Przyjęto projekt ustawy o kredytach hipotecznych

5 /5
(Ocen: 1)

Polski rząd przyjął projekt, który w pełnej krasie brzmi: ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Regulacje musiały zostać wprowadzone, ponieważ Unia Europejska nałożyła na państwa członkowskie obowiązek usystematyzowania prawodawstwa związanego z kredytami hipotecznymi. Dotychczas sektor regulowały rozporządzenia i rekomendacje wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Co nowego znalazło się w ustawie?

Wśród zapisów, które wprowadza nowy dokument najciekawsze wydają się:

  • udzielić kredytu będą mogły jedynie instytucje ściśle nadzorowane przez KNF, czyli banki i SKOKI.
  • ograniczenie ryzyka kursowego. Kredyty będą mogły być zaciągane jedynie w walucie, w której osoba zainteresowana zarabia. Jest to wciąż nierozwiązane znaczące utrudnienie dla całej emigracji, która chce oszczędzać na mieszkanie w kraju, a zmuszona jest zaciągać kredyt walutowy często na gorszych warunkach niż w PLN.
  • Jednoznaczne zablokowanie sprzedaży wiązanej. Wyjątkiem będą jedynie darmowe konta do obsługi spłaty kredytu.
  • Bank będzie zobowiązany do dostarczenia klientowi szerszej informacji o kredycie, bardziej szczegółowej. W tym również o prowizji udzielającego zobowiązanie.
  • reklamy komercyjne będą musiały być jednoznaczne i rzetelne.
  • Wcześniejsza spłata będzie możliwa na lepszych warunkach.
  • powstaną nowe spisy pośredników kredytowych, pośredników kredytu konsumenckiego, wymagany rejestr pozabankowych instytucji pożyczkowych, udzielających kredytów konsumenckich.

Jak duży wpływ na rynek kredytów mieli pośrednicy?

Szacuje się, że średnio co drugi kredyt hipoteczny zaciągany był dzięki pomocy pośrednika kredytowego. Mimo, że klient nie płacił bezpośrednio za usługę, jej część była bezpośrednio pobierana przez bank. Rodziło to podejrzenia, że doradca mógł sugerować rozwiązania instytucji, która udzielała mu najwyższej prowizji. Rozwiązanie podało stowarzyszenie LEWIATAN, które zasugerowało zapis, aby doradca kredytowy był zobowiązany do udzielenia informacji potencjalnemu kredytobiorcy o tym, jak dużą prowizję otrzymuje z każdego banku. Co więcej został zignorowany najważniejszy z czynników regulujących ten rynek, sami klienci. To oni wystawiają oceny doradcom i polecają wśród swoich znajomych, czy ostrzegają w internecie. Nierzetelny usługodawca nie może funkcjonować w realiach postępu technologicznego i internetu.
Wprowadzony w ostatniej chwili zapis skreśla to rozwiązanie i wprowadza inne. Banki nie będą mogły same płacić za podobną usługę. Co w konsekwencji doprowadzi do tego, że doradcy będą zmuszeni zamknąć swoje firmy. Od tego momentu to klienci bezpośrednio musieliby płacić za pomoc. Usługa, która była wliczona w koszty nie zwraca tak bardzo uwagi jak poniesienie jej z góry. Należy zwrócić uwagę, że osoby ubiegające się o kredyt odkładają każde wolne środki na wkład własny i mogą nie być zainteresowane ponoszeniem “dodatkowych kosztów”. Mimo, że celem każdego doradcy kredytowego jest odnalezienie jak najlepszej oferty kredytu hipotecznego czyli w konsekwencji zaoszczędzenie pieniędzy kredytobiorcy. Różnice między ofertami to często tysiące złotych.

Teraz projektem zajmie się sejm, komisje i senat. W ustawie jest potencjał, jednak wymaga jeszcze dużo pracy. Najważniejsze, żeby dokument chronił i kredytobiorców i banki. Wiele rozwiązań przyniesie korzyści wszystkim, inne potrzebują dyskusji i kompromisu. Będziemy śledzić rozwój sytuacji na bieżąco i informować o postępach. Cały rok zapowiada się bardzo ciekawie!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments