Prosument będzie mógł sprzedawać prąd tylko jak podpisze umowę ze sprzedawcą?

0 /5
(Ocen: 0)

panel solarny na tle niebaTrwają pracę nad nowelizacją ustawy o OZE, czasu jest coraz mniej, gdyż zmiany mają wejść w życie już 1 lipca 2016 roku. Sporo emocji budzą regulacje dotyczące Prosumentów i sprzedawania przez nich energii elektrycznej.

Ostatnie konsultacje społeczne z organizacjami oraz środowiskami zrzeszającymi Prosumentów w naszym kraju zostały zorganizowane w Warszawie. Uczestniczył w nich wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Głównym tematem rozważań, tak jak można było przypuszczać, był problem sprzedawania nadwyżek prądu przez Prosumentów.

Kwestia ta budzi sporo emocji, a z ministerstwa docierają do nas informacje, że rząd nie jest przychylny rozwiązaniu, w którym Prosumenci mogliby sprzedawać nadwyżki prądu. Wracając do konsultacji, to zebranym zainteresowanym, wiceminister przedstawił ewentualne możliwości.

Ministerstwo Energii w sprawie Prosumentów

Na wstępie wiceminister zaznaczył, że definicja Prosumenta powinna wykluczać z jego działalności osiąganie przychodów z wytwarzania energii elektrycznej. Ministerstwo zastanawia się nad opcją rabatów-opustów na odbieraną energię elektryczną dla Prosumentów, którzy wprowadzają do sieci prąd.

Przede wszystkim ministerstwo chce, aby określić bilansowanie energii przekazywanej i pobieranej przez Prosumenta w danym okresie. Według wiceministra nie powinno być takiej sytuacji, w której Prosument odbiera więcej prądu niż odprowadza, a sam okres zbilansowania powinien sięgać roku. Propozycja ministerstwa wygląda następująco: 1 kWh odprowadzona do sieci będzie tytułem do odebrania 0,7 kWh.

Oczywiście możliwa sprzedaż nadwyżek będzie mogła mieć miejsce tylko wtedy, gdy Prosument będzie posiadał podpisaną umowę na dostawę energii ze sprzedawcą. Tutaj właściciel mikroinstalacji będzie miał wybór: albo zawrze umowę z dotychczasowym sprzedawcą albo z innym sprzedawcą.

Niestety, jak podkreśla wielu specjalistów z branży OZE, nowe przepisy mogą ograniczyć inwestycje w odnawialne źródła energii.

Więcej w tym temacie poczytacie m.in.:

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments