Ranking kredytów samochodowych w 2019 roku

5 /5
(Ocen: 2)

Marzysz o własnym samochodzie, lecz nie stać Cię na jego kupno? Spróbuj skorzystać z dostępnych na rynku pożyczek dedykowanych właśnie temu celowi. Kredyt samochodowy to produkt bankowy przeznaczony na zakup pojazdu, przeważnie samochodu. Może dotyczyć zarówno nowego, jak i używanego środka transportu. Jego zabezpieczenie stanowi kupiony pojazd. Przedmiot zabezpieczenia z reguły musi posiadać ubezpieczenie autocasco z cesją praw na kredytobiorcę. Wszystkie wymogi określone są w umowie kredytowej.

Jak stworzyliśmy nasz ranking kredytów samochodowych?

Mnogość ofert kredytów samochodowych dostępnych w dzisiejszych czasach nie ułatwia wyboru. Owszem, ogromna konkurencja z pewnością powoduje zwiększenie atrakcyjności tego typu produktów. Niektóre banki, jak Toyota Bank, czy Volkswagen Bank specjalizują się właśnie w kredytach samochodowych. Jak znaleźć odpowiedni kredyt na dobrych warunkach, który pozwoli na zakup wymarzonego samochodu? Nasz ranking z pewnością będzie bardzo pomocny w wyborze odpowiedniej oferty. Zestawiliśmy w nim kredyty samochodowe największych instytucji finansowych w naszym kraju. Przedstawiamy parametry mogące mieć istotny wpływ na całkowity koszt zobowiązania. Znajdziesz tutaj wysokość prowizji, oprocentowanie, maksymalną i minimalną wartość kredytu, a także informacje o konieczności uiszczenia dodatkowego ubezpieczenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt samochodowy?

Pierwszą opłatą, z jaką spotykamy się przy kredycie samochodowym, jest prowizja. Jest ona pobierana z góry i zależy od wysokości potrzebnej kwoty. Kolejne ważne aspekty takiej umowy to oprocentowanie (może być stałe lub zmienne – zależne od stopy procentowej) oraz dodatkowe koszty, jak na przykład koszt ubezpieczenie. Przy kredytach samochodowych często wymagane jest Auto Casco, które ma zapewnić instytucji finansowej zwrot pieniędzy w razie uszkodzenia bądź kradzieży pojazdu. Na ofertę wpływa również wiek auta, wkład własny, wartość pojazdu oraz długość okresu spłaty (im dłuższy, tym większy koszt poniesiemy).

Formalności związane z uzyskaniem kredytu samochodowego

Uzyskanie kredytu samochodowego wiąże się z koniecznością przedstawienia bankowi odpowiednich dokumentów. Do najczęściej wymaganych należą:

  • dowód osobisty,
  • inny dokument potwierdzający tożsamość,
  • zaświadczenie o dochodach,
  • kserokopia dowodu rejestracyjnego pojazdu,
  • zaświadczenie o braku wpisu pojazdu jako zastawu,
  • dokument dotyczący zakupu samochodu,
  • ubezpieczenie pojazdu.

Jak widać, cała procedura jest tutaj bardziej skomplikowana niż przy standardowym kredycie gotówkowym. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż często rekompensowane jest to dużymi oszczędnościami podczas spłaty pożyczki.

Gdzie można otrzymać kredyt samochodowy?

Zgodnie z ustawą kredytów może udzielać jedynie bank. Niektóre instytucje finansowe specjalizują się w tego typu kredytach, jak Toyota Bank lub Volkswagen Bank. Mnogość dostępnych tego typu ofert sprawia, iż warto sprawdzić kilka banków i dopiero wtedy wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję. Z reguły najlepiej poszukiwania rozpocząć od banku, w którym mamy konto, gdyż często to tutaj otrzymamy najlepszą ofertę. Gdy interesuje nas na przykład marka Volkswagen lepszą ofertę możemy uzyskać w banku Volkswagena. Dlatego najlepiej poznać oferty wielu instytucji finansowych, zanim skorzystamy z konkretnej.

Czym kredyt samochodowy różni się od kredytu gotówkowego?

