Przerwa wakacyjna widoczna w branży finansowej?

0 /5
(Ocen: 0)

Wakacje w pełni. Jesteście przed wyjazdem wakacyjnym lub tuż po nim. Zakładamy, że jeśli jesteście na urlopie zrobiliście sobie mały odwyk od korzystania z komputera i Internetu. Czy w branży finansowej również zauważono zwolnienie obrotów?

Zastój na rynku finansowym? Tylko w pewnych sektorach

Okres urlopowy to czas, w którym branża finansowa nieco zwalnia tempa. Trzeba mieć na uwadze, że nie dotyczy to wszystkich jej sektorów. Spowolnienie obserwujemy w działalności firm leasingowych, biur maklerskich i funduszy inwestycyjnych. Przekłada się to też na aktywność reklamową. Tak było w tamtym roku i wedle danych domu mediowego Codemedia jest to rokroczna tendencja. Danych za ten rok jeszcze nie ma, ale nic nie wskazuje na to, by tym razem miało być inaczej. Zresztą, nic w tym dziwnego. Lato sprzyja raczej wydawaniu niż inwestowaniu.

Z tego względu najbardziej promowanymi obok kont bankowych produktami są właśnie kredyty gotówkowe. Z danych zebranych przez Codemedia wynika, że odsetek reklam prezentujących konta wyniósł 38% wszystkich komunikatów. Na drugim miejscu z imponującym wynikiem wylądowały kredyty gotówkowe. To aż 29% wszystkich reklam branży finansowej. To nawet więcej, niż ekspozycja reklam wizerunkowych i grupowych (19%).

Kredyty gotówkowe w lato mają się dobrze

Dlatego, można wywnioskować, że na poziomie reklamy banki bardziej dbają o sprzedaż kredytów gotówkowych niż pielęgnowanie wizerunku. O tym, jak jest to dla nich ważne mówią liczby. Banki wydały w 2015 r. aż 62 mln zł na reklamę, w tym sporą część na promocję takiego produktu, jak kredyt gotówkowy. Problem pt. gdzie znaleźć kredyt gotówkowy z tego powodu praktycznie nie istnieje.

Warto odnotować, że liczba tych kredytów spada, zwłaszcza jeśli chodzi o zobowiązania niskogotówkowe, do 4 tys. zł. Można doszukiwać się tutaj wpływu programu Rodzina 500 +, który w powszechnej opinii polepszył płynność finansową wielu gospodarstw domowych. To każe sądzić, że Polacy wydają mądrzej i lepiej oszczędzają, korzystając z kredytów w naprawdę ważnych sytuacjach.

Potwierdzają to oficjalne dane. Według raportu Komisji Nadzoru Finansowego wartość ratalnych kredytów konsumpcyjnych wyniosła w czerwcu 2016 r. 61,3 mld zł, co oznacza wzrost wobec sytuacji z marca tego roku aż o 4 mld zł. Zwiększa się więc wartość kredytów, maleje zaś ich ilość. Tak działo się na wiosnę tego roku.

Co przyniesie lato?

Poszukajmy analogii w roku ubiegłym. W III kwartale 2015 r. udzielono kredytów o wartości o 1,5 mld zł większej (czyli 56,1 mld zł) niż te, których udzielano w kwartale drugim. Podobnie powinno być w tym roku.

Spodziewajmy się zatem, że ruch na rynku reklamowym kredytów gotówkowych przełoży się na wielkość ich sprzedaży (nie mylić z ich liczbą). Jak bardzo? Sądzimy, że w przeciągu 3 letnich miesięcy wartość kredytów ratalnych może wzrosnąć do ok. 63 mld zł. W osiągnięciu tego wyniku swoją rolę odegrają produkty, o których pisaliśmy w czerwcu, czyli kredyty na wakacje. I nie będzie to wcale znaczyło o naszej rozrzutności, a raczej kredytowaniu ważnych dla nas spraw. Na szczęście możemy jeszcze do takich zaliczyć wakacyjny odpoczynek.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments