PZU i PFR kupują akcje PEKAO SA

5 /5
(Ocen: 1)

Repolonizacja staje się faktem? Transakcja ogłoszona w czwartek rano wiąże się z przyznaniem promesy przez PKO BP na kredyt nie większy niż 3,2 mld złotych na cele inwestycyjne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Polski Fundusz Rozwoju postanowili utworzyć spółkę i wykupić część udziałów działającego na terenie Polski oddziału banku, od włoskiego UniCredit – właściciela PEKAO SA.

Warunki przejęcia PEKAO S.A.

Analitycy szacują, że zakup akcji może w latach 2017 – 2018 doprowadzić do wzrostu ceny akcji banku PEKAO S.A. o 10 a może nawet 11%. Dlatego ZUS zdecydował się na zakup 20% akcji spółki, a PFR 12,8%. Wszystkie te zakupy mają kosztować w sumie 10.59 mld zł, ustalona cena za akcję wynosi 123 zł. Jest to trochę taniej niż zakupy PKO BP, który w lipcu nabył 10% udziałów PEKAO S.A. po 126 zł za akcję. Bank PEKAO SA wyrobił sobie siną pozycję wśród banków oferujących kredyt hipoteczny.

Przejęcie będzie wymagało jeszcze zgód urzędów antymonopolowych w Polsce i Ukrainie. Następnie decyzję będzie musiał podjąć Komisja Nadzoru Finansowego. Struktura przejęcia zawiera się w dwóch etapach. Zostanie wydzielona spółka celowa – SPV (Special Purpose Vehicle) która obejmie 20% całej liczby głosów w zarządzie PEKAO SA i zostanie w 100% przejęta przez PZU SA. Równolegle PFR zakupi bezpośrednio 10% udziałów w specjalnym pakiecie akcji. Kolejny etap zostanie odłożony w czasie i po minimum 60 dniach PFR odkupi brakujące 2.8%. Oprócz tego PEKAO może nabyć Pioneer TFI, Xelion i Pioneer PTE od UniCredit. Ustalona została maksymalna cena zakupu.

W cieniu zerwanych negocjacji Alior – Raiffeisen

Dnia 7 grudnia 2016 roku Alior Bank poinformował o zakończeniu negocjacji i porzuceniu planu przejęcia podstawowej działalności banku Raiffeisen. 21.09.2016 roku rozpoczęły się dwustronne negocjacje z Raiffeisen Bank International AG z Alior Bank w sprawie zakupu wydzielonej, podstawowej działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska S.A. W tym roku sukcesem zakończyły się przejęcia banku BPH i Meritum Banku przez Alior SA. Jesteśmy ciekawi planów rozwoju banku na przyszły rok.

Jak zaznacza PZU transakcja jest jedną z największych na przestrzeni ostatnich lat w Europie. Przez zakup polski ubezpieczyciel będzie największą grupą finansową w regionie. Będzie prowadził w rankingach pod względem zarządzanych aktywów, w ubezpieczeniach i całym sektorze bankowym. Tak duża instytucja finansowa z siedzibą w Polsce, to nie tylko prestiż, ale i ogromne możliwości.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments