Rawicom – Fotowoltaika, Ładowarki EV

Instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej stosowanym alternatywnym źródłem energii. Rawicom zajmuje się montażem tych systemów od 2006 roku. Firma realizuje projekty na terenie całej Polski. Czym wyróżnia się oferta Rawicom? Ile kosztuje fotowoltaika u tego instalatora? Sprawdźcie opinie o Rawicom!

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Rawicom – zakres działalności


Fotowoltaika
Tak
Pompy ciepła
Nie
Magazyny energii
Nie
Stacje ładowania
Tak

Co warto wiedzieć o Rawicom?

Rawicom jest firmą pochodzącą z województwa kujawsko-pomorskiego. Funkcjonuje od 2006 roku i od tamtego czasu, na terenie Polski i Europy wykonała 4.449 instalacji fotowoltaicznych (stan marzec 2022). Łączna zainstalowana moc tych systemów wynosi ponad 652 MW!

Do końca 2021 roku Rawicom realizował instalacje dla osób indywidualnych, firm, gospodarstw rolnych oraz innych zainteresowanych klientów. Od 2022 roku, firma postanowiła jednak nieco zmienić swoją politykę. Rawicom realizuje aktualnie jedynie instalacje fotowoltaiczne dla rolników i firm, oraz farmy słoneczne. Jak sami zaznaczają w swoim serwisie, to właśnie duże instalacje mają największy potencjał na poprawę sytuacji polskiej energetyki, obniżenia emisji spalin oraz poprawę jakości powietrza.

Firmie Rawicom zaufało bardzo wielu inwestorów, jak dokładnie przedstawia się u nich oferta fotowoltaiki?

Fotowoltaika Rawicom – jak wygląda oferta?

Rawicom posiada doświadczenie oraz rozbudowane zaplecze projektowo-montażowe. Składa się na nie 20 projektantów, którzy od 2006 roku szlifują swoje umiejętności. Z tego względu, Rawicom postanowił przygotowywać projekty również dla firm zewnętrznych. Przedsiębiorstwo realizuje także sam montaż instalacji fotowoltaicznych. Wyróżnia tutaj 4 podstawowe opcje: założenie konstrukcji na dachu lub gruncie, instalację paneli fotowoltaicznych, poprowadzenie okablowania, podłączenie inwertera i zabezpieczeń. Usługami dodatkowymi, którymi trudni się Rawicom w zakresie instalacji fotowoltaicznych jest:

 • badanie powierzchni lub gleby,
 • usługi koparką,
 • utwardzanie drogi dojazdowej,
 • kafarownie,
 • montaż rynien,
 • budowa ogrodzenia,
 • instalacja monitoringu.

Te usługi są częściej wykorzystywane przy budowie fotowoltaiki na gruncie lub farm fotowoltaicznych.

Rawicom nie zajmuje się jedynie pojedynczymi zadaniami. Główną usługą firmy jest kompleksowa instalacja fotowoltaiki dla firm i gospodarstw rolnych oraz realizacja farm fotowoltaicznych. W ramach tej oferty otrzymamy szereg konkretnych działań:

 • Audyt fotowoltaiczny – pozwoli on dobrać optymalną moc na podstawie kilku danych. Zostanie również przygotowana po nim symulacja uzysku energii oraz prognoza ekonomiczna.
 • Wstępny projekt instalacji przygotowany na podstawie audytu oraz warunków montażowych.
 • Przygotowanie formalności, czyli dokumentacji niezbędnej do realizacji poszczególnych etapów.
 • Dobór podzespołów oraz szczegółowa wycena.
 • Montaż instalacji wykonany przez doświadczoną ekipą monterską Rawicom.
 • Pomoc w uzyskaniu dofinansowania do fotowoltaiki.

