednak doliczyć opłatę za prowadzenie VIPKonta (5 400 zł), możliwość zapłacenia 150 zł/rok za kartę kredytową oraz ok. 1900 zł za 7 lat składek ubezpieczenia. Może i do standardowej oferty nadal trochę brakuje, ale w sumie to pierwszy wariant Prostej Promocji okazuje się być najbardziej ciekawym.

Prosta promocja kredytu hipotecznego a specjalne oferty w innych bankach

Promocje kredytów hipotecznych w 2019 roku od dłuższego czasu “okupują” przede wszystkim trzy instytucje finansowe: Bank BPS, mBank oraz ING Bank Śląski. Każda z nich ma nieco inną strategię stosowania zachęt dla potencjalnych klientów. Na przykład promocje kredytów mieszkaniowych od mBanku często się zmieniają, ale ich parametry i zasady ulegają zazwyczaj kosmetycznym zmianom.

Podobnie w przypadku promocyjnego kredytu hipotecznego w ING Banku Śląskim, który aktualnie kusi sezonową ofertą specjalną (Wakacyjna Wyprzedaż). Która promocja jest najkorzystniejsza? Na pierwszy rzut oka wygląda to tak (dla parametrów kredytu z poprzedniego przykładu):

Prosta Promocja kredytu mieszkaniowego w Banku BPS jest na pierwszym miejscu. Następne miejsca zajmują specjalne oferty ING Banku Śląskiego, a na końcu jest promocja od mBanku.

Pamiętajmy jednak, że trzeba jeszcze w porównaniu uwzględnić czynniki, które są mniej lub bardziej policzalne. Czyli np. dodatkowe koszty ukryte w powiązanych z promocjami produktach:

 • konta ROR (w ING i mBanku jest możliwość korzystania z rachunków bezpłatnie),
 • ubezpieczenia na życie (np. w mBanku trzeba korzystać z ubezpieczenia przez co najmniej 5 lat; w BPS to 7 lat)
 • karty kredytowe (tylko w wariancie 2 i 4 Prostej Promocji kredytu mieszkaniowego w BPS)
 • limit wieku (najmłodszy kredytobiorca w ING nie może mieć więcej niż 35 lat),
 • wymóg zasilania rachunku bankowego minimalną kwotą (ING Bank Śląski oraz mBank).

Ostatecznie to, która promocja kredytu hipotecznego będzie dla nas najbardziej ciekawa, zależy od indywidualnych preferencji i wymagań kredytobiorcy.

Nasza ocena Prostej Promocji kredytu mieszkaniowego w BPS

Prosta Promocja w Banku BPS zasłużyła sobie na pierwsze miejsce, gdy spojrzeć na parametry kredytu: konkurencyjna marża i atrakcyjna prowizja sprawiają, że koszty odsetkowe są jednymi z najniższych. Jednak, gdy porównać Prostą Promocję pod względem warunków regulaminu, tu jej pierwszeństwo wcale nie jest takie pewne.

Kolejne warianty Prostej Promocji wcale nie oznaczają, że jeszcze niższa marża lub brak prowizji rekompensują koszty karty kredytowej i/lub ubezpieczenia na życie. Szkoda też, że bank nie podał jasnej informacji o wysokości składki za ubezpieczenie na życie. Jej stawka mogłaby przesądzić, czy inny, niż tylko pierwszy pakiet promocji, jest rzeczywiście opłacalny.

Poza tym szczególnie dokuczliwy jest koszt związany z prowadzeniem rachunku VIPKonto (15 zł za miesiąc).

Czy warto zatrzymać się nad Prostą Promocją kredytu hipotecznego w BPS? Warto! Ale równie silnie zachęcam do porównania tej promocji z innymi, ponieważ czasem niewielka różnica sprawia, że to jednak konkurencyjna oferta specjalna będzie wygodniejsza w spłacie. W końcu, skoro zaciągamy zobowiązanie na wiele lat, może to wcale nie najtańszy kredyt hipoteczny, będzie tym najlepszym?

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments