Refinansowanie kredytu – szansą dla beneficjentów Rodziny na Swoim

5 /5
(Ocen: 1)

Od kilkunastu lat młodzi ludzie, którzy myślą o własnym mieszkanie lub domu mogą liczyć na pomoc państwa. Obecnie Polacy mogą korzystać z dofinansowania do kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, jego następcą ma być projekt Mieszkanie Plus, który skupi się na rynku najmu, natomiast pierwsze tego typu przedsięwzięcie to Rodzina na Swoim. Pomysłodawcą projektu była poprzednia ekipa rządowa, działał on bowiem w latach 2007-2013 .

Idea pomocy, podobnie jak w MdM, opierała się na dofinansowaniu do części kosztów pożyczki mieszkaniowej. Dotacja ta miała jednak nieco inny charakter – dotyczyła dopłat do odsetek kredytu hipotecznego . Jak łatwo się domyślić, dla większości beneficjentów okres dofinansowania zakończy się niebawem. W praktyce oznacza to, że wysokość miesięcznej raty drastycznie wzrośnie. Dla wielu rodzin będzie to ciężar nie do udźwignięcia. Co zrobić, by comiesięczne zobowiązanie nie obciążyło nadmiernie domowego budżetu? Dobrym rozwiązaniem dla beneficjentów Mieszkania na Swoim może okazać się refinansowanie kredytu hipotecznego. Na czym ono polega? Kiedy zdecydować się na taki krok?

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to takiego?

Refinansowanie kredytu polega na zaciągnięcie pożyczki w innym banku na spłacenie dotychczasowego zobowiązania finansowego. Dlaczego takie rozwiązanie może okazać się opłacalne dla uczestników programu Rodzina na Swoim? Nie da się ukryć, że opcja dopłaty do kredytu hipotecznego spowodowała swoisty boom kredytowy, z którym mieliśmy do czynienia w latach 2009-2012, wówczas udzielono prawie 180 tysięcy pożyczek mieszkaniowych, a podczas całego okresu trwania programu udzielono ich prawie 200 tysięcy.

Pokrycie przez państwo 50 % rat odsetkowych stanowiło dla kredytobiorców ogromne wsparcie. Warunki udzielania kredytu hipotecznego przez banki nie były jednak tak korzystne jak obecnie. Dla przykładu marża kredytodawcy w latach 2009-2013 wynosiła 3-5%, podczas, gdy dziś nie przekracza 2%. Kredyty hipoteczne były wówczas kosztowne, ponieważ banki wykorzystywały swoje pięć minut. Podwyższone koszty pożyczki mieszkaniowej były tez dla instytucji finansowej rodzajem zabezpieczenia. Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe czynniki, może okazać się, że wysokość comiesięcznej raty przekracza nasze możliwości finansowe.

Kiedy refinansowanie kredytu się opłaca?

Refinansowanie kredytu hipotecznego jest opłacalne tylko wtedy, kiedy inny bank oferuje pożyczkę na bardziej korzystnych warunkach. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto sprawdzić ranking kredytów hipotecznych i wybrać najlepszą opcję. Porównując konkretne oferty należy zwrócić uwagę na marżę banku oraz całkowite koszty pożyczki, jeśli są one konkurencyjne – w dłuższej perspektywie – możemy liczyć na duże oszczędności.

Zanim udamy się do placówki z zamiarem refinansowania kredytu, przeczytajmy dobrze obecną umowę kredytową. Czasem bywa bowiem tak, że koszty związane ze wcześniejszą spłatą należności są na tyle wysokie, że refinansowanie będzie po prostu nieopłacalne. Są to jednak sytuacje dość rzadkie. Refinansowanie daje nam bowiem możliwość wydłużenia okresu kredytowania, co w oczywisty sposób zmniejszy wysokość raty. Ogromnym plusem jest też ogólna atmosfera panująca obecnie na rynku finansowym – obniżenie stóp procentowych, obniżenie wskaźnika WIBOR. To wszystko sprawia, że refinansowanie kredytu z RnS może okazać się dziś bardzo opłacalne.

Więcej informacji o tym temacie znaleźć można na stronie: https://enerad.pl/aktualnosci/refinansowanie-rodzina-na-swoim/

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
sway
sway
9 sierpnia 2017 09:14

jak ktoś wziął kredyt na takim poziomie jak kiedyś był to powinien za to płacić cały czas. kredytów niebieże się w takich warunkach. chyba kazdy o tym wie. nastawianie sie ze jakos to bedzie jest nienormalne

pok
pok
5 września 2017 08:42
Odpowiedz do:  sway

a nie wiesz tego że czasami nie ma wyjścia. stojisz pod ścianą i niemasz wyjścia!!!

toxic
toxic
27 września 2017 16:59
Odpowiedz do:  sway

chore to jest twoje podejście, jakby ludzie tak myśleli to wszyscy mieszkaliby z rodzicami! refinansowanie może być naprawdę opłacalene i wyobraź sobie, że to jest rozwiązanie dla tych MYŚLĄCYCH, którzy reagują jak pojawia się problem.

Olga
Olga
21 lipca 2017 11:14

Takie refinansowanie może naprawdę się opłacić, dwa lata temu skorzystałam. Oszczędziłam kilkanaście tysięcy zł. Zostawiłam raty na tym samym poziomie, ale dzięki temu szybciej spłaciłam.

wanda
wanda
31 lipca 2017 12:55
Odpowiedz do:  Olga

ja zastanawiam się nad przeniesieniem do millennium. cała procedura nie jest zbyt skomplikowana. także eurobank daje nam ofertę na dość dobrym poziomie. muszę tylko spr zapisy starej umowy, żeby mnie dodatkowymi kosztami nie obciążyli

Baska
Baska
20 września 2017 09:57
Odpowiedz do:  Olga

też się zastanawiam, ale w sumie boję się kolejnego rozczarowania kredytem i warunkami

koli
koli
9 października 2017 12:31
Odpowiedz do:  Olga

ja akurat zrobiłam inaczej, tzn wydłużyłam okres kredytowania i dzięki temu raty RnS spadły prawie o 40% 🙂

lobbi
lobbi
12 lipca 2017 11:00

moja siostra wziela w rns. ostrzegałam ją, że potem będzie płakać bo raty mega wzrosną. i miałam rację. prawie 40% to szok dla ludzi. chyba właśnie refinansowanie będzie dla niej wyjściem.

olka
olka
14 lipca 2017 14:42
Odpowiedz do:  lobbi

niestety ale ludzie nie myślą przyszłościowo i biorą a potem przychodzi do płacenia. dobrze, że są jakieś alternatywy