Przedsiębiorstwo oferuje również kompleksową realizację farm fotowoltaicznych dla inwestorów, a także samo wykonawstwo, na wydzierżawionym gruncie pod fotowoltaikę. Jest to dobry sposób przede wszystkim dla rolników, którzy posiadają nieużytki rolne. Dzięki wydzierżawieniu działki pod farmę fotowoltaiczną mogą czerpać zyski z niewykorzystywanej ziemi.

Podzespoły stosowane przez Rawicom

Rawicom korzysta z wielu różnych marek podzespołów. W sekcji „Realizacje”, po rozwinięciu konkretnego zlecenia, w większości przypadków wskazane zostały zastosowane urządzenia. Korzystanie z wielu producentów ma swoje plusy np. można uniknąć długiego czasu oczekiwania, spowodowanego brakiem sprzętu.

Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne stosowane w instalacjach Rawicom, to pochodzą one od takich producentów jak:

Jak można zauważyć, wybór jest bardzo duży, a istnieje spora szansa, że jest ich więcej, ponieważ nie wszystkie realizacje są opisane pod kątem podzespołów.

Inwertery też są wysokiej klasy urządzeniami i pochodzą od takich marek jak:

 • Growatt,
 • ABB,
 • Fronius,
 • Huawei.

Jest tutaj nieco mniej pozycji, jednak sytuacja wygląda podobnie jak z modułami słonecznymi, nie wszystkie realizacje są podpisane pod tym kątem.

Cena Fotowoltaiki Rawicom

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest zależny od wielu czynników – zastosowanych urządzeń, wielkości systemu, stopnia skomplikowania projektu, uwarunkowań terenowych czy indywidualnych życzeń inwestora. Jeszcze trudniej ustalić ją, gdy realizuje się tylko instalacje słoneczne dla firm oraz rolników, których zapotrzebowanie na energię jest bardzo różne i raczej rzadko wykonuje się dwie, nawet zbliżone do siebie instalacje. Rawicom podejmuje się również realizacji dużych farm fotowoltaicznych (przykładem może być instalacja PV o mocy 2,5 MW wykonana na magazynie w Holandii). Z tych względów firma nie podaje ceny za instalacje fotowoltaiczne. Jest ona ustalana dopiero po przeprowadzeniu audytu, kiedy można to zrobić precyzyjnie.

Mimo wszystko, na stronie firmy znalazł się kalkulator fotowoltaiczny! Po podaniu miesięcznego rachunku za prąd oraz zaznaczenia co ile przychodzi, otrzymamy potrzebną moc instalacji, ilość paneli oraz powierzchnię, jaką zajmą moduły słoneczne. Po przejściu kilku pytań związanych z rodzajem dachu otrzymamy rozpisane 3 pakiety:

 • Ekonomiczny,
 • Premium,
 • Inteligenty.

Są tutaj podane podzespoły oraz udogodnienia dla konkretnych zestawów. Kosztorys otrzymamy jednak dopiero po podaniu naszych danych – imienia i nazwiska, kodu pocztowego oraz e-maila.

Instalacja fotowoltaiczna Rawicom – krok po kroku

Aby produkować energię ze słońca dzięki fotowoltaice Rawicom, trzeba wykonać zaledwie kilka prostych kroków.

 1. Zgłoszenie – jest to pierwszy krok, który musimy wykonać. Można zrobić to na kilka sposobów, wypełniając formularz kontaktowy na stronie Rawicom, dzwoniąc na podany tam numer lub przez e-mail.
 2. Audyt fotowoltaiczny – to spotkanie ze specjalistą firmy, który oceni warunki montażowe i na podstawie rachunku za prąd oraz innych niezbędnych danych, będzie mógł przygotować projekt dopasowany do indywidualnych potrzeb inwestora.
 3. Umowa – po ustaleniu wszystkich szczegółów, sprawdzeniu projektu oraz warunków instalacji, możemy przystąpić do podpisania umowy.
 4. Montaż instalacji – w przypadku tak dużych instalacji, jakie wykonuje Rawicom, może to potrwać od kilku dni do nawet kilku tygodni, uwzględniając również przygotowanie terenu.
 5. Przyłączenie do sieci i pomoc w uzyskaniu dofinansowania – sprawy formalne w tych kwestiach Rawicom bierze na siebie, aby ułatwić życie inwestorowi.