Głównym elementem różniącym oba te produkty jest ich celowość. Kredyt samochodowy ma dokładnie sprecyzowany cel przeznaczenia. Dzięki niemu kupimy każdy pojazd silnikowy taki jak samochód, motor, czy motorówkę. Jego spłata zabezpieczona jest w różny sposób, może to być zastaw rejestrowy, depozyt karty pojazdu, cesja polisy AC, przewłaszczenie, czy weksel In blanco. Jeżeli chodzi o nowe samochody, to jest on udzielany na maksymalnie 10 lat. W przypadku aut używanych okres kredytowania razem z wiekiem auta nie może przekroczyć 15 lat. Kredyt gotówkowy zaś można wykorzystać na dowolny cel łącznie z kupnem samochodu. Okres spłaty może być tutaj znacznie dłuższy, jednak przeważnie jest to 12 lat. Obie pożyczki udzielane są jedynie w bankach. Bierzesz jeszcze pod uwagę leasing?

Kredyt gotówkowy a kredyt samochodowy  – który bardziej się opłaca?

Gdy nie wiesz, którą wersję kredytu wybrać zastanów się nad wszystkimi wadami i zaletami obu rozwiązań. Bardzo uprościć to może nasz ranking kredytów, w którym szybko porównasz obie oferty w kilka chwil. Wobec tego jakie są plusy i minusy poszczególnych rozwiązań?

Po pierwsze kredyt samochodowy ma z reguły niższe oprocentowanie, gdyż jest mniej ryzykowny dla banku ze względu na jego zabezpieczenie. Tutaj jednak do chwili spłaty zobowiązania właścicielem pojazdu pozostaje bank, dlatego nie będziemy mogli go sprzedać, także pieniądze z ubezpieczenia w razie wypadku trafią do instytucji finansowej. Formalności są również bardziej skomplikowane i często potrzeba wnieść wkład własny. Te wszystkie niedogodności ma rekompensować niższe oprocentowanie oraz szeroki wybór tego typu produktów.

Kredyty gotówkowe nie muszą być ubezpieczone, przynajmniej przy niewielkich kwotach. Od momentu kupna auta to my jesteśmy jego właścicielami i możemy nim swobodnie dysponować. Formalności są uproszczone do niezbędnego minimum.

Jakie są rodzaje zabezpieczeń kredytu samochodowego?

Najczęściej stosowanymi sposobami zabezpieczeń kredytów samochodowych są zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie. Pierwszy z nich polega na wpisie w krajowym rejestrze samochodowym oraz umieszczeniu informacji o tym fakcie w dowodzie rejestracyjnym. Gdy kredytobiorca nie spłaca rat bank może przejąć samochód, sprzedać go i z tych pieniędzy zaspokoić swoje roszczenie. Przewłaszczenie polega na tym, iż bank staje się współwłaścicielem pojazdu w 49%, dzięki czemu lepiej zabezpiecza swoje interesy.

Brak terminowych dwóch spłat powoduje przejście własności pojazdu na rzecz instytucji kredytującej. Dowód rejestracyjny pojazdu cały czas jest w instytucji kredytującej, istnieje możliwość jego wypożyczenia na krótki okres (ma to zapobiegać możliwości sprzedaży pojazdu). Dodatkowym zabezpieczeniem najczęściej jest cesja praw z polisy Auto casco. Istnieją także kredyty samochodowe bez zabezpieczenia, jednak w tym przypadku ich oprocentowanie będzie podobne do tych stosowanych przy zwykłych kredytach gotówkowych.

Ranking kredytów samochodowych – dlaczego warto porównać oferty

W zależności od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy, bank może zaproponować udzielenie kredytu samochodowego na innych warunkach, na przykład zwiększyć prowizję lub marżę. Podane oferty nie są ostateczne. Nasze zestawienie zawiera ważne informacje dotyczące kosztów kredytów w poszczególnych instytucjach finansowych. Wysokość zaciąganego zobowiązania zależy od zdolności kredytowej osoby wnioskującej. Ranking pokazuje kształtowanie się kosztów w poszczególnych instytucjach bankowych, dzięki temu szybko sprawdzisz, na co możesz liczyć przychodząc do banku.

Ranking kredytów samochodowych pozwala na szybkie porównanie wielu ofert. Pokazuje na jaki okres oraz w jakiej maksymalnej kwocie uzyskamy pożyczkę w danym banku. Dzięki temu już na wstępie możemy wybrać jedynie tych kredytobiorców, którzy spełnią nasze oczekiwania. W łatwy i wygodny sposób sprawdzisz oferty banków, bez konieczności przeszukiwania wielu stron. Nie czekaj- skorzystaj już dziś!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments