Przygotuj się do naboru MdM na 2017!

5 /5
(Ocen: 2)

Nic tak szybko nie ucieka, jak czas. Jeszcze przed chwilą były wakacje, a teraz za oknem coraz zimniej… Ba, Wszyscy Święci za pasem, a potem Święta Bożego Narodzenia i 2016 się skończy. Tak, zostały praktycznie dwa miesiące do stycznia 2017 i kolejnych milionów, które będą rozdysponowane wśród mnóstwa chętnych.

Mieszkanie dla Młodych 2017

Nie ma co się oszukiwać, suma dofinansowań wyniesie 373 mln. złotych a to kropla w morzu potrzeb. Środków nie wystarczy pewnie na pierwszy kwartał, bardziej prawdopodobne są dwa miesiące. Wraz z powiększeniem grupy docelowej, program MdM stał się najbardziej rozchwytywanym programem w historii. Ktoś się może dziwić? 10, 15, 20, a nawet 30% dofinansowania działa na wyobraźnię. Potrzeby mieszkaniowe w Polsce są ogromne, w sumie brakować może nawet sześciu milionów mieszkań.

Dlaczego warto przygotować się już teraz? formalności związane z samym kredytem wymagają trochę zachodu. Oczywiście trzeba zebrać wymagane przez bank dokumenty. Nawet otrzymanie odpowiednich zaświadczeń z miejsca pracy może trwać do miesiąca! A czas może być potrzebny np. na podniesienie własnej zdolności kredytowej, gdy maksymalna możliwa do otrzymania kwota nie będzie satysfakcjonująca. Gdy spełnia się warunki programu Mieszkanie dla Młodych, brana pod uwagę jest kolejność zgłoszeń!

info o programie

W programie udział bierze czternaście banków. Bank Gospodarstwa Krajowego nie wyznaczył maksymalnych marż czy prowizji. Kredyt z MdM podlega takim samym mechanizmom rynkowym, jak każdy inny. Dlatego warto przejść się po oddziałach porównując oferty. Kryteria dofinansowania są sztywne – kredyt wzięty musi być w złotówkach, na minimum 15 lat z maksymalnym wkładem własnym nie przekraczającym 50%.

Deweloperzy również wiedzą, że czas jest mocno ograniczony. Dysponują mieszkaniami dopasowanymi do rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. W swoich ofertach mają wiele ciekawych propozycji, warto dokładnie obejrzeć różne możliwości, by wybrać najlepszą nieruchomość. Lokal musi być zarezerwowany przed zaciągnięciem kredytu i złożeniem wniosku. Cenę za metr kwadratowy można uznać za zaproszenie do negocjacji, każdy ze sprzedających ma możliwość zmniejszenia kwoty. O elementach, które mogą zaważyć nad ceną pisaliśmy już w wcześniejszym artykule – Więcej korzyści z MdM dzięki negocjacjom.

Odrobina zachodu już teraz, może oszczędzić nam wiele nerwów w przyszłości. Nie warto odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę. Już nawet przeczytanie podstawowych zasad programu, zweryfikowanie swoich możliwości, czy wypełnienie kalkulatora MdM to może być pierwszy krok do własnego mieszkania.

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
mąż
mąż
21 listopada 2016 11:10

Mieszkanie dla Młodych z założenia nie może być łatwo dostępne. Trzeba było jakoś chronić MdM przed naciągaczami szukającymi łatwego zysku.