Rawicom – stacje ładowania

Rawicom skupia się głównie na wykonywaniu instalacji fotowoltaicznych. Znalazło się jednak nieco miejsca, na rozwiązanie, które bardzo dobrze współgra z energią słoneczną. Chodzi o stacje ładowania aut elektrycznych. Mogą one używać do zasilania energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, znaczącą ograniczając emisję spalin. Rawicom stosuje ładowarki od czołowych europejskich producentów – Circontrol (na rynku od 1997 roku) oraz DBT.

Firma oprócz sprzedaży omawianych ładowarek, zajmuje się także ich montażem, budową oraz serwisem stacji. Rawicom dba również o wypełnienie wszelkiej potrzebnej dokumentacji, zgłoszeń czy badań w UDT.

Korzystanie z własnych ładowarek elektrycznych niesie za sobą też inne korzyści, choćby marketingowe. Stacja zostaje bowiem dodana do sieci map ładowarek aut elektrycznych Google, co może zwiększyć nieco widoczność firmy.

Nieco szkoda, że w ofercie nie znalazły się inne rozwiązania współgrające z fotowoltaiką, np. pompy ciepła.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Rawicom – zalety i wady

Rawicom posiada wiele opinii, w sieci znajdziemy zarówno pochlebne, jak i te mniej przychylne. A jakie są mocne i słabe strony firmy?

Zalety fotowoltaiki Rawicom

Jasne zasady współpracy
Przemyślana oferta
Realizowanie kompleksowe usług, m.in. wykonywanie samych projektów lub montaży fotowoltaiki
Stosowanie sprawdzonych podzespołów oraz urządzeń od wielu różnych producentów
Własne, doświadczone ekipy montażowe
Pomoc w kwestii dofinansowania

Wady fotowoltaiki Rawicom

Brak oferty dla osób indywidualnych
Brak podanych cen bez udostępniania danych osobowych, w znajdującym się tutaj kalkulatorze fotowoltaiki

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
W przypadku Rawicom, specjalizacja w wykonywaniu większych instalacji fotowoltaicznych czy farm słonecznych tylko dla firm i gospodarstw rolnych jest ciekawym krokiem. Brakuje jednak tutaj oferty dla osób indywidualnych, którzy są największą grupą konsumencką na tym rynku. Kompleksowość stoi tu na wysokim poziomie, zwłaszcza gdy popatrzymy na dodatkowe usługi, takie jak montaż monitoringu, ogrodzeń czy utwardzanie drogi dojazdowej. Skorzystają na tym na pewno inwestorzy, zainteresowani własną farmą fotowoltaiczna. Brakuje nieco cennika, jednak przy tak dużych realizacjach jest to zrozumiałe. Szkoda również, że aby zobaczyć ceny z kalkulatora fotowoltaiki, musimy udostępnić nasze dane. Na plus warto zaliczyć podzespoły, z których korzysta Rawicom. Są to urządzenia wysokiej klasy. Co więcej, firma nie ogranicza się do kilku producentów, dzięki czemu nie powinno być problemów z dostępnością urządzeń. Rawicom wykorzystuje również swoje doświadczenie, realizując zlecenia projektowania lub montażu dla firm zewnętrznych i jasno przedstawia to w ofercie.
4.3
Nasza ocena
Informacje o autorze

Łukasz Czajkowski

Entuzjasta Odnawialnych Źródeł Energii i zielonych technologii. Blisko mu zwłaszcza do fotowoltaiki - aktywnie szuka informacji nie tylko o jej działaniu, ale także o firmach, które się nią zajmują. Wolny czas lubi poświęcić na gry komputerowe oraz oglądanie seriali.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments