Ranking kredytów hipotecznych z dopłatą MdM

5 /5
(Ocen: 3)

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program, wspierający zakup pierwszej nieruchomości przez młodych Polaków. Wsparcie można uzyskać, decydując się na kredyt na 50% wartości na minimum 15 lat. Mieszkanie kupowane z MdM musi mieć maksymalnie 75m2, a dom – 100m2 powierzchni mieszkalnej. Cena za 1m2 musi mieścić się w limitach cenowych, określonych przez BGK. Więcej o Mieszkaniu dla młodych przeczytasz tu: MdM – dla kogo, warunki, dopłaty.

W podanym niżej przykładzie kredyt hipoteczny z MdM zostaje zaciągnięty na 25 lat na kwotę 240 000 złotych. Model rat to raty równe, wartość nieruchomości wynosi 300 000 złotych, a wkład własny (sfinansowany częściowo lub całkowicie z programu Mieszkanie dla Młodych): 60 000 złotych.

Ranking kredytów MdM 2017-2018

Program MdM skończył się w 2018 roku – aktualnie żaden bank nie oferuje kredytów hipotecznych z dopłatą do wkładu własnego.

Jak tworzymy ranking kredytów hipotecznych z MdM?

W naszym rankingu kredytów MdM porównujemy pożyczki pod mieszkanie pod kątem kosztów, jakie zapłacić będą musieli zapłacić kredytobiorcy w formie miesięcznej raty. Zestawiamy różne parametry, jak marżę, prowizję, opłaty za wcześniejszą spłatę. Dzięki temu możesz sprawdzić, w jakim banku czekają Cię najlepsze warunki.

Ranking kredytów hipotecznych z MdM – czy taką samą ofertę dostanę w banku?

Staramy się prezentować warunki, na jakie mogą liczyć przeciętni klienci banku. Jednak każda instytucja, udzielająca kredytów hipotecznych z MdM,stosuje własne systemy oceny kredytobiorców. Na zdolność kredytową wpływ mogą mieć takie czynniki: jak posiadanie samochodu, sposób płacenia za zakupy albo niepłacony w terminie kredyt gotówkowy sprzed 5 lat.

Pożyczając tak duże kwoty banki dokładnie sprawdzają, kto je otrzyma. Każda rysa na wizerunku idealnego kredytobiorcy sprawia, że bank może podwyższyć marżę kredytu z MdM. Stanowi to rodzaj zabezpieczenia interesu banku w przypadku problemów ze spłatą. Stąd różnice pomiędzy ofertami dla dwóch klientów mogą się diametralnie różnić, pomimo pozornie identycznej sytuacji zawodowej.

Kredyt z MdM – czemu nie ma mojego banku?

W programie Mieszkanie dla Młodych udział bierze 14 banków:

 • PKO Bank Polski (od 02.01.2014 r.),
 • Bank Pekao SA (od 02.01.2014 r.),
 • Alior Bank (od 03.02.2014 r.),
 • SGB-Bank (od 10.02.2014 r.),
 • Getin Noble Bank (od 17.02.2014 r.),
 • Bank BGŻ BNP Paribas (od 19.02.2014 r.),
 • Bank Ochrony Środowiska (od 31.03.2014 r.),
 • Bank Polskiej Spółdzielczości (od 01.04.2014 r.),
 • Bank Millennium Spółka Akcyjna (od 14.04.2014 r.),
 • eurobank Spółka Akcyjna (od 19.05.2014 r.),
 • Deutsche Bank Polska Spółka Akcyjna (od 10.06.2014 r.),
 • Bank Zachodni WBK Spółka Akcyjna (od 28.07.2014 r.),
 • Raiffeisen Bank Polska Spółka Akcyjna (od 31.12.2014 r.),
 • Credit Agricole Bank Polska Spółka Akcyjna (od 02.01.2015 r.).

Tylko te banki pojawiają się w naszym zestawieniu.

Porównanie kredytów MdM – jak je analizować?

Zestawienie kredytów z programu Mieszkanie dla Młodych staraliśmy się opracować, tak, by był jasny i przejrzysty. Podstawowym warunkiem tego porównania jest wysokość całkowitej kwoty kredytu oraz miesięcznej raty. Im tańszy kredyt hipoteczny MdM – tym wyżej jest w porównaniu.

Czy kredyt z MdM jest droższy niż normalny?

Jest to często zadawane pytanie. Banki stosują zwykle te same tabele opłat i prowizji, stąd w naszym rankingu kredyty z Mieszkaniem dla Młodych niewiele różnią się od zwykłych kredytów hipotecznych. Różnice pojawiają się przy obliczaniu marży – ta potrafi być minimalnie wyższa dla kredytów dotowanych przez państwo. Warto zawsze zapytać o ofertę z MdM i bez. Dla niektórych klientów banków różnica była tak duża, że decydowali się na normalny kredyt, bo nawet otrzymana dopłata nie zrekompensowałaby kosztów. Dla innych osób kredyt z MdM miał równie atrakcyjne warunki, jak normalna pożyczka. Zalecamy w tym temacie ostrożność oraz dokładne sprawdzenie warunków.

Aktualizacja: MdM dostępny w sierpniu 2017

Dzięki nowelizacji ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi do puli środków wrócą pieniądze, które nie zostały zarezerwowane w związku z niespełnieniem warunków oraz te, przeznaczone na 5% dodatkowego wsparcia dla beneficjentów, którym urodzi się 3 i kolejne dziecko. Dzięki temu do podziału trafi prawie 100 milionów złotych, czyli około 4 tysiące dopłat MdM. 60 milionów przeznaczone jest na dopłaty na 2017 rok, 40 milionów będzie można zarezerwować na 2018 rok.

Dodatkowy nabór rozpocznie się prawdopodobnie 8 sierpnia 2017, więcej piszemy o tym tutaj: dodatkowy nabór MdM. W związku z tym warto przyjrzeć się rankingowi kredytów MdM i wybrać coś dla siebie. Nadprogramowy nabór to świetna okazja do zakupu mieszkania – lato to zwykle martwy sezon w handlu nieruchomościami, a sprzedający są skłonni spuścić nieco z ceny.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments